nouns-affixes

Divvun & Giellatekno - open source grammars for Sámi and other languages

North Saami noun declension

Bisyllabic nouns

  • LEXICON GOAHTI-A divided into a-i-u due to errortag-branch
  • LEXICON GOAHTI-I divided into a-i-u due to errortag-branch
  • LEXICON GOAHTI-U divided into a-i-u due to errortag-branch
  • LEXICON GOAHTI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen
  • LEXICON GOAHTI-IU Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen
  • LEXICON GOAHTILONG Long nom-compound-forms, long gen
  • LEXICON GOAHTILONGSHORT Sometimes long nom-compound-forms, long gen
  • LEXICON ALBMI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON ALBMILONG Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON ALBMILONGSHORT Bisyll. V-Nouns. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON AIGI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, short gen.
  • LEXICON STAHTA Bisyll. Non-Gradating a-Nouns; i-Illative

it does not have the Prop tag.

Bisyllabic nouns 2f. Actor lexicas

  • LEXICON IIJA loan words ending -iija; also with only -i as Err/Orth, like galleri
  • LEXICON ESSEIJA loan words ending -iija; Illative -iijai as well -iijii: kopiijai, kopiijii
  • LEXICON IIVA -iivva loan words.
  • LEXICON PROFIILA -iila Loan words.
  • LEXICON STRUKTUR Recent loanwords on -vra with short cmp-form: struktur-
  • LEXICON KULTUR -kultuvra, compound forms: kultur-, kulttor-
  • LEXICON KANTUR_N word with many forms
  • LEXICON MAŠIIDNA mašiidna with short cmp-forms as well
  • LEXICON BENSIN bensiidna with short cmp-forms as well
  • LEXICON ADRENALIN Recent loanwords on -iidna with short cmp-form as well
  • LEXICON TELEFON Recent loanwords on -vdna with short cmp-form as well
  • LEXICON AKTION akšuvdna with cmp form ákšun- as well
  • LEXICON NATION naššuvdna with short cmp form náššon as well
  • LEXICON KANON kanovdna with short cmp form kánon/kánun as well
  • LEXICON SOSIAL Recent loanwords on -ála with both short and long cmp-form
  • LEXICON GARGIA Vowel-final loan words without Gradation and Ill ^change
  • LEXICON OBOE oe-final loan words without Gradation and Ill ^change
  • LEXICON BUFFALO consonant fin loanwords, some vow fin like revya
  • LEXICON ESSAYA recent loanwords on vow+a
  • LEXICON IDEA restricted Px for speller recent loanwords on vow+a, only idea this far
  • LEXICON MASAI only masai
  • LEXICON BASSI words on -bassi. Long nom-compound-forms, short gen, long heapmi-caritive
  • LEXICON MUOHTU words on -muohtu. Short nom-compound-forms, short gen, long heapmi-caritive
  • LEXICON EADNI eadni, gudni, ádnu. Short nom-compound-forms, long gen, short caritive
  • LEXICON VALDI words on -váldi. Short nom-compound-forms, long gen, short caritive, away with Px "váldán"
  • LEXICON RAFI words on -ráfi. Long nom-compound-forms, long gen. short heapmi-caritive
  • LEXICON LOTLOHKU words on -lotlohku. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON SAPMI Bisyll. V-Nouns. No nom-compounding, short gen.
  • LEXICON XGIELLA Bisyll. V-Nouns. No nom-compounding, short gen.
  • LEXICON BEALLE words ending -bealle. Short nom-compound-forms, short gen.
  • LEXICON TAXI dákse and tákse
  • LEXICON LUONDU this word (+vuohta) because of behavior in compounds, where it is normally in SgGen: luonddubiebmu
  • LEXICON GOADA-LUONDU
  • LEXICON NPx2V-LUONDU
  • LEXICON RUOKTU only this word because of its behavior in compounds, where it is normally in SgGen: ruovttu-/ruovtto-
  • LEXICON MADIDJA máđi and cmp
  • LEXICON GENTLEMAN gentleman (stem mana-)
  • LEXICON DUOHKI duohki and compounds, for disamb. reasons
  • LEXICON BUDEITA Rather special word: buđeita
  • LEXICON MANNI words on -mánni. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen.ILL: mánnii/mánnái
  • LEXICON MANNI-INFL
  • LEXICON OLLUVUOHTA Exceptional vuohta-Noun
  • LEXICON LEXMUSH derived verbs on -muš
  • LEXICON OLGU only olgu. Short nom-compound-form, short gen. Incomplete paradigm
  • LEXICON MIEHTI nuorta, nuorti, oarji, miehti. Short nom-compound-forms, long gen. Incomplete paradigm
  • LEXICON LULLI lulli and davvi. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen. Incomplete paradigm
  • LEXICON GADDI Bisyll. V-Nouns with Comparative Forms. Short nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON GADDILONG long compound forms, short -heapme
  • LEXICON GADDILONGSHORT NB! No SgIll and SgLoc (not directed to GOADI-, GODII- or GOAHTAI) because davvi is the only word this far Bisyll. V-Nouns with Comp. Forms, long-short nomcmp, long gencmp
  • LEXICON GADDISHORT Bisyll. V-Nouns with Comparative Forms. Short nom-compound-forms, SHORT gen.
  • LEXICON OARJI máddi, nuorti, nuorta, oarji. Comparative Forms. Short nom-compound-forms, long gen. Incomplete paradigms
  • LEXICON LULLILONG long compound forms
  • LEXICON VARRA varra and uvdna. No -laš, to get rid of varalaš and uvnnalaš from speller
  • LEXICON LASSA want this without essive Px:
  • lassanan, *lassanat, *lassaneame
  • LEXICON AKCU No -heapme, no wg+Foc/han (thereby avoiding ávččuhit, ávččuhan, ávččuhat in speller) Short nom-compound-form ákčo-,long/short gen
  • LEXICON JAHKI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, long gen. to avoid jahkán, jagát
  • LEXICON OAHPPA Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen, to avoid oahppasat
  • LEXICON NPxC-OAHPPA
  • LEXICON BLV Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen., to avoid bálvát, Bihttánis
  • LEXICON NPx2V-BLV
  • LEXICON NPxC-BLV
  • LEXICON Px2V-BLV for second person vowel stems
  • LEXICON SOABBI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen, to avoid SOABBÁT, gáldot, searván, laktasan
  • LEXICON NPx1V-SOABBI
  • LEXICON NPxC-SOABBI
  • LEXICON IVDNI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, short gen. preventing ivnnát, rivgot
  • LEXICON NPx2V-IVDNI
  • LEXICON Px2V-IVDNI for second person vowel stems
  • LEXICON DAHKU Like ALBMILONG Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen. Without +Sg+Nom/Gen/Acc+PxSg1 to avoid "dahkon"
  • LEXICON SADJA Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen. TO AVOID SÁDJÁI
  • LEXICON DAHPPA dahpa, dáhpa and dáhppa. to avoid dáhpahuvvat, dahpahuvvat etc in speller
  • LEXICON LAHKI the words on -láhki. Because in speller we want to aviod boasttoláhkái, borranláhki etc. (borran láhkai)
  • LEXICON NPxC-LAHKI
  • LEXICON BEARRI to avoid unfortunate diminutives like bearáš and salaš in speller (bearaš, sálaš) + "beassán" = beassi+Sg+Nom/Gen/Acc+PxSg1
  • LEXICON GEAHCCI +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON GEAHCCICT Actors, to avoid geahččán, jábmán, geahččát, jábmát
  • LEXICON ACTORVALDI lexicalized actors because we have restricted verb derivation for speller. Long compound-forms, without "váldán"

2f. Actor lexicas

  • LEXICON ACTOR +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORCT nowadays tagged NomAg. Long compound-forms
  • LEXICON ACTOR-PL Plurals
  • LEXICON EADDJI-NomAg +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG tagged NomAg. Sometimes long compound-forms
  • LEXICON ACTORLONGSHORT +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORLONGSHORTCT-nomag adds +NomAg
  • LEXICON ACTORLONGSHORTCT nowadays tagged NomAg. Sometimes long compound-forms
  • LEXICON ACTORSHORT +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORSHORTCT nowadays tagged NomAg. Short compound-forms

+Use/NG: %> GOAHTAI ; ! Ill sublexicon no dipth simpl

  • LEXICON BOAHTALADDAN Intransitiv Action nouns from deverbal verbs
  • LEXICON IHTALUDDAMAT ihtaluddamat, plural
  • LEXICON UPMI action noun, from passive verb
  • LEXICON EGEZHAGAT reciprocals like verddežagat, jumežagat etc
  • LEXICON BUVSSAT Pl. bisyll vow-fin. Short cmp-forms
  • LEXICON BUVSSATLONG Pl. bisyll vow-fin. Short cmp-forms
  • LEXICON MUODUT muođut only, plural
  • LEXICON DEAHKIT like AIGI but plural only
  • LEXICON DIEDUT like ALBMI but plural only
  • LEXICON BORALMASAT like JOHTOLAT but plural only
  • LEXICON DURVAT like LASIS but pl. only

Trisyllabic nouns

  • LEXICON MATTAR Short compound-forms Tris. Anim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON MALIS Short compound-forms Tris. Inanim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON MALISLONG Long compound-forms Tris. Inanim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON MALISLONGSHORT Long and short compound-forms. Tris. Inanim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON BEANA Short compound-forms. Trisyll. Anim. Gradating 0-Nouns
  • LEXICON SEAMU Short compound-forms. Trisyll. Inanim. Gradating 0-Nouns
  • LEXICON SEAMULONG Long compound-forms. Trisyll. Inanim. Gradating 0-Nouns
  • LEXICON GAHPIR Short compound-forms. Trisyll. Non-Gradating C-Nouns
  • LEXICON GAHPIRLONGSHORT Long and short compound-forms. Trisyll. Non-Gradating C-Nouns
  • LEXICON GAHPIRLONG Long compound-forms. Trisyll. Non-Gradating C-Nouns

Trisyllabic nouns

  • LEXICON EANA eana, eanan, eatnan
  • LEXICON DOAVTTIR only doavttir. Short compound-forms
  • LEXICON OVCCIS_N Collective numerals gallis, moattes, moattis, máŋggas
  • LEXICON DAIVVAS Tris. Gradating C-Nouns, The Troms declension: dáivvaš: dáivaha, bearaš: bearraha, njunuš: njunnoha
  • LEXICON BOADA Short compound-forms. Trisyll. Inanim. Gradating 0-Nouns TO AVOID BOAĐAN
  • LEXICON DAHPPAGA the dáhpahuvvá fix nr2. to avoid dahpahuvvat in speller
  • LEXICON ENGEL Restricted denominals for speller -eŋgel
  • LEXICON MAGASH reciprocals like verddežat, jumežat etc
  • LEXICON BADJOSAT Pl. bajus: badjosat, short cmp-form
  • LEXICON BADJOSATLONG Pl. bajus: badjosat, long cmp-form
  • LEXICON ALIMAT Pl. alin: alimat, like GAHPIR but pl only
  • LEXICON CEAKCAGAT Like seamu but plural only
  • LEXICON VUOIGNAHAT LikeDAIVVAS but only Pl. vuoiŋŋaš: vuoigŋahat
  • LEXICON EAMOSH váikkuheamoš, deverbals
  • LEXICON AMOSH váikkuhamoš, deverbals
  • LEXICON BOAHTINLONGSHORT Intransitiv action nouns from bisyll verbs, long and short cmp-form
  • LEXICON BOAHTIN Intransitiv action nouns from bisyll verbs, long cmp-form
  • LEXICON BOAHTINSHORT Intransitiv action nouns from bisyll verbs, short cmp-form
  • LEXICON IHTAMAT Plural action nouns, from bisyllabic verbs
  • LEXICON LEXDIMINC diminutives, these comes from noun stems file, from trisyll nouns

Contracted nouns

  • LEXICON BOAZU Anim. Contracted 0-Nouns. Short compound-forms.
  • LEXICON SUOLU Inanim. Contracted 0-Nouns. Short compound-forms.
  • LEXICON SUOLULONG Inanim. Contracted 0-Nouns. Long compound-forms.
  • LEXICON FALIS Contracted Anim. C-Nouns. Short compound-forms.
  • LEXICON LASIS Contracted Inanim. C-Nouns. Short compound-forms.

Contracted nouns

  • LEXICON GISTTA The Noun gistta, gist -
  • LEXICON CEAHKES only -ceahkes
  • LEXICON ALLGUOVT guovttos guovttis
  • LEXICON GUOVTTIS_N only -guovttis
  • LEXICON GUOVTTU only -guovttos
  • LEXICON GIRKOSADDOT LIKE SATTU but pl, only

Sublexica for nominal stems

Declension

Noun declension

  • LEXICON GOAHTI-NE Bisyll. V-Nouns; Nominative Sg. and Essive
  • LEXICON NomV
  • LEXICON EssV
  • LEXICON GOAHTI-OBL
  • LEXICON GOAHTI-IU-OBL

Px lexica

  • LEXICON NPx3Vflag
  • LEXICON NPx3Vvowchflag
  • LEXICON NPx12A For loan word ending -a
  • LEXICON NPx3A For loan word ending -a
  • LEXICON NPxA For loan word ending -a
  • LEXICON NPxPlComC
  • LEXICON NPxVvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change,
  • LEXICON NPx12Vvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change, 1. and 2. p
  • LEXICON NPx1Vvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change, 1. p
  • LEXICON NPx3Vvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change, 3. pers
  • LEXICON NPxV
  • LEXICON NPx1V
  • LEXICON NPx2V
  • LEXICON NPx3V
  • LEXICON NPxC
  • LEXICON NPx1C
  • LEXICON NPx12C
  • LEXICON NPx3C
  • LEXICON NPxPlComV1

Some GOAHTE-type lexica...

  • LEXICON GOAHTE- compound lexicon
  • LEXICON GOAHTICMP compound lexicon, vowel shortening
  • LEXICON GOAHTILONGCMP compound lexicon, no vowel shortening
  • LEXICON GOAHTILONGSHORTCMP compound lexicon, with and without vowel shortening
  • LEXICON GOADE- genitiv
  • LEXICON GOADE-IU- genitiv
  • LEXICON GOAHTA- Lexicon for giving Px 1. and 2. p., pluss illativ
  • LEXICON GOAHTAI illative
  • LEXICON GOADI- weak grade
  • LEXICON GOADI-_notCmp
  • LEXICON GODII- diphthong simplification
  • LEXICON GOADA-

Other lexica

  • LEXICON STAHTACASE for no cons grad
  • LEXICON EGEZHAHKII
  • LEXICON MALIS0 as GAPPUS0. MALIS0 has no VUOHTA, GAPPUS0 has no Px Ess
  • LEXICON MALLAS-
  • LEXICON MALLASI-/NUORABU- joint cont. lexicon
  • LEXICON MALLASI-/NUORABUj- joint cont. lexicon
  • LEXICON MUSHcase Deverbal nouns
  • LEXICON MUSSHA
  • LEXICON EAMOSHcase Deverbal nouns
  • LEXICON AMOSHcase
  • LEXICON BOAHTINcase Long compound-forms
  • LEXICON BOAHTINLONGSHORTTV Transitiv Action nouns. Both long and short compound forms
  • LEXICON BOAHTINLONGSHORTTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTINTV Transitiv Action nouns. Long compound forms
  • LEXICON BOAHTINTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTINTVCT
  • LEXICON BOAHTINSHORTTV Transitiv Action nouns. Short compound forms
  • LEXICON BOAHTINSHORTTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTINSHORTTVCT
  • LEXICON BOAHTALADDANTV Transitiv Action nouns from deverbal verbs
  • LEXICON BOAHTALADDANTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTALADDANTVCT
  • LEXICON FALLA-
  • LEXICON BOAZU-NE
  • LEXICON BOHCCO
  • LEXICON BOHCCU
  • LEXICON KEAHTTA Derivation keahttá/keahtes
  • LEXICON KEAHTTA-PRED Der/keahtta - only predforms
  • LEXICON DIMINC diminutives, these comes from noun affix file, from trisyll nouns
  • LEXICON GUOVDDAZI- joint cont. lexicon
  • LEXICON JOHTOLAT0
  • LEXICON JOHTOLAHKA-
  • LEXICON DenominalNounsV diminutives from bisyllabic nouns
  • LEXICON DenominalNounsC diminutives from trisyllabic nouns
  • LEXICON MUITTASJEAPMI action noun, from trisyll intransitive verb
  • LEXICON EAPMITV +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON EAPMITVCT action noun, from bisyll transitive verb
  • LEXICON EAPMITVCTcase
  • LEXICON MUITTASJEAPMITV +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON MUITTASJEAPMITVCT action noun, from trisyll intransitive verb
  • LEXICON VUONAT +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON VUONATCT derivated nouns, from propers: guovdageainnut, divttasvuonat etc.
  • LEXICON ACTORder +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORderCT Tagged NomAg nowadays, Long compound-forms, from intransitive verbs
  • LEXICON ACTORderCTcase Tagged NomAg nowadays, Long compound-forms, from intransitive verbs

+Use/NG: GOAHTAI ; ! Ill sublexicon

  • LEXICON ACTORTVder +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON ACTORTVderCT Tagged NomAg nowadays, Long compound-forms, from transitive verbs
  • LEXICON ACTORSHORTTVder Tagged NomAg nowadays, Short compound-forms, from transitive verbs
  • LEXICON DIMINV diminutives, these comes from bisyll nouns