nouns-affixes

Skolt Saami noun morphology

This file documents the Skolt Saami noun morphology, lexicon by lexicon.

Unclassified words

  • LEXICON N_ FOR (STILL) UNCLASSIFIED INCOMING NOUNS.

IRREGULAR NOUN nijdd

  • LEXICON N_NIJDD nijdd: ni
  • LEXICON NMN_NIJDD nijdd: ni
  • Yaml: N-nijdd
  • : jdd SG-NOM ; nijdd
  • : jdd%>â ESS/PAR ; nijddân, nijddâd strong_geminate, short_vowel, palatalization
  • : %{ʹØ%}jdd%^PAL%>e SG-ILL ; niʹjdde strong_geminate, long_vowel
  • : õđ SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; niõđ
  • : õđ%>â SG-LOC ; niõđâst
  • : õđ SG-COM_IN/PL-OBL ; niõđ, niõđid, niõđid, niõđin, niõđivuiʹm, niõđitaa
  • +Der+Der/Dimin+N: õđ N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; niõđ-
  • +Der+Der/Dimin+N: õ%{ʹØ%}đ%^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; niõʹđ-
  • +Err/GenreLeudd: õđâ SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; niõđ Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: õđâ SG-COM_N ; Leudd 2018-09-20

nijdd # examples:

  • nijdd: nijdd+N+Sg+Nom
  • niõđ: nijdd+N+Sg+Gen
  • niõđ: nijdd+N+Sg+Acc
  • niʹjdde: nijdd+N+Sg+Ill
  • niõđâst: nijdd+N+Sg+Loc
  • niõđstad: nijdd+N+Sg+Loc+PxSg1
  • niõđin: nijdd+N+Sg+Com
  • nijddân: nijdd+N+Ess
  • nijddâd: nijdd+N+Par
  • niõđtaa: nijdd+N+Sg+Abe
  • niõđ: nijdd+N+Pl+Nom
  • niõđi: nijdd+N+Pl+Gen
  • niõđid: nijdd+N+Pl+Acc
  • niõđid: nijdd+N+Pl+Ill
  • niõđin: nijdd+N+Pl+Loc
  • niõđivuiʹm: nijdd+N+Pl+Com
  • niõđitaa: nijdd+N+Pl+Abe
  • niõđâž: nijdd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • niõʹđe: nijdd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen

CLASS 1 HIGH VOWEL, NO PALATALIZATION NOMINALS

  • LEXICON N_PAPP papp: papp similar_to: N_PESS N_HVCC pa%{a0%}%{ʹ0%}%{p0%}p V%{V0%}%{ʹ0%}%{C0%}C Sg_Nom: high-vowel=yes monophthong=yes long-vowel=yes palatalization=no consonantism=quant-gem long-consonant=yes

1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="short_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|geminate"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Strong grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-papp strong_geminate, short_vowel
  • : SG-NOM ; papp
  • : %>â ESS/PAR ; pappân, pappâd

strong_geminate, short_vowel, palatalization

  • : %^PAL%>e SG-ILL ; paʹppe
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; N»A: paʹppi

strong_geminate, long_vowel

  • : %^V2VV SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; paapp
  • : %^V2VV%>â SG-LOC ; paappâst
  • : %^V2VV SG-COM_IN/PL-OBL ; paappi, paappid, paappid, paappin, paappivuiʹm, paappitaa
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; paapp-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; paaʹpp- papp+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Loc+PxSg3 paʹpstes

e.g. e.g. +Use/NG+Sg+Loc+PxSg3 e.g. +Sg+Loc+PxSg3 pp: p papstes

  • : R ; papp
  • : %^V2VV PL-NOM ; paapp
  • : %^V2VV PL-OBL ; paappi, paappid, paappid, paappin, paappivuiʹm, paappitaa
  • : %>â ESS/PAR ; pappân, pappâd

papp # examples:

  • papp: papp+N+Sg+Nom
  • paapp: papp+N+Sg+Gen
  • paapp: papp+N+Sg+Acc
  • paʹppe: papp+N+Sg+Ill
  • paappâst: papp+N+Sg+Loc
  • papstan: papp+N+Sg+Loc+PxSg1
  • paappstan: papp+N+Sg+Loc+PxSg1
  • paappin: papp+N+Sg+Com
  • pappân: papp+N+Ess
  • pappâd: papp+N+Par
  • paapptaa: papp+N+Sg+Abe
  • paapp: papp+N+Pl+Nom
  • paappi: papp+N+Pl+Gen
  • paappid: papp+N+Pl+Acc
  • paappid: papp+N+Pl+Ill
  • paappin: papp+N+Pl+Loc
  • paappivuiʹm: papp+N+Pl+Com
  • paappitaa: papp+N+Pl+Abe
  • paappâž: papp+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • paaʹppe: papp+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_ALGG põrtt: põ%^1VOW%{ʹØ%}rtt N_HVXYY Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high: pal_no: cns_xyy similar_to: N_TAALKYS, N_KOONTYR 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="short_vowel|long_cluster" Sg_Gen="long_vowel|short_cluster"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-portt
  • : SG-NOM ; põrtt
  • : %^V2VV%^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN ; põõrt
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-NOM ; põõrt
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; põʹrtte
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; põʹrtti
  • : %^V2VV%^XYY2XY%>â SG-LOC ; põõrtâst
  • : %^V2VV%^XYY2XY SG-COM_IN ; põõrtin
  • : %>â ESS/PAR ; põrttân
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-OBL ; põõrti
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2XY N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; põõrt-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^XYY2XY N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; põõʹrt-
  • LEXICON N_ALGG-PL põõrt: põrtt
  • : R ; põrtt
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-NOM ; põõrt
  • : %>â ESS/PAR ; põrttân
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-OBL ; põõrti

algg # examples:

  • algg: algg+N+Sg+Nom
  • aalǥ: algg+N+Sg+Gen
  • aalǥ: algg+N+Sg+Acc
  • aʹlǧǧe: algg+N+Sg+Ill
  • aalǥâst: algg+N+Sg+Loc
  • alǥstan: algg+N+Sg+Loc+PxSg1
  • aalǥin: algg+N+Sg+Com
  • alggân: algg+N+Ess
  • alggâd: algg+N+Par
  • alǥtaa: algg+N+Sg+Abe
  • aalǥ: algg+N+Pl+Nom
  • aalǥi: algg+N+Pl+Gen
  • aalǥid: algg+N+Pl+Acc
  • aalǥid: algg+N+Pl+Ill
  • aalǥin: algg+N+Pl+Loc
  • aalǥivuiʹm: algg+N+Pl+Com
  • aalǥitaa: algg+N+Pl+Abe
  • aalǥâž: algg+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • aaʹlje: algg+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_AUTT autt: a%^1VOWu%{ʹØ%}tt N_HVUCC Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high: pal_no: cns_vyy 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="short_vowel|long_V-cluster" Sg_Gen="long_vowel|short_V-cluster"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-autt
  • : SG-NOM ; autt
  • : %^V2VV%^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN ; aaut
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; auʹtte
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; auʹtte
  • : %^V2VV%^XYY2XY%>â SG-LOC ; aautâst
  • : %^V2VV%^XYY2XY SG-COM_IN ; aautin
  • : %>â ESS/PAR ; auttân
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-NOM ; aaut
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-OBL ; aauti
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2XY N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; aaut-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^XYY2XY N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; aauʹt-
  • LEXICON N_AUTT-PL aaut: autt
  • : R ; autt
  • : %>â ESS/PAR ; auttân
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-NOM ; aaut
  • : %^V2VV%^XYY2XY PL-OBL ; aauti

autt # examples:

  • autt: autt+N+Sg+Nom
  • aaut: autt+N+Sg+Gen
  • aaut: autt+N+Sg+Acc
  • auʹtte: autt+N+Sg+Ill
  • aautâst: autt+N+Sg+Loc
  • autstan: autt+N+Sg+Loc+PxSg1
  • aautin: autt+N+Sg+Com
  • auttân: autt+N+Ess
  • auttâd: autt+N+Par
  • auttaa: autt+N+Sg+Abe
  • aaut: autt+N+Pl+Nom
  • aauti: autt+N+Pl+Gen
  • aautid: autt+N+Pl+Acc
  • aautid: autt+N+Pl+Ill
  • aautin: autt+N+Pl+Loc
  • aautivuiʹm: autt+N+Pl+Com
  • aautitaa: autt+N+Pl+Abe
  • aautâž: autt+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • aauʹte: autt+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_VAHTT vahtt: va%^1VOW%{ʹØ%}h%{ʹØ%}tt N_HVHCC Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high: pal_no: cns_hyy 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="short_vowel|h-cluster" Sg_Gen="long_vowel|short_u-cluster"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-vahtt
  • : SG-NOM ; vahtt
  • : %^V2VV%^XYY2VY SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; vaaut
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; vaʹhtte
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; vaʹhtti
  • : %^V2VV%^XYY2VY%>â SG-LOC ; vaautâst
  • : %^V2VV%^XYY2VY SG-COM_IN ; vaautin
  • : %>â ESS/PAR ; vahttân
  • : %^V2VV%^XYY2VY PL-OBL ; vaauti
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2VY N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; vaaut-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^XYY2VY N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; vaauʹt-

vahtt # examples:

  • vahtt: vahtt+N+Sg+Nom
  • vaaut: vahtt+N+Sg+Gen
  • vaaut: vahtt+N+Sg+Acc
  • vaʹhtte: vahtt+N+Sg+Ill
  • vaautâst: vahtt+N+Sg+Loc
  • vautstan: vahtt+N+Sg+Loc+PxSg1
  • vaautin: vahtt+N+Sg+Com
  • vahttân: vahtt+N+Ess
  • vahttâd: vahtt+N+Par
  • vaautʼtaa: vahtt+N+Sg+Abe
  • vaaut: vahtt+N+Pl+Nom
  • vaauti: vahtt+N+Pl+Gen
  • vaautid: vahtt+N+Pl+Acc
  • vaautid: vahtt+N+Pl+Ill
  • vaautin: vahtt+N+Pl+Loc
  • vaautivuiʹm: vahtt+N+Pl+Com
  • vaautitaa: vahtt+N+Pl+Abe
  • vaautâž: vahtt+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • vaauʹte: vahtt+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_KUSS kuss: ku%^1VOW%{ʹØ%}ss N_HVKK-HVVGG Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high: pal_no: cns_gem_ss_type 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="short_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|voiced_geminate"

See also: NMN_KUSS-PLC, which is the same, but minus PL forms and certain cases

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com similar_to:

FORMS

  • Yaml: N-kuss
  • : SG-NOM ; kuss
  • : %>â ESS/PAR ; kussân
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; kuʹsse
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; kuʹssi
  • : %^V2VV%^KK2GG SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; kuuzz
  • : %^V2VV%^KK2GG%>â SG-LOC ; kuuzzâ
  • : %^V2VV%^KK2GG SG-COM_IN ; kuuzzin
  • : %^V2VV%^KK2GG PL-OBL ; kuuzzi, kuuzzid, kuuzzid, kuuzzin, kuuzzivuiʹm, kuuzzitaa
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^KK2GG N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; kuuzz-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^KK2GG N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; kuuʹzz-

kuss # examples:

  • kuss: kuss+N+Sg+Nom
  • kuuzz: kuss+N+Sg+Gen
  • kuuzz: kuss+N+Sg+Acc
  • kuʹsse: kuss+N+Sg+Ill
  • kuuzzâst: kuss+N+Sg+Loc
  • kuzstan: kuss+N+Sg+Loc+PxSg1
  • kuuzzin: kuss+N+Sg+Com
  • kussân: kuss+N+Ess
  • kussâd: kuss+N+Par
  • kuuzztaa: kuss+N+Sg+Abe
  • kuuzz: kuss+N+Pl+Nom
  • kuuzzi: kuss+N+Pl+Gen
  • kuuzzid: kuss+N+Pl+Acc
  • kuuzzid: kuss+N+Pl+Ill
  • kuuzzin: kuss+N+Pl+Loc
  • kuuzzivuiʹm: kuss+N+Pl+Com
  • kuuzzitaa: kuss+N+Pl+Abe
  • kuuzzâž: kuss+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • kuuʹzze: kuss+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_RUOCCC ruõcc: ruõ%{ʹØ%}cˈc N_HVWCCC-CC
  • LEXICON NMN_RUOCCC ruõcc: ruõcˈc Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_gem_long 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|long_geminate" Sg_Gen="diphthong|geminate"

THIS IS NOT THE SAME AS N_MUORR

  • Yaml: N-ruossh
  • : SG-NOM ;
  • : %^CCC2CC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; ruõcc
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; ruõʹcˈce
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; ruõʹcˈci
  • : %^CCC2CC%>â SG-LOC ; ruõccâst
  • : %^CCC2CC SG-COM_IN ;
  • : %>â ESS/PAR ;
  • : %^CCC2CC PL-OBL ; ruõcci
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CCC2CC N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; ruõcc-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^CCC2CC N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; ruõʹcc-

ruõcc # examples:

  • ruõcˈc: ruõcc+N+Sg+Nom
  • ruõcc: ruõcc+N+Sg+Gen
  • ruõcc: ruõcc+N+Sg+Acc
  • ruõʹcˈce: ruõcc+N+Sg+Ill
  • ruõccâst: ruõcc+N+Sg+Loc
  • ruõˈcstan: ruõcc+N+Sg+Loc+PxSg1
  • ruõccstan: ruõcc+N+Sg+Loc+PxSg1
  • ruõccin: ruõcc+N+Sg+Com
  • ruõcˈcân: ruõcc+N+Ess
  • ruõcˈcâd: ruõcc+N+Par
  • ruõcctaa: ruõcc+N+Sg+Abe
  • ruõcc: ruõcc+N+Pl+Nom
  • ruõcci: ruõcc+N+Pl+Gen
  • ruõccid: ruõcc+N+Pl+Acc
  • ruõccid: ruõcc+N+Pl+Ill
  • ruõccin: ruõcc+N+Pl+Loc
  • ruõccivuiʹm: ruõcc+N+Pl+Com
  • ruõccitaa: ruõcc+N+Pl+Abe
  • ruõccâž: ruõcc+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • ruõʹcce: ruõcc+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_CHUOSHKK čuõškk: čuõ%{ʹØ%}škk N_HVWXYY Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_xyy 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|long_cluster" Sg_Gen="diphthong|short_cluster"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-chuoskk
  • : SG-NOM ; (1) čuõskk
  • : %^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN ; (2) čuõsk
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; (3) čuõʹsǩǩe
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; čuõʹsǩǩi
  • : %^XYY2XY%>â SG-LOC ; (4) čuõskest
  • : %^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) čuõskin
  • : %>â ESS/PAR ; (6) čuõskkân
  • : %^XYY2XY PL-NOM ; (2) čuõsk
  • : %^XYY2XY PL-OBL ; (5) čuõskin
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; čuõsk-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^XYY2XY N_MUORYZH-WITH-PAL ; čuõʹsǩ-
  • LEXICON N_CHUOSHKK-PL čuõšk: čuõškk
  • : R ; (1) čuõskk
  • : %>â ESS/PAR ; (6) čuõskkân
  • : %^XYY2XY PL-NOM ; (2) čuõsk
  • : %^XYY2XY PL-OBL ; (5) čuõskin

čuõškk # examples:

  • čuõškk: čuõškk+N+Sg+Nom
  • čuõšk: čuõškk+N+Sg+Gen
  • čuõšk: čuõškk+N+Sg+Acc
  • čuõʹšǩǩe: čuõškk+N+Sg+Ill
  • čuõškâst: čuõškk+N+Sg+Loc
  • čuõˈškstan: čuõškk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • čuõškstan: čuõškk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • čuõškin: čuõškk+N+Sg+Com
  • čuõškkân: čuõškk+N+Ess
  • čuõškkâd: čuõškk+N+Par
  • čuõšktaa: čuõškk+N+Sg+Abe
  • čuõšk: čuõškk+N+Pl+Nom
  • čuõški: čuõškk+N+Pl+Gen
  • čuõškid: čuõškk+N+Pl+Acc
  • čuõškid: čuõškk+N+Pl+Ill
  • čuõškin: čuõškk+N+Pl+Loc
  • čuõškivuiʹm: čuõškk+N+Pl+Com
  • čuõškitaa: čuõškk+N+Pl+Abe
  • čuõškâž: čuõškk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • čuõʹšǩe: čuõškk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_RUOIDD ruõidd: ruõi%{ʹØ%}dd N_HVWUCC Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_vxx 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|long_V-cluster" Sg_Gen="diphthong|short_V-cluster"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-chuoskk
  • : SG-NOM ; (1) ruõidd
  • : %^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) ruõid
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; (3) ruõiʹdde
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; ruõiʹddi
  • : %^XYY2XY%>â SG-LOC ; (4) ruõidest
  • : %^XYY2XY SG-COM_IN/PL-OBL ; (5) ruõidin
  • : %>â ESS/PAR ; (6) ruõiddân
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; ruõid-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^XYY2XY N_MUORYZH-WITH-PAL ; ruõiʹd-

ruõidd # examples:

  • ruõidd: ruõidd+N+Sg+Nom
  • ruõid: ruõidd+N+Sg+Gen
  • ruõid: ruõidd+N+Sg+Acc
  • ruõiʹdde: ruõidd+N+Sg+Ill
  • ruõidâst: ruõidd+N+Sg+Loc
  • ruõˈidstan: ruõidd+N+Sg+Loc+PxSg1
  • ruõidstan: ruõidd+N+Sg+Loc+PxSg1
  • ruõidin: ruõidd+N+Sg+Com
  • ruõiddân: ruõidd+N+Ess
  • ruõiddâd: ruõidd+N+Par
  • ruõidtaa: ruõidd+N+Sg+Abe
  • ruõid: ruõidd+N+Pl+Nom
  • ruõidi: ruõidd+N+Pl+Gen
  • ruõidid: ruõidd+N+Pl+Acc
  • ruõidid: ruõidd+N+Pl+Ill
  • ruõidin: ruõidd+N+Pl+Loc
  • ruõidivuiʹm: ruõidd+N+Pl+Com
  • ruõiditaa: ruõidd+N+Pl+Abe
  • ruõidâž: ruõidd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • ruõiʹde: ruõidd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_PUOAVV puåvv: puå%{ʹØ%}vv N_HVWCC Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_gem 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|geminate" Sg_Gen="diphthong|single_consonant" Sg_Ill="diphthong|vowel_e-coloration|long_geminate"

is for words with -âst Loc but -ense Ill 3rd grade

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e Has Allophonic palatalization

1.1.1.1[1].2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].2.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].2.1[](Diphthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:puåvâž

puåvv: puåvv

  • Yaml: N-kiapp, N-puavv
  • : SG-NOM ; (1) Sg.Nom: puåvv
  • : %^CC2C SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: puåv
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CCC%>e SG-ILL ; (3) Sg.Ill: pueʹvˈve
  • +Der+Der/N2A: %^PALE%^PAL%^CC2CCC N2A_LUOQSSI ; N»A: pueʹvˈvi
  • : %^CC2C%>â SG-LOC ; (4) Sg.Loc: puåvâst
  • : %^CC2C SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: puåvin
  • : %>â ESS/PAR ; (6) Ess: puåvvân
  • : %^CC2C PL-OBL ; (8) Pl.Gen: puåvi
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CC2C N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; puåv-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PALE%^PAL%^CC2C N_MUORYZH-WITH-PAL ; pueʹv-

puåvv # examples:

  • puåvv: puåvv+N+Sg+Nom
  • puåv: puåvv+N+Sg+Gen
  • puåv: puåvv+N+Sg+Acc
  • pueʹvˈve: puåvv+N+Sg+Ill
  • puåvâst: puåvv+N+Sg+Loc
  • puåˈvstan: puåvv+N+Sg+Loc+PxSg1
  • puåvstan: puåvv+N+Sg+Loc+PxSg1
  • puåvin: puåvv+N+Sg+Com
  • puåvvân: puåvv+N+Ess
  • puåvvâd: puåvv+N+Par
  • puåvtaa: puåvv+N+Sg+Abe
  • puåv: puåvv+N+Pl+Nom
  • puåvi: puåvv+N+Pl+Gen
  • puåvid: puåvv+N+Pl+Acc
  • puåvid: puåvv+N+Pl+Ill
  • puåvin: puåvv+N+Pl+Loc
  • puåvivuiʹm: puåvv+N+Pl+Com
  • puåvitaa: puåvv+N+Pl+Abe
  • puåvâž: puåvv+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • pueʹve: puåvv+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_SIYKKK siâkˈk: siâ%{ʹØ%}kˈk N_HVWCCC Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_gem_long 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|long_geminate" Sg_Gen="diphthong|geminate" Sg_Ill="diphthong|vowel_e-coloration|long_geminate"

is for words with -âst Loc but -ense Ill 3rd grade

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e Has Allophonic palatalization

1.1.1.1[1].2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].2.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].2.1[](Diphthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:siâkkâž

siâkˈk: siâkˈk

  • Yaml: N-siakk
  • : SG-NOM ; siâkˈk
  • : %^CCC2CC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; siâkk
  • : %^PALE%^PAL%>e SG-ILL ; sieʹǩˈǩe
  • +Der+Der/N2A: %^PALE%^PAL N2A_LUOQSSI ; sieʹǩˈǩi
  • : %^CCC2CC%>â SG-LOC ; (4) Sg.Loc: siâkkâst
  • : %^CCC2CC SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: siâkkin
  • : %>â ESS/PAR ; (6) Ess: siâkˈkân
  • : %^CCC2CC PL-OBL ; (8) Pl.Acc: siâkkid
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CCC2CC N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; siâkk-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PALE%^PAL%^CCC2CC N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; sieʹǩǩ-

siâkk # examples:

  • siâkˈk: siâkk+N+Sg+Nom
  • siâkk: siâkk+N+Sg+Gen
  • siâkk: siâkk+N+Sg+Acc
  • sieʹǩˈǩe: siâkk+N+Sg+Ill
  • siâkkâst: siâkk+N+Sg+Loc
  • siâˈkstan: siâkk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • siâkkstan: siâkk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • siâkkin: siâkk+N+Sg+Com
  • siâkˈkân: siâkk+N+Ess
  • siâkˈkâd: siâkk+N+Par
  • siâkktaa: siâkk+N+Sg+Abe
  • siâkk: siâkk+N+Pl+Nom
  • siâkki: siâkk+N+Pl+Gen
  • siâkkid: siâkk+N+Pl+Acc
  • siâkkid: siâkk+N+Pl+Ill
  • siâkkin: siâkk+N+Pl+Loc
  • siâkkivuiʹm: siâkk+N+Pl+Com
  • siâkkitaa: siâkk+N+Pl+Abe
  • siâkkâž: siâkk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • sieʹǩǩe: siâkk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_MIYRKK sǩiâŋkk: sǩiâ%{ʹØ%}ŋkk N_HVWXYY Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_xyy 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|long_cluster" Sg_Gen="diphthong|short_cluster" Sg_Ill="diphthong|vowel_e-coloration|long_cluster"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-skjiankk
  • : SG-NOM ; (1) Sg.Nom: sǩiâŋkk
  • : %^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: sǩiâŋk
  • : %^PALE%^PAL%>e SG-ILL ; (3) Sg.Ill: sǩieʹŋǩǩe
  • +Der+Der/N2A: %^PALE%^PAL N2A_LUOQSSI ; N»A: sǩieʹŋǩǩi
  • : %^XYY2XY%>â SG-LOC ; (4) Sg.Loc: sǩiâŋkâst
  • : %^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: sǩiâŋkin
  • : %>â ESS/PAR ; (6) Ess: sǩiâŋkkân
  • : %^XYY2XY PL-OBL ; (8) Pl.Acc: sǩiâŋkid
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; sǩiâŋk-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PALE%^PAL%^XYY2XY N_MUORYZH-WITH-PAL ; sǩieʹŋǩ-

miârkk # examples:

  • miârkk: miârkk+N+Sg+Nom
  • miârk: miârkk+N+Sg+Gen
  • miârk: miârkk+N+Sg+Acc
  • mieʹrǩǩe: miârkk+N+Sg+Ill
  • miârkâst: miârkk+N+Sg+Loc
  • miâˈrkstan: miârkk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • miârkstan: miârkk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • miârkin: miârkk+N+Sg+Com
  • miârkkân: miârkk+N+Ess
  • miârkkâd: miârkk+N+Par
  • miârktaa: miârkk+N+Sg+Abe
  • miârk: miârkk+N+Pl+Nom
  • miârki: miârkk+N+Pl+Gen
  • miârkid: miârkk+N+Pl+Acc
  • miârkid: miârkk+N+Pl+Ill
  • miârkin: miârkk+N+Pl+Loc
  • miârkivuiʹm: miârkk+N+Pl+Com
  • miârkitaa: miârkk+N+Pl+Abe
  • miârkâž: miârkk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • mieʹrǩe: miârkk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_TOLL toll: to%^1VOW%{ʹØ%}ll N_HVCC-VVC similar_to: N_AENHNH, N_STAQLLJ, N_KOONJYL Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high: pal_no: cns_gem 1.1.1.1.1.2. Sg_Nom="short_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|single_consonant"

See also: NMN_TOLL-PLC, which is the same, but minus PL forms and certain cases

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-kidd, N-soll, N-toll, N-vorr strong_geminate, short_vowel, no_palatalization, high_stem_vowel
  • : SG-NOM ; toll
  • : %>â ESS/PAR ; tollân strong_geminate, short_vowel, palatalization, high_stem_vowel
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; toʹlle
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; toʹlli single_consonant, long_vowel, no_palatalization, high_stem_vowel
  • : %^V2VV%^CC2C SG-ABE/ACC/GEN ; tool
  • : %^V2VV%^CC2C PL-NOM ; tool
  • : %^V2VV%^CC2C%>â SG-LOC ; toolâst
  • : %^V2VV%^CC2C SG-COM_IN ; toolin
  • : %^V2VV%^CC2C PL-OBL ; tooli, toolid, toolid, toolin, toolivuiʹm, toolitaa
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^CC2C N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; tool- single_consonant, long_vowel, palatalization, high_stem_vowel
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^CC2C N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; tooʹl-
  • : R ; toll
  • : %>â ESS/PAR ; tollân
  • : %^V2VV%^CC2C PL-NOM ; tool
  • : %^V2VV%^CC2C PL-OBL ; tooli, toolid, toolid, toolin, toolivuiʹm, toolitaa

toll # examples:

  • toll: toll+N+Sg+Nom
  • tool: toll+N+Sg+Gen
  • tool: toll+N+Sg+Acc
  • toʹlle: toll+N+Sg+Ill
  • toolâst: toll+N+Sg+Loc
  • tolstad: toll+N+Sg+Loc+PxSg1
  • toolstad: toll+N+Sg+Loc+PxSg1
  • toolin: toll+N+Sg+Com
  • tollân: toll+N+Ess
  • tollâd: toll+N+Par
  • tooltaa: toll+N+Sg+Abe
  • tool: toll+N+Pl+Nom
  • tooli: toll+N+Pl+Gen
  • toolid: toll+N+Pl+Acc
  • toolid: toll+N+Pl+Ill
  • toolin: toll+N+Pl+Loc
  • toolivuiʹm: toll+N+Pl+Com
  • toolitaa: toll+N+Pl+Abe
  • toolâž: toll+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • tooʹle: toll+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_SIJDD sijdd: si%{ʹØ%}j%{ʹØ%}dd N_HVJCC Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_i_type: pal_no: cns_jyy 1.1.1.1.1.3. Sg_Nom="short_vowel|strong_j-cluster" Sg_Gen="long_vowel|single_consonant"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-sijdd
  • : SG-NOM ; sijdd
  • : %^XYY2VY SG-ABE/ACC/GEN ; siid
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; siʹjdde
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; siʹjddi
  • : %^XYY2VY%>â SG-LOC ; siidâst
  • : %^XYY2VY SG-COM_IN ; siidin
  • : %^XYY2VY PL-NOM ; siid
  • : %^XYY2VY PL-OBL ; siidin
  • : %>â ESS/PAR ; sijddân
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2VY N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; siid-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^XYY2VY N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; siiʹd-
  • : %^XYY2XY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; CHECKME
  • LEXICON N_SIJDD-PL siid: sijdd
  • : %^XYY2VY PL-NOM ; siid
  • : %^XYY2VY PL-OBL ; siidi
  • : %>â ESS/PAR ; sijddâd

sijdd # examples:

  • sijdd: sijdd+N+Sg+Nom
  • siid: sijdd+N+Sg+Gen
  • siid: sijdd+N+Sg+Acc
  • siʹjdde: sijdd+N+Sg+Ill
  • siidâst: sijdd+N+Sg+Loc
  • siidstad: sijdd+N+Sg+Loc+PxSg1
  • siidin: sijdd+N+Sg+Com
  • sijddân: sijdd+N+Ess
  • sijddâd: sijdd+N+Par
  • siidtaa: sijdd+N+Sg+Abe
  • siid: sijdd+N+Pl+Nom
  • siidi: sijdd+N+Pl+Gen
  • siidid: sijdd+N+Pl+Acc
  • siidid: sijdd+N+Pl+Ill
  • siidin: sijdd+N+Pl+Loc
  • siidivuiʹm: sijdd+N+Pl+Com
  • siiditaa: sijdd+N+Pl+Abe
  • siidâž: sijdd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • siiʹde: sijdd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_SAAKK saakk: saa%{ʹØ%}kk similar_to: N_PAARR, N_SHLAAJJ Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_high: pal_no: cns_gem_ss_type 1.1.1.1.1.4. Sg_Nom="long_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|voiced_geminate"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-saakk is for nouns with -âst Loc. N_Y-EPal2-21 N_GENX1-ILLEPalX3-LOCÂ-NOM1X2
  • : %^KK2GG SG-COM_IN ; saaǥǥin
  • : %^KK2GG SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; saaǥǥ
  • : %^VV2V%^PAL%>e SG-ILL ; šaʹǩǩe
  • +Der+Der/N2A: %^VV2V%^PAL N2A_LUOQSSI ; saʹǩǩi
  • : SG-NOM ; saakk
  • : %^KK2GG%>â SG-LOC ; saaǥǥâst
  • : â ESS/PAR ; saakkân
  • : %^KK2GG PL-OBL ; saaǥǥi
  • +Der+Der/Dimin+N: %^KK2GG N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; saaǥǥ-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^KK2GG N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; saaʹjj-

saakk # examples:

  • saakk: saakk+N+Sg+Nom
  • saaǥǥ: saakk+N+Sg+Gen
  • saaǥǥ: saakk+N+Sg+Acc
  • saʹǩǩe: saakk+N+Sg+Ill
  • saaǥǥâst: saakk+N+Sg+Loc
  • saǥstan: saakk+N+Sg+Loc+PxSg1
  • saaǥǥin: saakk+N+Sg+Com
  • saakkân: saakk+N+Ess
  • saakkâd: saakk+N+Par
  • saaǥǥtaa: saakk+N+Sg+Abe
  • saaǥǥ: saakk+N+Pl+Nom
  • saaǥǥi: saakk+N+Pl+Gen
  • saaǥǥid: saakk+N+Pl+Acc
  • saaǥǥid: saakk+N+Pl+Ill
  • saaǥǥin: saakk+N+Pl+Loc
  • saaǥǥivuiʹm: saakk+N+Pl+Com
  • saaǥǥitaa: saakk+N+Pl+Abe
  • saaǥǥâž: saakk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • saaʹjje: saakk+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_LUOSS luõss: luõ%{ʹØ%}ss
  • LEXICON NMN_LUOSS luõss: luõss Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_gem_ss_type 1.1.1.1.1.4. Sg_Nom="diphthong|geminate" Sg_Gen="diphthong|voiced_geminate"

THIS IS NOT THE SAME AS N_MUORR

  • Yaml: N-luoss
  • : SG-NOM ;
  • : %^KK2GG SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; luõzz
  • : %^PAL%^CC2CCC%>e SG-ILL ; luõʹsˈse
  • +Der+Der/N2A: %^PAL%^CC2CCC N2A_LUOQSSI ; luõʹsˈsi
  • : %^KK2GG%>â SG-LOC ; luõzzâst
  • : %^KK2GG SG-COM_IN ;
  • : %>â ESS/PAR ;
  • : %^KK2GG PL-OBL ; luõzzi
  • +Der+Der/Dimin+N: %^KK2GG N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; luõzz-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^KK2GG N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; luõʹzz-

luõss # examples:

  • luõss: luõss+N+Sg+Nom
  • luõzz: luõss+N+Sg+Gen
  • luõzz: luõss+N+Sg+Acc
  • luõʹsˈse: luõss+N+Sg+Ill
  • luõzzâst: luõss+N+Sg+Loc
  • luõˈzstan: luõss+N+Sg+Loc+PxSg1
  • luõzzin: luõss+N+Sg+Com
  • luõssân: luõss+N+Ess
  • luõssâd: luõss+N+Par
  • luõzztaa: luõss+N+Sg+Abe
  • luõzz: luõss+N+Pl+Nom
  • luõzzi: luõss+N+Pl+Gen
  • luõzzid: luõss+N+Pl+Acc
  • luõzzid: luõss+N+Pl+Ill
  • luõzzin: luõss+N+Pl+Loc
  • luõzzivuiʹm: luõss+N+Pl+Com
  • luõzzitaa: luõss+N+Pl+Abe
  • luõzzâž: luõss+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • luõʹzze: luõss+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_PAARR paarr: paa%{ʹØ%}rr Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_high: pal_no: cns_gem 1.1.1.1.1.5. Sg_Nom="long_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|single_consonant"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-paarr, N-saakk is for nouns with -âst Loc. N_Y-EPal2-21 N_GENX1-ILLEPalX3-LOCÂ-NOM1X2
  • : %^CC2C SG-COM_IN ; paarin
  • : %^CC2C SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; paar
  • : %^VV2V%^PAL%>e SG-ILL ; paʹrre
  • +Der+Der/N2A: %^VV2V%^PAL N2A_LUOQSSI ; N»A: paʹrri
  • : SG-NOM ; paarr
  • : %^CC2C%>â SG-LOC ; paarâst
  • : â ESS/PAR ; paarrân
  • : %^CC2C PL-OBL ; paari
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CC2C N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^CC2C N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; paaʹr-
  • : %^VV2V%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; par-
  • Yaml: N-paarr, N-saakk is for nouns with -âst Loc. N_Y-EPal2-21 N_GENX1-ILLEPalX3-LOCÂ-NOM1X2

paarr # examples:

  • paarr: paarr+N+Sg+Nom
  • paar: paarr+N+Sg+Gen
  • paar: paarr+N+Sg+Acc
  • paʹrre: paarr+N+Sg+Ill
  • paarâst: paarr+N+Sg+Loc
  • parstan: paarr+N+Sg+Loc+PxSg1
  • paarin: paarr+N+Sg+Com
  • paarrân: paarr+N+Ess
  • paarrâd: paarr+N+Par
  • paartaa: paarr+N+Sg+Abe
  • paar: paarr+N+Pl+Nom
  • paari: paarr+N+Pl+Gen
  • paarid: paarr+N+Pl+Acc
  • paarid: paarr+N+Pl+Ill
  • paarin: paarr+N+Pl+Loc
  • paarivuiʹm: paarr+N+Pl+Com
  • paaritaa: paarr+N+Pl+Abe
  • paarâž: paarr+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • paaʹre: paarr+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_SHLAAJJ šlaajj: šlaa%{ʹØ%}jj Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_high: pal_no: cns_gem_jj_type 1.1.1.1.1.5. Sg_Nom="long_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|single_consonant"

FORMS

  • Yaml: N-shlaajj
  • : %^J2I%^CC2C SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; šlaai

šlaajj # examples:

  • šlaajj: šlaajj+N+Sg+Nom
  • šlaaj: šlaajj+N+Sg+Gen
  • šlaai: šlaajj+N+Sg+Gen+Err/Orth
  • šlaaj: šlaajj+N+Sg+Acc
  • šlaai: šlaajj+N+Sg+Acc+Err/Orth
  • šlaʹjje: šlaajj+N+Sg+Ill
  • šlaajâst: šlaajj+N+Sg+Loc
  • šlajstan: šlaajj+N+Sg+Loc+PxSg1
  • šlaistan: šlaajj+N+Sg+Loc+PxSg1+Err/Orth
  • šlaajin: šlaajj+N+Sg+Com
  • šlaajjân: šlaajj+N+Ess
  • šlaajjâd: šlaajj+N+Par
  • šlaajtaa: šlaajj+N+Sg+Abe
  • šlaaitaa: šlaajj+N+Sg+Abe+Err/Orth
  • šlaaj: šlaajj+N+Pl+Nom
  • šlaai: šlaajj+N+Pl+Nom+Err/Orth
  • šlaaji: šlaajj+N+Pl+Gen
  • šlaajid: šlaajj+N+Pl+Acc
  • šlaajid: šlaajj+N+Pl+Ill
  • šlaajin: šlaajj+N+Pl+Loc
  • šlaajivuiʹm: šlaajj+N+Pl+Com
  • šlaajitaa: šlaajj+N+Pl+Abe
  • šlaajâž: šlaajj+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • šlaaʹje: šlaajj+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_MUORR muõrr: muõ%{ʹØ%}rr Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_gem 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|geminate" Sg_Gen="diphthong|single_consonant"

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].2 Has Specifically Pedagogical Gradation

Sg.Ill:

1.1.1.1[1].2.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].2.1[](Diphthong + Consonant and Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-muorr
  • : SG-NOM ; muõrr
  • : %^CC2C SG-ABE/ACC/GEN ; muõr
  • : %^PAL%^CC2CCC%>e SG-ILL ; muõʹrˈre
  • +Der+Der/N2A: %^PAL%^CC2CCC N2A_LUOQSSI ; N»A: muõʹrˈri
  • : %^CC2C%>â SG-LOC ; muõrâst
  • : %^CC2C SG-COM_IN ; muõrin
  • : %>â ESS/PAR ; muõrrân
  • : %^CC2C PL-NOM ; muõr
  • : %^CC2C PL-OBL ; muõri
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CC2C N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; muõr-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL%^CC2C N_MUORYZH-WITH-PAL ; muõʹr-

ǩiõtt+N+Sg+Loc+PxSg1 hand,arm/käsi

  • ǩiõ0tt%^Allegro%^PAL%^CC2CAllegro%>stan
  • ǩiõˈđ0000%>stan
  • ǩiõtt%^Allegro%^CC2CAllegro%>stan
  • ǩiõđ000%>stan ǩiõtt+N+Sg+Ill+PxSg1: hand/käsi
  • ǩiõ0t0t%^PAL%^CC2CCC%>san
  • ǩiõʹtˈt000%>san
  • : %^CC2CCC HatY-STEM-PX-STRENGTHEN-ELSE ; muõrˈr-
  • LEXICON N_MUORR-PL muõrr: muõrr
  • : %>â ESS/PAR ; muõrrân
  • : %^CC2C PL-NOM ; muõr
  • : %^CC2C PL-OBL ; muõri

muõrr # examples:

  • muõrr: muõrr+N+Sg+Nom
  • muõr: muõrr+N+Sg+Gen
  • muõr: muõrr+N+Sg+Acc
  • muõʹrˈre: muõrr+N+Sg+Ill
  • muõrâst: muõrr+N+Sg+Loc
  • muõˈrstan: muõrr+N+Sg+Loc+PxSg1
  • muõrin: muõrr+N+Sg+Com
  • muõrrân: muõrr+N+Ess
  • muõrrâd: muõrr+N+Par
  • muõrtaa: muõrr+N+Sg+Abe
  • muõr: muõrr+N+Pl+Nom
  • muõri: muõrr+N+Pl+Gen
  • muõrid: muõrr+N+Pl+Acc
  • muõrid: muõrr+N+Pl+Ill
  • muõrin: muõrr+N+Pl+Loc
  • muõrivuiʹm: muõrr+N+Pl+Com
  • muõritaa: muõrr+N+Pl+Abe
  • muõrâž: muõrr+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • muõʹre: muõrr+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_KHIOJJ ǩiõjj: ǩiõ%{ʹØ%}jj Sg_Nom: vow_di: vow_high: pal_no: cns_gem_jj_type 1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="diphthong|geminate" Sg_Gen="diphthong|single_consonant"

similar_to: N_TUYJJ

FORMS

  • Yaml: N-kjiojj
  • +Use/NG: %^J2I%^CC2C SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: ǩiõi

kuõjj # examples:

  • kuõjj: kuõjj+N+Sg+Nom
  • kuõj: kuõjj+N+Sg+Gen
  • kuõi: kuõjj+N+Use/NG+Sg+Gen
  • kuõj: kuõjj+N+Sg+Acc
  • kuõi: kuõjj+N+Use/NG+Sg+Acc
  • kuõʹjˈje: kuõjj+N+Sg+Ill
  • kuõjâst: kuõjj+N+Sg+Loc
  • kuõˈjstan: kuõjj+N+Sg+Loc+PxSg1
  • kuõˈistan: kuõjj+N+Use/NG+Sg+Loc+PxSg1
  • kuõjin: kuõjj+N+Sg+Com
  • kuõjjân: kuõjj+N+Ess
  • kuõjjâd: kuõjj+N+Par
  • kuõjtaa: kuõjj+N+Sg+Abe
  • kuõj: kuõjj+N+Pl+Nom
  • kuõi: kuõjj+N+Use/NG+Pl+Nom
  • kuõji: kuõjj+N+Pl+Gen
  • kuõjid: kuõjj+N+Pl+Acc
  • kuõjid: kuõjj+N+Pl+Ill
  • kuõjin: kuõjj+N+Pl+Loc
  • kuõjivuiʹm: kuõjj+N+Pl+Com
  • kuõjitaa: kuõjj+N+Pl+Abe
  • kuõjâž: kuõjj+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • kuõʹje: kuõjj+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_MIOHTT miõhtt: miõ%{ʹØ%}h%{ʹØ%}tt

FORMS

similar_to: N_VUYHSS

  • Yaml: N-miwhtt
  • : %^XYY2VY SG-COM_IN ; miõutin
  • : %^XYY2VY SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; miõut
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; miõʹhtte
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; miõʹhtti
  • : SG-NOM ; miõhtt
  • : %^XYY2VY%>â SG-LOC ; miõutâst
  • : â ESS/PAR ; miõhttân
  • : %^XYY2VY PL-OBL ; miõuti
  • +Der+Der/Dimin+N: N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; miõhtt-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; riiʹǩǩ-
  • LEXICON N_RIIKK riikk: rii%{ʹØ%}kk

FORMS

1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="long_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|geminate" Sg_Ill="short_vowel|geminate"

  • Yaml: N-riikk is for nouns with -âst Loc. N_Y-EPal2-21 N_GENX1-ILLEPalX3-LOCÂ-NOM1X2
  • : SG-COM_IN ; riikkin
  • : SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; riikk
  • : %^VV2V%^PAL%>e SG-ILL ; riʹǩǩe
  • +Der+Der/N2A: %^VV2V%^PAL N2A_LUOQSSI ; riʹǩǩi CHECKME
  • : SG-NOM ; riikk
  • : %>â SG-LOC ; riikkâst
  • : â ESS/PAR ; riikkân
  • : PL-OBL ; riikki
  • +Der+Der/Dimin+N: N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; riikk-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; riiʹǩǩ-
  • : %^VV2V%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; rik-
  • LEXICON N_AQSTTRIK aʹsttrik: aʹsttri%^1VOW%{ʹØ%}k

FORMS

1.1.1.1.1.1. Sg_Nom="long_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|geminate" Sg_Ill="short_vowel|geminate"

  • Yaml: N-aqsttrik is for nouns with -âst Loc. N_Y-EPal2-21 N_GENX1-ILLEPalX3-LOCÂ-NOM1X2
  • : %^V2VV%^C2CC SG-COM_IN ; aʹsttriikkin
  • : %^V2VV%^C2CC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; aʹsttriikk
  • : %^PAL%^C2CC%>e SG-ILL ; aʹsttriʹǩǩe
  • +Der+Der/N2A: %^PAL%^C2CC N2A_LUOQSSI ; aʹsttriʹǩǩi CHECKME
  • : SG-NOM ; aʹsttrik
  • : %^V2VV%^C2CC%>â SG-LOC ; riikkâst
  • : %^V2VV%^C2CC%>â ESS/PAR ; riikkân
  • : %^V2VV%^C2CC PL-OBL ; riikki
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^C2CC N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; riikk-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL%^C2CC N_MUORYZH-WITH-PAL ; riiʹǩǩ-
  • LEXICON N_PLAAN plaan: plaa%{ʹØ%}n Sg_Ill="palatalization|e-final" similar-to:

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:288)

2.1 Sg.Loc in -âst. â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.1.3 Sg.Ill in palatalization and -e

2.1.3.3 Lacks Gradation (in last syllable)

2.1.3.3.1 Monophthong

2.1.3.3.1.3 Consonant always short

2.1.3.3.1.3.4 Sg.Nom long vowel AND Short consonant

2.1.3.3.1.3.4.1.Sg.Gen Weak Grade

2.1.3.3.1.3.4.1.3 Sg.Ill Weak Grade

plaan: plaan

  • Yaml: N-plaan
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; N»A: plaaʹni
  • +Der+Der/Dimin+N: N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; paaʹr-
  • LEXICON N_LOMAAKK lomaakk: lomaa%{ʹØ%}kk Sg_Ill="palatalization|e-final"

lomaakk: lomaakk

  • Yaml: N-lomaakk
  • +Der+Der/N2A: %^PAL N2A_LUOQSSI ; N»A: lomaaʹǩǩi CHECKME
  • +Der+Der/Dimin+N: N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; lomaakk-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; lomaaʹǩǩ-

CLASS 1 LOW VOWEL, MONOPHTHONG, NO PALATALIZATION NOMINALS

a-stems

  • LEXICON N_PESS pess: pẹss similar_to: N_PAPP Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem 1.1.1.2.1. stem_with_gradation: yes 1.1.1.2.1.1. Sg_Nom="short_vowel|geminate" Sg_Gen="long_vowel|geminate"

Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Strong grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-pess, N-pall strong_geminate, short_vowel, no_palatalization, high_stem_vowel
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: pissu Sg_Ill

strong_geminate, short_vowel, no_palatalization, low_stem_vowel

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) pess Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

strong_geminate, short_vowel, no_palatalization, low_stem_vowel

  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: pess Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1
  • pẹ%^1VOWss
  • pe0ss strong_geminate, short_vowel, no_palatalization, low_stem_vowel, stem_vowel: a
  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: pessan

strong_geminate, long_vowel, no_palatalization, low_stem_vowel

  • : %^V2VV A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: peess Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

strong_geminate, long_vowel, no_palatalization, high_stem_vowel

  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^VOWRaise%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: piissuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: pẹẹssaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; pes» Sg_Loc_Px..

FORMS

strong_geminate, short_vowel, no_palatalization, low_stem_vowel

  • : R ; pess
  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: pessan
  • : %^V2VV PL-NOM ; (2) Pl.Nom: peess
  • LEXICON N_SHOOMM šoomm: šoomm Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_low: pal_no: cns_gem Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: soomm grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: šoomm Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^CC2C A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: šoom Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VV2V%^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: šummu Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) šomm Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: šoomman

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^CC2C%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: šuumuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CC2C%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: šoomaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) šom» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_LYYJJ lââjj: lââjj Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_low: pal_no: cns_gem_jj Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com similar_to N_SHLAAJJ

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-laajj grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: lââjj Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^CC2C A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: lââj Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VV2V%^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: lõjju Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) lâjj Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: lââjjan

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^CC2C%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: lõõjuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CC2C%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: lââjaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) lâj» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_RAEAEKK rääkk: rääkk Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_low: pal_no: cns_gem_ss_type Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-raakk grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: rääkk Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^KK2GG A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: rääǥǥ Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VV2V%^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: rakku Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) räkk Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: rääkkan

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^KK2GG%^VOWRaise%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: raaǥǥuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^KK2GG%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: rääǥǥaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V%^KK2GAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) räǥ» Sg_Loc_Px..

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^KK2GG PL-NOM ; (2) Pl.Nom: rääǥǥ

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: rääkkan
  • LEXICON N_AELDD äldd: äldd Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_xyy N_LÄINN has been integrated here

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-aeldd grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) äldd Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^V2VV%^XYY2XY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) ääld Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) alddu Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) äldd Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) älddan

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^VOWRaise%^XYY2XY N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: aalduž (2009: 312-313)
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: ääldaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2XY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) äld Sg_Loc_Px..

äldd # examples:

  • äldd: äldd+N+Sg+Nom
  • ääld: äldd+N+Sg+Gen
  • ääld: äldd+N+Sg+Acc
  • alddu: äldd+N+Sg+Ill
  • ääldast: äldd+N+Sg+Loc
  • äldstan: äldd+N+Allegro+Sg+Loc+PxSg1
  • ääldstan: äldd+N+Largo+Sg+Loc+PxSg1
  • ääldain: äldd+N+Sg+Com
  • älddan: äldd+N+Ess
  • älddad: äldd+N+Par
  • ääldtaa: äldd+N+Sg+Abe
  • ääld: äldd+N+Pl+Nom
  • ääldai: äldd+N+Pl+Gen
  • ääldaid: äldd+N+Pl+Acc
  • ääldaid: äldd+N+Pl+Ill
  • ääldain: äldd+N+Pl+Loc
  • ääldaivuiʹm: äldd+N+Pl+Com
  • ääldaitaa: äldd+N+Pl+Abe
  • aalduž: äldd+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • LEXICON A-STEM_SG-NOM (1)
  • LEXICON A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM (2)
  • LEXICON N_PEIGG peigg: pẹigg Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_vxx Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(9) Dim.N.Sg.Nom:laainuž (2009:310)

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-laeinn
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) peigg Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1
  • : %^V2VV%^XYY2XY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) peeiǥ Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe
  • : %^VOWRaise%^VYY2XYY%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: pijggu !!WHAT IS THIS? Sg_Ill
  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) peigg Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A
  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: peigg
  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^XYY2XY%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: piiǥuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: pẹẹiǥaž
  • : %^XYY2XY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) peiǥ» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_KOAHTT kåhtt: kåhtt Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_hyy similar_to: N_TAQHTT Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMSx

(1) Sg.Nom:kåhtt

(2) Pl.Nom:kååut

(3) Sg.Ill:kohttu

(4) Sg.Loc:kååutast

(5) Sg.Com:kååutain

(6) Ess:kåhttan

(7) Par:kåhttad

(8) Pl.Acc:kååutaid

(9) Dim.N.Sg.Nom:kooutuž (2009:310)

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-taehtt grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: kåhtt Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^V2VV%^XYY2VY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: kååut Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: kohttu Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) kåhtt Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: kåhttan

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^VOWRaise%^XYY2VY%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: kooutuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2VY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: kååutaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2VY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) kåut» Sg_Loc_Px..

CLASS 1 LOW VOWEL, DIPHTHONG, NO PALATALIZATION NOMINALS

  • LEXICON N_TEYLKK teâlkk: teâlkk Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_xyy

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst (no vowel shift, all raised)

â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.1 Sg.Ill vowel -e

1.1.1.1 Has Palatalization

1.1.1.1[1](Palatalization pattern)

Palatalized: Sg.Ill Not Palatalized: ELSE Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.1.1[1].1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.1.1.1[1].1.1 Has Orthographic Gradation

1.1.1.1[1].1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:meârkk

(2) Pl.Nom:meârk

(3) Sg.Ill:mieʹrǩǩe

(4) Sg.Loc:meârkâst

(5) Sg.Com:meârkin

(6) Ess:meârkkân

(7) Par:meârkkâd

(8) Pl.Acc:meârkid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:meârkâž

meârkk: meârkk

  • Yaml: N-meârkk

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: meârkk Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2XY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: meârk Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: miõrkku Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) meârkk Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^XYY2XY N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: miõrkuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: meârkaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2XY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) meârk» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_VUYHSS vuâhss: vuâhss

FORMS

  • Yaml: N-vuahss

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: vuâhss Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2VY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: vuâus Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: vuõhssu Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) vuâhss Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^XYY2VY N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: vuõusuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2VY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: vuâusaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2VY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) vuâus» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_VUYRR vuârr: vuârr Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com uâ: uõ, eä: iâ

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-vuarr grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low) Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low) Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) vuârr Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^CC2C%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: vuâraž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2VY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) vuâr» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_TUYJJ tuâjj: tuâjj Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem_jj_type Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.0 Lacks Palatalization

1.2.2.0.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.0.2.0 Has Orthographic Gradation

1.2.2.0.2.0[](Diphthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com similar_to: N_KHIOJJ

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-tuajj
  • +Use/NG: %^PALẸ SG-NOM ; tuẹjj
  • +Use/NG: %^PALẸ%^CC2C SG-GEN ; (2) tuẹj
  • +Use/NG: %^J2I%^CC2C SG-GEN ; (2) tuâi
  • LEXICON N_CHUAECC čuäcc: čuäcc Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Diphthong + Consonant Geminate alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

N_A-URaise3-32

  • Yaml: N-chuacc grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: čuäcc Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^KK2GG A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: čuäʒʒ Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %^VOWRaise%^CC2CCC%>u SG-ILL ; (3) Sg.Ill: čuåcˈcu Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) čuäcc Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: čuäccan

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^KK2GG%> N_PIISSUZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: čuåʒʒuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^KK2GG%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: čuäʒʒaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^KK2GAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) čuäʒ» Sg_Loc_Px..
  • Yaml: N-chuacc grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low) Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^KK2GG A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: čuäʒʒ Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) čuäcc Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) Ess: čuäccan
  • LEXICON N_NEAVVV neävv: neävˈv Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem_long Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.0 Lacks Palatalization

1.2.2.0.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.0.2.0 Lack Orthographic Gradation

1.2.2.0.2.0[](Diphthong + Consonant Geminate alternation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Strong grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-neavvv
  • : A-STEM_SG-NOM ; neävˈv Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1
  • : %^CCC2CC A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; neävv Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; niâvˈvu Sg_Ill
  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) neävˈv Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A
  • : %>a ESS/PAR ; neävˈvan
  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^CCC2CC%> N_PIISSUZH ; niâvvuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CCC2CC%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: neävvaž
  • : %^CCC2CC SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) neävv» CHECKME Sg_Loc_Px..
  • : R ; neävˈv
  • : %^CCC2CC PL-NOM ; neävv
  • : %^CCC2CC%>a PL-OBL ; neävvai
  • Yaml: N-peyttt
  • : A-STEM_SG-NOM ; Peâtˈt Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1
  • : %^CCC2CC A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; Peâtt Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; piõtˈtu Sg_Ill
  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) Peâtˈt Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A
  • : %>a ESS/PAR ; Peâtˈtan
  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^CCC2CC%> N_PIISSUZH ; niâvvuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^CCC2CC%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: neävvaž
  • : %^CCC2CC SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) neävv» CHECKME Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_PEAELDD peäldd: peäldd Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_xyy Is for nouns with -ast Loc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.0 Lacks Palatalization

1.2.2.0.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.0.2.0 Lack Orthographic Gradation

1.2.2.0.2.0[](Diphthong + Consonant Geminate alternation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Strong grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(9) Dim.N.Sg.Nom:piâlduž (2009:310)

N_A-URaise3-32 similar_to: N_JEAQRMM

  • Yaml: N-pealdd
  • : A-STEM_SG-NOM ; peäldd Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1
  • : %^XYY2XY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; peäld Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; piâlddu Sg_Ill
  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) peäldd Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A
  • : %>a ESS/PAR ; peälddan
  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^XYY2XY%> N_PIISSUZH ; piâlduž
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: peäldaž
  • : %^XYY2XY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (10) peäld» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_TUOAIMM tuåimm: tuåimm Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_low: pal_no: cns_vyy

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-tuaimm grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: not-raised
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; (3) tuoimmu
  • +Use/NG: %>u SG-ILL ; tuåimmu Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) tuåimm Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM_SG-NOM ; (1) tuåimm Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; (6) tuåimman

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2XY A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) tuåim Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%^XYY2XY N_PIISSUZH ; (9) tuoimuž (2009: 312-313)
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: tuåimaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^XYY2XY SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (5) tuåim Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_KAPTEAEN kapteän: kapteän similar_to: N_PLAAN gradation: no vowel_shift: no Is for nouns with -ast Loc a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).
  • Yaml: N-pealdd
  • : A-STEM_SG-NOM ; kapteän Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1
  • : A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; kapteän Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe
  • : %>a SG-ILL ; kapteän Sg_Ill
  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) kapteän Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A
  • : %>a ESS/PAR ; kapteänan
  • +Der+Der/Dimin+N: %^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: kapteänaž
  • : SG-LOC-PX ; (10) kapteän» Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_VIRVEL virvel: virvẹ%^1VOW%{ʹØ%}l

FORMS

  • Yaml: virvel
  • : SG-NOM ; virvel
  • +Use/NG: %^PAL SG-NOM ; virveʹl
  • : %^V2VV%^PAL SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; virveeʹl
  • : %^V2VV%>a SG-ILL ; virvẹẹla
  • : %^V2VV%^PAL%>e SG-LOC ; virveeʹlest
  • : %^V2VV%^PAL%> SG-COM_IN ; virveeʹlin
  • : %^V2VV%^PAL%>e ESS/PAR ; virveeʹlen
  • : %^V2VV%^PAL%> PL-OBL ; virveʹli
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV N_KUYLAZH ; virvẹẹlaž
  • LEXICON N_MEER meer: meer Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_low: pal_no: cns_sing Is for nouns with -ast Loc, No gradation N_A-U1-11

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (no vowel shift, all lowered)

a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.2 Lacks Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.2[](Monophthong + Consonant)

Weak grade: Sg.Nom, Ess, Par Weak grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: meer, steehl
  • : SG-NOM ; meer
  • : SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; meer
  • : %>u SG-ILL ; meeru
  • +Use/NG: %>a SG-ILL ; meera
  • : %>a SG-LOC ; meerast
  • : %>a SG-COM_IN ; meerain
  • : %>a ESS/PAR ; meeran
  • : %>a PL-OBL ; meerai
  • +Der+Der/Dimin+N: N_PIISSUZH ; meeruž
  • +Der+Der/Dimin+N: N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: mẹẹraž
  • LEXICON N_VAEAEZHZH vääžž: vääžž Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_low: pal_no: cns_gem_dd_type Is for nouns with -ast Loc, No gradation N_A-U1-11

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (no vowel shift, all lowered)

a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.2 Lacks Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.2[](Monophthong + Consonant)

Weak grade: Sg.Nom, Ess, Par Weak grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: A-vaeaezhzh
  • : SG-NOM ; vääžž
  • : SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; vääžž
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; vaažžu
  • +Use/NG: %>a SG-ILL ; vääžža
  • : %>a SG-LOC ; vääžžast
  • : %>a SG-COM_IN ; vääžžain
  • : %>a ESS/PAR ; vääžžan
  • : %>a PL-OBL ; vääžžai
  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise N_PIISSUZH ; vaažžuž
  • +Der+Der/Dimin+N: N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: vääžžaž
  • +Use/NG+Der+Der/Dimin+N: N_KUYLAZH ; vääžžaž
  • LEXICON N_OASKK åskk: åskk Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_xyy Is for nouns with -ast Loc, No gradation N_A-U1-11

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (no vowel shift, all lowered)

a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.2 Lacks Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.2[](Monophthong + Consonant)

Weak grade: Sg.Nom, Ess, Par Weak grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: A-oaskk
  • : SG-NOM ; åskk
  • : %^V2VV%^CC2C SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; ååsk
  • : %^VOWRaise%>u SG-ILL ; oskku
  • +Use/NG: %>a SG-ILL ; åskka
  • : %^V2VV%^CC2C%>a SG-LOC ; ååskast
  • : %^V2VV%^CC2C%>a SG-COM_IN ; ååskain
  • : %>a ESS/PAR ; åskkan
  • : %^V2VV%^CC2C%>a PL-OBL ; ååskai
  • +Der+Der/Dimin+N: %^VOWRaise%>u N_PIISSUZH ; ooskuž
  • +Der+Der/Dimin+N: %> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: ååskaž
  • LEXICON N_PLEYN pleân: pleân Sg_Nom: vow_di: vow_long: vow_low: pal_no: cns_sing Is for nouns with -ast Loc, No gradation N_A-U1-11

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (no vowel shift, all lowered)

a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.2 Lacks Palatalization

1.2.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.2.1.2 Lacks Orthographic Gradation

1.2.2.2.1.2[](Monophthong + Consonant)

Weak grade: Sg.Nom, Ess, Par Weak grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-plean grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)
  • : SG-NOM ; pleân Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM_SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; pleân Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

  • : %>u SG-ILL ; pleânu
  • : %>a SG-ILL ; pleâna
  • : %^PAL%>e SG-ILL ; pleâʹne Sg_Ill

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) äldd Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

  • : %>a ESS/PAR ; pleânan

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: N_PIISSUZH ; pleânuž
  • +Der+Der/Dimin+N: N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: pleânaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : SG-LOC-PX ; (10) äld Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_AKK äkk: äkk normative = PẸSS Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem
  • Yaml: N-aekk grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low) Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) äkk Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: ääkkaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (5) äk Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_APTEEKK apteekk: apteekk normative = PẸSS Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem
  • Yaml: N-aekk grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low) Sg_Nom, Sg_Nom..., Sg_Abe_Px1, Sg_Acc_Px1, Sg_Gen_Px1, Pl_Nom_Px1

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

Sg_Abe, Sg_Acc, Sg_Gen, Pl_Nom, +Use/NG_Sg_Loc_Px..., stem_vowel: a : Sg_Loc, Sg_Com, Pl_Gen, Pl_Acc, Pl_Ill, Pl_Loc, Pl_Com, Pl_Abe

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: raised

grade: strengthened (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low)

  • : A-STEM-PX-STRENGTHEN ; (5) apteekk Ess_Px..., Sg_Ill..., N»A

grade: neutral (short_vowel, long_cluster), vowel: neutral (low), stem_vowel: a

grade: weakened (long_vowel, short_cluster), vowel: raised, stem_vowel: u/a

  • +Der+Der/Dimin+N: %> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: apteekkaž

grade: allegro (short_vowel, short_cluster), vowel: neutral (low)

  • : %^VV2V%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; (5) aptek Sg_Loc_Px..
  • LEXICON N_LAEAEMPA läämpa: lämpp two-syllable Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_low: pal_no: cns_gem
  • Yaml: N-laeaempa
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^XYY2XY%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: läämpaž
  • Yaml: N-uulla

CLASS 1 HIGH VOWEL TYPE, NO PALATALIZATION NOMINALS

  • LEXICON NMN_NELLJ nellj: nẹllj
  • : %^V2VV SG-ABE/ACC/GEN ; Sg+Gen: nẹẹllj
  • : a SG-ILL ; Sg+Ill: nẹllja

CLASS 1 HIGH VOWEL, PALATALIZATION NOMINALS

  • LEXICON N_NUQBB nuʹbb: nubb Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_gem_dd_type

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-nubb
  • There are several stem types
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) nubb
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) nuʹbb-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) nuʹbb Ess+Px..
  • LEXICON N_CHUQKHKH čuʹǩǩ: čukk Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_gem_dd_type

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-chukk
  • There are several stem types
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) čukk-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) čuʹkk-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) cuʹǩǩ Ess+Px..
  • LEXICON N_NJUUQNN njuuʹnn: njuunn Sg_Nom: vow_mono: vow_long: vow_high_u: pal_yes: cns_gem

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-njuunn
  • There are several stem types
  • njuuʹnn: njuuʹnn
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) njuunn-
  • : %^VV2V%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) njuʹn-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) njuʹnn Ess+Px..
  • LEXICON N_STUUQL stuuʹl: st%^1VOWu%{VU%}l Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_vyy

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: ELSE Lowered: Sg.Ill e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Lacks Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:stuuʹl

(2) Pl.Nom:stuuʹl

(3) Sg.Ill:stooula

(4) Sg.Loc:stuuʹlest

(5) Sg.Com:stuuʹlin

(6) Ess:stuuʹlen

(7) Par:stuuʹled

(8) Pl.Acc:stuuʹlid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:stooulaž

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-skuul
  • There are several stem types
  • stuuʹl: stuuʹl
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: stuuʹl
  • : %^PAL E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: stuuʹl
  • : %^PAL PL-NOM ; (2) Pl.Nom: stuuʹl
  • : %^V2VV%^VOWLower E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: stooula
  • : %^PAL SG-COM_IN ; ()2015-04-24 Is this correct
  • : %^PAL E-STEM_PL-OBL ; ()2015-04-24 Is this correct
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; () ess and prt without
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) stuul-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) stuʹl-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) nuʹbb Ess+Px..
  • LEXICON N_KUQRCHCH kuʹrčč: kurčč Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_xyy

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:kuʹrčč

(2) Pl.Nom:kuuʹrč

(3) Sg.Ill:korčča

(4) Sg.Loc:kuuʹrčest

(5) Sg.Com:kuuʹrčin

(6) Ess:kuʹrččen

(7) Par:kuʹrččed

(8) Pl.Acc:kuuʹrčid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:koorčaž

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-kurchch
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kurčč-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kuʹrč-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kuʹrčč Ess+Px..
  • LEXICON N_KUQV3H3H kuʹvǯǯ: kuvǯǯ Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_xyy

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:kuʹvǯǯ

(2) Pl.Nom:kuʼvǯ

(3) Sg.Ill:kouǯǯa

(4) Sg.Loc:kuʹvǯest

(5) Sg.Com:kuʹvǯin

(6) Ess:kuʹvǯǯen

(7) Par:kuʹvǯǯed

(8) Pl.Acc:kuʹvǯid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:kouǯaž

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-kuvzz
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kuvǯǯ-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kuʹvǯ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kuʹvǯǯ Ess+Px..
  • LEXICON N_JUQVJJ juʹvjj: ju%^1VOW%{ʹØ%}v%{ʹØ%}jj Sg_Nom: vow_mono: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_vyy

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:juʹvjj

(2) Pl.Nom:juuʹj

(3) Sg.Ill:joujja

(4) Sg.Loc:juuʹjest

(5) Sg.Com:juuʹjin

(6) Ess:juʹvjjen

(7) Par:juʹvjjed

(8) Pl.Acc:juuʹjid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:joujjaž

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-juvjj
  • : %^V2VV%^VOWLower%^XYY2VY E-STEM_N_KUYLAZH ; jooujaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) juvjj-
  • : %^VV2V%^PAL%^XYY2VY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) juʹj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) juʹvjj Ess+Px..
  • LEXICON N_VUEQSS vueʹss: vuâss Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_gem

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

  • Yaml: N-vuess
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) vuâss-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) vueʹss-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) vueʹsˈs Ess+Px..
  • LEXICON N_BIEQSS bieʹss: beâss Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_gem

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

  • Yaml: N-biess
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) beâss-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) bieʹss-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) bieʹsˈs- Ess+Px..
  • LEXICON N_SKHIEQRR sǩieʹrr: sǩeârr Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_gem

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

  • Yaml: N-skhierr
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) beâss-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) sǩieʹrs-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) sǩieʹrˈs- Ess+Px..
  • LEXICON N_SUEQJJ sueʹjj: suâjj Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_gem

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

similar_to: N_KHIOJJ, N_TUYJJ

  • Yaml: N-suejj
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) suâjj-
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) sueʹj-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) sueʹjˈj Ess+Px..

Sg_Nom: vow_di: vow_short: vow_high_u: pal_yes: cns_xyy similar_to: N_CHUOSHKK

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

  • Yaml: N-juelggj
  • There are several stem types
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) juâlgg-
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) jueʹlj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) jueʹlǧǧ Ess+Px..
  • : %^PALE%^PAL SG-ACC ; Num+Sg+Acc: kueʹhtt
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2IY SG-ABE ; Num+Sg+Gen: kueiʹt
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2IY SG-GEN ; Num+Sg+Gen: kueiʹt
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2IY PL-NOM ; Num+Pl+Nom: kueiʹt
  • : %^PALÕ%^PAL%^XYY2IY SG-ABE ; Num+Sg+Gen: kueiʹt
  • : %^PALÕ%^PAL%^XYY2IY SG-GEN ; Num+Sg+Gen: kueiʹt
  • : %^PALÕ%^PAL%^XYY2IY PL-NOM ; Num+Pl+Nom: kueiʹt

e.g. +Sg+Acc+PxPl3 e.g. +Use/NG+Sg+Loc+PxSg1

  • : %>a E-STEM_SG-ILL ; Num+Sg+Ill: kuâhtta
  • +Use/NG: %>e SG-ILL ; Num+Sg+Ill: kueʹhtte
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kuâhtt-
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2IY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kueʹit-
  • : %^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kueʹhtt- Ess+Px..
  • LEXICON N_KUEQLL kueʹll: kuâll

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

(1) Sg.Nom:kueʹll

(2) Pl.Nom:kueʼl

(3) Sg.Ill:kuâlˈla

(4) Sg.Loc:kueʹlest

(5) Sg.Com:kuõʹlin ~ kueʹlin

(6) Ess:kueʹllen

(7) Par:kueʹlled

(8) Pl.Acc:kuõʹlid ~ kueʹlid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:kuâlaž

  • Yaml: N-kuell
  • There are several stem types
  • kueʹll: kuâll
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kuâll-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kueʹl-
  • : %^PALE%^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kueʹlˈl Ess+Px..
  • LEXICON N_KUEQSSS kueʹsˈs: kuâsˈs

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

(5) Sg.Com:kuõʹssin ~ kueʹssin

(6) Ess:kueʹsˈsen

(7) Par:kueʹsˈsed

(8) Pl.Acc:kuõʹssid ~ kueʹssid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:kuâssaž

  • Yaml: N-kuell
  • There are several stem types
  • kueʹsˈs: kuâsˈs
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) kuâsˈsa
  • : %^PALE%^PAL%^CCC2CC DenominalAdjsCShort ;
  • : %^PALE%^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) kueʹsˈs
  • : %^PALE%^PAL%^CCC2CC E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) kueʹss
  • : %^PALE%^PAL%^CCC2CC PL-NOM ; (2) kueʹss
  • : %^PALE%^PAL%^CCC2CC%>e SG-LOC ; (4) kueʹssest
  • : %^VOWRaise%^PAL%^CCC2CC SG-COM_IN ; (5) kuõʹssin
  • +Use/NG: %^PALE%^PAL%^CCC2CC SG-COM_IN ; kueʹssin
  • : %^PALE%^PAL%>e ESS/PAR ; (6) kueʹsˈsen
  • : %^VOWRaise%^PAL%^CCC2CC E-STEM_PL-OBL ; (8) kuõʹssid
  • +Use/NG: %^PALE%^PAL%^CCC2CC E-STEM_PL-OBL ; kueʹssid
  • : %^CCC2CC E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) kuâssaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kuâsˈs-
  • : %^PALE%^PAL%^CCC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kueʹss-
  • : %^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kueʹsˈs- Ess+Px..
  • LEXICON N_MIEQLLL mieʹll: meâlˈl

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

(5) Sg.Com:miõʹllin ~ mieʹllin

(6) Ess:mieʹlˈlen

(7) Par:mieʹlˈled

(8) Pl.Acc:miõʹllid ~ mieʹllid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:meâllaž

  • Yaml: N-kuell
  • There are several stem types
  • mieʹll: meâlˈl
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) meâlˈla
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) mieʹlˈl
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) mieʹll
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC PL-NOM ; (2) mieʹll
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC%>e SG-LOC ; (4) mieʹllest
  • : %^VOWRaise%^PAL%^CCC2CC SG-COM_IN ; (5) miõʹllin
  • +Use/NG: %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC SG-COM_IN ; mieʹllin
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%>e ESS/PAR ; (6) mieʹlˈlen
  • : %^VOWRaise%^PAL%^CCC2CC E-STEM_PL-OBL ; (8) miõʹllid
  • +Use/NG: %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC E-STEM_PL-OBL ; mieʹllid
  • : %^CCC2CC E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) meâllaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) meâlˈl-
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) mieʹll-
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) mieʹlˈl Ess+Px..
  • LEXICON N_SUEIQNN sueiʹnn: suâinn

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:sueiʹnn

(2) Pl.Nom:sueiʼn

(3) Sg.Ill:sueinna

(4) Sg.Loc:sueiʹnest

(5) Sg.Com:sueiʹnin

(6) Ess:sueiʹnnen

(7) Par:sueiʹnned

(8) Pl.Acc:sueiʹnid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:sueinaž

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-sueinn
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) muârjj-
  • : %^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) mueʹrj-
  • +Use/NG: %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) mueʹrj-
  • : %^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) sueiʹnn- Ess+Px..
  • LEXICON N_MUEQRJJ mueʹrjj: muârjj

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-muerjj
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY DenominalAdjsCShort ;
  • : %^PALE%^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: mueʹrjj
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: mueʹrj
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: mueʹrj
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Nom: muârjja
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: mueʹrjest
  • : %^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: muõʹrjin
  • +Use/NG: %^PALE%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: mueʹrjin
  • : %^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: muõʹrjin
  • +Use/NG: %^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: mueʹrjin
  • : %^PALE%^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Pl.Nom: mueʹrjjen
  • : %^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: muârjaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) muârjj-
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) mueʹrj-
  • : %^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) mueʹrjj Ess+Px..
  • LEXICON N_MAAIQLM maaiʹlm: ma%^1VOWilmm
  • Yaml: N-maailm
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: mueʹrjj
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: mueʹrj
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: mueʹrj
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Nom: muârjja
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: mueʹrjest
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: muõʹrjin
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: muõʹrjin
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e ESS/PAR ; (6) Pl.Nom: mueʹrjjen
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: muârjaž
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) muârjj-
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) maiʹlm-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) maiʹlmm Ess+Px..
  • LEXICON N_SYSTEEQM uʹčteeʹl: uʹčteel

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-presidentt
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) uʹčteeʹl
  • : %^PAL E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) uʹčteeʹl
  • : %^PAL PL-NOM ; (2) uʹčteeʹl
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) uʹčteela
  • : %^PAL%>e SG-LOC ; (4) uʹčteeʹlest
  • : %^PAL SG-COM_IN ; (5) uʹčteeʹlin
  • : %^PAL E-STEM_PL-OBL ; (5) uʹčteeʹlin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) uʹčteeʹlen
  • : E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) uʹčteelaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) uʹčteel-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) uʹčteʹl-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) nuʹbb Ess+Px..
  • LEXICON N_KANEL kanel: kanẹ%^1VOWl
  • Yaml: N-kanel
  • : E-STEM_SG-NOM ; (1) kanel
  • : %^V2VV%^PAL E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) kaneeʹl
  • : %^V2VV%^PAL PL-NOM ; (2) uʹčteeʹl
  • : %^V2VV E-STEM_SG-ILL ; (3) kaneela
  • : %^V2VV%^PAL%>e SG-LOC ; (4) kaneeʹlest
  • : %^V2VV%^PAL SG-COM_IN ; (5) kaneeʹlin
  • : %^V2VV%^PAL E-STEM_PL-OBL ; (5) kaneeʹlin
  • : %^V2VV%^PAL%>e ESS/PAR ; (6) kaneeʹlen
  • : %^V2VV E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) kaneelaž
  • : %^V2VV E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kaneel-
  • : %^PAL E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kaneʹl-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kaneʹl Ess+Px..
  • LEXICON N_KHIEQMNN ǩieʹmnn: ǩeâmnn

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:ǩeʹmnn

(2) Pl.Nom:ǩeeʹmn

(3) Sg.Ill:ǩeâmnna

(4) Sg.Loc:ǩeeʹmnest

(5) Sg.Com:ǩeeʹmnin

(6) Ess:ǩeʹmnnen

(7) Par:ǩeʹmnned

(8) Pl.Acc:ǩeeʹmnid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:ǩeâmnaž

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-algg
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ǩeâmnn-
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kieʹmn-
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kieʹmnn Ess+Px..

CLASS 1 LOW VOWEL, PALATALIZATION, ILLATIVE IN U NOMINALS

  • LEXICON N_LAQB3H3H läʹbǯǯ: läbǯǯ

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.2 Sg.Loc in -ast (vowel shift)

Raised: Sg.Ill Lowered: ELSE a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.2 Sg.Ill vowel -u

1.2.2.1 Has Palatalization

1.2.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.2.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.2.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster alternation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-laebzz
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%> N_PEESSAZH ; (9) Dim.N.Sg.Nom: lääbǯaž WORK NEEDED

CLASS 1 LOW VOWEL, PALATALIZATION, ILLATIVE IN A NOMINALS

e-stems

  • LEXICON N_VAEQLL väʹll: väll similar_to: N_PAPP vowel: monophthong vowel_shift: yes consonantism: geminate

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-vaell, N-kall strong_geminate, short_vowel, palatalization, low_stem_vowel strong_geminate, short_vowel, depalatalization, low_stem_vowel strong_geminate, long_vowel, palatalization, low_stem_vowel strong_geminate, long_vowel, palatalization, high_stem_vowel strong_geminate, long_vowel, depalatalization, low_stem_vowel
  • : E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) väll-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) väʹl-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) väʹll Ess+Px..
  • LEXICON N_EQCHCH eʹčč: ẹ%^1VOWčč vowel_shift: no gradation: yes similarity: N_TOLL: N_KUSS: N_AQVV

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204, 329)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-ecch
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: eʹčč
  • : %^V2VV%^PAL%^KK2GG E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: eeʼjj
  • : %^V2VV%^PAL%^KK2GG PL-NOM ; (2) Pl.Nom: eeʼjj
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: ẹčča
  • : %^V2VV%^PAL%^KK2GG%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: eeʹjjest
  • : %^V2VV%^PAL%^KK2GG SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: eeʹjjin
  • : %^V2VV%^PAL%^KK2GG E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: eeʹjjin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: eʹččen
  • : %^V2VV%^KK2GG E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: eejjaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ẹčč-
  • : %^PAL%^KK2GAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) eʹj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) eʹčč Ess+Px..
  • LEXICON N_PEQKHKH peʹǩǩ: pẹ%^1VOWkk vowel_shift: no gradation: yes similarity: N_PAPP

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-peqkhkh
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: peʹǩǩ
  • : %^V2VV%^PAL E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: peeʼǩǩ
  • : %^V2VV%^PAL PL-NOM ; (2) Pl.Nom: peeʼǩǩ
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: pẹkka
  • : %^V2VV%^PAL%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: peeʹǩǩest
  • : %^V2VV%^PAL SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: peeʹǩǩin
  • : %^V2VV%^PAL E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: peeʹǩǩin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: eʹččen
  • : %^V2VV E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: peekkaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ẹkk-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) eʹǩ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) eʹǩǩ Ess+Px..
  • LEXICON N_AQVV äʹvv: ävv V1ʹC1C1 vowel: monophthong vowel_shift: no gradation: yes similarity: N_TOLL: N_KUSS: N_EQCHCH

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204, 329)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-aevv
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ävv-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) äʹv-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) äʹvv Ess+Px..
  • LEXICON N_STAQLLJ stäʹllj: ställj V1ʹC1C1 vowel: monophthong vowel_shift: yes gradation: yes similarity: N_TOLL: N_KUSS: N_EQCHCH: N_AQVV

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-staellj
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ställj-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) stäʹlj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) stäʹllj Ess+Px..
  • LEXICON N_PEQLLJ peʹllj: pẹ%^1VOWllj

vowel: monophthong vowel_shift: no gradation: yes

FORMS

  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) pellj-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) peʹlj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) peʹllj Ess+Px..
  • LEXICON N_AQKHKH äʹǩǩ: äkk

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204, 329)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-aekkj
  • There are several stem types
  • äʹǩǩ: äʹǩǩ
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) äkk-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) äʹǩ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) äʹǩǩ Ess+Px..
  • LEXICON N_SAAQMM sääʹmm: säämm

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-saeaemm
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) säämm-
  • : %^VV2V%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) säʹm-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) säʹmm Ess+Px..
  • LEXICON N_CHAAQCC čääʹcc: čääcc

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: caacc
  • There are several stem types
  • čääʹcc: čääʹcc
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) čääʹcc
  • : %^PAL%^KK2GG E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) čääʼʒʒ
  • : %^PAL%^KK2GG PL-NOM ; (2) čääʼʒʒ
  • : %^VV2V E-STEM_SG-ILL ; (3) čäcca
  • : %^PAL%^KK2GG%>e SG-LOC ; (4) čääʼʒʒest
  • : %^VOWRaise%^PAL%^KK2GG SG-COM_IN ; (5) čaaʼʒʒin
  • : %^VOWRaise%^PAL%^KK2GG E-STEM_PL-OBL ; (5) čaaʼʒʒin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) čääʼccen
  • : %^KK2GG E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) čääʒʒaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) čääcc-
  • : %^VV2V%^PAL%^KK2GAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) čäʹʒ-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) čäʹcc Ess+Px..
  • LEXICON N_CHAAQCC-PL čääʹʒʒ: čääcc
  • : %^PAL R ; (1) čääʹcc
  • : %^PAL%^KK2GG PL-NOM ; (2) čääʼʒʒ
  • : %^VOWRaise%^PAL%^KK2GG E-STEM_PL-OBL ; (5) čaaʼʒʒin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) čääʼccen
  • LEXICON N_EEQKHKH eeʹǩǩ: ẹẹkk

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-eekkj
  • There are several stem types
  • eeʹǩǩ: eeʹǩǩ
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) eeʹǩǩ
  • : %^PAL%^KK2GG E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) eeʹjj
  • : %^PAL%^KK2GG PL-NOM ; (2) eeʹjj
  • : %^VV2V E-STEM_SG-ILL ; (3) ẹkka
  • : %^PAL%^KK2GG%>e SG-LOC ; (4) eeʹjjest
  • : %^VOWRaise%^PAL%^KK2GG SG-COM_IN ; (5) iiʹjjin
  • : %^VOWRaise%^PAL%^KK2GG E-STEM_PL-OBL ; (5) iiʹjjin
  • +Use/NG: %^PAL%^KK2GG SG-COM_IN ; (5) eeʹjjin
  • +Use/NG: %^PAL%^KK2GG E-STEM_PL-OBL ; (5) eeʹjjin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) eeʹǩǩen
  • : %^KK2GG E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) čääʒʒaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ẹẹkk-
  • : %^VV2V%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) eʹǩ-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) eʹǩǩ Ess+Px..
  • LEXICON N_TEEQMM teeʹmm: teemm

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-teemm
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) teemm-
  • : %^VV2V%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) teʹm-
  • : %^VV2V%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) nuʹbb Ess+Px..
  • LEXICON N_PAAQJJ pââʹjj: pââjj

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204, 329)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Extra strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(8) Pl.Acc:pââʹjid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:pââjjaž

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-paajj
  • There are several stem types
  • pââʹjj: pââʹjj
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) pââʹjj
  • : %^PAL%^CC2C E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) pââʹj
  • : %^VV2V E-STEM_SG-ILL ; (3) pâjja
  • : %^PAL%^CC2C%>e SG-LOC ; (4) pââʹjest
  • : %^VOWRaise%^PAL%^CC2C SG-COM_IN ; (5) põõʹjin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) pââʹjjen
  • : %^PAL%^CC2C PL-NOM ; (2) pââʹj
  • +Use/NG: %^J2I%^CC2C SG-GEN ; pââi
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) pââjj-
  • : %^VV2V%^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) pâʹj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) pâʹjj- Ess+Px..
  • LEXICON N_KAQLBB käʹlbb: kälbb âʹlǧǧ: âlgg similar_to: N_ALGG

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-algg
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: âʹlǧǧ
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: ââʹlj
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: âlgga
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: ââʹljest
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: õõʹljin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: âʹlǧǧen
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: ââlǥaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kälbb-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) käʹlb-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) käʹlbb Ess+Px..
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: ââʹlj
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: õõʹljin
  • LEXICON N_TEQSTT argumeʹntt: argumentt vowel: monophthong vowel_height_change: no

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-argumentt
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: argumeʹntt
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: argumeeʹnt
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: argumeeʹnt
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: argumentta
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: argumeeʹntest
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: argumeeʹntin
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: argumeeʹntin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: argumeʹntten
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: argumeentaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) argumentt-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) argumeʹnt-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) argumeʹntt- Ess+Px..
  • LEXICON N_PAIQKHKH päiʹǩǩ: päikk

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-paeikk
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: päiʹǩǩ
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: pääiʹǩ
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: pääiʹǩ
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: päikka
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: pääiʹǩest
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: pääiʹǩin
  • +Use/NG: %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: paaiʹǩin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: päiʹǩǩen
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%> E-STEM_PL-OBL ; (8) Pl.Acc: pääiʹǩid
  • +Use/NG: %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY%> E-STEM_PL-OBL ; (8) Pl.Acc: paaiʹǩid
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: pääiǥaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) päikk-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) päiʹǩ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) päiʹǩǩ- Ess+Px..

päiʹǩǩ # examples:

  • päiʹǩǩ: päiʹǩǩ+N+Sg+Nom
  • pääiʹǩ: päiʹǩǩ+N+Sg+Gen
  • pääiʹǩ: päiʹǩǩ+N+Sg+Acc
  • päikka: päiʹǩǩ+N+Sg+Ill
  • pääiʹǩest: päiʹǩǩ+N+Sg+Loc
  • päiʹǩstan: päiʹǩǩ+N+Sg+Loc+PxSg1
  • pääiʹǩstan: päiʹǩǩ+N+Sg+Loc+PxSg1
  • pääiʹǩin: päiʹǩǩ+N+Sg+Com
  • päiʹǩǩen: päiʹǩǩ+N+Ess
  • päiʹǩǩed: päiʹǩǩ+N+Par
  • pääiʹǩtaa: päiʹǩǩ+N+Sg+Abe
  • pääiʹǩ: päiʹǩǩ+N+Pl+Nom
  • pääiʹǩi: päiʹǩǩ+N+Pl+Gen
  • pääiʹǩid: päiʹǩǩ+N+Pl+Acc
  • pääiʹǩid: päiʹǩǩ+N+Pl+Ill
  • pääiʹǩin: päiʹǩǩ+N+Pl+Loc
  • pääiʹǩivuiʹm: päiʹǩǩ+N+Pl+Com
  • pääiʹǩitaa: päiʹǩǩ+N+Pl+Abe
  • pääikaž: päiʹǩǩ+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • pääika: päiʹǩǩ+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_LAEUQKHKH päiʹǩǩ: päikk Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel
  • Yaml: N-paeikk
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: läuʹǩǩ
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: lääuʹǩ
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: lääuʹǩ
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: läukka
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: lääuʹǩest
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: laauʹǩin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: läuʹǩǩen
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY%> E-STEM_PL-OBL ; (8) Pl.Acc: laauʹǩid
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: lääuǥaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) läukk-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) läuʹǩ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) läuʹǩǩ- Ess+Px..

läuʹǩǩ # examples:

  • läuʹǩǩ: läuʹǩǩ+N+Sg+Nom
  • lääuʹǩ: läuʹǩǩ+N+Sg+Gen
  • lääuʹǩ: läuʹǩǩ+N+Sg+Acc
  • läukka: läuʹǩǩ+N+Sg+Ill
  • lääuʹǩest: läuʹǩǩ+N+Sg+Loc
  • läuʹǩstan: läuʹǩǩ+N+Sg+Loc+PxSg1
  • lääuʹǩstan: läuʹǩǩ+N+Sg+Loc+PxSg1
  • laauʹǩin: läuʹǩǩ+N+Sg+Com
  • läuʹǩǩen: läuʹǩǩ+N+Ess
  • läuʹǩǩed: läuʹǩǩ+N+Par
  • lääuʹǩtaa: läuʹǩǩ+N+Sg+Abe
  • lääuʹǩ: läuʹǩǩ+N+Pl+Nom
  • laauʹǩi: läuʹǩǩ+N+Pl+Gen
  • laauʹǩid: läuʹǩǩ+N+Pl+Acc
  • laauʹǩid: läuʹǩǩ+N+Pl+Ill
  • laauʹǩin: läuʹǩǩ+N+Pl+Loc
  • laauʹǩivuiʹm: läuʹǩǩ+N+Pl+Com
  • laauʹǩitaa: läuʹǩǩ+N+Pl+Abe
  • lääukaž: läuʹǩǩ+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • lääuka: läuʹǩǩ+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_HAAQSKH hääʹsǩ: hääsk
  • Yaml: N-haeaesk
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: hääʹsǩ
  • : %^PAL E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: hääʹsǩ
  • : %^PAL PL-NOM ; (2) Pl.Nom: hääʹsǩ
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: hääska
  • : %^PAL%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: hääʹsǩest
  • : %^PAL SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: hääʹsǩin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: hääʹsǩen
  • : %^PAL%> E-STEM_PL-OBL ; (8) Pl.Acc: hääʹsǩid
  • : E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: hääskaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) hääsk-
  • : %^PAL E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) hääʹsǩ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) hääʹsǩ Ess+Px..
  • LEXICON N_SAIQMM säiʹmm: säimm

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

vowel_shift: No e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-saeimm
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) säimm-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) säiʹm-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) säiʹmm Ess+Px..
  • LEXICON N_KHEQDD ǩeʹdd: ǩe%^1VOWdd

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:ǩeʹdd

(2) Pl.Nom:ǩeeʹdd

(3) Sg.Ill:ǩeâdˈda

(4) Sg.Loc:ǩeeʹddest

(5) Sg.Com:ǩeeʹddin

(6) Ess:ǩeʹdden

(7) Par:ǩeʹdded

(8) Pl.Acc:ǩeeʹddid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:ǩeâddaž

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-kjedd WORK NEEDED FROM HERE DOWN
  • LEXICON N_KHEQMNN ǩeʹmnn: ǩeʹmnn

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:ǩeʹmnn

(2) Pl.Nom:ǩeeʹmn

(3) Sg.Ill:ǩeâmnna

(4) Sg.Loc:ǩeeʹmnest

(5) Sg.Com:ǩeeʹmnin

(6) Ess:ǩeʹmnnen

(7) Par:ǩeʹmnned

(8) Pl.Acc:ǩeeʹmnid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:ǩeâmnaž

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-algg

ǩeʹmnn # examples:

  • ǩeʹmnn: ǩeʹmnn+N+Sg+Nom
  • ǩeeʹmn: ǩeʹmnn+N+Sg+Gen
  • ǩeeʹmn: ǩeʹmnn+N+Sg+Acc
  • ǩeâmnna: ǩeʹmnn+N+Sg+Ill
  • ǩeeʹmnest: ǩeʹmnn+N+Sg+Loc
  • ǩeʹmnstan: ǩeʹmnn+N+Sg+Loc+PxSg1
  • ǩeeʹmnstan: ǩeʹmnn+N+Sg+Loc+PxSg1
  • jaauʹrin: ǩeʹmnn+N+Sg+Com (Eng. ???)
  • ǩeʹmnnen: ǩeʹmnn+N+Ess
  • ǩeʹmnned: ǩeʹmnn+N+Par
  • ǩeeʹmntaa: ǩeʹmnn+N+Sg+Abe
  • ǩeeʹmn: ǩeʹmnn+N+Pl+Nom
  • jaauʹri: ǩeʹmnn+N+Pl+Gen
  • jaauʹrid: ǩeʹmnn+N+Pl+Acc
  • jaauʹrid: ǩeʹmnn+N+Pl+Ill
  • jaauʹrin: ǩeʹmnn+N+Pl+Loc
  • jaauʹrivuiʹm: ǩeʹmnn+N+Pl+Com
  • jaauʹritaa: ǩeʹmnn+N+Pl+Abe
  • jääuraž: ǩeʹmnn+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • jääura: ǩeʹmnn+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_LAAIQJ lääiʹj: lääiǥ

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113" Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-laeaeij
  • LEXICON N_KHEQRJJ ǩeʹrjj: ǩerjj

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (NO vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113 Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-kerjj
  • : %^PAL SG-NOM ; (1) Sg.Nom: ǩeʹrjj
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: ǩeeʹrj
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: ǩẹrjja
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: ǩeeʹrjest
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: ǩeeʹrjin
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: ǩiiʹrjin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: ǩeʹrjjen
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2XY%> PL-OBL ; (8) Pl.Acc: ǩiiʹrjid
  • +Use/NG: %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%> PL-OBL ; (8) Pl.Acc: ǩeeʹrjid
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: ǩẹẹrjaž
  • LEXICON N_TEQKSTT teʹkstt: tekstt gradation: yes vowel_shift: no

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (NO vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113 Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-kerjj
  • : %^PAL SG-NOM ; (1) Sg.Nom: teʹkstt
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl.Nom: teeʹkst
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: tekstta
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: teeʹkstest
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: teeʹkstin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: teʹkstten
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%> PL-OBL ; (8) Pl.Acc: teeʹkstid
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: teekstaž
  • LEXICON N_TAQHTT täʹhtt: tä%^1VOW%{ʹØ%}h%{ʹØ%}tt similar_to: KÅHTT

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (NO vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:täʹhtt

(3) Sg.Ill:tähtta

(4) Sg.Loc:tääutest

NumContLex="1.113 Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-taehtt
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: täʹhtt
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2VY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: tääuʹt
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2VY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: tääuʹt
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: tähtta
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2VY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: tääuʹtest
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2VY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: tääuʹtin
  • : %^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^XYY2VY E-STEM_PL-OBL ; (5) Sg.Com: tääuʹtin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: täʹhtten
  • : %^V2VV%^PALNo%^XYY2VY E-STEM_N_KUYLAZH ; !(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: tääutaž
  • LEXICON N_RUQHSS ruʹhss: ruhss

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (NO vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113 Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-kerjj
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) ruʹhss
  • : %^PAL%^XYY2VY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (3) ruuʹs
  • : %^PAL%^XYY2VY PL-NOM ; (3) ruuʹs
  • : %^VOWLower E-STEM_SG-ILL ; (3) rohssa
  • : %^PAL%^XYY2VY%>e SG-LOC ; (4) ruuʹsest
  • : %^PAL%^XYY2VY SG-COM_IN ; (5) ruuʹsin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) ruʹhssen
  • : %^PAL%^XYY2VY E-STEM_PL-OBL ; (5) ruuʹsin
  • : %^V2VV%^VOWLower%^XYY2VY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) roousaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) ruhss-
  • : %^VV2V%^PAL%^XYY2VY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) ruʹs-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) ruʹhss Ess+Px..
  • LEXICON N_JAUQRR jäuʹrr: jäurr similar_to: N_AUTT

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (NO vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

Is for nouns with -est Loc, Extra long vowel

  • Yaml: N-jaurr
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) jäurr
  • : %^VV2V%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) jäuʹr
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) jäuʹrr Ess+Px..

jäuʹrr # examples:

  • jäuʹrr: jäuʹrr+N+Sg+Nom
  • jääuʹr: jäuʹrr+N+Sg+Gen
  • jääuʹr: jäuʹrr+N+Sg+Acc
  • jäurra: jäuʹrr+N+Sg+Ill
  • jääuʹrest: jäuʹrr+N+Sg+Loc
  • jäuʹrstan: jäuʹrr+N+Sg+Loc+PxSg1
  • jääuʹrstan: jäuʹrr+N+Sg+Loc+PxSg1
  • jaauʹrin: jäuʹrr+N+Sg+Com
  • jäuʹrren: jäuʹrr+N+Ess
  • jäuʹrred: jäuʹrr+N+Par
  • jääuʹrtaa: jäuʹrr+N+Sg+Abe
  • jääuʹr: jäuʹrr+N+Pl+Nom
  • jaauʹri: jäuʹrr+N+Pl+Gen
  • jaauʹrid: jäuʹrr+N+Pl+Acc
  • jaauʹrid: jäuʹrr+N+Pl+Ill
  • jaauʹrin: jäuʹrr+N+Pl+Loc
  • jaauʹrivuiʹm: jäuʹrr+N+Pl+Com
  • jaauʹritaa: jäuʹrr+N+Pl+Abe
  • jääuraž: jäuʹrr+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom
  • jääura: jäuʹrr+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen
  • LEXICON N_PEIQVV peiʹvv: pẹ%^1VOWi%{ʹØ%}vv

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-peivv
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) Sg.Nom: peiʹvv
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) Pl.Nom: peeiʼv
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: peeiʼv
  • : E-STEM_SG-ILL ; (3) Sg.Ill: pẹivva
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY%>e SG-LOC ; (4) Sg.Loc: peeiʹvest
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY SG-COM_IN ; (5) Sg.Com: peeiʹvin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: peiʹvven
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY E-STEM_PL-OBL ; (8) Pl.Acc: peeiʹvid
  • : %^V2VV%^XYY2XY E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) Der/Dimin.N.Sg.Nom: pẹẹivaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) pẹivv-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) peiʹv-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) peiʹvv Ess+Px..
  • : %^PAL R ; (1) Sg.Nom: peiʹvv
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-NOM ; (2) Pl.Nom: peeiʼv
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) Ess: peiʹvven
  • : %^V2VV%^PAL%^XYY2XY PL-OBL ; (8) Pl.Acc: peeiʹvid
  • LEXICON N_PIEAQSS pieʹss: peäss

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: ELSE Lowered: Sg.Ill e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(8) Pl.Acc:pieʹzzid

  • Yaml: N-piess, N-kjiechch
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) peäss-
  • : %^PAL%^KK2GAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) piẹʹz-
  • : %^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) peäʹsˈs Ess+Px..
  • LEXICON N_SUEAQKHKH sueʹǩǩ: suäkk

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE ẹ, ä e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-suekkj
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) suäkk-
  • : %^VOWRaise%^PALẸ%^Allegro%^PAL%^KK2GAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) suẹˈʹj-
  • : %^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) suäʹǩˈǩ Ess+Px..
  • LEXICON N_KUEAQTT kuẹʹtt: kuätt similar_to: N_SUEAQKHKH

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE ẹ, ä e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-kuett
  • There are several stem types
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) kuätt-
  • : %^PAL%^CC2C E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) kuẹʹđ-
  • : %^PAL%^CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) kuäʹtˈt- Ess+Px..
  • LEXICON N_NUEAQJJ nuẹʹjj: nuäjj

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE ẹ, ä e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-nuejj similar_to: N_KHIOJJ, N_TUYJJ, N_SUEQJJ
  • LEXICON N_VIEQMM vieʹmm: veâmm similar_to: N_SUEAQKHKH

FORMS

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-vieqmm
  • There are several stem types
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) veâmm-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) vieʹm-
  • : %^PAL%CC2CCC E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) vieʹmˈm Ess+Px..
  • LEXICON N_VUEAIQVV vuẹiʹvv: vuäivv

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE ẹ, ä e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:vuẹiʹvv

(2) Pl.Nom:vuẹiʼv

(3) Sg.Ill:vuäivva

(4) Sg.Loc:vuẹiʹvest

(5) Sg.Com:vueiʹvin

(6) Ess:vuẹiʹvven

(7) Par:vuẹiʹvved

(8) Pl.Acc:vueiʹvid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:vuäivaž

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-vueivv
  • There are several stem types
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) vuäivv-
  • : %^VOWRaise%^PALẸ%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) vuẹiʹv-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) vuäiʹvv- Ess+Px..
  • LEXICON N_CHUAQRVV čuäʹrvv: čuärvv

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:204)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: Sg.Com, Pl.Obl Lowered: ELSE ẹ, ä e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Geminate Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:čuäʹrvv

(2) Pl.Nom:čuẹʼrv

(3) Sg.Ill:čuärvva

(4) Sg.Loc:čuẹʹrvest

(5) Sg.Com:čueʹrvin

(6) Ess:čuäʹrvven

(7) Par:čuäʹrvved

(8) Pl.Acc:čueʹrvid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:čuärvaž

NumContLex="1.113"

  • Yaml: N-chuaervv
  • There are several stem types čuäʹrvv+N+Sg+Nom čuäʹrvv čuäʹrvv+N+Sg+Gen čuẹʼrv čuẹʼrv čuäʹrvv+N+Sg+Ill čuärvva čuäʹrvv+N+Sg+Loc čuẹʼrvest čuäʹrvv+N+Ess čuäʼrvven čuäʹrvv+N+Sg+Com čueʼrvin čuäʹrvv+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom čuärvaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) čuärvv-
  • : %^PALẸ%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) čuẹʹrv- čuäʹrvv+N+Ess+PxSg1 (12) čuäʹrvvinan
  • LEXICON N_NEUQLL neuʹll: ne%^1VOWull

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:neuʹll

(2) Pl.Nom:neeuʹl

(3) Sg.Ill:neâulla

(4) Sg.Loc:neeuʹlest

(5) Sg.Com:neeuʹlin

(6) Ess:neuʹllen

(7) Par:neuʹlled

(8) Pl.Acc:neeuʹlid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:neâulaž

  • Yaml: N-neull
  • There are several stem types
  • neuʹll: neâull
  • LEXICON N_JEAQNNN jeäʹnn: jeänˈn, jeäʹǧǧ: jeägˈg

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (vowel shift)

Raised: ELSE Lowered: Sg.Ill e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-jeaggj
  • There are several stem types
  • E-STEM_SG-ILL ; (3) jeägˈga
  • : %^PAL E-STEM_SG-NOM ; (1) jeäʹǧˈǧ
  • : %^VOWRaise%^PALẸ%^PAL%^CCC2CC E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN ; (2) jiẹʹǧǧ
  • : %^VOWRaise%^PALẸ%^PAL%^CCC2CC PL-NOM ; (2) jiẹʹǧǧ
  • : %^VOWRaise%^PALẸ%^PAL%^CCC2CC%>e SG-LOC ; (4) jiẹʹǧǧest
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC SG-COM_IN ; (5) jieʹǧǧin
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^CCC2CC E-STEM_PL-OBL ; (5) jieʹǧǧin
  • : %^PAL%>e ESS/PAR ; (6) jeäʹǧˈǧen, (7) jeäʹǧˈǧed
  • : %^CCC2CC E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) jeäggaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) jeägˈg-
  • : %^VOWRaise%^PALẸ%^Allegro%^PAL%^CCC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) jiẹˈʹǧ-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) jeäʹǧˈǧ
  • +Use/NG: %^VOWRaise%^PALẸ%^PAL%^CCC2CC E-STEM-PX-ALLEGRO ; (2)

jeäʹnn # examples: jeäʹnˈn: jeäʹnn+N+Sg+Nom jiẹʹnn: jeäʹnn+N+Sg+Gen jiẹʹnn: jeäʹnn+N+Sg+Acc jeänˈna: jeäʹnn+N+Sg+Ill jiẹʹnnest: jeäʹnn+N+Sg+Loc jiẹˈʹnstan: jeäʹnn+N+Sg+Loc+PxSg1 jiẹʹnnstan: jeäʹnn+N+Sg+Loc+PxSg1 jieʹnnin: jeäʹnn+N+Sg+Com jeäʹnˈnen: jeäʹnn+N+Ess jeäʹnˈned: jeäʹnn+N+Par jiẹʹnntaa: jeäʹnn+N+Sg+Abe jiẹʹnn: jeäʹnn+N+Pl+Nom jieʹnni: jeäʹnn+N+Pl+Gen jieʹnnid: jeäʹnn+N+Pl+Acc jieʹnnid: jeäʹnn+N+Pl+Ill jieʹnnin: jeäʹnn+N+Pl+Loc jieʹnnivuiʹm: jeäʹnn+N+Pl+Com jieʹnnitaa: jeäʹnn+N+Pl+Abe jeännaž: jeäʹnn+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Nom jeänna: jeäʹnn+N+Der+Der/Dimin+N+Sg+Gen

  • LEXICON E-STEM_SG-NOM (1)
  • LEXICON E-STEM_SG-ABE/ACC/GEN (2) e.g. +Sg+Acc+PxPl3 e.g. +Use/NG+Sg+Loc+PxSg1 låʹdd >> lååʹddi; it should be lå'dd >> loo'ddi
  • LEXICON E-STEM_SG-ILL (3)
  • LEXICON E-STEM_N_KUYLAZH (9)
  • LEXICON N_JEAQRMM jeäʹrǧǧ: jeärgg

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

  • Yaml: N-jeaerggj, N-keadgg
  • There are several stem types
  • jeäʹrǧǧ: jeäʹrǧǧ
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) jeärgg-
  • : %^PALẸ%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) jiẹʹrj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) jeäʹrmm Ess+Px..
  • LEXICON N_REAEIQGHGH reäiʹǧǧ: reäigg

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180, 197-199)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all lowered)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.1 Has Palatalization

Palatalized: ELSE Not Palatalized: Sg.Ill

1.3.2.1.2 Has Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Diphthong + Consonant and Geminate variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com, Dim

FORMS

  • Yaml: N-jeaerggj, N-keadgg
  • There are several stem types
  • jeäʹrǧǧ: jeäʹrǧǧ
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) reäigg-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) reäiʹj-
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) reäiʹǧǧ Ess+Px..
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) reâmjj- CHECKME 2016-08-19
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) rieʹmj-
  • : %^VOWRaise%^PALE%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) rieʹmjj Ess+Px..
  • LEXICON N_CHIOQLJ čiõʹlj: čeâlǥ
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) čeâlǥ- CHECKME 2016-08-19
  • : %^VOWRaise%^PAL E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) čiõʹlj-
  • : %^VOWRaise%^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) nuʹbb Ess+Px..

WHAT IS THIS CLASS

  • LEXICON N_KUQMPP kuʹmpp: kumpp N_E-EPal3-31

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all raised)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -e

1.3.2.1 Has Palatalization (all palatalized)

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-kumpp ???* There are several stem types
  • kuʹmpp: kuʹmpp NumContLex="1.1140000000000001"
  • LEXICON N_BAEQNDD bäʹndd: kumpp N_E-EPal3-31

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all raised)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -e

1.3.2.1 Has Palatalization (all palatalized)

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-kumpp ???* There are several stem types
  • bäʹndd: kuʹmpp NumContLex="1.1140000000000001"
  • LEXICON N_KRIQLCC kriʹlcc: krilcc

FORMS

  • Yaml: N-krilcc ???* There are several stem types
  • kriʹlcc: kriʹlcc

gradation: yes

FORMS

  • Yaml: N-krilcc ???* There are several stem types
  • kriʹlcc: kriʹlcc
  • LEXICON N_DIQLL diʹll: dill

FORMS

  • Yaml: N-dill
  • LEXICON N_KAAQFF kaaʹff: kaaʹff

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all raised)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -e

1.3.2.1 Has Palatalization (all palatalized)

1.3.2.1.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.1.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.1.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster Variation)

Strong grade: Sg.Nom, Ess, Par Strong grade: Sg.Ill Weak grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

  • Yaml: N-kaaff ???* There are several stem types
  • kaaʹff: kaaʹff NumContLex="1.1140000000000001"
  • LEXICON N_KLAAQDD klaaʹdd: klaadd X2 no gradation; no lowering no raising Sg_Ill="palatalization|e-final" cf. plaan
  • Yaml: N-klaadd New

These must be checked 2017-04-03

  • LEXICON N_ZEEQTT zeeʹtt: zẹẹtt

FORMS

  • Yaml: N-zeett
  • LEXICON N_LUUKK

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:167)

1.1 Sg.Loc in -âst. â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.1.3 Sg.Ill in palatalization and -e

1.1.3.2 LACKS Gradation

1.1.3.2.1 Monophthong

1.1.3.2.1.1 Consonant Geminate

1.1.3.2.1.1.2 Sg.Nom Strong Grade

1.1.3.2.1.1.2.2.Sg.Gen Strong Grade

1.1.3.2.1.1.2.2.2 Sg.Ill Strong Grade

luukk: luukk is for nouns with -âst Loc and no gradation. N_Y-EPal1-11, N_Y-EPal2-22

  • Yaml: saarf, luukk
  • +Der+Der/Dimin+N: N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; paaʹr-
  • LEXICON N_BIOLOOG bioloog: bioloog

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:288)

2.1 Sg.Loc in -âst. â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.1.3 Sg.Ill in palatalization and -e

2.1.3.3 Lacks Gradation (in last syllable)

2.1.3.3.1 Monophthong

2.1.3.3.1.3 Consonant always short

2.1.3.3.1.3.4 Sg.Nom long vowel AND Short consonant

2.1.3.3.1.3.4.1.Sg.Gen Weak Grade

2.1.3.3.1.3.4.1.3 Sg.Ill Weak Grade

bioloog: bioloog

  • Yaml: N-bioloog
  • +Der+Der/Dimin+N: N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; bioloog-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; biolooʹǧ-
  • LEXICON N_JARPLAAN

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:288)

2.1 Sg.Loc in -âst. â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.1.3 Sg.Ill in palatalization and -e

2.1.3.3 Has Gradation in last syllable

2.1.3.3.1 Monophthong

2.1.3.3.1.3 Consonant always short

2.1.3.3.1.3.4 Sg.Nom Short vowel AND Short consonant

2.1.3.3.1.3.4.1.Sg.Gen Weak Grade

2.1.3.3.1.3.4.1.3 Sg.Ill Weak Grade

jarplan: jarplan

  • Yaml: N-jarplaan
  • +Der+Der/Dimin+N: N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; paaʹr-
  • LEXICON N_ATOM atom: atom

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:288)

2.1 Sg.Loc in -âst. â-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.1.3 Sg.Ill in palatalization and -e

2.1.3.3 Has Gradation in last syllable

2.1.3.3.1 Monophthong

2.1.3.3.1.3 Consonant always short

2.1.3.3.1.3.4 Sg.Nom Short vowel AND Short consonant

2.1.3.3.1.3.4.1.Sg.Gen Weak Grade

2.1.3.3.1.3.4.1.3 Sg.Ill Weak Grade

atom: atom

  • Yaml: N-atom
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; paaʹr-

e.g. e.g. +Use/NG+Sg+Loc+PxSg3 e.g. +Sg+Loc+PxSg1

  • LEXICON N_BLOUSLOV blouslõv: blouslõ%^1VOWv CHECKME
  • Yaml: N-blouslov
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; paaʹr-

e.g. e.g. +Use/NG+Sg+Loc+PxSg3 e.g. +Sg+Loc+PxSg1

  • LEXICON N_EVANHGHEQLIUM evaŋǧeʹlium: evaŋǧeʹlium evaŋǧeʹlium: evaŋǧeʹlium
  • Yaml: N-evaŋǧeʹlium
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV N_MUORYZH-WITHOUT-PAL ; paar-
  • +Der+Der/Dimin+N: %^V2VV%^PAL N_MUORYZH-WITH-PAL ; paaʹr-
  • LEXICON N_AIHAM aiham: aiham

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:288)

2.1 Sg.Loc in -ast. a-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.1.3 Sg.Ill in palatalization and -a

2.1.3.3 Has Gradation in last syllable

2.1.3.3.1 Monophthong

2.1.3.3.1.3 Consonant always short

2.1.3.3.1.3.4 Sg.Nom Short vowel AND Short consonant

2.1.3.3.1.3.4.1.Sg.Gen Weak Grade

2.1.3.3.1.3.4.1.3 Sg.Ill extra Strong Grade

  • Yaml: N-aiham

CLASS 2 NOMINALS with high stem vowel and i-stems

  • LEXICON N_JUURD juurd: ju%^1VOWrdd
  • LEXICON NMN_JUURD juurd: ju%^1VOWrdd is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par N_GEN2I-ILLAX3-LOCEX3-NOM1X1
  • Yaml: N-juurd
  • There are several stem types
  • juurd: juurd
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_AAZZ aazz: a%^1VOWss
  • LEXICON NMN_AAZZ aazz: a%^1VOWss
  • Yaml: N-aazz
  • There are several stem types
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KOODH koođ: ko%^1VOWđđ
  • LEXICON NMN_KOODH koođ: ko%^1VOWđđ is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par
  • Yaml: N-koodh
  • There are several stem types
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KAAV kaav: kaapp
  • LEXICON NMN_KAAV kaav: kaapp is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par
  • Yaml: N-kaav
  • There are several stem types
  • : %>%{ʼØ%}j%>e ESS/PAR ; kaappjân
  • +Use/NG: %>%{ʼØ%}j%>â ESS/PAR ; kaappjân
  • +Use/NG: %^CC2C%>â ESS/PAR ; kaavân
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_POOUS poous: pohss
  • LEXICON NMN_POOUS poous: pohss is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par N_GEN2I-ILLAX3-LOCEX3-NOM1X1
  • Yaml: N-poous
  • There are several stem types
  • poous: poous
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_MAADD maadd: madd
  • LEXICON NMN_MAADD maadd: madd is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par
  • Yaml: N-maadd
  • There are several stem types
  • maadd: maadd strong_geminate, long_vowel, no-palatalization, high_stem_vowel strong_geminate, short_vowel, no-palatalization, high_stem_vowel
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_LIOV liõv: liõpp
  • Yaml: N-liov
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_MUOTT muõtt: muõtˈt is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par
  • Yaml: N-muott
  • There are several stem types
  • muõtt: muõtt
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SUOL suõl: suõlˈl is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par
  • Yaml: N-suol
  • There are several stem types
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PUOADH puåđ: puått is for nouns with stem i + -est +Sg+Loc; all stem other than the +Sg+Nom are X3; the i does not occur in +Par
  • Yaml: N-puadh
  • There are several stem types
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_MUOARD muård: muårdd
  • Yaml: N-muard
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_MUU3 muuʒ: muvʒʒ
  • LEXICON NMN_MUU3 muuʒ: muvʒʒ

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:180)

1.3 Sg.Loc in -est (no vowel shift, all raised)

e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.3.2 Sg.Ill vowel -a

1.3.2.2 Lacks Palatalization

1.3.2.2.1 Lacks Specifically Pedagogical Gradation

1.3.2.2.1.1 Has Orthographic Gradation

1.3.2.2.1.1[](Monophthong + Consonant Cluster Variation)

Weak grade: Sg.Nom Extra strong grade: Ess, Par Extra strong grade: Sg.Ill Extra strong grade: Pl.Nom, Sg.Loc, Sg.Com

FORMS

(1) Sg.Nom:muuʒ

(2) Pl.Nom:muvʒʒi

(3) Sg.Ill:muvʒʒǥa

(4) Sg.Loc:muvʒʒest

(5) Sg.Com:muvʒʒin

(6) Ess:muvʒʒen

(7) Par:muvʒʒed

(8) Pl.Acc:muvʒʒjid

(9) Der/Dimin.N.Sg.Nom:

  • Yaml: N-muuz
  • There are several stem types
  • muuʒ: muvʒʒi
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-

CLASS 2 NOMINALS with low stem vowel and u-stems

u-stems

  • LEXICON N_MAEAEN mään: mann
  • LEXICON NMN_MAEAEN mään: mann

1. WORDS WITH SINGLE-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:228)

1.2 Sg.Loc in -ust. u-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

1.2.3 Sg.Ill in raised vowel and -u

1.2.3.1 Has Gradation

1.2.3.1.1 Monophthong

1.2.3.1.1.1 Consonant Geminate (W2XSt)

1.2.3.1.1.1.1 Sg.Nom Weak Grade

1.2.3.1.1.1.1.3.Sg.Gen Extra Strong Grade

1.2.3.1.1.1.1.3.3 Sg.Ill Extra Strong Grade

1.2.3.1.1.1.1.3.3.Q All but Sg.Nom are raised vowels

  • Yaml: N-maan
  • There are several stem types
  • : %^V2VV%^VOWLower%^CC2C SG-NOM ; mään
  • : %>u SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; mannu
  • LEXICON N_PYYGG pââgg: põgg
  • LEXICON NMN_PYYGG pââgg: põgg
  • Yaml: N-paagg
  • There are several stem types
  • : %^V2VV%^VOWLower SG-NOM ; pââgg
  • : %>u SG-ABE/ACC/GEN ; põggu
  • : %>u PL-NOM ; põggu
  • LEXICON N_NJOORGX njoorǥ: njurgg
  • LEXICON NMN_NJOORGX njoorǥ: njurgg
  • Yaml: N-paagg
  • There are several stem types
  • : %^V2VV%^VOWLower%^XYY2XY SG-NOM ; njoorǥ
  • : %>u SG-ABE/ACC/GEN ; njurggu
  • : %>u PL-NOM ; njurggu
  • LEXICON N_SUYL suâl: suõlˈl
  • is for nouns with -est +Loc
  • Yaml: N-sual
  • There are several stem types
  • LEXICON N_KUYUS kuâus: kuõhss
  • is for nouns with -est +Loc
  • Yaml: N-kuyus
  • There are several stem types
  • LEXICON N_CUYBB cuâbb: cuõbˈb
  • is for nouns with -est +Loc
  • Yaml: N-sual
  • There are several stem types
  • LEXICON N_CHUYNJ čuânj: čuõnˈnj
  • is for nouns with -est +Loc
  • Yaml: N-sual
  • There are several stem types
  • LEXICON N_PUYGXGX puâǥǥ: puõkˈk
  • is for nouns with -est +Loc
  • Yaml: N-puaghgh
  • LEXICON N_PUA33 puäʒʒ: puõcˈc
  • is for nouns with -est +Loc
  • Yaml: N-sual
  • There are several stem types
  • puäʒʒ: puõcˈc

CLASS 2 NOMINALS with high stem vowel and â-stems

  • LEXICON N_PIIDH piiđ: pitt
  • is for nouns with -âst +Loc
  • Yaml: N-piidh
  • There are several stem types
  • piiđ: pitt
  • : %^V2VV%^CC2C SG-NOM ; (1) piiđ
  • : %^V2VV%^CC2C SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) piiđ
  • : %^V2VV%^PAL%^CC2C%>e SG-ILL ; (3) piiʹđe
  • +Use/NG: %>u SG-ILL ; (3) pittu
  • : %^V2VV%^CC2Câ SG-LOC ; (4) piiđâst
  • : %^V2VV%^CC2C SG-COM_IN/PL-OBL ; (5)
  • : %^V2VV%^CC2Câ ESS/PAR ; (6)

CLASS 3 HIGH VOWEL, MONOPHTHONG, NO PALATALIZATION NOMINALS

m-stems

  • LEXICON N_LAAJJ laajj: la%^1VOWčč
  • LEXICON NMN_LAAJJ laajj: la%^1VOWčč
  • Yaml: N-laajj
  • LEXICON N_OODH õõđ: õ%^1VOWđđ
  • LEXICON NMN_OODH õõđ: õ%^1VOWđđ
  • Yaml: N-oodhdh
  • LEXICON N_SOOUS sõõus: sõhss
  • Yaml:
  • LEXICON NMN_SOOUS sõõus: sõ%^1VOWhss
  • LEXICON N_LAAUR laaur: laurr
  • LEXICON NMN_LAAUR laaur: laurr
  • Yaml:
  • LEXICON N_VYYID vââid: võ%^1VOWidd
  • LEXICON NMN_VYYID vââid: võ%^1VOWidd
  • Yaml: N-vyyid similar_to:

CLASS 3

n-stems

  • LEXICON N_SIOM = siõm: siõmˈm
  • LEXICON NMN_SIOM = siõm: siõmˈm
  • Yaml: N-siom
  • LEXICON N_SEAEM = seäm: seämˈm
  • LEXICON NMN_SEAEM = seäm: seämˈm
  • Yaml: N-siom
  • LEXICON N_VUYSK vuâsk: vuâskk
  • LEXICON NMN_VUYSK vuâsk: vuâskk
  • Yaml: N-kuolban similar_to: N_KUOLBYN
  • LEXICON N_KHIYLGX ǩiâlǥ: ǩiâlgg
  • LEXICON NMN_KHIYLGX ǩiâlǥ: ǩiâlgg
  • Yaml: N-kuolban similar_to: N_KUOLBYN
  • LEXICON N_KUOLBYN kuõlbân: kuõlbb
  • LEXICON NMN_KUOLBYN kuõlbân: kuõlbb
  • Yaml: N-kuolban
  • LEXICON N_SIEQM sieʹm: siâmˈm stemtype Am-stem
  • Yaml: N-siem
  • LEXICON N_LUEQM lueʹm: luâmˈm stemtype Am-stem
  • Yaml: N-luem

CLASS 3

  • LEXICON N_VUEQN vueʹn: vuânˈn stemtype Am-stem
  • Yaml: vuen

Are these actually necessary 2015-05-30

  • LEXICON N_CHYYQDH čââʹđ: čâđđ
  • Yaml: N-caad
    • čââʹđ: čââʹđ
  • LEXICON N_CHUEQNJ čueʹnj: čuânˈnj stemtype Aǥ-stem
  • Yaml: N-chuenj

CLASS 4 BISYLLABIC, HIGH VOWEL, MONOPHTHONG, NO PALATALIZATION IN PENULTIMATE Â: 0

  • LEXICON N_KOONJYL kõõnjâl: k%^1VOWõnnjâl
  • LEXICON NMN_KOONJYL kõõnjâl: k%^1VOWõnnjâl similar to TOLL
  • Yaml: koonjal
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VOONYS võõnâs: võ%^1VOWnnâs
  • LEXICON NMN_VOONYS võõnâs: võnnâs like TOLL

N_GEN2X3-NOM2X1

  • Yaml: N-voonas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_CHOOGXGXYS čõõǥǥâs: čõ%^1VOWkkâs
  • LEXICON NMN_CHOOGXGXYS čõõǥǥâs: čõkkâs like KUSS

N_GEN2X3-NOM2X1

  • Yaml: N-chooghghas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KOODDYS kõõddâs: kõddâs
  • LEXICON NMN_KOODDYS kõõddâs: kõddâs like N_PODD, N_PAPP, N_LUUBBYL
  • Yaml: N-kooddas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_LUUBBYL luubbâl: lubbâl
  • LEXICON NMN_LUUBBYL luubbâl: lubbâl like PODD but also PAPP, N_KOODDYS
  • Yaml: N-luubbal
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_TAALKYS taalkâs: talkkâs
  • LEXICON NMN_TAALKYS taalkâs: talkkâs like PÕRTT
  • Yaml: N-taalkas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PIIUTYS piiutâs: pihttâs
  • LEXICON NMN_PIIUTYS piiutâs: pihttâs like N_VAHTT stemtype n-stem piiutâs: piiutâs
  • Yaml: N-piiutas
  • : %^Pen%^V2VV%^Pen%^XYY2VY SG-NOM ; piiutâs
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KOONTYR koontâr: konttâr like N_ALGG, N_TAALKYS, N_AAUTYR stemtype n-stem koontâr: koontâr
  • Yaml: N-koontar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_AAUTYR aautâr: ahttâr like N_ALGG, N_TAALKYS, N_AAUTYR stemtype n-stem aautâr: aautâr
  • Yaml: N-aautar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KHIIUGXYN ǩiiuǥân: ǩiuggân
  • LEXICON NMN_KHIIUGXYN ǩiiuǥân: ǩiuggân stemtype n-stem ǩiiuǥân: ǩiiuǥân
  • Yaml: N-kiiughan
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KHIOTKYM ǩiõtkâm: ǩiõtkkâm
  • LEXICON NMN_KHIOTKYM ǩiõtkâm: ǩiõtkkâm
  • Yaml: N-kiotkam
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_FIINYS fiinâs: fijnnâs
  • LEXICON NMN_FIINYS fiinâs: fijnnâs stemtype n-stem fiinâs: fiinâs
  • Yaml: A-fiinas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-

CLASS 4 BISYLLABIC, HIGH VOWEL, DIPHTHONG, NO PALATALIZATION

  • LEXICON N_TUOVYS tuõvâs: tuõvˈvâs
  • LEXICON NMN_TUOVYS tuõvâs: tuõvˈvâs
  • Yaml: N-tuovas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • Yaml: N-kuadhdhas
  • LEXICON N_VUONJYL vuõnjâl: vuõnnjâl
  • LEXICON NMN_VUONJYL vuõnjâl: vuõnnjâl
  • Yaml: N-tuovas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VUOIVYS vuõivâs: vuõivvâs
  • LEXICON NMN_VUOIVYS vuõivâs: vuõivvâs
  • Yaml: N-vuoivas
  • : %^Pen%^XYY2XY SG-NOM ; (1) Sg_Nom: vuõivâs
  • : %^VC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) Pl_Nom: vuõivvâz
  • : %^RmVow%>a SG-ILL ; (3) Sg_Ill: vuõivvsa
  • : %^RmVow%>e SG-LOC ; (4) Sg_Loc: vuõivvsest
  • : %^RmVow SG-COM_IN/PL-OBL ; (5) Sg_Com: vuõivvsin
  • : %^RmVow%>e ESS/PAR ; (6) Ess: vuõivvsen
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_TUODDYR tuõddâr: tuõdˈdâr
  • LEXICON NMN_TUODDYR tuõddâr: tuõdˈdâr N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-tuoddar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_CHIOGXGXYR čiõǥǥâr: čiõkˈkâr
  • LEXICON NMN_CHIOGXGXYR čiõǥǥâr: čiõkˈkâr N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-tuoddar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PUAEGXGXANJ tuõddâr: tuõdˈdâr
  • LEXICON NMN_PUAEGXGXANJ puäǥǥanj: puäkˈkanj N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-tuoddar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; puäkˈknj-
  • LEXICON N_RUODDYS ruõddâs: ruõdˈdâs
  • LEXICON NMN_RUODDYS ruõddâs: ruõdˈdâs N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-tuoddar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_NAQZVAANASH-PL naʹzvaanâš: naʹzvaanâš
  • LEXICON N_COOGGYLM cõõggâlm: cõõggâlm stemtype l-stem cõõggâlm: cõõggâlm
  • NMN_COOGGYLM = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: cooggalm, aaresm, kaaddask
  • : %^Pen%^VV2V%^Pen%^CC2CAllegro%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SIIVALM siivâlm: siivâlm stemtype l-stem siivâlm: siivâlm
  • NMN_SIIVALM = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-siivalm
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KAADDYSHKH kaaddâšǩ: kaaddâšǩ
  • NMN_KAADDYSHKH = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: cooggalm, aaresm, kaaddask
  • : %^Pen%^VV2V%^Pen%^CC2CAllegro%^RmVow%^PALNo VOONYS-STEM-PX ; võnns- CHECKME
  • NMN_KAADDYSHKH = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: cooggalm, aaresm, kaaddask
  • LEXICON N_TOOBDYLM toobdâlm: toobdâlm
  • Yaml: cooggalm, aaresm, kaaddask
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; tobdlm- CHECKME
  • LEXICON N_IILYSKH iilâsǩ: iilâsǩ
  • Yaml: N-iilask
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow%^PALNo VOONYS-STEM-PX ; võnns- CHECKME

CLASS 4 BISYLLABIC, LOW VOWEL, MONOPHTHONG, NO PALATALIZATION

  • LEXICON N_CEERKAV ceerkav: cẹẹrkav
  • LEXICON NMN_CEERKAV ceerkav: cẹẹrkav = stemtype n-stem ceerkav: ceerkav
  • Yaml: ceerkav
  • : SG-NOM ; (1) ceerkav
  • : SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; (2) ceerkav
  • : %^RmVow%>a SG-ILL ; (3) ceerkva
  • : %^RmVow%>e SG-LOC ; (4) ceerkvest
  • : %^RmVow SG-COM_IN/PL-OBL ; (5) ceerkvin
  • : %^RmVow%>e ESS/PAR ; (6) ceerkven
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_SOAOABBAR sååbbar: s%^1VOWåbbar
  • LEXICON NMN_SOAOABBAR sååbbar: s%^1VOWåbbar N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-sååbbar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_KOAOADDAS kååddas: kå%^1VOWddas N_LBVVCC_as
  • LEXICON NMN_KOAOADDAS kååddas: kåddas N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-kååddas
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; kådds-
  • LEXICON N_KOALVAK kåålvak: kåålvak
  • LEXICON NMN_KOALVAK kåålvak: kåålvak stemtype n-stem kåålvak: kåålvak Palatalization loss in Sg.Ill
  • Yaml: N-paattakj
  • : %^RmVow%>a SG-ILL ; +Sg+Ill: kåålvka
  • : %^RmVow%^PALK%>e SG-LOC ; +Sg+Loc: kåålvǩest
  • : %^RmVow%^PALK VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_AACCIKH pååttaǩ: pååttaǩ
  • LEXICON NMN_AACCIKH pååttaǩ: pååttaǩ stemtype n-stem pååttaǩ: pååttaǩ Palatalization loss in Sg.Ill
  • Yaml: N-paattakj
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-

stemtype n-stem jânnam: jânnam N_GEN2X3-NOM2X1

  • Yaml: N-jânnam
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_CHIOPYRJ čiõpârj: čiõpâr stemtype n-stem jânnam: jânnam N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-jânnam
  • : %^RmVow%>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_KOAOAVAS kååvas: kå%^1VOWvvas N_LBVVC_as
  • LEXICON NMN_KOAOAVAS kååvas: kåvvas
  • Yaml: N-kaavas
  • : %^VC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; kåvvaz
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_PAEAELKAS päälkas: pälkkas
  • LEXICON NMN_PAEAELKAS päälkas: pälkkas
  • Yaml: N-paalkas
  • : %^VC SG-ABE/ACC/GEN ; pälkkaz
  • : %^VC PL-NOM ; pälkkaz
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_MUYLAS muâlas: muâlˈlas
  • LEXICON NMN_MUYLAS muâlas: muâlˈlas
  • Yaml: N-muylas
  • : %^VC SG-ABE/ACC/GEN ; muâlˈlaz
  • : %^VC PL-NOM ; muâlˈlaz
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_VEEVAR veevar: vẹvvar
  • LEXICON NMN_VEEVAR veevar: vẹvvar
  • Yaml: N-veevar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_VEEIVAR veeivar: vẹ%^1VOWivvar
  • LEXICON NMN_VEEIVAR veeivar: vẹ%^1VOWivvar
  • Yaml: N-veeivar
  • : SG-ABE/ACC/GEN ; veivvar
  • : PL-NOM ; veivvar
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-

gradation: no

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:252)

2.3 Sg.Loc in -est. e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.3.2 Sg.Ill in -a

2.3.2.2 LACKS Gradation

2.3.2.2.1 Penultimate stem vowel loss:(Sg.Ill, Sg.Loc, Sg.Com; Ess, Par; Pl.Gen, Pl.Acc, Pl.Ill, Pl.Loc, Pl.Com, Pl.Abe)

2.3.2.2.1.1 The Sg.Com vowel i appears before final n

  • Yaml: A-sloohman
  • LEXICON N_KOAOADDARV kååddarv: kååddarv stemtype l-stem kååddarv: kååddarv
  • NMN_KOAOADDARV = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-kaaddarv
  • : %^Pen%^VV2V%^Pen%^CC2C%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-

CLASS 4 BISYLLABIC, LOW VOWEL, DIPHTHONG, NO PALATALIZATION IN PENULTIMATE A: 0

  • LEXICON N_KHEYLGXAL ǩeâlǥal: ǩeâlggal
  • LEXICON NMN_KHEYLGXAL ǩeâlǥal: ǩeâlggal
  • Yaml: kealgal
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_KUAEIVAS kuäivas: kuäivvas N_LBVWXY_as
  • LEXICON NMN_KUAEIVAS kuäivas: kuäivvas stemtype n-stem kuäivas: kuäivas N_GEN2X3-NOM2X1
  • Yaml: N-kuaeivas
  • : %^VC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; kuäivvaz
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_JUYGXGXAS juâǥǥas: juâkˈkas

2. WORDS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULARS (2009:252)

2.3 Sg.Loc in -est. e-stems (Sg.Loc, Ess, Par).

2.3.2 Sg.Ill in -a

2.3.2.2

2.3.2.2.1 Penultimate stem vowel loss:(Sg.Ill, Sg.Loc, Sg.Com; Ess, Par; Pl.Gen, Pl.Acc, Pl.Ill, Pl.Loc, Pl.Com, Pl.Abe)

2.3.2.2.1.1 The Sg.Com vowel i appears before final n

  • Yaml: N-juaghghas
  • : %^VC SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; juâkˈkaz
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_HEAVASH heävaš: heäpˈpaš
  • Yaml: N-heavash
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-
  • LEXICON N_KUAELLAS kuällas: kuälˈlas
  • Yaml: N-heavash
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; såbbr-

CLASS 4 BISYLLABIC, LOW VOWEL, MONOPHTHONG, PALATALIZATION

  • LEXICON N_VEEQREST veeʹrest: veeʹrest
  • LEXICON NMN_VEEQREST veeʹrest: veeʹrest
  • NMN_VEEQREST = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-veerest
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_AAQRESHM ääʹrešm: ääʹrešm
  • LEXICON NMN_AAQRESHM ääʹrešm: ääʹrešm stemtype l-stem ääʹrešm: ääʹrešm
  • NMN_AAQRESHM = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-aeaereshm
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow%>a SG-ILL ; äʹršma
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SAAQVESKH sääʹvesǩ: sääʹvesǩ
  • Yaml: N-saeaeveskj
  • : SG-ABE/ACC/GEN ; sääʹvesǩ
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow%^PALNo%>a SG-ILL ; säʹvska
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow SG-COM_IN ; CHECKME
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow%>e ESS/PAR ; CHECKME
  • : %^Pen%^VV2V%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • +Use/SpellNoSugg+Use/NG: %^RmVow SG-COM_IN ; CHECKME
  • +Use/SpellNoSugg+Use/NG: %^RmVow%>e ESS/PAR ; CHECKME
  • +Use/SpellNoSugg+Use/NG: %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KUEQDDELM kueʹddelm: kueʹddelm
  • LEXICON NMN_KUEQDDELM kueʹddelm: kueʹddelm
  • Yaml: N-kueddelm
  • : %^Pen%^CC2C%^RmVow%>a SG-ILL ; äʹršma
  • : %^Pen%^CC2C%^RmVow SG-ABE ; CHECKME
  • : %^Pen%^CC2C%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_STROOIQTEL strooiʹtel: stro%^1VOWiʹttel
  • NMN_STROOIQTEL = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-strooitel
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_CHEEUQRES čeeuʹres: če%^1VOWurres
  • LEXICON NMN_CHEEUQRES čeeuʹres: če%^1VOWurres stemtype l-stem čeeuʹres: čeeuʹres
  • NMN_CHEEUQRES = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-ceeures
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_POAOAUQTES pååuʹtes: på%^1VOWhttes
  • LEXICON NMN_POAOAUQTES pååuʹtes: på%^1VOWhttes
  • Yaml: N-ceeures
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SEEUQTER seeuʹter: seähtter
  • LEXICON NMN_SEEUQTER seeuʹter: seähtter
  • Yaml: N-seeuter
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_JEEQEL jeeʹel: jeäkˈkel
  • LEXICON NMN_JEEQEL jeeʹel: jeäkˈkel
  • Yaml: N-jeeel
  • : %^Pen%^PALE%^Pen%^PAL%^Pen%^KKK2ZERO SG-NOM ; jeeʹel
  • : %^Pen%^PALE%^Pen%^PAL%^Pen%^KKK2GG%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_NYYQER nââʹer: n%^1VOWâkker
  • LEXICON NMN_NYYQER nââʹer: n%^1VOWâkker
  • Yaml: N-naaer
  • : %^Pen%^PAL%^Pen%^KK2GG%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-

s:z-stem type

  • Yaml: kerres
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-

CLASS 4 BISYLLABIC, LOW VOWEL, DIPHTHONG, PALATALIZATION IN PENULTIMATE E: 0

  • LEXICON N_CYYQ33EL cääʹʒʒel: cä%^1VOWʒʒel
  • LEXICON NMN_CYYQ33EL kääʹlles: källes
  • Yaml: N-cyyq33el
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; câʒʒl-
  • LEXICON N_KAAQLLES kääʹlles: kä%^1VOW%{ʹØ%}lles
  • LEXICON NMN_KAAQLLES kääʹlles: källes
  • Yaml: N-kaeaelles
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; källs-
  • LEXICON N_OAQVES ååʹves: å%^1VOW%{ʹØ%}vves
  • LEXICON NMN_OAQVES ååʹves: å%^1VOWvves
  • Yaml: N-aaves
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; åvvs-
  • LEXICON N_KAAQRBES kääʹrbes: kärbbes
  • LEXICON NMN_KAAQRBES kääʹrbes: kärbbes
  • Yaml: N-kaeaerbes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; kärbbs-
  • LEXICON N_PUAQRES puäʹres: puärˈres
  • LEXICON NMN_PUAQRES puäʹres: puärˈres
  • Yaml: N-puaeres
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; puärˈrs-
  • LEXICON N_PUAQRES-PL puäʹres: puärˈres
  • LEXICON NMN_PUAQRES-PL puäʹres: puärˈres
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; puärˈrs-
  • LEXICON N_PEAEQLES peäʹles: peälˈles
  • LEXICON NMN_PEAEQLES peäʹles: peälˈles
  • Yaml: N-puaeres
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; peälˈls-
  • LEXICON N_PUUQTTES puuʹttes: pu%^1VOWtt
  • LEXICON NMN_PUUQTTES puuʹttes: pu%^1VOWtt
  • Yaml: similar_to:N-kaeaelles
  • : %^VOWLower%>s VOONYS-STEM-PX ; potts-

-stems

  • LEXICON N_NJUAEQMMEL = stemtype l-stem njuäʹmmel: njuäʹmˈmel
  • LEXICON NMN_NJUAEQMMEL = stemtype l-stem njuäʹmmel: njuäʹmˈmel
  • Yaml: njuammel, njuunnjel, aappal
  • LEXICON N_CIEAQKHKHES cieʹǩǩes: ciâkˈkes
  • NMN_CIEAQKHKHES = Koulukielioppi stemtype II 9 (29)
  • Yaml: N-ciekkes
  • : %^Pen%^VOWLower%^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_CHUEQDHES čueʹđes: čuâttes
  • LEXICON NMN_CHUEQDHES čueʹđes: čuâttes
  • Yaml: N-chuedhes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KHEEQLES ǩeeʹles: ǩeâlˈles
  • LEXICON NMN_KHEEQLES ǩeeʹles: ǩeâlˈles
  • Yaml: N-chuedhes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VUAQPPPES vueʹppes: vuäpˈpes
  • LEXICON NMN_VUAQPPPES vueʹppes: vuäpˈpes
  • Yaml: N-vuaeppes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KHEEQSTES ǩeeʹstes: ǩeâsttes
  • LEXICON NMN_KHEEQSTES ǩeeʹstes: ǩeâsttes
  • Yaml: N-keestes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VIEQLPES vieʹlpes: ǩeâlppes
  • LEXICON NMN_VIEQLPES vieʹlpes: ǩeâlppes
  • Yaml: N-veelpes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PUEAQRDES čueʹcǩes: čuäckkes
  • LEXICON NMN_PUEAQRDES čueʹcǩes: čuäckkes
  • Yaml: N-chuaeckes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VUEAEQDDES vuẹʹddes: vuädˈdes
  • LEXICON NMN_VUEAEQDDES vuẹʹddes: vuädˈdes
  • Yaml: N-vueddes
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SAQPPLI säʹppli: säʹppl
  • Yaml: A-saeppli
  • LEXICON N_SAQPPLEEJAZH säʹppleejaž: säʹppl
  • Yaml: A-saeppli
  • LEXICON N_CHUYGXGXAS čuâǥǥas: čuâkˈk
  • : %^KKK2GG%>as SG-NOM ; čuâǥǥas
  • : %^VOWRaise%>u SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; čuõkˈku
  • : sa SG-ILL ; čuâkˈksa
  • LEXICON N_SEQTT seʹtt: sett
  • Yaml: N-sett
  • There are several stem types
  • LEXICON N_LOAQDD låʹdd: lå%^1VOWdd is for nouns with -est +Loc, N_E-ANoPal3-32
  • Yaml: N-ladd
  • : %^V2VV E-STEM_N_KUYLAZH ; (9) lååddaž
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) lådd-
  • : %^PAL%^CC2CAllegro E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) låʹd»
  • : %^PAL E-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL ; (12) låʹdd
  • +Use/NG: %^PAL E-STEM-PX-ALLEGRO ; (2) låʹdd
  • LEXICON N_LOAQDD-PL lååʹdd: lådd

e-a-stems

Nouns with -est Loc and -a Ill without ʹ lemma and stem 3rd grade; vowel raising

  • Yaml: peass
  • LEXICON N_MIEAQRR mieʹrr: meärr Nouns with -est Loc and -a Ill without ʹ
  • Yaml: mierr
  • LEXICON N_MIEAQRR-PL meäʹr: meä%{ʹØ%}rr
  • LEXICON N_MIEQLKHKH mieʹlǩǩ: meâ%{ʹØ%}lkk
  • LEXICON NMN_MIEQLKHKH mieʹlǩǩ: meâ%{ʹØ%}lkk LEXICON NMN_MIEQLKHKH Nouns with -est Loc and -a Ill without ʹ
  • Yaml: N-mielkk
  • E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) meâlkk- CHECKME 2016-08-19
  • : %^PALE%^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) mieʹlǩ-
  • LEXICON N_PAARHOAQD päärhåʹd: päärhå%^1VOWd
  • LEXICON NMN_PAARHOAQD päärhåʹd: päärhå%^1VOWd LEXICON NMN_PAARHOAQD Nouns with -est Loc and -a Ill without ʹ
  • Yaml: N-paeaehoad
  • : %{XC%}%^C2CC E-STEM-PX-RETAIN-WITHOUT-PAL ; (10) säimm-
  • : %^PAL%^XYY2XY E-STEM-PX-ALLEGRO ; (11) säiʹm-
  • LEXICON N_CHIISTI čiisti: čiistti
  • LEXICON NMN_CHIISTI čiisti: čiistti
  • Yaml: N-chiisti
  • There are several stem types
  • sirddi: sirddi NumContLex=""
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • +Der+Der/N2A: DenominalAdjsCShort ; 2015-08-23 +Der+Der/teqm

čâustõk+N+Sg+Gen: čâustõõǥǥ

  • +Der+Der/Dimin+N: %{XC%}%^V2VV%^K2GG N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL ; kuuzz-
  • +Der+Der/Dimin+N: %{XC%}%^V2VV%^PAL%^K2GG N_KUUZZYZH-WITH-PAL ; kuuʹzz-
  • LEXICON N_MILJONAAQR = stemtype miljonääʹr: miljonäär
  • LEXICON NMN_MILJONAAQR = stemtype
  • Yaml: N-miljonaeaer

stemtype n-stem reʹppiǩ: reʹppiǩ Palatalization loss in Sg.Ill

  • Yaml: N-reppikj

PENULTIMATE O: 0

  • LEXICON N_MOOTTOR moottor: moottor
  • LEXICON NMN_MOOTTOR moottor: moottor
  • Yaml: N-moottor
  • : %^RmVow VOONYS-STEM-PX ; võnns-

VOWEL-FINAL STEMS

  • Yaml: N-biologia
  • SG-NOM ; +Sg+Nom
  • SG-ABE/ACC/GEN ; +Sg+Gen
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; +Sg+Ill
  • SG-LOC ; +Sg+Loc
  • SG-COM_IN ; +Sg+Com
  • ESS/PAR ; +Ess
  • PL-NOM ; +Pl+Nom
  • PL-OBL ; +Pl+Gen
  • Yaml: N-bukva
  • SG-NOM ; +Sg+Nom
  • SG-ABE/ACC/GEN ; +Sg+Gen
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; +Sg+Ill: bukvaaʹje
  • +Use/NG: SG-ILL ; +Sg+Ill: bukva
  • SG-LOC ; +Sg+Loc
  • SG-COM_IN ; +Sg+Com
  • ESS/PAR ; +Ess
  • PL-NOM ; +Pl+Nom
  • PL-OBL ; +Pl+Gen
  • Yaml: N-merja
  • SG-NOM ; +Sg+Nom
  • SG-ABE/ACC/GEN ; +Sg+Gen
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; +Sg+Ill: merjaaʹje
  • : %^RmVow%>že SG-ILL ; +Sg+Ill: merjže
  • +Use/NG: SG-ILL ; +Sg+Ill: merja
  • SG-LOC ; +Sg+Loc
  • SG-COM_IN ; +Sg+Com
  • ESS/PAR ; +Ess
  • PL-NOM ; +Pl+Nom
  • PL-OBL ; +Pl+Gen
  • Yaml: N-truuba
  • SG-NOM ; +Sg+Nom
  • SG-ABE/ACC/GEN ; +Sg+Gen
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; +Sg+Ill
  • SG-ILL ; +Sg+Ill
  • SG-LOC ; +Sg+Loc
  • SG-COM_IN ; +Sg+Com
  • ESS/PAR ; +Ess
  • PL-NOM ; +Pl+Nom
  • PL-OBL ; +Pl+Gen
  • Yaml: Prop-terhi
  • SG-NOM ; +Sg+Nom
  • SG-ABE/ACC/GEN ; +Sg+Gen
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; +Sg+Ill: terhiiʹje
  • : ʹžže SG-ILL ; +Sg+Ill: terhiʹžže
  • SG-LOC ; +Sg+Loc
  • SG-COM_IN ; +Sg+Com
  • ESS/PAR ; +Ess
  • PL-NOM ; +Pl+Nom
  • PL-OBL ; +Pl+Gen
  • Yaml: Prop-jouste
  • SG-NOM ; +Sg+Nom
  • SG-ABE/ACC/GEN ; +Sg+Gen
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; +Sg+Ill: jousteeʹje
  • : ʹžže SG-ILL ; +Sg+Ill: jousteʹžže
  • SG-LOC ; +Sg+Loc
  • SG-COM_IN ; +Sg+Com
  • ESS/PAR ; +Ess
  • PL-NOM ; +Pl+Nom
  • PL-OBL ; +Pl+Gen
  • LEXICON N_RADIO radio: radio
  • Yaml: N-radio
  • SG-NOM ; (TSA-1) +Sg+Nom:
  • SG-ABE/ACC/GEN ; (=TSA-2)
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; (TSA-3) +Sg+Ill:
  • +Use/NG: SG-ILL ; (TSA-3) +Sg+Ill:
  • SG-LOC ; ()
  • SG-COM_IN ; (=TSA-4)
  • ESS/PAR ; ()
  • PL-NOM ; (TSA-2) +Pl+Nom:
  • PL-OBL ; (TSA-4) +Pl+Gen:
  • Yaml: N-oulu
  • SG-NOM ; (TSA-1) +Sg+Nom:
  • SG-ABE/ACC/GEN ; (=TSA-2)
  • : %^1VOW%^V2VVʹje SG-ILL ; (TSA-3) +Sg+Ill:
  • +Use/NG: SG-ILL ; (TSA-3) +Sg+Ill:
  • SG-LOC ; ()
  • SG-COM_IN ; (=TSA-4)
  • ESS/PAR ; ()
  • PL-NOM ; (TSA-2) +Pl+Nom:
  • PL-OBL ; (TSA-4) +Pl+Gen:
  • LEXICON N_CHEE čee: čẹẹ
  • Yaml: N-chee
  • : SG-NOM ;
  • : i SG-NOM ;
  • SG-ABE/ACC/GEN ;
  • : ʹe SG-ILL ;
  • SG-LOC ;
  • SG-COM_IN ;
  • ESS/PAR ;
  • PL-NOM ; (TSA-2) +Pl+Nom:
  • PL-OBL ; (TSA-4) +Pl+Gen:
  • Yaml: N-hypotees
  • LEXICON N_ENERGII energii: energi
  • Yaml: N-energii THIS NEEDS CHECKING
  • +Use/NG: i SG-NOM ; (TSA-1) +Sg+Nom: energii
  • +Use/NG: i SG-ABE/ACC/GEN ; (=TSA-2)
  • +Use/NG: ia SG-ILL ; (TSA-3) +Sg+Ill: energiia
  • +Use/NG: i SG-LOC ; ()
  • +Use/NG: i SG-COM_N ; (=TSA-4)
  • +Use/NG: i ESS/PAR ; ()
  • +Use/NG: i PL-NOM ; (TSA-2) +Pl+Nom: energii
  • +Use/NG: i PL-OBL ; (TSA-4) +Pl+Gen:
  • LEXICON N_NALLSHEM čââʹlmteʹm: čââʹlmtẹ%^1VOWm 292-295
  • Yaml: A-chaalmtem
  • LEXICON N_HOQZJEQN čââʹlmteʹm: čââʹlmtẹ%^1VOWm 292-295
  • Yaml: A-chaalmtem

Stem types from the grammar

These are still not fixed.

  • LEXICON N_TUEJJEEJA tuejjeeja: tuejjẹẹja
  • LEXICON NMN_TUEJJEEJA tuejjeeja: tuejjẹẹja tuejjeeja: tuejjẹẹja
  • Yaml: N-tuejjeeja
  • LEXICON N_PRSPRC-EEI tuõđšteei: tueʹjjee
  • LEXICON NMN_PRSPRC-EEI tuõđšteei: tueʹjjee tuõđšteei: tueʹjjee
  • Yaml: N-tuodhshteei
  • LEXICON N_PRSPRC-EEQJJ tuõđšteei: tueʹjjee
  • LEXICON NMN_PRSPRC-EEQJJ tuõđšteei: tueʹjjee tuõđšteeʹjj: tuõđštẹẹ
  • Yaml: N-tuodhshteeqjj

Class 5 according to Feist 152

k-stems

stemtype

  • Yaml: N-chaustok

Class 6 according to Feist 153-154 PRESENT PARTICIPLES

  • LEXICON N_PRSPRC-VCC-I cõggi: cõggi
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VCC-I cõggi: cõggi
  • Yaml: N-joovvi
  • There are several stem types
  • cõggi: cõggi NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-

participles in -I from verbs in -âd

  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VVCC-I jõõvvi: jõõvvi
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VVCC-I jõõvvi: jõõvvi
  • Yaml: N-joovvi
  • There are several stem types
  • jõõvvi: jõõvvi NumContLex="1.2"
  • : SG-NOM ; (1) jõõvvi
  • : SG-ABE/ACC/GEN ; (2) jõõvvi
  • : %^I2J%>a SG-ILL ; jõõvvja
  • : %^I2J%>e SG-LOC ; jõõvvjest
  • : %^I2J SG-COM_IN ; jõõvvjin
  • : %^I2J%>e ESS/PAR ; jõõvvjen
  • : %^CC2C PL-NOM ; jõõvi
  • : %^CC2C%^I2J PL-OBL ; jõõvji
  • +Use/NG: %^I2J PL-OBL ; jõõvvji
  • +Use/NG: PL-NOM ; jõõvvi
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VVKK-I lookki: lookki
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VVKK-I lookki: lookki
  • Yaml: lookk
  • There are several stem types
  • lookki: lookki NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWKK-I ǩiõssi: ǩiõssi
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWKK-I ǩiõssi: ǩiõssi
  • Yaml: N-joovvi
  • There are several stem types
  • sirddi: sirddi NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWCC-I vuõlli: vuõlli
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWCC-I vuõlli: vuõlli
  • Yaml: N-vuolli
  • There are several stem types
  • vuõlli: vuõlli NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWCCC-I kuõʹddi: kuõʹdˈdi
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWCCC-I kuõʹddi: kuõʹdˈdi
  • Yaml: N-vuolli
  • There are several stem types
  • vuõlli: vuõlli NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWXYY-I suõskki: suõskki
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWXYY-I suõskki: suõskki
  • Yaml: suoskki
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-

participles in -AI from verbs in -ad

  • : SG-NOM ;
  • : SG-ABE/ACC/GEN ;
  • : %^RmVow%^I2J%>a SG-ILL ;
  • : %^RmVow%^I2J%>e SG-LOC ;
  • : %^RmVow%^I2J SG-COM_IN ;
  • : %^I2J%>e ESS/PAR ;
  • : %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • +Use/NG: PL-NOM ;
  • : PL-NOM ;
  • +Use/NG: %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VCC-AI kåččai: kåččai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VCC-AI kåččai: kåččai
  • Yaml: kachchai
  • There are several stem types NumContLex="
  • : SG-NOM ;
  • : SG-ABE/ACC/GEN ;
  • : %^RmVow%^I2J%>a SG-ILL ;
  • : %^RmVow%^I2J%>e SG-LOC ;
  • : %^RmVow%^V2VV SG-COM_IN ;
  • : %^I2J%>e ESS/PAR ;
  • : %^Pen%^V2VV PL-NOM ;
  • : %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • +Use/NG: PL-NOM ;
  • +Use/NG: %^Pen%^V2VV%^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VVCC-AI peellai: peellai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VVCC-AI peellai: peellai
  • Yaml: paassai
  • There are several stem types NumContLex="
  • : SG-NOM ; Sg.Nom.Indef: peellai
  • : SG-ABE/ACC/GEN ;
  • : %^RmVow%^I2J%>a SG-ILL ; Sg.Ill.Indef: peellja
  • : %^RmVow%^I2J%>e SG-LOC ;
  • : %^RmVow%^V2VV SG-COM_IN ;
  • : %^I2J%>e ESS/PAR ;
  • : %^Pen%^CC2C PL-NOM ; Pl.Nom.Indef: peelai
  • : %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • +Use/NG: PL-NOM ;
  • +Use/NG: %^Pen%^CC2C%^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VVKK-AI pååssai: pååssai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VVKK-AI pååssai: pååssai
  • Yaml: paassai
  • There are several stem types NumContLex="
  • : SG-NOM ; Sg.Nom.Indef: pååssai
  • : SG-ABE/ACC/GEN ;
  • : %^RmVow%^I2J%>a SG-ILL ; Sg.Ill.Indef: pååssja
  • : %^RmVow%^I2J%>e SG-LOC ;
  • : %^RmVow%^I2J SG-COM_IN ;
  • : %^I2J%>e ESS/PAR ;
  • : %^Pen%^KK2GG PL-NOM ; Pl.Nom.Indef: pååzzai
  • : %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • +Use/NG: PL-NOM ;
  • +Use/NG: %^Pen%^KK2GG%^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VXYY-AI särnnai: särnnai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VXYY-AI särnnai: särnnai
  • Yaml: sarnnai
  • There are several stem types
  • särnnai: särnnai NumContLex="
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWCC-AI vuejjai: vuejjai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWCC-AI vuejjai: vuejjai
  • Yaml: N-vuejjai
  • There are several stem types
  • vuejjai: vuejjai NumContLex="
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWKK-AI reäkkai: reäkkai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWKK-AI reäkkai: reäkkai
  • Yaml: N-reakkai
  • There are several stem types
  • reäkkai: reäkkai NumContLex="
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWCCC-AI vuäggai: vuägˈgai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWCCC-AI vuäggai: vuägˈgai
  • Yaml: N-reakkai
  • There are several stem types
  • vuägˈgai: vuägˈgai NumContLex="
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWXYY-AI meälttai: meälttai
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWXYY-AI meälttai: meälttai
  • Yaml: sarnnai
  • There are several stem types
  • meälttai: meälttai NumContLex="
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_ZHEEVAI žeevai: žẹẹvai
  • LEXICON NMN_ZHEEVAI žeevai: žẹẹvai
  • Yaml: zheevai NumContLex="
  • : %^RmVow%^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-

participles in -I from verbs in ʹ-ed

  • : SG-NOM ;
  • : SG-ABE/ACC/GEN ;
  • : %^RmVow%^I2J%>a SG-ILL ;
  • : %^RmVow%^I2J%>e SG-LOC ;
  • : %^RmVow%^I2J SG-COM_IN ;
  • : %^I2J%>e ESS/PAR ;
  • : %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • +Use/NG: PL-NOM ;
  • : %^RmVow%^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • : PL-NOM ;
  • +Use/NG: %^RmVow%^I2J PL-OBL ;
  • LEXICON N_PRSPRC-VXYY-I äjjnõʹstti: äjjnõʹstti
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VXYY-I äjjnõʹstti: äjjnõʹstti
  • Yaml: lookk
  • There are several stem types
  • äjjnõʹstti: äjjnõʹstti NumContLex="1.2"
  • sirddi: sirddi NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VHYY-I aʹhtti: a%^1VOWhtti
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VHYY-I aʹhtti: a%^1VOWhtti
  • Yaml: lookk
  • There are several stem types
  • äjjnõʹstti: äjjnõʹstti NumContLex="1.2"
  • sirddi: sirddi NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC-VWHYY-I čiõhčči: čiõhčči
  • LEXICON NMN_PRSPRC-VWHYY-I čiõhčči: čiõhčči
  • Yaml: lookk
  • There are several stem types
  • äjjnõʹstti: äjjnõʹstti NumContLex="1.2"
  • sirddi: sirddi NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SUQVDDI suʹvddi: suʹvddi
  • LEXICON NMN_SUQVDDI suʹvddi: suʹvddi
  • Yaml: N-suvddi
  • There are several stem types NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_LIEQDHDHDHI lieʹđđi: lieʹđˈđi
  • LEXICON NMN_LIEQDHDHDHI lieʹđđi: lieʹđˈđi
  • Yaml: N-liedhdhdhi NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_PRSPRC_VWXYY-I vueʹstti: vueʹstti
  • LEXICON NMN_PRSPRC_VWXYY-I vueʹstti: vueʹstti
  • Yaml: lookk
  • There are several stem types
  • vueʹstti: vueʹstti NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VUOIQNNI vuõiʹnni: vuõiʹnni
  • LEXICON NMN_VUOIQNNI vuõiʹnni: vuõiʹnni
  • Yaml: lookk
  • There are several stem types
  • vuõiʹnni: vuõiʹnni NumContLex="1.2"
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-

Class 7 according to Feist 154-155

i-stems

  • LEXICON N_HOQPPI hõʹppi: hõʹppi
  • LEXICON NMN_HOQPPI hõʹppi: hõʹppi
  • Yaml: hoppi
  • There are several stem types
  • hõʹppi: hõʹppi
  • : %^I2J VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_VUYPPPAI vuâppai: vuâpˈp
  • LEXICON NMN_VUYPPPAI vuâppai: vuâpˈp
  • Yaml: vuappai
  • There are several stem types
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_SHUOABYRJ šuåbârj: šuåbâr
  • LEXICON NMN_SHUOABYRJ šuåbârj: šuåbâr
  • Yaml: shuabarj
  • : %>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_OAOAUM ååum: å%^1VOWumm
  • LEXICON NMN_OAOAUM ååum: å%^1VOWumm
  • Yaml: N-aaum
  • There are several stem types
  • : %^V2VV%^XYY2XY SG-NOM ;
  • : a SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ;
  • : %>%{ʼØ%}j%>a SG-ILL ;
  • : a SG-LOC ;
  • : a SG-COM_IN ;
  • : %>%{ʼØ%}je ESS/PAR ;
  • : a PL-OBL ;
  • : %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_CHUYR čuâr: čuõrˈr
  • LEXICON NMN_CHUYR čuâr: čuõrˈr
  • Yaml: N-chuar
  • There are several stem types čuâr čuâras čuâraš čuõrˈru čuâran čuõrˈrui
  • : %^VOWLower%>s VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • +Use/NG: %^VOWLower%>š VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • +Use/NG: %^VOWLower%>ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • LEXICON N_KAAMMI kaammi: kaamm
  • LEXICON NMN_KAAMMI kaammi: kaamm
  • Yaml: piannai
  • There are several stem types kaammi käʹmme kaammjen käʹmmi
  • LEXICON N_PIYNNAI piânnai: piânˈn
  • LEXICON NMN_PIYNNAI piânnai: piânˈn
  • Yaml: piannai
  • There are several stem types piânnai pieʹnˈne piânnʼjen pieʹnˈn- pieʹnˈnʼji Correction by Satu 2015-08-12 piânˈnʼji
  • : ǥ VOONYS-STEM-PX ; võnns-
  • +Use/NG: %>%{ʼØ%}j VOONYS-STEM-PX ; võnns-

Class 8 according to Feist 155-157

Class 9 according to Feist 158

  • LEXICON N_MEERSAZH säʹmmlaž: säʹmml
  • Yaml: A-saemmlazh säʹmmlaž: säʹmmlaž
  • : VOONYS-STEM-PX ; võnns-

Diminutive derivations

  • LEXICON N_MUORYZH muõrâž: muõr (2009: 306)
  • muõrâž: muõr
  • Yaml: N-muorazh
  • LEXICON N_MUORYZH-WITHOUT-PAL paapp-
  • : âž SG-NOM ; paappâž
  • : že SG-ILL ; paappže
  • : že ESS/PAR ; paappžen
  • +Use/NG: SG-LOC-PX ; muõrstes
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: âž%>am K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: %>ž%>amâ K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: âž%>amâ K; Leudd 2018-09-20
  • LEXICON N_MUORYZH-WITH-PAL paaʹpp-
  • : %>e SG-ABE/ACC/GEN ; paaʹppe
  • : %>e SG-LOC ; paaʹppest
  • : %>e SG-COM_IN ; paaʹppein
  • +Use/NG: SG-COM_IN ; paaʹppin
  • : %>e PL-NOM ; paaʹppe
  • : %>e PL-OBL ; paaʹppei Merja differentiates from regular pl
  • +Use/NG: PL-OBL ; paaʹppi
  • : SG-LOC-PX ; muõʹrstes
  • LEXICON N_KUUZZYZH-WITHOUT-PAL paapp-
  • : âž SG-NOM ; paappâž
  • : %>že SG-ILL ; paappže
  • : %>že ESS/PAR ; paappžen
  • +Use/NG: SG-LOC-PX ; muõrstes
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: âž%>am K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: %>ž%>amâ K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: âž%>amâ K; Leudd 2018-09-20
  • LEXICON N_KUUZZYZH-WITH-PAL kuuʹzz-
  • : %>e SG-ABE/ACC/GEN ; paaʹzze
  • : %>e SG-LOC ; paaʹzzest
  • : %>e SG-COM_IN ; paaʹzzein
  • +Use/NG: SG-COM_IN ; paaʹzzin
  • : %>e PL-NOM ; paaʹzze
  • : %>e PL-OBL ; paaʹzzei Merja differentiates from regular pl
  • +Use/NG: PL-OBL ; paaʹzzi
  • +Use/SpellNoSugg: SG-LOC-PX ; kuuʹzzstes
  • : SG-LOC-PX_ALLEGRO ; kuʹzstes
  • LEXICON N_SAEQMMLOOZHZHYZH säʹmmlõõžžâž: säʹmmlõõžž
  • Yaml: N-muorazh
  • : HatY-STEM-PX-WEAKEN_LARGO ; säʹmmlõõžž- Sg_Loc_PxSg1
  • : %^PAL HatY-STEM-PX-WEAKEN_LARGO ; säʹmmlõõʹžž- Sg_Loc_PxSg1
  • : %^VV2V%^PAL%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; säʹmmlõʹž-
  • : %^VV2V%^CC2CAllegro SG-LOC-PX_ALLEGRO ; säʹmmlõž-
  • LEXICON N_PRE-PEESSAZH puälaž: puäl
  • LEXICON N_PEESSAZH piissuž: pẹẹss This is only a partial paradigm
  • LEXICON NMN_PEESSAZH piissuž: pẹẹss
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: ažam K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: %>žamâ K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: ažamâ K; Leudd 2018-09-20
  • LEXICON N_PIISSUZH piissuž: piiss (2009: 310)
  • piissuž: piiss
  • Yaml: N-piissuzh
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: ožam K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: %>žamâ K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: ožamâ K; Leudd 2018-09-20
  • LEXICON N_KUYLAZH kuâlaž: kuâl
  • kuâlaž: kuâl
  • Yaml: N-kualazh kuâla, kuâlže
  • : LOAOADDAZH-STEM-PX-ALLEGRO ; This should go to each stem type ERROR
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: ažam K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: %>žamâ K; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd+Sg+Nom+PxSg1: ažamâ K; Leudd 2018-09-20
  • LEXICON N_UUQREZH uuʹrež: uuʹr
  • Yaml: N-uurezh
  • LEXICON N_JEAQKHKHKHAAZH jeäʹǩǩääž: jeäʹǩˈǩ
  • Yaml: N-jeakkeaeazh
  • LEXICON N_VONNSAZH võnnsaž: võnns
  • Yaml: N-kualazh
  • LEXICON NMN_JIQLSSI Jiʹlssi: Jiʹlssi Is this correct 2015-09-11
  • LEXICON NMN_OAQLGA Ååʹlga: Ååʹlg Is this correct 2015-09-11
  • LEXICON NMN_SINIDA Sinida: Sinid Is this correct 2015-09-11 Is this correct 2015-09-11
  • LEXICON N_KUUQMPEZH
  • kuuʹmpež: kuuʹmp
  • Yaml: N-kuumpezh
  • LEXICON N_OOUMAZH ooumaž: o%^1VOWumm is for nouns with -ust +Sg+Loc; e +Sg+Ill; X2 no gradation; no lowering no raising N_GEN1-ILLEX1-LOCE-NOM1X1
  • Yaml: N-ooumazh
  • There are several stem types
  • ooumaž: ooum

Class 10 according to Feist 160-161

neǩ-stem

  • LEXICON N_KAADHNEKH kaađneǩ: kaađnẹ%^1VOWǩ
  • LEXICON NMN_KAADHNEKH kaađneǩ: kaađnẹ%^1VOWǩ
  • Yaml: N-kaadhnekj, N-chaustok Ǩiõllkaʹlddi. 2017-04-04-05 kaađneǩ+N+Sg+Nom lincense vessel/suitsutusastia
  • kaađnẹ%^1VOWǩ
  • kaađne0ǩ
  • : %{XC%}%^PAL%^C2CC%>e ESS/PAR ; kaađneʹǩǩe-
  • : %{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC SG-ABE/ACC/GEN ; kaađneeʹǩǩ kaađneǩ+N+Sg+Gen
  • kaađnẹ%^1VOWǩ%{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC
  • kaađneeʹǩǩ000
  • : %{XC%}%^PALNo%^C2CC%>a SG-ILL ; kaađnẹkka
  • kaađnẹ%^1VOW0ǩ%{XC%}%^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^C2CC%>in
  • kaađniiʹǩǩ0000%>in
  • +Use/NG: %{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC SG-COM_IN ; kaađneeʹǩǩin
  • : %{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC PL-NOM ; kaađneeʹǩǩ
  • Yaml: N-kaadhnekj, N-chaustok

Sort of like 10

  • LEXICON NMN_VUYSPPOAQD vuâsppåʹd: vuâsppå%^1VOWd
  • Yaml: N-kaadhnekj, N-chaustok Ǩiõllkaʹlddi. 2017-04-04-05 vuâsppåʹd+N+Sg+Nom Lord/Herra
  • vuâsppå%^1VOW0d%^PAL
  • vuâsppå0ʹd0
  • : %{XC%}%^PAL%^C2CC%>e ESS/PAR ; kaađneʹǩǩe-
  • : %{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC SG-ABE/ACC/GEN ; kaađneeʹǩǩ vuâsppåʹd+N+Sg+Gen
  • vuâsppå%^1VOWd%{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC
  • vuâsppååʹdd000
  • : %{XC%}%^PALNo%^C2CC%>a SG-ILL ; kaađnekka
  • vuâsppå%^1VOW0d%{XC%}%^V2VV%^VOWRaise%^PAL%^C2CC%>in
  • vuâsppooʹdd0000%>in
  • : %{XC%}%^V2VV%^PAL%^C2CC PL-NOM ; vuâsppooʹdd

Class 11 according to Feist 162

  • LEXICON N_VISKKYD viskkâd: viskk
  • LEXICON N_AQKHKHED âʹǩǩed: âʹǩǩ

Class 12 Feist 163

Noun phrase heads

Pl

Number and case tags

Used with words like juurd: jurddǥatta

POSSESSIVE DECLENSION

HatY-STEM-PX

  • +Err/GenreLeudd: â SG-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: â SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: â SG-COM_N ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: â SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: â SG-COM_N ; Leudd 2018-09-20

A-STEM-PX

  • +Err/GenreLeudd: a SG-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: a SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: a SG-COM_N ; Leudd 2018-09-20
  • +Der+Der/N2A: N2A_REAEB3H3HAI ; N»A

E-STEM-PX

  • +Err/GenreLeudd: e SG-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: e SG-ABE/ACC/GEN-PL-NOM ; Leudd 2018-09-20
  • +Err/GenreLeudd: e SG-COM_N ; Leudd 2018-09-20

LOAOADDAZH-STEM-PX

  • LEXICON LOAOADDAZH-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL needs checking

VOONYS-STEM-PX

  • LEXICON VOONYS-STEM-PX võnns-
  • LEXICON VOONYS-STEM-PX-STRENGTHEN-WITH-PAL needs checking
  • LEXICON N-ALLEGRO_ATTESTED-NOUN-STEM This is for Allegro forms

Adjectives -- to be moved

Vowel-final stem for PX