adjectives-affixes

Adjective inflection

The adjectives are inflected like regular nouns. The only morphological difference in adjectives compared to other nouns is higher likelihood of comparative derivations–they are fully productive. For adjectives that do not compare, use qualifiers classification instead. VISK § 300

Adjective stem variation and allomorph selection

Adjective stems are formed like noun stems, with similar patterns. Adjectives have additionally the productive comparative derivations, which may have their own stems, particularly an e-stem for a-stem words. The examples in this chapter are the same set of cases as with nouns: singular nominative, singular essive, singular inessive, plural essive, plural elative, singular partitives, singular illatives, plural partitives plural genitives, plural illatives and the compound forms. And also the comparative derivations: comparative singular nominative and superlative singular nominative. Majority of adjeciteves are equivalent to corresponding noun classes, so some examples have been omitted.

Bisyllabic / derivational adjective stems without stem variation

The most basic adjective stems do not have any stem internal variation. They end in o, u, y or ö, and with some limited set of new words, e. This class has the fewest allomorphs. There are a number of productive adjective classes in this section, including all lexicalised nut participle’s passives (-tu, -ty), moderative derivations (-hko, -hkö) and ... Examples follow in specific sub-classes.

The words in this class ending in o belong to ADJ_TUMMAHKO, the old dictionaries use class ¹. The stems should be entered in dictionary like:

tummahko+A:tummahko A_TUMMAHKO  ;

This class includes back vowel moderative derivations. N.B. the comparative derivation of moderatives is semantically awkward, but morphologically plausible.

Adjectives 1 o examples:

  • tummahko: tummahko+A+Sg+Nom (Eng. # darkish)
  • tummahkona: tummahko+A+Sg+Ess
  • tummahkossa: tummahko+A+Sg+Ine
  • tummahkoina: tummahko+A+Pl+Ess
  • tummahkoissa: tummahko+A+Pl+Ine
  • tummahkoa: tummahko+A+Sg+Par
  • *tummahkota: tummahko+A+Sg+Par (is not standard language)
  • tummahkoon: tummahko+A+Sg+Ill
  • *tummahkohon: tummahko+A+Sg+Ill (is not standard language)
  • *tummahkoseen: tummahko+A+Sg+Ill (is not standard language)
  • tummahkoja: tummahko+A+Pl+Par
  • *tummahkoita: tummahko+A+Pl+Par (is not standard language)
  • tummahkojen: tummahko+A+Pl+Gen
  • *tummahkoiden: tummahko+A+Pl+Gen (is not standard language)
  • *tummahkoitten: tummahko+A+Pl+Gen (is not standard language)
  • tummahkoihin: tummahko+A+Pl+Ill
  • *tummahkoisiin: tummahko+A+Pl+Ill (is not standard language)
  • tummahkompi: tummahko+A+Comp+Sg+Nom
  • tummahkoin: tummahko+A+Sup+Sg+Nom

The stems ending in u are in class ADJ_VALKAISTU, and in old dictionaries the class is ¹. These stems should be entered in dictionary like:

valkaistu+A:valkaistu A_VALKAISTU  ;

Common part of this class is formed by nut participle passive’s _back_ vowel versions after s stem verbs:

Adjectives 1 u examples:

  • valkaistu: valkaistu+A+Sg+Nom (Eng. # bleached)
  • valkaistua: valkaistu+A+Sg+Par
  • valkaistuun: valkaistu+A+Sg+Ill
  • valkaistuna: valkaistu+A+Sg+Ess
  • valkaistussa: valkaistu+A+Sg+Ine
  • valkaistuja: valkaistu+A+Pl+Par
  • valkaistujen: valkaistu+A+Pl+Gen
  • valkaistuihin: valkaistu+A+Pl+Ill
  • valkaistuina: valkaistu+A+Pl+Ess
  • valkaistuissa: valkaistu+A+Pl+Ine
  • valkaistumpi: valkaistu+A+Comp+Sg+Nom
  • valkaistuin: valkaistu+A+Sup+Sg+Nom

The stems ending in y are in class ADJ_HÄPÄISTY, and in old dictionaries the class is ¹. Common part of this class is formed by nut participle passive’s _front_ vowel versions after s stem verbs:

Adjectives 1 y examples:

  • häpäisty: häpäisty+A+Sg+Nom (Eng. # defiled)
  • häpäistyä: häpäisty+A+Sg+Par
  • häpäistyyn: häpäisty+A+Sg+Ill
  • häpäistynä: häpäisty+A+Sg+Ess
  • häpäistyssä: häpäisty+A+Sg+Ine
  • häpäistyjä: häpäisty+A+Pl+Par
  • häpäistyjen: häpäisty+A+Pl+Gen
  • häpäistyihin: häpäisty+A+Pl+Ill
  • häpäistyinä: häpäisty+A+Pl+Ess
  • häpäistyissä: häpäisty+A+Pl+Ine
  • häpäistympi: häpäisty+A+Comp+Sg+Nom
  • häpäistyin: häpäisty+A+Sup+Sg+Nom

The words in this class ending in ö belong to ADJ_HÖLÖ, the old dictionaries use class ¹. This class includes front vowel moderative derivations.

Adjectives 1 ö examples:

  • hölö: hölö+A+Sg+Nom (Eng. # blabbermouth)
  • hölöä: hölö+A+Sg+Par
  • hölöön: hölö+A+Sg+Ill
  • hölönä: hölö+A+Sg+Ess
  • hölössä: hölö+A+Sg+Ine
  • hölöjä: hölö+A+Pl+Par
  • hölöjen: hölö+A+Pl+Gen
  • hölöihin: hölö+A+Pl+Ill
  • hölöinä: hölö+A+Pl+Ess
  • hölöissä: hölö+A+Pl+Ine
  • hölömpi: hölö+A+Comp+Sg+Nom
  • hölöin: hölö+A+Sup+Sg+Nom

The new words with e stem have same allomorph selection as old short unchanging bisyllabic u, y, o and ö stems, and no stem-internal variation. The classification for the back vowel variant of this class is ADJ_TOOPE, and old dictionaries used the class ⁸.

Adjectives 8 back examples:

  • toope: toope+A+Sg+Nom (Eng. # doofus)
  • toopea: toope+A+Sg+Par
  • toopeen: toope+A+Sg+Ill
  • toopeja: toope+A+Pl+Par
  • toopejen: toope+A+Pl+Gen
  • toopeihin: toope+A+Pl+Ill
  • toopempi: toope+A+Comp+Sg+Nom
  • toopein: toope+A+Sup+Sg+Nom They also have slightly greater probability for archaic form of plural genitive:
  • toopein: toope+A+Pl+Gen+Use/Rare

The front variation of unchanging e stems is class @LEXNAME, and in old dictionaries ⁸.

Adjectives 8 front examples:

  • beige: beige+A+Sg+Nom (Eng. # beige)
  • beigeä: beige+A+Sg+Par
  • beigeen: beige+A+Sg+Ill
  • beigejä: beige+A+Pl+Par
  • beigejen: beige+A+Pl+Gen
  • beigeihin: beige+A+Pl+Ill
  • beigempi: beige+A+Comp+Sg+Nom
  • beigein: beige+A+Sup+Sg+Nom

Trisyllabic and longer non-derived adjectuve stems

The trisyllabic and longer words with stem vowels o, u, y and ö also have no stem variation either, but selection of suffix allomorphs for plural genitives and partitives is wider than for bisyllabic and derived ones.

The o final trisyllabic stems are in class ADJ_KOHELO, and the old dictionaries used ².

Adjectives 2 o examples:

  • tohelo: tohelo+A+Sg+Nom (Eng. # clumsy)
  • toheloita: tohelo+A+Pl+Par
  • toheloja: tohelo+A+Pl+Par
  • tohelojen: tohelo+A+Pl+Gen
  • toheloiden: tohelo+A+Pl+Gen
  • toheloitten: tohelo+A+Pl+Gen
  • tohelompi: tohelo+A+Comp+Sg+Nom
  • toheloin: tohelo+A+Sup+Sg+Nom

And the trisyllabic ö stem is classified ADJ_LÖPERÖ.

Adjectives 2 ö examples:

  • löperö: löperö+A+Sg+Nom (Eng. # sloppy)
  • löperöjen: löperö+A+Pl+Gen
  • löperöiden: löperö+A+Pl+Gen
  • löperöitten: löperö+A+Pl+Gen
  • löperömpi: löperö+A+Comp+Sg+Nom
  • löperöin: löperö+A+Sup+Sg+Nom

Unchanging long vowel stems

The words with stem vowels o, u, y and ö preceded by vowels still have no stem variation, but use yet another pattern of allomorphs for singular and plural partitives and plural genitive

The class for o final long vowel stems is ADJ_AUTIO, and old old dictionaries used ³.

Adjectives 3 o examples:

  • autio: autio+A+Sg+Nom (Eng. # deserted)
  • autiota: autio+A+Sg+Par
  • *autioa: autio+A+Sg+Par (is not standard language)
  • autioita: autio+A+Pl+Par
  • autioiden: autio+A+Pl+Gen
  • autioitten: autio+A+Pl+Gen
  • autiompi: autio+A+Comp+Sg+Nom
  • autioin: autio+A+Sup+Sg+Nom

The front voweled stems with ö after vowels go to class ADJ_RIIVIÖ, and used the old dictionary class ³.

Adjectives 3 ö examples:

  • riiviö: riiviö+A+Sg+Nom (Eng. # nasty)
  • riiviötä: riiviö+A+Sg+Par
  • riiviöiden: riiviö+A+Pl+Gen
  • riiviöitten: riiviö+A+Pl+Gen
  • riiviömpi: riiviö+A+Comp+Sg+Nom
  • riiviöin: riiviö+A+Sup+Sg+Nom

There are no examples of new loan word adjectives ending in long vowel Furthermore there are no examples of adjectives in other classes without stem variation yet. There are some examples of these in nouns if you need new classes at some point.

The abovementioned o, u, y and ö stems as well as new e stems can all form combinations with gradation feature as well. Not all combinations are yet found for adjectives, for full reference, read the noun classes.

The quantitative k gradations with o bisyllabic o stem use class ADJ_KOLKKO, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

Adjective gradations 1 k~0 o examples:

  • kolkko: kolkko+A+Sg+Nom (Eng. # gloomy)
  • kolkossa: kolkko+A+Sg+Ine
  • kolkoista: kolkko+A+Pl+Ela
  • kolkkoihin: kolkko+A+Pl+Ill
  • kolkompi: kolkko+A+Comp+Sg+Nom
  • kolkoin: kolkko+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative k gradations with u bisyllabic o stem use class ADJ_VIRKKU, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

Adjective gradations 1 k~0 u examples:

  • virkku: virkku+A+Sg+Nom (Eng. # ???)
  • virkussa: virkku+A+Sg+Ine
  • virkuista: virkku+A+Pl+Ela
  • virkkuihin: virkku+A+Pl+Ill
  • virkumpi: virkku+A+Comp+Sg+Nom
  • virkuin: virkku+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative k gradations with y bisyllabic o stem use class ADJ_SÄIKKY, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

Adjective gradations 1 k~0 y examples:

  • säikky: säikky+A+Sg+Nom (Eng. # ???)
  • säikyssä: säikky+A+Sg+Ine
  • säikyistä: säikky+A+Pl+Ela
  • säikkyihin: säikky+A+Pl+Ill
  • säikympi: säikky+A+Comp+Sg+Nom
  • säikyin: säikky+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative k gradations with o bisyllabic ö stem use class ADJ_KÖKKÖ, and old dictionaries use classes ¹⁻A and ¹⁻D.

Adjective gradations 1 k~0 ö examples:

  • kökkö: kökkö+A+Sg+Nom (Eng. # ???)
  • kökössä: kökkö+A+Sg+Ine
  • kököistä: kökkö+A+Pl+Ela
  • kökköihin: kökkö+A+Pl+Ill
  • kökömpi: kökkö+A+Comp+Sg+Nom
  • kököin: kökkö+A+Sup+Sg+Nom

there is no unvarying e final adjective with _k ~ 0_ gradation.

The quantitative gradation of p before o is in class ADJ_SUIPPO and old dictionaries would use ¹⁻B.

Adjective gradations 1 p~0 o examples:

  • suippo: suippo+A+Sg+Nom (Eng. # ?)
  • suipossa: suippo+A+Sg+Ine
  • suipoista: suippo+A+Pl+Ela
  • suippoihin: suippo+A+Pl+Ill
  • suipompi: suippo+A+Comp+Sg+Nom
  • suipoin: suippo+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of p before u is in class ADJ_IKÄLOPPU and old dictionaries would use ¹⁻B. It is only a nominal compound based adjective that ends in u and has p ~ 0 gradation here:

Adjective gradations 1 p~0 u examples:

  • ikäloppu: ikäloppu+A+Sg+Nom (Eng. # age-old)
  • ikälopussa: ikäloppu+A+Sg+Ine
  • ikälopuista: ikäloppu+A+Pl+Ela
  • ikäloppuihin: ikäloppu+A+Pl+Ill
  • ikälopumpi: ikäloppu+A+Comp+Sg+Nom
  • ikälopuin: ikäloppu+A+Sup+Sg+Nom

and none of the adjectives end in y and quantitative p gradation.

The quantitative gradation of p before ö is in class ADJ_LÖRPPÖ and old dictionaries would use ¹⁻B.

Adjective gradations 1 p~0 ö examples:

  • lörppö: lörppö+A+Sg+Nom (Eng. # blabbermouth)
  • lörpössä: lörppö+A+Sg+Ine
  • lörpöistä: lörppö+A+Pl+Ela
  • lörppöihin: lörppö+A+Pl+Ill
  • lörpömpi: lörppö+A+Comp+Sg+Nom
  • lörpöin: lörppö+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t before o is in class ADJ_VELTTO, which was ¹⁻C in the dictionary.

Adjective gradations 1 t~0 o examples:

  • veltto: veltto+A+Sg+Nom (Eng. # lazy)
  • veltossa: veltto+A+Sg+Ine
  • veltoista: veltto+A+Pl+Ela
  • velttoihin: veltto+A+Pl+Ill
  • veltompi: veltto+A+Comp+Sg+Nom
  • veltoin: veltto+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t before u is in class ADJ_VIMMATTU, which was ¹⁻C in the dictionary. The u stems with quantitative t gradation are commonest with nut participle passive derivation’s back form (-ttu).

Adjective gradations 1 t~0 u examples:

  • vimmattu: vimmattu+A+Sg+Nom (Eng. # wicked)
  • vimmatussa: vimmattu+A+Sg+Ine
  • vimmatuista: vimmattu+A+Pl+Ela
  • vimmattuihin: vimmattu+A+Pl+Ill
  • vimmatumpi: vimmattu+A+Comp+Sg+Nom
  • vimmatuin: vimmattu+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t before y is in class ADJ_YLENNETTY, which was ¹⁻C in the dictionary. The u stems with quantitative t gradation are commonest with nut participle passive derivation’s front (-tty).

Adjective gradations 1 t~0 y examples:

  • ylennetty: ylennetty+A+Sg+Nom (Eng. # promoted)
  • ylennetyssä: ylennetty+A+Sg+Ine
  • ylennetyistä: ylennetty+A+Pl+Ela
  • ylennettyihin: ylennetty+A+Pl+Ill
  • ylennetympi: ylennetty+A+Comp+Sg+Nom
  • ylennetyin: ylennetty+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t before y is in class ADJ_KYYTTÖ, which was ¹⁻C in the dictionary.

Adjective gradations 1 t~0 ö examples:

  • kyyttö: kyyttö+A+Sg+Nom (Eng. # ?????)
  • kyytössä: kyyttö+A+Sg+Ine
  • kyytöistä: kyyttö+A+Pl+Ela
  • kyyttöihin: kyyttö+A+Pl+Ill
  • kyytömpi: kyyttö+A+Comp+Sg+Nom
  • kyytöin: kyyttö+A+Sup+Sg+Nom

The quantitave k gradation has a variant that allows use of apostrophe instead of nothing in the weak grade.

The class for o final bisyllabic stems with optional ’ is ADJ_LAKO, this is a subset of dictionary class ¹⁻D.

Adjective gradations 1 k~’~0 o examples:

  • lako: lako+A+Sg+Nom
  • laossa: lako+A+Sg+Ine
  • la’ossa: lako+A+Sg+Ine
  • laompi: lako+A+Comp+Sg+Nom
  • laoin: lako+A+Sup+Sg+Nom

There's no k to optional apostrophe with u. nor with y and k: nor ö with k: There's none with k gradating to always apostrophe either. For examples of these, see noun classes

The qualitative gradation of p between vowels in o stems goes to v, the class for this is ADJ_KELPO, the dictionary class for this is ¹⁻E.

Adjective gradations 1 p~v o examples:

  • kelpo: kelpo+A+Sg+Nom (Eng. # proper)
  • kelvossa: kelpo+A+Sg+Ine
  • kelpoina: kelpo+A+Pl+Ess
  • kelvoista: kelpo+A+Pl+Ela
  • kelvompi: kelpo+A+Comp+Sg+Nom
  • kelvoin: kelpo+A+Sup+Sg+Nom

There are none ending in vowel + pu nor with y and p nor ö with p.

The gradation of t ~ d after o is in class ADJ_MIETO, the dictionary class for this is ¹⁻F.

Adjective gradations 1 t~d o examples:

  • mieto: mieto+A+Sg+Nom (Eng. # mild)
  • miedossa: mieto+A+Sg+Ine
  • mietoihin: mieto+A+Pl+Ill
  • miedoista: mieto+A+Pl+Ela
  • miedompi: mieto+A+Comp+Sg+Nom
  • miedoin: mieto+A+Sup+Sg+Nom

The gradation of t ~ d after u is in class ADJ_VIIPALOITU, the dictionary class for this is ¹⁻F. The commonest t ~ d variation in u stems comes from nut participle’s passive’s back form (-tu).

Adjective gradations 1 t~d u examples:

  • viipaloitu: viipaloitu+A+Sg+Nom (Eng. # sliced)
  • viipaloidussa: viipaloitu+A+Sg+Ine
  • viipaloituihin: viipaloitu+A+Pl+Ill
  • viipaloiduista: viipaloitu+A+Pl+Ela
  • viipaloidumpi: viipaloitu+A+Comp+Sg+Nom
  • viipaloiduin: viipaloitu+A+Sup+Sg+Nom

The gradation of t ~ d after u is in class ADJ_YKSILÖITY, the dictionary class for this is ¹⁻F. The commonest t ~ d variation in u stems comes from nut participle’s passive’s front form (-ty).

Adjective gradations 1 t~d y examples:

  • yksilöity: yksilöity+A+Sg+Nom (Eng. # singled)
  • yksilöidyssä: yksilöity+A+Sg+Ine
  • yksilöityihin: yksilöity+A+Pl+Ill
  • yksilöidyistä: yksilöity+A+Pl+Ela
  • yksilöidympi: yksilöity+A+Comp+Sg+Nom
  • yksilöidyin: yksilöity+A+Sup+Sg+Nom

And there's none with t and ö

The adjectives with -nko stem belong to class ADJ_LENKO, and the dictionary class was ¹⁻G.

Adjective gradations 1 k~g o examples:

  • lenko: lenko+A+Sg+Nom (Eng. # crooked)
  • lengossa: lenko+A+Sg+Ine
  • lengoista: lenko+A+Pl+Ela
  • lenkoihin: lenko+A+Pl+Ill
  • lengompi: lenko+A+Comp+Sg+Nom
  • lengoin: lenko+A+Sup+Sg+Nom

There's no adjectives ending in nku nor with y and nk And ö with nk There are no gradating p's after m's in unchanging stems For all these, check the noun patterns. The quantitative gradation of t after l in o stems is in class ADJ_MELTO, which corresponds to dictionary class ¹⁻I.

Adjective gradations 1 t~l o examples:

  • melto: melto+A+Sg+Nom (Eng. # ?????)
  • mellossa: melto+A+Sg+Ine
  • meltoihin: melto+A+Pl+Ill
  • melloista: melto+A+Pl+Ela
  • mellompi: melto+A+Comp+Sg+Nom
  • melloin: melto+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t after l in o stems is in class ADJ_PARANNELTU, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. The common u stem after l is in nut participles passive (-tu):

Adjective gradations 1 t~l u examples:

  • paranneltu: paranneltu+A+Sg+Nom (Eng. # embettered)
  • parannellussa: paranneltu+A+Sg+Ine
  • paranneltuihin: paranneltu+A+Pl+Ill
  • parannelluista: paranneltu+A+Pl+Ela
  • parannellumpi: paranneltu+A+Comp+Sg+Nom
  • parannelluin: paranneltu+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t after l in o stems is in class ADJ_VÄHÄTELTY, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. As with y and t:

Adjective gradations 1 t~l y examples:

  • vähätelty: vähätelty+A+Sg+Nom (Eng. # belittled)
  • vähätellyssä: vähätelty+A+Sg+Ine
  • vähäteltyihin: vähätelty+A+Pl+Ill
  • vähätellyistä: vähätelty+A+Pl+Ela
  • vähätellympi: vähätelty+A+Comp+Sg+Nom
  • vähätellyin: vähätelty+A+Sup+Sg+Nom

There's no adjective ending -ltö in our lexical database.

The quantitative gradation of t after n in o stems is in class ADJ_VENTO, which corresponds to dictionary class ¹⁻J.

Adjective gradations 1 t~n o examples:

  • vento: vento+A+Sg+Nom (Eng. # ?)
  • vennossa: vento+A+Sg+Ine
  • ventoihin: vento+A+Pl+Ill
  • vennoista: vento+A+Pl+Ela
  • vennompi: vento+A+Comp+Sg+Nom
  • vennoin: vento+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t after n in u stems is in class ADJ_PANTU, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. The common u stem after n is in nut participle’s passive’s back form (-tu):

Adjective gradations 1 t~n u examples:

  • pantu: pantu+A+Sg+Nom (Eng. # brewed)
  • pannussa: pantu+A+Sg+Ine
  • pantuihin: pantu+A+Pl+Ill
  • pannuista: pantu+A+Pl+Ela
  • pannumpi: pantu+A+Comp+Sg+Nom
  • pannuin: pantu+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t after n in y stems is in class ADJ_MENTY, which corresponds to dictionary class ¹⁻I. The common u stem after n is in nut participle’s passive’s front form (-ty):

Adjective gradations 1 t~n y examples:

  • menty: menty+A+Sg+Nom (Eng. # belittled)
  • mennyssä: menty+A+Sg+Ine
  • mentyihin: menty+A+Pl+Ill
  • mennyistä: menty+A+Pl+Ela
  • mennympi: menty+A+Comp+Sg+Nom
  • mennyin: menty+A+Sup+Sg+Nom

There are no adjectives ending in -ntö

The quantitative gradation of t after r in o stems is in class ADJ_MARTO, which corresponds to dictionary class ¹⁻J.

Adjective gradations 1 t~r o examples:

  • marto: marto+A+Sg+Nom (Eng. # ???)
  • marrossa: marto+A+Sg+Ine
  • martoihin: marto+A+Pl+Ill
  • marroista: marto+A+Pl+Ela
  • marrompi: marto+A+Comp+Sg+Nom
  • marroin: marto+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t after r in u stems is in class ADJ_PURTU, which corresponds to dictionary class ¹⁻J. The common u stem after r is in nut participle’s passive’s back form (-tu):

Adjective gradations 1 t~r u examples:

  • purtu: purtu+A+Sg+Nom (Eng. # bitten)
  • purrussa: purtu+A+Sg+Ine
  • purtuihin: purtu+A+Pl+Ill
  • purruista: purtu+A+Pl+Ela
  • purrumpi: purtu+A+Comp+Sg+Nom
  • purruin: purtu+A+Sup+Sg+Nom

The quantitative gradation of t after r in y stems is in class ADJ_PIERTY, which corresponds to dictionary class ¹⁻J. The common u stem after r is in nut participle’s passive’s front fomr (-ty):

Adjective gradations 1 t~r y examples:

  • pierty: pierty+A+Sg+Nom (Eng. # befarted)
  • pierryssä: pierty+A+Sg+Ine
  • piertyihin: pierty+A+Pl+Ill
  • pierryistä: pierty+A+Pl+Ela
  • pierrympi: pierty+A+Comp+Sg+Nom
  • pierryin: pierty+A+Sup+Sg+Nom

There are no adjectives ending in -rtö. Just as well, the class for UkU : UvU- is limited to few nouns we know.

The special illative alternation with k gradation, unaltering stems

The trisyllabic words ending with gradating long k have plural illative in both strong and weak forms.

The class for trisyllabic -kko stems is ADJ_HUPAKKO, the corresponding dictionary class is ⁴⁻D.

Adjectives 4 o examples:

  • hupakko: hupakko+A+Sg+Nom (Eng. # silly girl)
  • hupakoihin: hupakko+A+Pl+Ill
  • hupakkoihin: hupakko+A+Pl+Ill
  • hupakompi: hupakko+A+Comp+Sg+Nom
  • hupakoin: hupakko+A+Sup+Sg+Nom

Adjective stems with i:e variations

The i stems of new i final words have i : e : 0 variation. These classes include new loans ending in consonant, which use -i to form inflectional stems. The i stems combined with gradation of will form five separate stem variants:

The i finals with back vowel harmony go to class ADJ_ABNORMI, where old dictionary classification was ⁵.

Adjectives 5 back examples:

  • abnormi: abnormi+A+Sg+Nom (Eng. # abnorm)
  • abnormeina: abnormi+A+Pl+Ess
  • abnormien: abnormi+A+Pl+Gen
  • abnormimpi: abnormi+A+Comp+Sg+Nom
  • abnormein: abnormi+A+Sup+Sg+Nom

The i finals with front vowel harmony go to class ADJ_STYDI, where old dictionary classification was ⁵.

Adjectives 5 front examples:

  • stydi: stydi+A+Sg+Nom (Eng. # stiff)
  • stydeinä: stydi+A+Pl+Ess
  • stydien: stydi+A+Pl+Gen
  • stydimpi: stydi+A+Comp+Sg+Nom
  • stydein: stydi+A+Sup+Sg+Nom

Stems with quantitative k gradation, i final and back harmony are in class ADJ_OPAAKKI and dictionary class ⁵⁻A or ⁵⁻D.

Adjectives 5 k~0 back examples:

  • opaakki: opaakki+A+Sg+Nom (Eng. # opaque)
  • opaakissa: opaakki+A+Sg+Ine
  • opaakkeina: opaakki+A+Pl+Ess
  • opaakeista: opaakki+A+Pl+Ela
  • opaakkien: opaakki+A+Pl+Gen
  • opaakimpi: opaakki+A+Comp+Sg+Nom
  • opaakein: opaakki+A+Sup+Sg+Nom

Stems with quantitative k gradation, i final and front harmony are in class ADJ_PINKKI and dictionary class ⁵⁻A or ⁵⁻D.

Adjectives 5 k~0 front examples:

  • pinkki: pinkki+A+Sg+Nom (Eng. # pink)
  • pinkissä: pinkki+A+Sg+Ine
  • pinkkeinä: pinkki+A+Pl+Ess
  • pinkeistä: pinkki+A+Pl+Ela
  • pinkkien: pinkki+A+Pl+Gen
  • pinkimpi: pinkki+A+Comp+Sg+Nom
  • pinkein: pinkki+A+Sup+Sg+Nom

There's no back vowel version of the bisyllabic gradating -ppi form.

Stems with quantitative p gradation, i final and front harmony are in class ADJ_SIPPI and dictionary class ⁵⁻B.

Adjectives 5 p~0 front examples:

  • sippi: sippi+A+Sg+Nom (Eng. # bust)
  • sipissä: sippi+A+Sg+Ine
  • sippeinä: sippi+A+Pl+Ess
  • sipeistä: sippi+A+Pl+Ela
  • sippien: sippi+A+Pl+Gen
  • sipimpi: sippi+A+Comp+Sg+Nom
  • sipein: sippi+A+Sup+Sg+Nom

Stems with quantitative t gradation, i final and back harmony are in class ADJ_HURTTI and dictionary class ⁵⁻C.

Adjectives 5 t~0 back examples:

  • hurtti: hurtti+A+Sg+Nom (Eng. # grunchy)
  • hurtissa: hurtti+A+Sg+Ine
  • hurtteina: hurtti+A+Pl+Ess
  • hurteista: hurtti+A+Pl+Ela
  • hurttien: hurtti+A+Pl+Gen
  • hurtimpi: hurtti+A+Comp+Sg+Nom
  • hurtein: hurtti+A+Sup+Sg+Nom

Stems with quantitative t gradation, i final and front harmony are in class ADJ_VÄÄRTTI and dictionary class ⁵⁻C.

Adjectives 5 t~0 front examples:

  • väärtti: väärtti+A+Sg+Nom (Eng. # worthy)
  • väärtissä: väärtti+A+Sg+Ine
  • väärtteinä: väärtti+A+Pl+Ess
  • väärteistä: väärtti+A+Pl+Ela
  • väärttien: väärtti+A+Pl+Gen
  • väärtimpi: väärtti+A+Comp+Sg+Nom
  • väärtein: väärtti+A+Sup+Sg+Nom

There are no bisyllabic adjectives ending in vowel and gradating -pi.

Stems with t ~ d gradation, i final and back harmony are in class ADJ_TUHTI and dictionary class ⁵⁻F.

Adjectives 5 t~d back examples:

  • tuhti: tuhti+A+Sg+Nom (Eng. # stocky)
  • tuhdissa: tuhti+A+Sg+Ine
  • tuhteina: tuhti+A+Pl+Ess
  • tuhdeista: tuhti+A+Pl+Ela
  • tuhtien: tuhti+A+Pl+Gen
  • tuhdimpi: tuhti+A+Comp+Sg+Nom
  • tuhdein: tuhti+A+Sup+Sg+Nom

Stems with t ~ d gradation, i final and front harmony are in class ADJ_REHTI and dictionary class ⁵⁻F.

Adjectives 5 t~d front examples:

  • rehti: rehti+A+Sg+Nom
  • rehdissä: rehti+A+Sg+Ine
  • rehteinä: rehti+A+Pl+Ess
  • rehdeistä: rehti+A+Pl+Ela
  • rehtien: rehti+A+Pl+Gen
  • rehdimpi: rehti+A+Comp+Sg+Nom
  • rehdein: rehti+A+Sup+Sg+Nom

There are no adjectives with i stems with other gradations.

Trisyllabic and longer i stems

The i stems with trisyllabic allomorph sets have class ADJ_ABNORMAALI, and dictionary class of ⁶.

Adjectives 6 back examples:

  • abnormaali: abnormaali+A+Sg+Nom (Eng. # abnormal)
  • abnormaaleja: abnormaali+A+Pl+Par
  • abnormaaleiden: abnormaali+A+Pl+Gen
  • abnormaalimpi: abnormaali+A+Comp+Sg+Nom
  • abnormaalein: abnormaali+A+Sup+Sg+Nom

The i stems with trisyllabic allomorph sets have class ADJ_ÖYKKÄRI, and dictionary class of ⁶.

Adjectives 6 front examples:

  • öykkäri: öykkäri+A+Sg+Nom (Eng. # chav)
  • öykkärejä: öykkäri+A+Pl+Par
  • öykkäreiden: öykkäri+A+Pl+Gen
  • öykkärimpi: öykkäri+A+Comp+Sg+Nom
  • öykkärein: öykkkäri+A+Sup+Sg+Nom

There are no adjectives acting like nouns where i-final nominatives have singular e stems.

Bisyllabic A-stem adjectives

The a stems differ from regular nouns in one more feature: some of them, but not all, have a: e variation before the comparative stem. The selection of this feature may be phonological, but it is complex, and often there is variation between speakers. The plural partitives and genitives are a good indicator of classificaion of a, ä final stems, as are the vowels of comparative and plural stems.

Bisyllabic a stems with e comparative and j plurals are in class ADJ_AAVA, and dictionary class ⁹.

Adjectives 9 examples:

  • aava: aava+A+Sg+Nom (Eng. # open (of fields, plains))
  • aavaa: aava+A+Sg+Par
  • aavana: aava+A+Sg+Ess
  • aavassa: aava+A+Sg+Ine
  • aavoina: aava+A+Pl+Ess
  • aavojen: aava+A+Pl+Gen
  • aavoihin: aava+A+Pl+Ill
  • aavempi: aava+A+Comp+Sg+Nom
  • aavoin: aava+A+Sup+Sg+Nom

The ka stem with e comparative and j plurals is ADJ_TARKKA, and the dictionary class is ⁹-A or ⁹⁻D.

Adjectives 9 k~0 examples:

  • tarkka: tarkka+A+Sg+Nom (Eng. # pedantic)
  • tarkkaa: tarkka+A+Sg+Par
  • tarkkana: tarkka+A+Sg+Ess
  • tarkassa: tarkka+A+Sg+Ine
  • tarkkoina: tarkka+A+Pl+Ess
  • tarkkojen: tarkka+A+Pl+Gen
  • tarkkoihin: tarkka+A+Pl+Ill
  • tarkempi: tarkka+A+Comp+Sg+Nom
  • tarkoin: tarkka+Sup+Sg+Nom

No a final adjectives with quantitative p gradation.

The ta stem with j plurals is ADJ_MATTA, and the dictionary class is ⁹-C.

Adjectives 9 t~0 examples:

  • matta: matta+A+Sg+Nom (Eng. # matta)
  • mattaa: matta+A+Sg+Par
  • mattana: matta+A+Sg+Ess
  • matassa: matta+A+Sg+Ine
  • mattoina: matta+A+Pl+Ess
  • mattojen: matta+A+Pl+Gen
  • mattoihin: matta+A+Pl+Ill
  • matempi: matta+A+Comp+Sg+Nom
  • matoin: matta+A+Sup+Sg+Nom

The pa : va stem with e comparative and j plurals is ADJ_HALPA, and the dictionary class is ⁹⁻E.

Adjectives 9 p~v examples:

  • halpa: halpa+A+Sg+Nom (Eng. # cheap)
  • halpaa: halpa+A+Sg+Par
  • halpana: halpa+A+Sg+Ess
  • halvassa: halpa+A+Sg+Ine
  • halpoina: halpa+A+Pl+Ess
  • halpojen: halpa+A+Pl+Gen
  • halpoihin: halpa+A+Pl+Ill
  • halvempi: halpa+A+Comp+Sg+Nom
  • halvoin: halpa+A+Sup+Sg+Nom

The ta : da stem with a comparative and j plurals is ADJ_EHTA, and the dictionary class is ⁹⁻F.

Adjectives 9 t~d examples:

  • ehta: ehta+A+Sg+Nom (Eng. # legit)
  • ehtaa: ehta+A+Sg+Par
  • ehtana: ehta+A+Sg+Ess
  • ehdassa: ehta+A+Sg+Ine
  • ehtoina: ehta+A+Pl+Ess
  • ehtojen: ehta+A+Pl+Gen
  • ehtoihin: ehta+A+Pl+Ill
  • ehdampi: ehta+A+Comp+Sg+Nom
  • ehdoin: ehta+A+Sup+Sg+Nom

None with k: g gradation.

The pa : ma stem with e comparative and j plurals is ADJ_RAMPA, and the dictionary class is ⁹⁻H.

Adjectives 9 p~m examples:

  • rampa: rampa+A+Sg+Nom (Eng. # crippled)
  • rampaa: rampa+A+Sg+Par
  • rampana: rampa+A+Sg+Ess
  • rammassa: rampa+A+Sg+Ine
  • rampoina: rampa+A+Pl+Ess
  • rampojen: rampa+A+Pl+Gen
  • rampoihin: rampa+A+Pl+Ill
  • rammempi: rampa+A+Comp+Sg+Nom
  • rammoin: rampa+A+Sup+Sg+Nom

No a stems with t: l gradations

The ta : na stem with a comparative and j plurals is ADJ_VIHANTA, and the dictionary class is ⁹⁻J.

Adjectives 9 p~n examples:

  • vihanta: vihanta+A+Sg+Nom (Eng. # blooming)
  • vihantaa: vihanta+A+Sg+Par
  • vihantana: vihanta+A+Sg+Ess
  • vihannassa: vihanta+A+Sg+Ine
  • vihantoina: vihanta+A+Pl+Ess
  • vihantojen: vihanta+A+Pl+Gen
  • vihantoihin: vihanta+A+Pl+Ill
  • vihannampi: vihanta+A+Comp+Sg+Nom
  • vihannoin: vihanta+A+Sup+Sg+Nom

And finally, no a stems with t: r or t: l gradations.

Some other trisyllabic a finals with a :0 plurals

Mostly regular a comparatives, no a : o variation and more syllables. Common for va participles, and other derivations

The a : 0 stem is in class ADJ_AALTOILEVA and the old dictionary used ¹⁰ as the paradigm class.

Adjectives 10 back examples:

  • aaltoileva: aaltoileva+A+Sg+Nom (Eng. # wavy)
  • aaltoilevaa: aaltoileva+A+Sg+Par
  • aaltoilevana: aaltoileva+A+Sg+Ess
  • aaltoilevassa: aaltoileva+A+Sg+Ine
  • aaltoilevina: aaltoileva+A+Pl+Ess
  • aaltoilevien: aaltoileva+A+Pl+Gen
  • aaltoileviin: aaltoileva+A+Pl+Ill
  • aaltoilevampi: aaltoileva+A+Comp+Sg+Nom
  • aaltoilevin: aaltoileva+A+Sup+Sg+Nom

The ä : 0 stem is in class ADJ_TYÖLLISTETTÄVÄ and the old dictionary used ¹⁰ as the paradigm class.

Adjectives 10 front examples:

  • työllistettävä: työllistettävä+A+Sg+Nom (Eng. # employable)
  • työllistettävää: työllistettävä+A+Sg+Par
  • työllistettävänä: työllistettävä+A+Sg+Ess
  • työllistettävässä: työllistettävä+A+Sg+Ine
  • työllistettävinä: työllistettävä+A+Pl+Ess
  • työllistettävien: työllistettävä+A+Pl+Gen
  • työllistettäviin: työllistettävä+A+Pl+Ill
  • työllistettävämpi: työllistettävä+A+Comp+Sg+Nom
  • työllistettävin: työllistettävä+A+Sup+Sg+Nom

For a: e comparatives in a: 0 class use ADJ_RUMA. No dictionary classification or ~¹⁰,

Adjectives 10 a:e comparative examples:

  • ruma: ruma+A+Sg+Nom (Eng. # ugly)
  • rumaa: ruma+A+Sg+Par
  • rumana: ruma+A+Sg+Ess
  • rumassa: ruma+A+Sg+Ine
  • rumina: ruma+A+Pl+Ess
  • rumien: ruma+A+Pl+Gen
  • rumiin: ruma+A+Pl+Ill
  • rumempi: ruma+A+Comp+Sg+Nom
  • rumin: ruma+A+Sup+Sg+Nom

For ä: e comparatives in a: 0 class use ADJ_TYHMÄ. No dictionary classification or ~¹⁰,

Adjectives 10 ä:e comparative examples:

  • tyhmä: tyhmä+A+Sg+Nom (Eng. # stupid)
  • tyhmää: tyhmä+A+Sg+Par
  • tyhmänä: tyhmä+A+Sg+Ess
  • tyhmässä: tyhmä+A+Sg+Ine
  • tyhminä: tyhmä+A+Pl+Ess
  • tyhmien: tyhmä+A+Pl+Gen
  • tyhmiin: tyhmä+A+Pl+Ill
  • tyhmempi: tyhmä+A+Comp+Sg+Nom
  • tyhmin: tyhmä+A+Sup+Sg+Nom

THE EPSILON-to-ZILCH SEEMS TO INTERFER WITH COMPILATION 2015-08-23, Jaska 0: >> 0: 0 SO TOMMI FINDS THEM

THE EPSILON-to-ZILCH SEEMS TO INTERFER WITH COMPILATION 2015-08-23, Jaska 0: >> 0: 0 SO TOMMI FINDS THEM

Adjectives 10 k~0 a:e comparative examples:

  • hoikka: hoikka+A+Sg+Nom (Eng. # slim)
  • hoikkaa: hoikka+A+Sg+Par
  • hoikkana: hoikka+A+Sg+Ess
  • hoikassa: hoikka+A+Sg+Ine
  • hoikkina: hoikka+A+Pl+Ess
  • hoikissa: hoikka+A+Pl+Ine
  • hoikkien: hoikka+A+Pl+Gen

Adjectives 10 k~0 ä:e comparative examples:

  • mykkä: mykkä+A+Sg+Nom (Eng. # mute)
  • mykkää: mykkä+A+Sg+Par
  • mykkänä: mykkä+A+Sg+Ess
  • mykässä: mykkä+A+Sg+Ine
  • mykkinä: mykkä+A+Pl+Ess
  • mykissä: mykkä+A+Pl+Ine
  • mykkien: mykkä+A+Pl+Gen

Adjectives 10 p~0 a:e comparative examples:

  • poppa: poppa+A+Sg+Nom (Eng. # hocus-pocus)
  • poppaa: poppa+A+Sg+Par
  • poppana: poppa+A+Sg+Ess
  • popassa: poppa+A+Sg+Ine
  • poppina: poppa+A+Pl+Ess
  • popissa: poppa+A+Pl+Ine
  • poppien: poppa+A+Pl+Gen

Adjectives 10 p~0 ä:e comparative examples:

  • hömppä: hömppä+A+Sg+Nom (Eng. # bogus)
  • hömppää: hömppä+A+Sg+Par
  • hömppänä: hömppä+A+Sg+Ess
  • hömpässä: hömppä+A+Sg+Ine
  • hömppinä: hömppä+A+Pl+Ess
  • hömpissä: hömppä+A+Pl+Ine
  • hömppien: hömppä+A+Pl+Gen

The quantitative k and t gradations are not found for adjectives with this a stem.

Adjectives 10 p~v a:e comparative examples:

  • voipa: voipa+A+Sg+Nom (Eng. # capable)
  • voipaa: voipa+A+Sg+Par
  • voipana: voipa+A+Sg+Ess
  • voivassa: voipa+A+Sg+Ine
  • voipina: voipa+A+Pl+Ess
  • voivissa: voipa+A+Pl+Ine
  • voipien: voipa+A+Pl+Gen

Adjectives 10 p~v ä:e comparative examples:

  • käypä: käypä+A+Sg+Nom (Eng. # "good enough")
  • käypää: käypä+A+Sg+Par
  • käypänä: käypä+A+Sg+Ess
  • käyvässä: käypä+A+Sg+Ine
  • käypinä: käypä+A+Pl+Ess
  • käyvissä: käypä+A+Pl+Ine
  • käypien: käypä+A+Pl+Gen

The t: d is missing from this a stem.

Adjectives 10 t~d ä:e comparative examples:

  • mätä: mätä+A+Sg+Nom (Eng. # rotten)
  • mätää: mätä+A+Sg+Par
  • mätänä: mätä+A+Sg+Ess
  • mädässä: mätä+A+Sg+Ine
  • mätinä: mätä+A+Pl+Ess
  • mädissä: mätä+A+Pl+Ine
  • mätien: mätä+A+Pl+Gen

Adjectives 10 k~g a:e comparative examples:

  • sanka: sanka+A+Sg+Nom (Eng. # ???)
  • sankaa: sanka+A+Sg+Par
  • sankana: sanka+A+Sg+Ess
  • sangassa: sanka+A+Sg+Ine
  • sankina: sanka+A+Pl+Ess
  • sangissa: sanka+A+Pl+Ine
  • sankien: sanka+A+Pl+Gen

Adjectives 10 k~g ä:e comparative examples:

  • vänkä: vänkä+A+Sg+Nom (Eng. # goofy)
  • vänkää: vänkä+A+Sg+Par
  • vänkänä: vänkä+A+Sg+Ess
  • vängässä: vänkä+A+Sg+Ine
  • vängissä: vänkä+A+Pl+Ine
  • vänkiin: vänkä+A+Pl+Ill

p: m is missing from this a, ä stems.

Adjectives 10 t~l a:e comparative examples:

  • kulta: kulta+A+Sg+Nom (Eng. # dear)
  • kultaa: kulta+A+Sg+Par
  • kultana: kulta+A+Sg+Ess
  • kullassa: kulta+A+Sg+Ine
  • kultina: kulta+A+Pl+Ess
  • kullissa: kulta+A+Pl+Ine
  • kultien: kulta+A+Pl+Gen

T: l and t: n are missing from this a stem and t: l from ä stem.

Adjectives 10 t~l ä:e comparative examples:

  • lyhyenläntä: lyhyenläntä+A+Sg+Nom (Eng. # shorty)
  • lyhyenläntää: lyhyenläntä+A+Sg+Par
  • lyhyenläntänä: lyhyenläntä+A+Sg+Ess
  • lyhyenlännässä: lyhyenläntä+A+Sg+Ine
  • lyhyenläntinä: lyhyenläntä+A+Pl+Ess
  • lyhyenlännissä: lyhyenläntä+A+Pl+Ine
  • lyhyenläntien: lyhyenläntä+A+Pl+Gen

Adjectives 10 t~r a:e comparative examples:

  • turta: turta+A+Sg+Nom (Eng. # numb)
  • turtaa: turta+A+Sg+Par
  • turtana: turta+A+Sg+Ess
  • turrassa: turta+A+Sg+Ine
  • turtina: turta+A+Pl+Ess
  • turrissa: turta+A+Pl+Ine
  • turtien: turta+A+Pl+Gen

K: j is missing.

Certain trisyllabic or longer a stems allow a lot of allomorphs and both a : o : 0 variations:

Adjectives 11 back examples:

  • hapera: hapera+A+Sg+Nom (Eng. # brittle)
  • haperia: hapera+A+Pl+Par
  • haperoita: hapera+A+Pl+Par
  • haperien: hapera+A+Pl+Gen
  • haperoiden: hapera+A+Pl+Gen
  • haperoitten: hapera+A+Pl+Gen
  • haperiin: hapera+A+Pl+Ill
  • haperoihin: hapera+A+Pl+Ill Also less commonly
  • haperojen: hapera+A+Use/Rare+Pl+Gen
  • haperoja: hapera+A+Use/Rare+Pl+Par
  • haperain: hapera+A+Pl+Gen+Use/Rare

Adjectives 11 front examples:

  • höppänä: höppänä+A+Sg+Nom (Eng. # senile)
  • höppänää: höppänä+A+Sg+Par
  • höppänänä: höppänä+A+Sg+Ess
  • höppänässä: höppänä+A+Sg+Ine
  • höppäninä: höppänä+A+Pl+Ess
  • höppänien: höppänä+A+Pl+Gen
  • höppäniin: höppänä+A+Pl+Ill

Adjectives 12 examples:

  • harmaja: harmaja+A+Sg+Nom (Eng. # ?)
  • harmajaa: harmaja+A+Sg+Par
  • harmajana: harmaja+A+Sg+Ess
  • harmajoina: harmaja+A+Pl+Ess
  • harmajoita: harmaja+A+Pl+Par

Certain trisyllabic or longer a stems allow a lot of allomorphs and both a : o : 0 variations:

Adjectives 12++ examples:

  • latuska: latuska+A+Sg+Nom (Eng. # flat)
  • latuskoita: latuska+A+Pl+Par
  • latuskoja: latuska+A+Pl+Par
  • latuskoiden: latuska+A+Pl+Gen
  • latuskoitten: latuska+A+Pl+Gen
  • latuskojen: latuska+A+Pl+Gen
  • latuskoihin: latuska+A+Pl+Ill

Special illative gradation in a stems

The a : o stem variation combines with trisyllabic class of special illatives

Adjectives 14 back examples:

  • hailakka: hailakka+A+Sg+Nom (Eng. # pale)
  • hailakkoina: hailakka+A+Pl+Ess
  • hailakoissa: hailakka+A+Pl+Ine
  • hailakkoihin: hailakka+A+Pl+Ill
  • hailakoihin: hailakka+A+Pl+Ill

Adjectives 14 front examples:

  • räväkkä: räväkkä+A+Sg+Nom (Eng. # flamboyant)
  • räväköihin: räväkkä+A+Pl+Ill
  • räväkköihin: räväkkä+A+Pl+Ill

Adjectives 15 t~0 back examples:

  • pohatta: pohatta+A+Sg+Nom (Eng. # fat-cat)
  • pohattoina: pohatta+A+Pl+Ess
  • pohatoissa: pohatta+A+Pl+Ine
  • pohattoihin: pohatta+A+Pl+Ill
  • pohatoihin: pohatta+A+Pl+Ill

A-final words with long vowels and syllable boundary

Adjectives 15 oa examples:

  • ainoa: ainoa+A+Sg+Nom (Eng. # singleton)
  • ainoana: ainoa+A+Sg+Ess
  • ainoina: ainoa+A+Pl+Ess
  • ainoissa: ainoa+A+Pl+Ine
  • ainoihin: ainoa+A+Pl+Ill
  • ainoisiin: ainoa+A+Pl+Ill

Adjectives 15 ea examples:

  • korkea: korkea+A+Sg+Nom (Eng. # high)
  • korkeana: korkea+A+Sg+Ess
  • korkeina: korkea+A+Pl+Ess
  • korkeissa: korkea+A+Pl+Ine
  • korkeihin: korkea+A+Pl+Ill
  • korkeisiin: korkea+A+Pl+Ill

Adjectives 15 eä examples:

  • järeä: järeä+A+Sg+Nom (Eng. # rough)
  • järeänä: järeä+A+Sg+Ess
  • järeinä: järeä+A+Pl+Ess
  • järeissä: järeä+A+Pl+Ine
  • järeihin: järeä+A+Pl+Ill
  • järeisiin: järeä+A+Pl+Ill

Lexicalised comparatives

Most of the lexicalised comparatives are adjectives that go to this class. The comparatives that are not lexicalised inflect exactly the same, though some versions of morphology may cut off long comparative chains.

Adjectives 16 back examples:

  • aiempi: aiempi+A+Sg+Nom (Eng. # earlier)
  • aiempana: aiempi+A+Sg+Ess
  • aiemmassa: aiempi+A+Sg+Ine
  • aiempina: aiempi+A+Pl+Ess
  • aiemmista: aiempi+A+Pl+Ela

Adjectives 16 front examples:

  • lähempi: lähempi+A+Sg+Nom (Eng. # closer)
  • lähempänä: lähempi+A+Sg+Ess
  • lähemmässä: lähempi+A+Sg+Ine
  • lähempinä: lähempi+A+Pl+Ess
  • lähemmistä: lähempi+A+Pl+Ela

Long vowel stems

Adjectives 17 a examples:

  • vapaa: vapaa+A+Sg+Nom (Eng. # free)

There are no other bisyllabic long vowel stems in adjectives

Adjectives 18 aa examples:

  • peeaa: peeaa+A+Sg+Nom (Eng. # bust)

Adjectives 18 uu examples:

  • muu: muu+A+Sg+Nom (Eng. # other)

Adjectives 18 ää examples:

  • syypää: syypää+A+Sg+Nom (Eng. # guilty)

There are no other monosyllabic long vowel stems for adjectives. For full listing of possibilities, see nouns.

Some loan words inflect irregularly, either more along the written form or the pronunciation.

Adjectives 21 gay examples:

  • gay: gay+A+Sg+Nom (Eng. # gay)

There are not many direct adjective loans in general.

Old e stems with i nominative

Some of the old e stems have i nominative but e as stem vowel for singular forms. Most of these are not adjectives though, see full listing from the noun pages.

Adjectives 24~26 back examples:

  • suuri: suuri+A+Sg+Nom (Eng. # big) THE EPSILON-to-ZILCH SEEMS TO INTERFER WITH COMPILATION 2015-08-23, Jaska 0: >> 0: 0 SO TOMMI FINDS THEM

Adjectives 24~26 front examples:

  • pieni: pieni+A+Sg+Nom (Eng. # small)

Adjectives 27 back examples:

  • uusi: uusi+A+Sg+Nom (Eng. # new)

Adjectives 27 front examples:

  • täysi: täysi+A+Sg+Nom (Eng. # full)

There are no adjective examples of other gradation variants or consonant cluster simplifications in this class.

Consonant-final stems

The consonant stems use inverted gradation if applicable, that is, the nominatives have end in consonants and their gradating consonants are in weak form. Most of these are rarer for adjectives than nouns.

Adjectives 32 examples:

  • tyven: tyven+A+Sg+Nom (Eng. # calm (of bodies of water))

There are no back vowel variants or gradating words in the basic e conjoining pattern.

Adjectives 33 examples:

  • avoin: avoin+A+Sg+Nom (Eng. # open)

There are no other examples of n: m final variation before conjoining e.

Caritives

The common case of n: m variation with conjoining a before singular stems is from caritive suffix -tOn, that forms adjectives productively.

Adjectives 34 back examples:

  • alaston: alaston+A+Sg+Nom (Eng. # naked)

Adjectives 34 0~t back examples:

  • viaton: viaton+A+Sg+Nom (Eng. # innocent)

Adjectives 34 0~t front examples:

  • kyvytön: kyvytön+A+Sg+Nom (Eng. # unskilled)

This one word, hapan, also takes the same variation as normative variant. The expected e variant is not normative, but used.

Adjectives 34 0~p back examples:

  • hapan: hapan+A+Sg+Nom (Eng. # sour)

Adjectives 34 m~p front examples:

  • lämmin: lämmin+A+Sg+Nom (Eng. # warm)

Lexicalised superlatives

Adjectives 35 back examples:

  • uloin: uloin+A+Sg+Nom (Eng. # outermost)

Adjectives 35 front examples:

  • sisin: sisin+A+Sg+Nom (Eng. # innermost)

Vasen inflects almost like superlative

Adjectives 36 examples:

  • vasen: vasen+A+Sg+Nom (Eng. # left)

nen suffixes

Adjectives are commonly formed with nen derivatonns.

Adjectives 38 back examples:

  • aakkosellinen: aakkosellinen+A+Sg+Nom (Eng. # alphabetic)

Adjectives 38 front examples:

  • kylmäjärkinen: kylmäjärkinen+A+Sg+Nom (Eng. # levelminded)

s-final adjectives

Most of the cases here are nouns from noun derivations.

Adjectives 39 examples:

  • symppis: symppis+A+Sg+Nom (Eng. # sympathetic)

Adjectives 40 examples:

  • lähteisyys: lähteisyys+A+Sg+Nom (Eng. # sourceful)

Adjectives 41 as examples:

  • autuas: autuas+A+Sg+Nom (Eng. # ignorant)

Adjectives 41 is examples:

  • valmis: valmis+A+Sg+Nom (Eng. # ready)

Adjectives 41 äs examples:

  • työläs: työläs+A+Sg+Nom (Eng. # studious)

Adjectives 41 kas examples:

  • voimakas: voimakas+A+Sg+Nom (Eng. # powerfui)

Adjectives 41 käs examples:

  • tyylikäs: tyylikäs+A+Sg+Nom (Eng. # stylish)

Adjectives 41 pas examples:

  • reipas: reipas+A+Sg+Nom

No adjectives end in -päs

Adjectives 41 tas examples:

  • rietas: rietas+A+Sg+Nom (Eng. # lewd)

Adjectives 41 tis examples:

  • raitis: raitis+A+Sg+Nom (Eng. # sober)

Gaps.

Adjectives 41 das examples:

  • hidas: hidas+A+Sg+Nom (Eng. # slow)

Gaps

Adjectives 41 ras examples:

  • harras: harras+A+Sg+Nom (Eng. # humble)

t-finals

Adjectives 43 back examples:

  • ohut: ohut+A+Sg+Nom (Eng. # thin)

Adjectives 43 front examples:

  • ehyt: ehyt+A+Sg+Nom (Eng. # unbroken)

Lexicalised nut-participles

Majority of lexicalised nut participles are adjectives.

Adjectives 47 back examples:

  • kulunut: kulunut+A+Sg+Nom (Eng. # used)

Adjectives 47 front examples:

  • ällistynyt: ällistynyt+A+Sg+Nom (Eng. # amazed)

Old -e^ final stems

Adjectives 48 back examples:

  • ahne: ahne+A+Sg+Nom (Eng. # greedy)

Adjectives 48 front examples:

  • terve: terve+A+Sg+Nom (Eng. # healthy)

Adjectives 48 d~t back examples:

  • kade: kade+A+Sg+Nom (Eng. # jealous)

Adjectives 48 l~t back examples:

  • helle: helle+A+Sg+Nom (Eng. # warm weather)

Gapping almost all variants of gradations with e, as well as all dual nominative stems.

Exceptional adjectives

The ones that do not fit in the official classes shown in dictionaries.

Adjective pitkä examples:

  • pitkä: pitkä+A+Sg+Nom
  • pidempi: pitkä+A+Comp+Sg+Nom
  • pisin: pitkä+A+Sup+Sg+Nom

THE EPSILON-to-ZILCH SEEMS TO INTERFER WITH COMPILATION 2015-08-23, Jaska 0: >> 0: 0 SO TOMMI FINDS THEM

THE EPSILON-to-ZILCH SEEMS TO INTERFER WITH COMPILATION 2015-08-23, Jaska 0: >> 0: 0 SO TOMMI FINDS THEM

Plurales tantum?

Adjectives aren't typically plural words, but there are some in the dictionaries.

Adjective plurales examples:

  • leuattomat: leuattomat+A+Pl+Nom (Eng. # ?)

Adjective inflection proper

The superlative derivation is formed by in suffix, which creates a new adjective baseform. This baseform is handled separately to avoid double superlatives.

Adjective superlative front examples:

  • rumin: ruma+A+Sup+Sg+Nom (Eng. # ugliest)

Adjective superlative back examples:

  • tyhmin: tyhmä+A+Sup+Sg+Nom (Eng. # stupidest)

The comparative derivation is formed by mpi suffix, which creates a new adjective baseform. This adjective is handled separately to avoid double comparative forms.

Adjective comparative front examples:

  • rumempi: ruma+A+Comp+Sg+Nom

Adjective comparative back examples:

  • tyhmempi: tyhmä+A+Comp+Sg+Nom

This inflectional part attached to adjective comparative stems to avoid circularity in comparative derivations:

Adjective comparative inflection back examples:

  • nopeampi: nopea+A+Comp+Sg+Nom (Eng. # faster)
  • *nopeammampi: nopea+A+Comp+Comp+Sg+Nom (is not standard language)
  • *nopeammammampi: nopea+A+Comp+Comp+Comp+Sg+Nom (is not standard language)

Adjective comparative inflection front examples:

  • tyhmempänä: tyhmä+A+Comp+Sg+Ess
  • *tyhmemmämpi: tyhmä+A+Comp+Comp+Sg+Nom (is not standard language)

This inflectional part is attached to adjective superlative stems to avoid circularity in superlative derivations:

Adjective superlative inflection back examples:

  • nopein: nopea+A+Sup+Sg+Nom
  • *nopeimmimpia: nopea+A+Sup+Sup+Sg+Par (is not standard language)
  • *nopeimmimmin: nopea+A+Sup+Sup+Sup+Sg+Nom (is not standard language)

Adjective superlative inflection front examples:

  • tyhmin: tyhmä+A+Sup+Sg+Nom
  • *tyhmimmimpiä: tyhmä+A+Sup+Sup+Sg+Par (is not standard language)

Regular adjective inflection

The adjective inflection apart from the comparative and superlative derivations is same as with nouns. I will only show examples here.

Adjective nominative back examples:

  • rumapa: ruma+A+Sg+Nom+Foc/pa

Adjective nominative front examples:

  • tyhmäpä: tyhmä+A+Sg+Nom+Foc/pa

Adjective pl tant back examples:

  • rumat: ruma+A+Pl+Nom

Adjective pl tant front examples:

  • tyhmät: tyhmä+A+Pl+Nom

Adjective regular singular back examples:

  • ruman: ruma+A+Sg+Gen
  • rumatta: ruma+A+Sg+Abe

Adjective regular singular front examples:

  • tyhmän: tyhmä+A+Sg+Gen
  • tyhmättä: tyhmä+A+Sg+Abe

Adjective regular singular back strongs examples:

  • rumana: ruma+A+Sg+Ess
  • rumani: ruma+A+Sg+Nom+PxSg1

Adjective regular singular front strongs examples:

  • tyhmänä: tyhmä+A+Sg+Ess
  • tyhmäni: tyhmä+A+Sg+Nom+PxSg1

Adjective regular plural back examples:

  • heikoitta: heikko+A+Pl+Abe
  • heikoilta: heikko+A+Pl+Abl

Adjective regular plural front examples:

  • jäykittä: jäykkä+A+Pl+Abe
  • jäykiltä: jäykkä+A+Pl+Abl

Adjective regular plural back strong examples:

  • jäykkinä: jäykkä+A+Pl+Ess
  • jäykkine: jäykkä+A+Cmt

Adjective regular plural front strong examples:

  • heikkoina: heikko+A+Pl+Ess
  • heikkoine: heikko+A+Cmt

Adjective singular partitive a examples:

  • tarkkaa: tarkka+A+Sg+Par
  • tarkkaansa: tarkka+A+Sg+Par+PxSg3

Adjective singular partitive ä examples:

  • tyhmää: tyhmä+A+Sg+Par
  • tyhmäänsä: tyhmä+A+Sg+Par+PxSg3

Adjective singular partitive a poss aan examples:

  • jaloa: jalo+A+Sg+Par
  • jaloaan: jalo+A+Sg+Par+PxSg3

Adjective singular partitive ä poss ään examples:

  • hölöä: hölö+A+Sg+Par
  • hölöään: hölö+A+Sg+Par+PxSg3

Adjective singular partitive ta examples:

  • vapaata: vapaa+A+Sg+Par

Adjective singular partitive tä examples:

  • pientä: pieni+A+Sg+Par

Adjective singular illative han examples:

  • peeaahan: peeaa+A+Sg+Ill

Adjective singular illative hin examples:

  • gayhin: gay+A+Sg+Ill

Adjective singular illative hun examples:

  • muuhun: muu+A+Sg+Ill

Adjective singular illative hyn examples:

  • gayhynpä: gay+A+Sg+Ill+Foc/pa

Adjective singular illative hän examples:

  • syypäähän: syypää+A+Sg+Ill

Adjective singular illative seen back examples:

  • vapaaseen: vapaa+A+Sg+Ill

Adjective singular illative seen front examples:

  • työlääseen: työläs+A+Sg+Ill

Adjective singular illative an examples:

  • rumaan: ruma+A+Sg+Ill

Adjective singular illative en back examples:

  • suureen: suuri+A+Sg+Ill

Adjective singular illative en front examples:

  • pieneen: pieni+A+Sg+Ill

Adjective singular illative in back examples:

  • tuhtiin: tuhti+A+Sg+Ill

Adjective singular illative in front examples:

  • rehtiin: rehti+A+Sg+Ill

Adjective singular illative on examples:

  • huonoon: huono+A+Sg+Ill

Adjective singular illative un examples:

  • fiksuun: fiksu+A+Sg+Ill

Adjective singular illative yn examples:

  • häijyyn: häijy+A+Sg+Ill

Adjective singular illative än examples:

  • tyhmään: tyhmä+A+Sg+Ill

Adjective singular illative ön examples:

  • hölmöön: hölmö+A+Sg+Ill

Adjective plural partitive ia examples:

  • rumia: ruma+A+Pl+Par

Adjective plural partitive iä examples:

  • tyhmiä: tyhmä+A+Pl+Par

Adjective plural partitive ita examples:

  • korkeita: korkea+A+Pl+Par

Adjective plural partitive itä examples:

  • järeitä: järeä+A+Pl+Par

Adjective plural partitive ja examples:

  • vahvoja: vahva+A+Pl+Par

Adjective plural partitive jä examples:

  • hölmöjä: hölmö+A+Pl+Par

Adjective plural genitive iden back examples:

  • tanakoiden: tanakka+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive iden front examples:

  • räväköiden: räväkkä+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive ien back examples:

  • rumien: ruma+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive ien front examples:

  • tyhmien: tyhmä+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive itten back examples:

  • nopeitten: nopea+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive itten front examples:

  • järeitten: järeä+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive jen back examples:

  • vahvojen: vahva+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive jen front examples:

  • hölmöjen: hölmö+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive ten back examples:

  • suurten: suuri+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive ten front examples:

  • pienten: pieni+A+Pl+Gen

Adjective plural genitive in back examples:

  • rumain: ruma+A+Pl+Gen+Use/Rare

Adjective plural genitive in front examples:

  • tyhmäin: tyhmä+A+Pl+Gen+Use/Rare

Adjective plural illative ihin bacl examples:

  • pahoihin: paha+A+Pl+Ill

Adjective plural illative ihin front examples:

  • hölmöihin: hölmö+A+Pl+Ill

Adjective plural illative iin back examples:

  • punaisiin: punainen+A+Pl+Ill

Adjective plural illative iin front examples:

  • sinisiin: sininen+A+Pl+Ill

Adjective plural illative isiin back examples:

  • korkeisiin: korkea+A+Pl+Ill

Adjective plural illative isiin front examples:

  • järeisiin: järeä+A+Pl+Ill

Adjective possessive back examples:

  • tyhmäni: tyhmä+A+Sg+Nom+PxSg1

Adjective possessive front examples:

  • rumani: ruma+A+Sg+Nom+PxSg1

Adjective possessive an examples:

  • kieroaan: kiero+A+Sg+Par+PxSg3

Adjective possessive en back examples:

  • rumalleen: ruma+A+Sg+All+PxSg3

Adjective possessive en front examples:

  • tyhmälleen: tyhmä+A+Sg+All+PxSg3

Adjective possessive än examples:

  • hölmöään: hölmö+A+Sg+Par+PxSg3

Adjective clitic back examples:

  • rumahan: ruma+A+Sg+Nom+Foc/han

Adjective clitic front examples:

  • tyhmähän: tyhmä+A+Sg+Nom+Foc/han

Adjectives can usually be derived into sti adverbs productively

Deadjectival adverb derivations sti examples:

  • nopeasti nopea+A+Der/sti (Eng. # fastly)