root-morphology

South Sámi morphological analyser

Multichar_Symbols definitions

Tags for POS (Part-Of-Speech, Word class)

  • +N = Noun
  • +A = Adjective
  • +Adv = Adverb
  • +V = Verb
  • +Pron = Pronomen
  • +CS = Subjunction
  • +CC = Conjunction
  • +Po = Postposition
  • +Pr = Preposition
  • +Interj = Interjection
  • +Pcle = Particle
  • +Num = Numerals
  • +TODO = Code for items that have not been modeled yet
  • +Logo
  • +Subqst for adverbs

Tags for sub-POS

Proper nouns

  • +Prop =

Pronoun subtypes

  • +Pers = Personal
  • +Dem = Demonstrative
  • +Interr = Interrogative
  • +Refl = Reflexive
  • +Recipr = Reciprocal
  • +Rel = Relative
  • +Indef = Indefinite
  • +Coll = Collective numeral
  • +Arab = Arabic numeral
  • +Rom =

Error (non-standard language) tags

Usage tags Explanation
+Err/Orth Substandard, unormert form av et ord
+Err/Hyph Substandard, unormert
+Err/SpaceCmp Substandard, unormert
+Err/Attr Substandard, unormert Attr-form av et ord
+Err/Lex lemma med dens ordformer er utenfor normen.

No normative lemma, it's grammatically correct.

+Err/Der Errors in derivations
+Err/Spellrelax Used to tag spellrelaxed typos (tag is inserted via flag diacritics)

Usage tags

+Use/Marg Marginal, correcte eksisterende former,men

som er sjeldne. vi kan fjerne disse ordene f.eks fra speller, fordi de er så sjeldne og lite i bruke at de lemma som ligger nært kan bli forvekslet.

+Use/-Spell Excluded from speller
+Use/-PLX Excluded in PLX speller
+Use/SpellNoSugg Recognized but not suggested in speller
+Use/Circ Circular path
+Use/CircN Circular number path?
+Use/Ped Remove from pedagogical speller
+Use/NG Do not generate
for isme-ped.fst and apertium
+Use/MT Generate for apertium only
+Use/NotDNorm For (spellings of) words that do not follow the orthographic principles of sma. Divvun suggest that this shouldn't be normative, even thugh they are decided upon by GG. Included in speller.
+Use/DNorm For words without formal normalization.

Divvun suggest that this should be normative. Included in speller.

+Use/PMatch Do only include in fst's for hfst-pmatch
+Use/-PMatch Do not include in fst's made for hfst-pmatch
+Use/GC Only retained in the gramchecker analyser

Dialect tags:

+Dial/-S Not in the South ! se på disse i forhold til smj, som

har +Dial/N for denne.

+Dial/-N Not in the North ! se på disse i forhold til smj, som

har +Dial/s for denne.

+Dial/-NOR Words not in Norway
+Dial/-SW Words not in Sweden
+Dial/SH Short forms
+Dial/L Long forms

Normative/prescriptive compounding tags

(to govern compound behaviour for the speller, ie what a compound SHOULD BE)

The first part of the component may be ...

+CmpN/Sg Sg
+CmpN/SgN SgNominative
+CmpN/SgG SgGenitive
+CmpN/PlG PlGenitive

This part of the component can ...

  • +CmpNP/All - ... be in all positions, default, this tag does not have to be written
  • +CmpNP/First - ... only be first part in a compound or alone
  • +CmpNP/Pref - ... only first part in a compound, NEVER alone
  • +CmpNP/Last - ... only be last part in a compound or alone
  • +CmpNP/Suff - ... only last part in a compound, NEVER alone
  • +CmpNP/None - ... not take part in compounds
  • +CmpNP/Only - ... only be part of a compound, i.e. can never be used alone, but can appear in any position

The second part of the compound requires:

+CmpN/SgLeft Sg to the left
+CmpN/SgNomLeft etc.
+CmpN/SgGenLeft "
+CmpN/PlGenLeft "
+Cmp/XForm Alle Cmp som ikke har en klar klassifisering
+Cmp/AttrH Alle Cmp som har en attr-h

Descriptive compounding tags

Tags for compound analysis - this is what a compound actually is. We use this to research compounding patterns in the corpus.

+Cmp/Sg
Compounding using an unspecified singular stem
+Cmp/SgNom
Compounding using nominative singular
+Cmp/SgGen
Compounding using genitive singular
+Cmp/PlGen
Compounding using genitive plural
+Cmp/Attr
Compounding using attribute form
+Cmp/eh
Compound stem in –eh, as in gaameh-gåaroje, from gaamege
+Cmp/ege
Compound stem in –ege, as in gaamege-gåaroje
+Cmp/FinEDel
Deletion of final e, as in voelem-gaaroeh, from voeleme
+Cmp/ShH
Compounding using a short stem + h : –biejjh– (from biejjie), cf reakedsbiejjhvadtese
+Cmp/Sh
Compounding using a short stem: –biejj– (from biejjie)
+Cmp/SplitR
This is a split compound with the other part to the right:
"Arbeids- og inkluderingsdepartementet" => Arbeids– = +Cmp/SplitR
+Cmp/SplitL
This is a split compound with the other part to the left, this is the oposite of the previous case
+Cmp
Dynamic compound - this tag should always be part of a dynamic compound. It is important for Apertium and the speller (to give extra weights to compounds, and useful in other cases as well.

Tags for Inflection

Tags for Case and Number Inflection

Case and number

  • +Sg = Singular
  • +Pl = Plural
  • +Du = Dual
  • +Nom = Nominative
  • +Acc = Ackusative
  • +Gen = Genitive
  • +Ine = Inesive
  • +Ela = Elative
  • +Ill = Illative
  • +Com = Comitative
  • +Ess = Essive

Px

  • +PxSg1 = Possessives Singular
  • +PxSg2 = Possessives Singular
  • +PxSg3 = Possessives Singular
  • +PxDu1 = Possessives Dual
  • +PxDu2 = Possessives Dual
  • +PxDu3 = Possessives Dual
  • +PxPl1 = Possessives Plural
  • +PxPl2 = Possessives Plural
  • +PxPl3 = Possessives Plural
+Prs Presens
+Prt Preteritum
+Sg1 Singular, 1.person
+Sg2 Singular, 2.person
+Sg3 Singular, 3.person
+Du1 Dual , 1.person
+Du2 Dual , 2.person
+Du3 Dual , 3.person
+Pl1 Plural , 1.person
+Pl2 Plural , 2.person
+Pl3 Plural , 3.person
+Neg negation verb ij
+ConNeg main verb complement to Neg, form identical to Imp
+VAbess Verb Abessive
+Inf
Infinitive and participles
+PrfPrc
Infinitive and participles
+PrsPrc
Infinitive and participles
+Ger
Gerundium
+VGen
Verbgenitive
+Ind
Indicative
+Imprt
Imperative
+ImprtII
Imperative, for Neg:ollem ollh ...
+Cond
Kondisjonalis, for one form:lidtjie. To be looked at.+ lidtjim, + lidtjih
+Act
-eme, could be changed to +Actio

Tags for adjectives

+Comp +Superl
Comparation
+Attr
Attribute form
+Ord
Ordinal number

Other tags

+ABBR
Abbreviation
+Symbol
Symbols in the text stream, like £, €, ©
+ACR
Acronym
+TV
Transitive verb
+IV
Intansitive verb
+Gram/TAbbr
Transitive abbreviation (it needs an argument)
+Gram/TNumAbbr
Transitive abbreviation if the following constituent is numeric
+Gram/TIAbbr
Both transitive and intransitive abbreviation
+Gram/IAbbr
Intransitive abbreviation (it takes no argument)
+Multi
Multiword phrase tag ?
+Guess
for the name guesser ?
+LOAN
ad hoc tag for development purposes ?
+Cmp/Hyph
A tag to indicate that a hyphen was used when compounding?

Tags for testing the frequency of certain phenomenas in our corpora

+Test/LysI
form uses i
+Test/MørkI
form uses ï
+Test/HK
form uses consonant cluster hk
+Test/GK
form uses consonant cluster gk
+Test/JK
form uses consonant cluster jk
+Uml
A tag to indicate realised or potential Umlaut
+NoUml
A tag to indicate the lack of realised or potential Umlaut

Tags for punctuation

+CLB
XXX These should be documented better
+PUNCT
XXX These should be documented better
+LEFT
XXX These should be documented better
+RIGHT
XXX These should be documented better

Different focus particles

+Foc
XXX Document better = Forsterkende particle?
+Foc/ge
XXX Document better = Forsterkende particle
+Foc/gan
XXX Document better = Forsterkende particle
+Foc/gih
XXX Document better = Forsterkende particle
+Foc/gænnah
XXX Document better = Forsterkende particle

Semantic tags to help disambiguation & synt. analysis:

  • +Sem/Act
  • +Sem/Act
  • +Sem/Act_Domain
  • +Sem/Act_Fruit
  • +Sem/Act_Plc
  • +Sem/Act_Route
  • +Sem/Act_Event
  • +Sem/Act_Tool-it
  • +Sem/Amount
  • +Sem/Ani
  • +Sem/Ani-fish
  • +Sem/Ani_Body-abstr_Hum
  • +Sem/Ani_Buildpart
  • +Sem/Ani_Group
  • +Sem/Ani_Group_Hum
  • +Sem/Ani_Hum
  • +Sem/Ani_Obj-el
  • +Sem/Ani_Plc_Txt
  • +Sem/Ani_Time
  • +Sem/Ani_Tool
  • +Sem/Ani_Veh
  • +Sem/Aniprod
  • +Sem/Aniprod_Hum
  • +Sem/Aniprod_Plc_Route
  • +Sem/Body
  • +Sem/Body-abstr
  • +Sem/Body_Food
  • +Sem/Body_Hum
  • +Sem/Body_Mat
  • +Sem/Body_Measr
  • +Sem/Body_Obj_Tool-catch
  • +Sem/Body_Plc
  • +Sem/Body_Plc-elevate
  • +Sem/Build
  • +Sem/Build-room = Room in a building, typically place to be
  • +Sem/Buildpart
  • +Sem/Buildpart_Ctain_Obj
  • +Sem/Build_Clthpart
  • +Sem/Build_Edu_Org
  • +Sem/Build_Org
  • +Sem/Cat
  • +Sem/Cat_Group_Hum_Plc
  • +Sem/Clth
  • +Sem/Clth-jewl
  • +Sem/Clth-jewl_Curr
  • +Sem/Clth-jewl_Curr_Obj
  • +Sem/Clthpart
  • +Sem/Ctain
  • +Sem/Ctain-abstr
  • +Sem/Ctain-abstr_Org
  • +Sem/Ctain-clth
  • +Sem/Ctain-clth_Plant
  • +Sem/Ctain-clth_Veh
  • +Sem/Ctain_Furn
  • +Sem/Ctain_Tool
  • +Sem/Curr
  • +Sem/Curr_Obj
  • +Sem/Date
  • +Sem/Dir
  • +Sem/Domain
  • +Sem/Domain_Money
  • +Sem/Drink
  • +Sem/Drink_Plant
  • +Sem/Dummytag
  • +Sem/Edu
  • +Sem/Edu_Event
  • +Sem/Edu_Geom
  • +Sem/Edu_Mat
  • +Sem/Edu_Org
  • +Sem/Event
  • +Sem/Event_Plc-elevate
  • +Sem/Feat
  • +Sem/Feat-measr
  • +Sem/Feat-measr_Plc
  • +Sem/Feat-phys
  • +Sem/Feat-phys_Tool-write
  • +Sem/Feat-psych
  • +Sem/Feat-psych_Hum
  • +Sem/Feat-psych_Plc
  • +Sem/Feat_Plant
  • +Sem/Fem
  • +Sem/Food
  • +Sem/Food-med
  • +Sem/Food_Plant
  • +Sem/Fruit
  • +Sem/Furn
  • +Sem/Furn_Time
  • +Sem/Game_Obj-play
  • +Sem/Geom_Obj
  • +Sem/Group
  • +Sem/Group_Hum
  • +Sem/Group_Hum_Plc
  • +Sem/Group_Hum_Plc-abstr
  • +Sem/Hum
  • +Sem/Hum_Lang = human and language
  • +Sem/Hum_Lang_Plc
  • +Sem/Hum_Mat_Tool
  • +Sem/Hum_Org
  • +Sem/Hum_Veh
  • +Sem/Hum_Tool
  • +Sem/ID
  • +Sem/Ideol
  • +Sem/Lang
  • +Sem/Lang_Tool
  • +Sem/Mal
  • +Sem/Mat
  • +Sem/Mat_Obj-clo
  • +Sem/Mat_Plant
  • +Sem/Mat_Txt
  • +Sem/Measr
  • +Sem/Measr_Obj_Time
  • +Sem/Measr_Sign
  • +Sem/Measr_Time
  • +Sem/Money
  • +Sem/Money_Obj
  • +Sem/Obj
  • +Sem/Obj-clo
  • +Sem/Obj-el
  • +Sem/Obj-ling
  • +Sem/Obj-ling_Obj-surfc
  • +Sem/Obj-play
  • +Sem/Obj-rope
  • +Sem/Obj-surfc
  • +Sem/Hum_Obj
  • +Sem/Obj_State
  • +Sem/Obj_Veh
  • +Sem/Org
  • +Sem/Org_Plc
  • +Sem/Org_Prod-audio
  • +Sem/Org_Prod-cogn
  • +Sem/Org_Prod-vis
  • +Sem/Org_Rule
  • +Sem/Org_Txt
  • +Sem/Part
  • +Sem/Part_Prod-cogn
  • +Sem/Perc-emo
  • +Sem/Perc-phys
  • +Sem/Plant
  • +Sem/Plantpart
  • +Sem/Plant_Plantpart
  • +Sem/Plc
  • +Sem/Plc-abstr
  • +Sem/Plc-abstr_Route
  • +Sem/Plc-elevate
  • +Sem/Plc-line
  • +Sem/Plc-water
  • +Sem/Plc_Pos
  • +Sem/Plc_Route
  • +Sem/Plc_Substnc
  • +Sem/Plc_Substnc_Wthr
  • +Sem/Plc_Txt
  • +Sem/Plc_Wthr
  • +Sem/Pos
  • +Sem/Process
  • +Sem/Prod
  • +Sem/Prod-audio
  • +Sem/Prod-audio_Txt
  • +Sem/Prod-cogn
  • +Sem/Prod-cogn_Txt
  • +Sem/Prod-ling
  • +Sem/Prod-vis
  • +Sem/Route
  • +Sem/Rule
  • +Sem/Semcon
  • +Sem/Semcon_Wthr
  • +Sem/Sign
  • +Sem/State
  • +Sem/State-sick
  • +Sem/Substnc
  • +Sem/Substnc_Wthr
  • +Sem/Sur
  • +Sem/Time
  • +Sem/Time-clock
  • +Sem/Time_Wthr
  • +Sem/Tool
  • +Sem/Tool-catch
  • +Sem/Tool-clean
  • +Sem/Tool-it
  • +Sem/Tool-music
  • +Sem/Tool-write
  • +Sem/Txt
  • +Sem/Veh
  • +Sem/Wpn
  • +Sem/Wthr
  • +Sem/Domain_Txt
  • +Sem/Year - year (i.e. 1000 - 2999), used only for numerals
+MWE multi word expressions, goes to abbr

Use the following flag diacritics to control downcasing of derived proper nouns (e.g. Finnish Pariisi -> pariisilainen). See e.g. North Sámi for how to use these flags. There exists a ready-made regex that will do the actual down-casing given the proper use of these flags.

@P.Px.add@ Giving possibility for Px-suffixes (all except from Nom 3.p)
@R.Px.add@ Requiring P.Px.add-flag for Px-suffixes (all except from Nom 3.p)
@P.Nom3Px.add@ Giving possibility for Px-suffixes Nom 3.p
@R.Nom3Px.add@ Requiring P.Nom3Px.add flag for Px-suffixes Nom 3.p
@P.Pmatch.Backtrack@ Used on single-token analyses; tell hfst-tokenise/pmatch to backtrack by reanalysing the substrings before and after this poin in the form (to find combinations of shorter analyses that would otherwise be missed)
@D.ErrOrth.ON@
@C.ErrOrth@
@P.ErrOrth.ON@

Derivation position in a derivation row

Affix and tag, frompos - topos

+Der1 Position
+Der2 Position
+Der3 Position
Der#1
+Der/htalle VV - Passive, frekeventative
+Der/lg VV - Passive
+Der/ijes NA - Nomen agentis
+Der/ihks VA - (Handlernomen- tilbøyelig til å utføre den handlingen som grunnordet angir)
+Der/les VA - Intensive
+Der/ldihkie VA -
+Der/ldahke VA - Resultatnomen (?)
+Der/ldh VA - Attributt
+Der/ht VV - Causative
+Der/l VV - Subitive
+Der/st VV - Diminutive, Subitive
+Der/d VV - Continuative, Konative, Frequentative, Refleksive, Momentan
+Der/Car -hts, Caritive, was Der/heapmi in sme

+Der/dMOM ? +Der/dKON ? +Der/dREFL ? +Der/dCONT ? +Der/dCONTFREC ? +Der/dFREC ?

+Der/htj Dim-cont, Frequentative
+Der/Dimin NN - Diminutive
+Der/Rec NN - Forholdsformer
+Der/laakan AAdv - adverb
+Der/laaketje AA - adjektiv
Der#2
+Der/vuota AN - Noun
+Der/adte VV - Frequentative, Kontinuativ
+Der/alla VV - Frequentative
+Der/eds NA - Attributt
Der#3
+Der/PassL VV - long only
+Der/NomAg VN - Nomen Agentis
+Der/NomAct VN - Nomen Actionis
+Der/ahtje VV - Inchoative
+Der/InchL VV - Inchoative
Der#4 So far +Der4 is not motivated for SMA.

Other, non-positional derivations

All non-positional derivations should be preceded by the following tag, to make it possible to target regular expressions in all derivations in a language-independent way: just specify

[+Der|+Der1 .. +Der5]

and you are set.

+Der
Tag to precede any non-positional derivation
+Der/PassS VV - short passive only
+Der/A NA - comparation of N's

Tags for originating language

The following tags are used to guide conversion to IPA: loan words and foreign names are usually pronounced (approximately) as in the originating (majority) language. Instead of trying to identify the correct pronunciation based on phonotactics (orthotactics actually), we tag all words that can't be correctly transcribed using the SME transcriber with source language codes. Once tagged, it is possible to split the lexical transducer in smaller ones according to langu- age, and apply different IPA conversion to each of them. The principle of tagging is that we only tag to the extent needed, and following a priority:

  1. any untagged word is pronounced with SME orthographic conventions
  2. NNO and NOB have identical pronunciation, NNO is only used if different in spelling from NOB
  3. SWE has mostly the same pronunciation as NOB, and is only used if different in spelling from NOB
  4. Occasionally even SME (the default) may be tagged, to block other languages from being specified, mainly during semi-automatic language tagging sessions All in all, we want to get as much correctly transcribed to IPA with as little work as possible. On the other hand, if more words are tagged than strictly needed, this should pose no problem as long as the IPA conversion is correct - at least some words will get the same pronunciation whether read as SME or NOB/NNO/SWE.
  • +OLang/SME - North Sámi
  • +OLang/SMA - South Sámi
  • +OLang/FIN - Finnish
  • +OLang/SWE - Swedish
  • +OLang/NOB - Norw. bokmål
  • +OLang/NNO - Norw. nynorsk
  • +OLang/ENG - English
  • +OLang/RUS - Russian
  • +OLang/UND - Undefined
  • +Area/SE In Sweden
  • +Area/NO In Norway

Triggers for morphophonological rules

X2
Trigger for e:0 before suffix i:manne > mannine
X3
Trigger for e->i in even syllabic verbs Du3
X4
Trigger for e->i in even syllabic verbs Du2 & Pl12
E2
insert e ! Fjern denne.

Morphophonemes and Sámi letters

  • e9 twol rule override, so that e doesn't turn into i infront of j
  • o9 twol rule override, so that o doesn't turn into u infront of j

Symbols that need to be escaped on the lower side (towards twolc):

»7
Literal »
«7
Literal «
  %[%>%]  - Literal >
  %[%<%]  - Literal <

Lexeme disambiguation tags

+Hom1
Homonymy
+Hom2
Homonymy

Stem variant tags

+v1
variant 1
+v2
variant 2
+v3
variant 3
+v4
variant 4
+v5
variant 5
+v6
variant 6
+v7
variant 7

Umlaut and diphthong simplification triggers

%^DISIMP diphthong simplification
%^COMPDISIMP diphthong simplification in comparatives
%^COMPDISIMP2 diphthong simplification in comparatives, type 2
%^COMPDISIMP3 diphthong simplification
%^PLCDISIMP diphthong simplification in ACCRA-names
%^NOMAGieDISIMP diphthong simplification for NomAg ie stems
%^1UML a-uml, like 1sg prs, perf.part of båetedh/V-I, and ill sg of -ie nouns
%^2UML dark e, as 3sg prs & perf.part of tjearodh/V-II, and ill sg of -oe nouns
%^3UML adj Umlaut oeh: an
%^3sUML a-uml in 3sg prs of V-IV (roehtedh - ruahta)
%^3dUML ie-uml in 1du & 3pl prs of V-IV (roehtedh - ruehtien)
%^iæUML not used
%^iUML i-uml in pret of V-I (båetedh - böötim)
%^PASSUML Short passive Umlaut Rx->R5
%^didhUML Der/d Umlaut for GUARKEDH-words
%^htjidhUML Umlaut für der/htjidh derivations
%^adteUML Umlaut für Der/adte and Der/alla derivations
%^aLATUS Latus-Umlaut for -ie stems
%^uLATUS Latus-Umlaut for -oe stems
%^ConsDel Stem consonant deletion in front of Der/PassL
%^ILLELA Stem vowel changes in Illative an Elative
%^PLGENPLCOM Stem vowel changes in final from e -> i, and withoaut -j-
%^COMESS Stem vowel changes in ACCRA-names
Symbol used before # in dynamic compounds, and only there

Flag diacritics

We have manually optimised the structure of our lexicon using following flag diacritics to restrict morhpological combinatorics - only allow compounds with verbs if the verb is further derived into a noun again:

@P.NeedNoun.ON@ (Dis)allow compounds with verbs unless nominalised
@D.NeedNoun.ON@ (Dis)allow compounds with verbs unless nominalised
@C.NeedNoun@ (Dis)allow compounds with verbs unless nominalised

For languages that allow compounding, the following flag diacritics are needed to control position-based compounding restrictions for nominals. Their use is handled automatically if combined with +CmpN/xxx tags. If not used, they will do no harm.

@P.CmpFrst.FALSE@ Require that words tagged as such only appear first
@D.CmpPref.TRUE@ Block such words from entering ENDLEX
@P.CmpPref.FALSE@ Block these words from making further compounds
@D.CmpLast.TRUE@ Block such words from entering R
@D.CmpNone.TRUE@ Combines with the next tag to prohibit compounding
@U.CmpNone.FALSE@ Combines with the prev tag to prohibit compounding
@U.CmpNone.TRUE@ Combines with the two previous ones to block compounding
@P.CmpOnly.TRUE@ Sets a flag to indicate that the word has passed R
@D.CmpOnly.FALSE@ Disallow words coming directly from root.
@U.CmpHyph.FALSE@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns
@U.CmpHyph.TRUE@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns
@C.CmpHyph@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns

Use the following flag diacritics to control downcasing of derived proper nouns (e.g. Finnish Pariisi -> pariisilainen). See e.g. North Sámi for how to use these flags. There exists a ready-made regex that will do the actual down-casing given the proper use of these flags.

@U.Cap.Obl@ Allowing downcasing of derived names: deatnulasj.
@U.Cap.Opt@ Allowing downcasing of derived names: deatnulasj.
  • @R.SpellRlx.ON@ Flag used to tag spell-relax-analysed strings (and only those).
  • @D.SpellRlx.ON@ Flag used to tag spell-relax-analysed strings (and only those).
  • @C.SpellRlx@ Flag used to tag spell-relax-analysed strings (and only those).
@P.Pmatch.Loc@ Used on multi-token analyses; tell hfst-tokenise/pmatch where in the form/analysis the token should be split.
@P.Pmatch.Backtrack@ Used on single-token analyses; tell hfst-tokenise/pmatch to backtrack by reanalysing the substrings before and after this point in the form (to find combinations of shorter analyses that would otherwise be missed)

Lexicon Root

This is the beginning of everything. The Root lexicon is reserved in the LexC language, and must be the first lexicon defined.

Here is the list of lexica in the sma analyser

  • NounRoot ;
  • Verb ;
  • Adjective ;
  • Pronoun ;
  • Adverb ;
  • Subjunction ;
  • Conjunction ;
  • Particle ;
  • Adposition ;
  • Punctuation ;
  • Symbols ;
  • Interjection ;
  • +Use/CircN: Numeral ;
  • Abbreviation ;
  • Acronym ;
  • LEXICON ProperNoun

Lexicon ENDLEX

And this is the ENDLEX of everything:

 @D.CmpOnly.FALSE@@D.CmpPref.TRUE@@D.NeedNoun.ON@ ENDLEX2 ;

The @D.CmpOnly.FALSE@ flag diacritic is ued to disallow words tagged with +CmpNP/Only to end here. The @D.NeedNoun.ON@ flag diacritic is used to block illegal compounds.