nouns-affixes

Sublexica for nominal morphology

Note: Triggers must be put in this order ("|" meaning "or") in order for the morphophonology to work:

SV|ÁE|ÁI  EA|SC  FCD  WG|CSH  CLEN  VHIGH|VBACK  RVSH|RLEN  SLEN|SVSH  SVLOW

Table of content for this file

  1. Unclassified lexica
  2. Even-syllable stems
    1. Two-syllabic
    2. Four-syllabic even stems
  3. Odd-syllabic stems
  4. Contract stems

The continuation lexica

Lexicons starting with 2 are bisyllabic words, with 3 are trisyllabic, with 4 are quadrosyllabic. The contract ones start with C or S. Lexicons starting with X are pointed to from stem files nouns.lexc, adjective.lexc, propernouns.lexc. The lexica referred to as basic lexica are the ones found in the stems/nouns.lexc file.

1. Unclassified lexica

These two lexica are temporary lexica for words waiting to be classified.

LEXICON KOLME contains a handful of ad hoc three syllable stem, for now directed to 3LITTER ;

LEXICON nounstems contains words that should be classified, for now directed to 3LITTER ;

1. Even-syllable stem lexica

2ALGA lexicon family

This is the basic even-syllable lexicon. (Note: 2VADDU differs from 2ALGA in having CLEN for Sg+Com and Pl+Ill , rlen svlow, ess: -)

  • LEXICON 2ALGA (basic lexicon)
  • LEXICON X_ALGA (common to all POS)
  • LEXICON 2ALGA_SG (Px paradigms)
  • LEXICON X_ALGA_SG case paradigms sg
  • LEXICON X_ALGA_PL case para pl (plurals for 2KUMPPI)
  • LEXICON X_ALGA_PL_COMMON Pl Nom and directing to X_WG_RLEN_PL_Loc ;

2PUUVSAH lexicon family, stem is pu^RVk4s^RCâ

This for plural only nouns. Note: Sg forms in compounds

  • LEXICON 2PUUVSAH_PL (basic lexicon) has WG compound form, then pointing to 2PUUVSAH_PL2 ;
  • LEXICON 2PUUVSAH_PL2 (pointed to by 2KUMPPI)
  • LEXICON X_WG_RLEN_PL_Loc plural forms with ^WG and ^^WG^RLEN
  • LEXICON X_WG_RLEN_PL

2SOLLA lexicon family

SM1, RLEN, earlier LLEN !rlen svlow, sgcom/plill: rlen ess: clen Last vowel is â.

  • LEXICON 2SOLLA (basic lexicon)
  • LEXICON 2SOLLA_SG (Sg forms‚ pointing to Px)
  • LEXICON 2SOLLA_PL (Pl forms, pointing to Px)
  • LEXICON X_SOLLA_SG (Sg absolute forms)
  • LEXICON X_SOLLA_PL (Pl Ill, the rest pointing to X_ALGA_PL_COMMON ; )

2JUUHA lexicon family

  • LEXICON 2JUUHA (basic lexicon)
  • LEXICON 2JUUHA_SG
  • LEXICON 2JUUHA_PL
  • LEXICON X_JUUHA_SG (common POS Sg)
  • LEXICON X_JUUHA_PL (common POS Pl)
  • LEXICON JUUVAS (A lexicon for lexicalised deminutive words, thus words NOT having a double deminutive) So far it has only one member, juuvâš, and no Px
  • LEXICON X_JUUVAS_SG stem is ju^RVh^RC
  • LEXICON X_JUUVAS_PL
  • LEXICON JUUHA_DIM (a lexicon to create deminutives; Not for lexicalised words already being in deminutive)

2KIELA lexicon family

WG, blank Ill, DLEN, RVSH, SVLOW

  • LEXICON KIELAonly
  • LEXICON 2KIELA (basic lexicon -> sg, pl)
  • LEXICON X_KIELA (-> sg, pl)
  • LEXICON 2KIELA_SG (Sg forms, pointing to Px)
  • LEXICON 2KIELA_PL (Pl forms, pointing to Px)
  • LEXICON X_KIELA_PL
  • LEXICON X_KIELA_SG
  • LEXICON KIELA_DIM

JUUHA-KIELA common forms

  • LEXICON JUUHA_KIELA_SG
  • LEXICON X_WG_RVSH_PL_notILL

2TELTTA lexicon family

  • LEXICON 2TELTTA Check: is this identical to KISSA?
  • LEXICON 2TELTTA_SG
  • LEXICON 2TELTTA_PL
  • LEXICON X_TELTTA_SG
  • LEXICON X_TELTTA_PL

2FADDA lexicon family

  • LEXICON 2FADDA : This might be the standard even syllabi lexicon
  • LEXICON 2FADDA_SG
  • LEXICON 2FADDA_PL
  • LEXICON X_FADDA_SG
  • LEXICON X_FADDA_PL

2KISSA lexicon family

  • LEXICON 2KISSA No root vowel lengthening
  • LEXICON 2KISSA_SG
  • LEXICON 2KISSA_PL
  • LEXICON X_KISSA_SG
  • LEXICON X_KISSA_PL

2CAANA lexicon family

  • LEXICON 2CAANA :

čá^RVn^RCá


  • LEXICON 2CAANA_SG
  • LEXICON 2CAANA_PL
  • LEXICON X_CAANA_SG
  • LEXICON X_CAANA_PL

2TAHO lexicon family

  • LEXICON 2TAHO only for taho, similar to 2LAJO except from Pl+Ill, almost similar to 2SPAHA
  • LEXICON 2TAHO_SG
  • LEXICON 2TAHO_PL

2LAJO lexicon family

  • LEXICON 2LAJO
  • LEXICON 2LAJO_SG
  • LEXICON LAJO_TAHO_PX_SG

  • LEXICON X_LAJO_TAHO_SG
  • LEXICON 2LAJO_PL
  • LEXICON LAJO_TAHO_PX_PL
  • LEXICON X_LAJO_PL

2NJUNE lexicon family

  • LEXICON 2NJUNE almost similar to 2LAJO
  • LEXICON X_NJUNE almost similar to 2LAJO
  • LEXICON 2NJUNE_SG
  • LEXICON 2NJUNE_PL
  • LEXICON X_NJUNE_SG
  • LEXICON X_NJUNE_PL

2ALME - 2ALGE - 2NIJBE lexicon family

  • LEXICON 2ALGE
  • LEXICON X_ALGE
  • LEXICON 2ALGE_SG
  • LEXICON 2ALGE_PL
  • LEXICON X_ALGE_SG
  • LEXICON X_ALGE_PL
  • LEXICON X_ALGE_NIIBE_PL
  • LEXICON 2NIJBE
  • LEXICON 2NIJBE_SG
  • LEXICON 2NIJBE_PL
  • LEXICON X_NIJBE_SG
  • LEXICON X_NIJBE_PL

2VAHE lexicon family

  • LEXICON 2VAHE
  • LEXICON 2VAHE_SG
  • LEXICON 2VAHE_PL
  • LEXICON X_VAHE_SG

2KUMPPI lexicon family

i-i-i > 2SOLLA (?); MLO: no, difference in sg Com and pl Ill

  • LEXICON 2KUMPPI (basic lexicon, pointing to 2FADDA_SG ; but having different compound form)
  • LEXICON 2KUMPPI_PL (plurals for 2KUMPPI, pointing to +N: X_ALGA_PL ; )

2RAADI lexicon family

started in order to build: rääđi, no vowelshortening

  • LEXICON 2RAADI (basic lexicon)
  • LEXICON 2RAADI_SG sg
  • LEXICON 2RAADI_PL pl

2SAAMI lexicon family


  • LEXICON 2SAAMI to 2LAAVU after fix in twolc? saämijn > saamijn when ^WG^CLEN^SVLOW
  • LEXICON X_SAAMI to 2LAAVU after fix in twolc? saämijn > saamijn when ^WG^CLEN^SVLOW
  • LEXICON 2SAAMI_SG
  • LEXICON 2SAAMI_PL plurals for 2SAAMI
  • LEXICON X_SAAMI_SG to 2LAAVU after fix in twolc? saämijn > saamijn when ^WG^CLEN^SVLOW
  • LEXICON X_SAAMI_PL plurals for 2SAAMI

2CAACI - 2VYEHI lexicon family TODO --

WG, Ill EA, Com CLEN SVLOW, Ess with CLEN

  • LEXICON 2CAACI (basic lexicon
  • LEXICON 2VYEHI WG, Ill EA, Com CLEN SVLOW, Ess without CLEN
  • LEXICON 2VYEHI_SG sg forms
  • LEXICON X_VYEHI_SG (different Ess, Par), otherwise X_CAACI_VYEHI_SG ; )
  • LEXICON CAACI_VYEHI_SG common for the two
  • LEXICON 2CAACI_VYEHI_PL common Pl forms for Px
  • LEXICON X_CAACI_VYEHI_SG common Sg case forms
  • LEXICON X_CAACI_VYEHI_PL

2AIGI lexicon family

  • LEXICON 2AIGI similar to 2VADDU except from EA for Sg+Ill
  • LEXICON X_AIGI similar to 2VADDU except from EA for Sg+Ill
  • LEXICON 2AIGI_SG
  • LEXICON 2AIGI_PL
  • LEXICON X_AIGI_SG

2KYELI - 2SYEJI lexicon family

  • LEXICON 2KYELI i-e-á, similar to 2ALGE, except from -i some places.
  • LEXICON 2SYEJI i-e-á,
  • LEXICON 2KYELI_SG kyeli nouns
  • LEXICON 2SYEJI_SG i-e-á,
  • LEXICON KYELI_SYEJI_SG i-e-á,
  • LEXICON 2_KYELI_SYEJI_SG_PX common kyeli-syeji px
  • LEXICON X_KYELI lexicon coming in from the adjectives
  • LEXICON X_KYELI_PL i-e-á, similar to 2ALGE, except from -i some places.
  • LEXICON 2KYELI_PL
  • LEXICON 2SYEJI_PL
  • LEXICON 2_KYELI_SYEJI_PL_PX
  • LEXICON KYELI_SYEJI_PL i-e-á,

2KIRKKO - 2NJAMMA lexicon family

  • LEXICON 2KIRKKO > KIRKKO_NJAMMA, but WG for Sg+Loc:
  • LEXICON 2KIRKKO_SG
  • LEXICON 2NJAMMA > KIRKKO_NJAMMA, but WG CLEN for Sg+Loc: loho: lovvoost
  • LEXICON KIRKKO_NJAMMA_SG
  • LEXICON KIRKKO_NJAMMA_PL
  • LEXICON X_KIRKKO_NJAMMA_SG

2VASO lexicon family

  • LEXICON 2VASO only for vašo, similar to 2LAJO except from Sg+Loc, almost similar to 2SPAHA and 2TAHO. Blank Nom, Ill, Ess SV CLEN SLEN, otherwise WG
  • LEXICON 2VASO_SG
  • LEXICON 2VASO_PL
  • LEXICON X_VASO_SG
  • LEXICON X_VASO_PL

2OKKO lexicon family

  • LEXICON 2OKKO Pl+Acc WG, Pl+Ill WG CLEN
  • LEXICON 2OKKO_SG
  • LEXICON 2OKKO_PL
  • LEXICON X_OKKO_SG Pl+Acc WG, Pl+Ill WG CLEN
  • LEXICON X_OKKO_PL Pl+Acc WG, Pl+Ill WG CLEN
  • LEXICON LAAVU_DIM
  • LEXICON 2RAAVHU like 2LAAVU, but long vowel in cmp.
  • LEXICON 2RAAVHU_SG
  • LEXICON 2RAAVHU_PL
  • LEXICON 2VIASU just as LAAVU, but without the short gen/acc
  • LEXICON 2LAAVU WG, Ill EA, Com SVLOW, Ess CLEN
  • LEXICON 2LAAVU_SG
  • LEXICON X_LAAVU_SG
  • LEXICON 2LAAVU_PL
  • LEXICON X_LAAVU_PL
  • LEXICON 2VUAGGU
  • LEXICON 2VUAGGU_SG
  • LEXICON 2VUAGGU_PL
  • LEXICON X_VUAGGU_SG
  • LEXICON 2KUSSA
  • LEXICON 2KUSSA_PL
  • LEXICON 2VADDU 2AIGI has EA for Sg+Ill, 2SOLLA has RLEN for Sg+Com and Pl+Ill
  • LEXICON 2VADDU_SG
  • LEXICON 2VADDU_PL
  • LEXICON 2TAVLU
  • LEXICON 2TAVLU_SG
  • LEXICON 2TAVLU_PL
  • LEXICON X_TAVLU_SG
  • LEXICON X_TAVLU_PL
  • LEXICON 2NIISU
  • LEXICON 2NIISU_SG
  • LEXICON 2NIISU_PL
  • LEXICON X_NIISU_SG
  • LEXICON X_NIISU_PL
  • LEXICON 2VAALJA
  • LEXICON 2VAALJA_SG
  • LEXICON 2VAALJA_PL
  • LEXICON X_VAALJA_SG
  • LEXICON X_VAALJA_PL
  • LEXICON 2SKERREEH_PL Plural tantum, as 2PUUVSAH, but w/o WG

APINA lexicon family

this is for loanwords without stem change

  • LEXICON APINA
  • LEXICON APINA_SG
  • LEXICON APINA_PL
  • LEXICON X_APINA_SG (common for different POS)
  • LEXICON X_h_PL gives %>h etc. to vowel stems, pointong to notILL
  • LEXICON X_h_PL_notILL

Four-syllable stems

4KUNAGAS lexicon family

  • LEXICON 4KUNAGAS
  • LEXICON X_KUNAGAS
  • LEXICON 4KUNAGAS_SG
  • LEXICON 4KUNAGAS_PL >
  • LEXICON X_KUNAGAS_SG this is for loanwords without stem change, 3-syll. cons end
  • LEXICON X_KUNAGAS_PL

4CAHALIG lexicon family

  • LEXICON 4CAHALIG
  • LEXICON 4CAHALIG_SG
  • LEXICON 4CAHALIG_PL
  • LEXICON X_CAHALIG_SG
  • LEXICON X_eh_PL

4MANUTTEP lexicon family

  • LEXICON 4MANUTTEP
  • LEXICON 4MANUTTEP_SG
  • LEXICON 4MANUTTEP_PL
  • LEXICON X_MANUTTEP_SG
  • LEXICON X_MANUTTEP_PL

4PUHELIN lexicon family

  • LEXICON 4PUHELIN Only a few words in this category

2KOLLIISTALLAM lexicon family

  • LEXICON 2KOLLIISTALLAM

Odd-syllable stems

  • LEXICON 3KOMPAS stem kompass An odd loan word with the final -s lengthening
  • LEXICON X_KOMPAS
  • LEXICON 3KEPIDEM
  • LEXICON 3KEPIDEM_PL
  • LEXICON 3POTTAAK
  • LEXICON X_POTTAAK
  • LEXICON 3EEMEED
  • LEXICON X_EEMEED
  • LEXICON 3EEMEED_SG
  • LEXICON 3EEMEED_PL
  • LEXICON X_EEMEED_SG
  • LEXICON 3LITTER MO Ib 2nd syll vowel does not alternate
  • LEXICON X_LITTER MO Ib 2nd syll vowel does not alternate
  • LEXICON X_LITTER_not_Par for numerals
  • LEXICON 3LITTER_SG
  • LEXICON 3LITTER_PL
  • LEXICON X_LITTER_SG
  • LEXICON X_LITTER_SG_not_Par for numerals
  • LEXICON 3PIEHAIN to v1 3PIEHAINonly and v2 3PIEHANJ
  • LEXICON 3KIELES (to be unified with 3PELES?)
  • LEXICON 3KIELES_SG
  • LEXICON 3KIELES_PL
  • LEXICON X_KIELES_SG (to be unified?)
  • LEXICON 3PELES only peles
  • LEXICON KIELES_PELES_PX_PL
  • LEXICON X_PELES only peles (to be unified?)
  • LEXICON X_KIELES_PELES_SG (to be unified?)
  • LEXICON X_KIELES_PELES_PL (to be unified?)
  • LEXICON 3JAAVVIL
  • LEXICON 3JAAVVIL_SG
  • LEXICON 3JAAVVIL_PL
  • LEXICON X_JAAVVIL_SG
  • LEXICON 3TERES
  • LEXICON 3PAAVIR NGA+Abe blank, WG Ess, CSH for the rest
  • LEXICON X_PAAVIR NGA+Abe blank, WG Ess, CSH for the rest
  • LEXICON 3PAAVIR_SG
  • LEXICON 3PAAVIR_PL plural forms
  • LEXICON X_PAAVIR_SG NGA+Abe blank, WG Ess, CSH for the rest
  • LEXICON X_PAAVIR_not_Nom_Par NGA+Abe blank, WG Ess, CSH for the rest
  • LEXICON X_PAAVIR_not_Nom_Par_SG
  • LEXICON 3SAJOS
  • LEXICON X_SAJOS

LEXICON 3UAIVAT > 3EEMEED. No Px, but only one word uáivát, witout Px para.

  • LEXICON 3VEESKIR
  • LEXICON X_VEESKIR
  • LEXICON 3VEESKIR_SG
  • LEXICON 3VEESKIR_PL
  • LEXICON 3COLL_LITTER collective numbers: čiččâmâs
  • LEXICON C_COLL_KAARBIS collective numbers: oovces
  • LEXICON 3COLL_PAAVIR collective numbers: loves
  • LEXICON 3COLL collective numbers: kyevtis, kuulmâs.., redirecting to X_VEESKIR
  • LEXICON 3PIIVTAS WG for NEP, no triggers for the other cases
  • LEXICON 3PIIVTAS_SG
  • LEXICON 3PIIVTAS_PL
  • LEXICON 3DUSSEPIIVTAS piivtâš itself is not in the 3PIIVTAS lexicon

LEXICON X_VEESKIR_SG

  • LEXICON 3KAAVPUG
  • LEXICON 3AARRAN
  • LEXICON 3AARRAN_SG
  • LEXICON 3AARRAN_PL plurals for 3AARRAN
  • LEXICON X_AARRAN_SG
  • LEXICON 3RUONAS nuurras WG NEP, blank for the rest
  • LEXICON X_RUONAS WG NEP, blank for the rest
  • LEXICON 3VUONJAS

LEXICON 3CEVE only for this lemma. It could go to 3LYEME but needs modifications of rules to get iä: e and -tt-, and the worst part is v: vv

  • LEXICON 3LYEME
  • LEXICON 3HUKSIM NGA + Abe blank, SLEN for the rest
  • LEXICON 3HUKSIM_SG NGA + Abe blank, SLEN for the rest
  • LEXICON 3HUKSIM_PL plurals for 3HUKSIM
  • LEXICON 3KIEDAVUSSAM stem: : kieđâvušš
  • LEXICON 3POOVSA soovsa
  • LEXICON 3POOVSA_SG soovsa
  • LEXICON 3POOVSA_PL plurals for 3POOVSA

Contracted stems

  • LEXICON C_KAAMUV
  • LEXICON X_KAAMUV
  • LEXICON X_KAAMUV_COMMON
  • LEXICON C_POOVIJC
  • LEXICON 3POOVIJ
  • LEXICON C_OLMOOS lexicon for olmooš
  • LEXICON C_OLMOOS_PL
  • LEXICON C_KAARBIS
  • LEXICON X_KAARBIS
  • LEXICON C_KAARBIS_SG
  • LEXICON C_KAARBIS_PL
  • LEXICON X_KAARBIS_SG
  • LEXICON C_MORCES
  • LEXICON X_MORCES
  • LEXICON C_CUNOI
  • LEXICON C_PUASUI
  • LEXICON C_ALMAI
  • LEXICON C_KUAVSUI
  • LEXICON C_KUAVSUI_COMMON
  • LEXICON C_CUANJA
  • LEXICON CUANJA_COMMON
  • LEXICON X_SVSLENh_PL
  • LEXICON S_AAIGA Almost identical with S_AAJA, except for Compounds
  • LEXICON AAIGA_COMMON_SG
  • LEXICON S_AAIGA_PL
  • LEXICON AAIGA_COMMON_PL
  • LEXICON S_AAJA
  • LEXICON S_KARRII
  • LEXICON X_KARRII
  • LEXICON S_SPAALVAS
  • LEXICON S_TUULAS

stem:ku^RVđi

  • LEXICON X_TUULAS
  • LEXICON S_TUULAS_SG
  • LEXICON S_TUULAS_PL
  • LEXICON X_TUULAS_SG
  • LEXICON X_TUULAS_PL
  • LEXICON S_KAANDAS_DIM
  • LEXICON S_KAANDAS_SG_DIM a^RVlgâ
  • LEXICON S_KAANDAS_PL_DIM
  • LEXICON S_KAANDAS
  • LEXICON X_KAANDAS
  • LEXICON S_KAANDAS_SG
  • LEXICON S_KAANDAS_PL
  • LEXICON X_KAANDAS_SG
  • LEXICON X_KAANDAS_PL
  • LEXICON S_KUULMIS
  • LEXICON S_CISSAAS
  • LEXICON X_CISSAAS
  • LEXICON S_VUALAAS
  • LEXICON X_VUALAAS
  • LEXICON S_KUAVDAS WG or not? vuáŋŋáš not WG, kiärpáš WG
  • LEXICON S_KUAVDAS_SG
  • LEXICON S_KUAVDAS_PL
  • LEXICON X_KUAVDAS_SG
  • LEXICON S_ALGAAS
  • LEXICON S_KUADHUS
  • LEXICON S_KAAHUS
  • LEXICON X_KAAHUS_notILL
  • LEXICON S_SUOLLUS
  • LEXICON X_SUOLLUS
  • LEXICON 4C_RASTAGAS
  • LEXICON X_RASTAGAS
  • LEXICON 3OPPUS
  • LEXICON 3ALMAS
  • LEXICON ALMAS_COMMON
  • LEXICON C_SARVES sarves, jalŋes
  • LEXICON C_SARVES_SG
  • LEXICON C_SARVES_PL
  • LEXICON X_SARVES_SG
  • LEXICON X_SARVES_PL

4-syllabic

  • LEXICON NELJA ad hoc ,
  • LEXICON 4COHASAS
  • LEXICON 4JOTOLAH
  • LEXICON JOHTOLAH_OBL common for N and A
  • LEXICON 4JOTOLAH_PL
  • LEXICON 4KAPULUH
  • LEXICON 4KUBALOH
  • LEXICON 4LAS_NOUN
  • LEXICON LAS_COMMON
  • LEXICON X_LAS_COMMON_SG normâl lâš: -lii-nouns and adjs
  • LEXICON X_LAS_COMMON_PL NOrmal plural and plural tantum cases, olympialiih
  • LEXICON OLYMPIALIIH_PL
  • LEXICON LAS_SUF
  • LEXICON MUS_NOUN type uáiváámus, aldemus

Contracted stems

  • LEXICON C_EIJE
  • LEXICON C_LOHHEE
  • LEXICON C_LOHHEE_SG redirects to C_TAHHEE, but adds NomAg
  • LEXICON C_LOHHEE_PL redirects to C_TAHHEE, but adds NomAg
  • LEXICON C_TAHHEE
  • LEXICON C_TAHHEE_SG
  • LEXICON C_TAHHEE_PL
  • LEXICON X_TAHHEE ee-final contract, -ei instead of -ij not-nomen-agentis
  • LEXICON X_TAHHEE_SG ee-final contract, -ei instead of -ij
  • LEXICON X_TAHHEE_PL ee-final contract, plural forms

Comitative plural variation

  • LEXICON GUIN is here to give -guin and the Use/NG -gijn.

Derivations

TODO: Move derivation lexica here