nouns-affixes

Sublexica for Noun

Even-syllable stems

2syll stems

LEXICON MUORRA Standard even stems with cg (note Q1). OBS: Nouns with invisible 3>2 cg (as busºsa) go to this lexicon.

#Even-syllable test examples:

  • kártta: kártta+N+Sg+Nom
  • kártajn: kártta+N+Sg+Com

LEXICON NOADE Even stem without cg. OBS: No nouns with invisible 3>2 cg (as busºsa) in this lexicon. OBS: Because of denominal nouns taking a weak grade stem, entries in grade 3 are given the gradation mark º in order to prevent alternation to weak grade. We should consider creating a separate denominal nouns lexicon for NOADE instead.

låda # Even-syllable test examples:

  • låda: låda+N+Sg+Nom
  • lådas: låda+N+Sg+Ela

LEXICON LINNJA Only for the loan word "linnja". Because it's a loan word, the "nnj" is pronounced "nn-j", and therefore does not behave as the regular lule sami "nj" sound and therefore it doesn't follow the rule that makes a: á in 1. grade with short vowel in first syllable (It isn't as linnja-linjáv or birás-birrasav). This word is therefore sub taged. Norwegian/Swedish words with a short "i" followed by two different consonants are assimilated to lule sami in different manners accoring to the consonants in question, but the word is always on grade III (Morén-Duolljá 2014). The correctly assimilated form linºnja is added to NOADE lexicon in stems file.

linja # Even-syllable test examples:

  • linnja: linnja+N+Sg+Nom

LEXICON SÁMEGIEL Compounds on -giella, with short -giel as middle compound (sámegielåhpadiddje)

rievsakgiella # Even-syllable test examples:

  • rievsakgiella: rievsakgiella+N+Sg+Nom

LEXICON AHKA Words like tjerastahka, with short compound form

báládahka # Even-syllable test examples:

  • báládahka: báládahka+N+Sg+Nom
  • báládak: báládahka+N+Sg+Nom
  • báládagáv: báládahka+N+Sg+Acc

LEXICON DARRHA Only for "darrha" or compounds that end on "darrha".

báktedarrha # Even-syllable test examples:

  • báktedarrha: báktedarrha+N+Sg+Nom
  • báktedarháv: báktedarrha+N+Sg+Acc

Nouns with comparatives

LEXICON GÁDDE 2 syllable stems with cg (note Q1) with comparatives

boassjo # Even-syllable test examples:

  • boassjo: boassjo+N+Sg+Nom
  • båssjujn: boassjo+N+Sg+Com
  • boassjojn: boassjo+N+Sg+Com
  • boassjop: boassjo+N+Der/A+A+Comp+Sg+Nom

LEXICON ÅLGGO Like MUORRA, but with comparatives. This lexicon was previously without sg ill/ine/elat, but these nouns can be conjugated for regular location cases. However, "adverbs" like ålggot (from outside), nuorttan (at north), oarjas (to south), etc., are more commonly used to denote location/direction (should therefore maybe consider subing the regular location case forms).

lulle # Even-syllable test examples:

  • lulle: lulle+N+Sg+Nom
  • lulev: lulle+N+Sg+Acc
  • lulep: lulle+N+Der/A+A+Comp+Sg+Nom

LEXICON MIEHTE Like MUORRA but no locative/elative/illative sg. Presently no words in this lexica except for err subed nuortto

nuortto # Even-syllable test examples:

  • nuortto: nuortto+N+Sg+Nom
  • nuortov: nuortto+N+Sg+Acc

Plural stems

LEXICON BÅVSÅ Like MUORRA, only in plural. All, except ganta, juvdá and ávta, have regular, singular stem counterparts.

båvså # Even-syllable test examples:

  • båvså: båvså+N+Pl+Nom
  • båvsåjt: båvså+N+Pl+Acc

Partially assimilated loanwords. The first part of the word is "citation borrowed" and keeps its norwegian/swedish orthography, only the last two syllables are adapted to sami.

LEXICON MUORRA_LOAN For loan words that do not fit in a loan word lexicon because of wrong short cmp, or partially assimilated loanwords without separate lexicas (medállja). This lexicon gives no short compound forms. Potential short cmps must therefore be hard coded into the FirstComponent lexicon. This also for compounded words with partially assimilated loan words. Examples of problem words: sirup>siráhppa og stetoskop>stetoskoahppa.

LEXICON ADVÆRBBA_CMP_INFL Recent loanwords on -ærbba with long and short compound-form

detransitijvvaværbba # Even-syllable test examples:

  • detransitijvvaværbba: detransitijvvaværbba+N+Sg+Nom
  • detransitijvvavärbba: detransitijvvaværbba+N+Sg+Nom
  • detransitijvvaverbas: detransitijvvaværbba+N+Sg+Ela

LEXICON KAFIEDJA_CMP_INFL Recent loanwords on -edja. Ends on -é in norwegian. Short and long cmp. "Kafea" and "kaféa" are subtaged. See comments about the -ie/-e dialtags in ALFABIEHTTA.

LEXICON DEMAGÅVGGÅ_CMP_INFL Recent loanwords ending on -og with long and short compound form. Assimilated to smj as -åvggå. The old stadarization -oga that does not follow lulesami rules is sub taged.

pedagoga # Even-syllable test examples:

  • pedagåvggå: pedagåvggå+N+Sg+Nom
  • pedagåvggå: pedagåvggå+N+Sg+Nom
  • pedagåvgås: pedagåvggå+N+Sg+Ela

LEXICON A_CMP_INFL Sub-forms. Lexicon for giving sub-variation conjugation by simply adding an -a to the norwegian/swedish word. No cg. Like "alkohola" and "agronoma". These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

LEXICON ALLEGORIJJA_CMP_INFL Recent loanwords ending on -i in NOR/SWE, with long and short compound form. Standardized as-iddja (SWE) and -ijºja (NOR). Previously often assimilated as -ija (or just -ia), but both forms are ungrammatical: Short vowels cannot preceed and follow a single intervocalic consonant. -ija is thus ungrammatical as the short a would be lenghtened to á, like "idja-ijá".

partijja # Even-syllable test examples:

  • partiddja: partijja+N+Sg+Nom
  • partijja: partijja+N+Sg+Nom
  • partidjas: partijja+N+Sg+Ela
  • partijjas: partijja+N+Sg+Ela

LEXICON APOTIEHKKA_CMP_INFL Recent loanwords on -iehkka in NOR, -æhkka in SWE. -ehkka as sub. With long and short compound-form on -k. See comments about the -ie/-e dialtags in ALFABIEHTTA.

kartotiehkka # Even-syllable test examples:

  • kartotæhkka: kartotiehkka+N+Sg+Nom
  • kartotähkka: kartotiehkka+N+Sg+Nom
  • kartotehkas: kartotiehkka+N+Sg+Ela
  • kartotehkas: kartotiehkka+N+Sg+Ela
  • kartotiehkka: kartotiehkka+N+Sg+Nom
  • kartotiehkas: kartotiehkka+N+Sg+Ela

LEXICON ANTIHKKA_CMP_INFL Recent loanwords on -hkka in Norway, both -ijkka and -hkka are used in Sweden. With long and short compound-form on -kk/-k. The swedish forms were earlier added to stems for the Swedish version, but now added here.

dialektihkka # Even-syllable test examples:

  • dialektihkka: dialektihkka+N+Sg+Nom
  • dialektihkas: dialektihkka+N+Sg+Ela
  • dialektijkka: dialektihkka+N+Sg+Nom
  • dialektijkas: dialektihkka+N+Sg+Ela

LEXICON AREÁLLA_CMP_INFL Recent loanwords on -álla with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

gasskavokálla # Even-syllable test examples:

  • gasskavokálla: gasskavokálla+N+Sg+Nom
  • gasskavokálas: gasskavokálla+N+Sg+Ela

LEXICON TABÆLLA_CMP_INFL Recent loanwords on -älºla with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

flotælla # Even-syllable test examples:

  • flotælla: flotælla+N+Sg+Nom
  • flotälla: flotælla+N+Sg+Nom
  • flotellas: flotælla+N+Sg+Ela

LEXICON TEKSTIJLLA_CMP_INFL Recent loanwords on -ijlla with long and short compound-form. (Previously also -yjlla, but -yl is also assimilated as -ijlla). Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

tekstijlla # Even-syllable test examples:

  • tekstijlla: tekstijlla+N+Sg+Nom
  • tekstijlas: tekstijlla+N+Sg+Ela

LEXICON ALKOHÅVLLÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -åvllå with long and short compound-form. The old stadarization form "alkohola" is sub taged. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

parabåvllå # Even-syllable test examples:

  • parabåvllå: parabåvllå+N+Sg+Nom
  • parabåvlås: parabåvllå+N+Sg+Ela

LEXICON TELEGRÁMMA_CMP_INFL Recent loanwords on -ámºma with long and short compound-form

grámma # Even-syllable test examples:

  • grámma: grámma+N+Sg+Nom
  • grámmas: grámma+N+Sg+Ela

LEXICON SYSTIEBMA_CMP_INFL Recent loanwords on -ebma/-iebma with long and short compound-form. -em in NOR and SWE. See comments about the -ie/-e dialtags in ALFABIEHTTA. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

vokalsystiebma # Even-syllable test examples:

  • vokalsystebma: vokalsystiebma+N+Sg+Nom
  • vokalsystiebma: vokalsystiebma+N+Sg+Nom
  • vokalsystiemas: vokalsystiebma+N+Sg+Ela
  • vokalsystemas: vokalsystiebma+N+Sg+Ela

LEXICON AGRONÅVMMÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -åvmma with long and short compound-form. The old stadarization form -oma that does not follow lulesami rules is sub taged.

agronåvmmå # Even-syllable test examples:

  • agronåvmmå: agronåvmmå+N+Sg+Nom
  • agronåvmås: agronåvmmå+N+Sg+Ela

LEXICON FANATISSMA_CMP_INFL Recent loanwords on -ssma with long and short compound-form.

kabbalissma # Even-syllable test examples:

  • kabbalissma: kabbalissma+N+Sg+Nom
  • kabbalismas: kabbalissma+N+Sg+Ela

LEXICON ORGÁDNA_CMP_INFL Recent loanwords on -ádna with long and short compound-form

guovllopládna # Even-syllable test examples:

  • guovllopládna: guovllopládna+N+Sg+Nom
  • guovlloplánav: guovllopládna+N+Sg+Acc

LEXICON HYDROGIEDNA_CMP_INFL Recent loanwords on -iedna in NOR and -edna in SWE. Both long and short compound-form. Norwegian/swedish -en. The old standardization form -ena, without cg, is subtaged. See comments about the -ie/-e dialtags in ALFABIEHTTA.

LEXICON BENSIJNNA Recent loanwords on -ijnna with long and short compound-form

LEXICON BENSIJNNA_CMP_INFL Recent loanwords on -ijnna with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

tamburijnna # Even-syllable test examples:

  • tamburijnna: tamburijnna+N+Sg+Nom
  • tamburijnas: tamburijnna+N+Sg+Ela

LEXICON MASJIJNNA_CMP_INFL Recent loanwords on -sjijnna with long and short compound-form: -SKIN

bivtasmasjijnna # Even-syllable test examples:

  • bivtasmasjijnna: bivtasmasjijnna+N+Sg+Nom
  • bivtasmasjijnas: bivtasmasjijnna+N+Sg+Ela

LEXICON TELEFÅVNNÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -åvnnå with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

persåvnnå # Even-syllable test examples:

  • persåvnnå: persåvnnå+N+Sg+Nom
  • persåvnås: persåvnnå+N+Sg+Ela

LEXICON INSTITUSJÅVNNÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -sjåvnnå with long and short compound-form: -TION IN SWEDISH. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

populasjåvnnå # Even-syllable test examples:

  • populasjåvnnå: populasjåvnnå+N+Sg+Nom
  • populasjåvnås: populasjåvnnå+N+Sg+Ela

LEXICON MISJÅVNNÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -sjåvnnå with long and short compound-form: -SSION IN SWEDISH. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

sesjåvnnå # Even-syllable test examples:

  • sesjåvnnå: sesjåvnnå+N+Sg+Nom
  • sesjåvnås: sesjåvnnå+N+Sg+Ela

LEXICON PENSJÅVNNÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -sjåvnnå with long and short compound-form: -SION IN SWEDISH. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

suspensjåvnnå # Even-syllable test examples:

  • suspensjåvnnå: suspensjåvnnå+N+Sg+Nom
  • suspensjåvnås: suspensjåvnnå+N+Sg+Ela

partisihppa # Even-syllable test examples:

  • partisihppa: partisihppa+N+Sg+Nom
  • partisihpas: partisihppa+N+Sg+Ela

LEXICON SEMINÁRRA_CMP_INFL Recent loanwords on -árra with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

hektárra # Even-syllable test examples:

  • hektárra: hektárra+N+Sg+Nom
  • hektáras: hektárra+N+Sg+Ela

LEXICON FAKTÅVRRÅ_CMP_INFL Recent loanwords on -åvrrå with long and short compound-form.

oajvvekontåvrrå # Even-syllable test examples:

  • oajvvekontåvrrå: oajvvekontåvrrå+N+Sg+Nom
  • oajvvekontåvrås: oajvvekontåvrrå+N+Sg+Ela

LEXICON KULTUVRRA_CMP_INFL Recent loanwords on -vrra with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

muvrra # Even-syllable test examples:

  • muvrra: muvrra+N+Sg+Nom
  • muvrajn: muvrra+N+Sg+Com

LEXICON INTERIERRA_CMP_INFL Recent loanwords on -ør with long and short compound-form. Standarized by Giellagálldo 05.0514 as -erra. -ørra is subtaged

observaterra # Even-syllable test examples:

  • observaterra: observaterra+N+Sg+Nom
  • observateras: observaterra+N+Sg+Ela

LEXICON SUBSTÁNSSA_CMP_INFL Recent loanwords on -ánssa with long and short compound-form. Originally -ans in SWE and NOR. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

instánssa # Even-syllable test examples:

  • instánssa: instánssa+N+Sg+Nom
  • instánsas: instánssa+N+Sg+Ela

LEXICON VALÆNSSA_CMP_INFL Recent loanwords on -ænssa with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

intelligænssa # Even-syllable test examples:

  • intelligænssa: intelligænssa+N+Sg+Nom
  • intelligänssa: intelligænssa+N+Sg+Nom
  • intelligensav: intelligænssa+N+Sg+Acc

LEXICON PARADIJSSA_CMP_INFL Recent loanwords on -ijssa with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

servijssa # Even-syllable test examples:

  • servijssa: servijssa+N+Sg+Nom
  • servijsas: servijssa+N+Sg+Ela

LEXICON ADVOKÁHTTA_CMP_INFL Recent loanwords on -áhtta with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

klimáhtta # Even-syllable test examples:

  • klimáhtta: klimáhtta+N+Sg+Nom
  • klimáhtas: klimáhtta+N+Sg+Ela

LEXICON ALFABIEHTTA_CMP_INFL Recent loanwords originally on -et both in Norway and Sweden. Assimilation differences, however, create two lule sami forms: -iehtta in NOR and -æhtta in SWE. LONG -e is assimilated in different ways in Norway and Sweden: In Norway, it becomes -ie, and in Sweden -e. Tiedja/tedja, systiebma/systebma and so on. This is especially apparent in assimilated words with long e in third grade: E becomes æ in third grade so we get "universitæhtta" in SWE, but this is very strange to people on the norwegian side of the border as they want "universitiehtta". Both -ie and -e are dialtaged in lexicons HYDROGIEDNA, APOTIEHKKA, SYSTIEBMA, KAFÉ. Previously people often wrote -ehtta in Norway, but this is incorrect as e always becomes æ in grade three.

mobilitiehtta # Even-syllable test examples:

  • mobilitæhtta: mobilitiehtta+N+Sg+Nom
  • mobilitähtta: mobilitiehtta+N+Sg+Nom
  • mobilitiehtta: mobilitiehtta+N+Sg+Nom
  • mobilitehtav: mobilitiehtta+N+Sg+Acc
  • mobilitiehtav: mobilitiehtta+N+Sg+Acc

LEXICON INTERNÆHTTA_CMP_INFL Recent loanwords on -æhtta with long and short compound-form: -ET IN SWEDISH, -ETT in norwegian. Differs from ALFABIEHTTA because -ehtta isn't used in NOR.

intranæhtta # Even-syllable test examples:

  • intranæhtta: intranæhtta+N+Sg+Nom
  • intranähtta: intranæhtta+N+Sg+Nom
  • intranehtas: intranæhtta+N+Sg+Ela

LEXICON TABLÆHTTA_CMP_INFL Recent loanwords on -æhtta with long and short compound-form. -ETT in both norwegian and in swedish.

kvartæhtta # Even-syllable test examples:

  • kvartæhtta: kvartæhtta+N+Sg+Nom
  • kvartähtta: kvartæhtta+N+Sg+Nom
  • kvartehtas: kvartæhtta+N+Sg+Ela

LEXICON INSTITUHTTA_CMP_INFL Recent loanwords on -uhtta, -ihtta with long and short compound-form on -tt(NOR)/-t(SWE). Should the swedish -it get ijtta to, as ANTIHKKA?

inuihtta # Even-syllable test examples:

  • inuihtta: inuihtta+N+Sg+Nom
  • inuihtas: inuihtta+N+Sg+Ela

LEXICON PATÆNNTA_CMP_INFL Recent loanwords on -ænnta with long and short compound-form. The -ennta form (used in "Ådå testamennta") is taged as sub (e always becomes æ in grade three).

patænnta # Even-syllable test examples:

  • patænnta: patænnta+N+Sg+Nom
  • patännta: patænnta+N+Sg+Nom
  • patentas: patænnta+N+Sg+Ela

LEXICON VARIÁNNTA_CMP_INFL Recent loanwords on -ánnta with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

praktikánnta # Even-syllable test examples:

  • praktikánnta: praktikánnta+N+Sg+Nom
  • praktikántas: praktikánnta+N+Sg+Ela

LEXICON KOLLÆKTA_CMP_INFL Recent loanwords on -ækta with long and short compound-form

subjækta # Even-syllable test examples:

  • subjækta: subjækta+N+Sg+Nom
  • subjäkta: subjækta+N+Sg+Nom
  • subjevtas: subjækta+N+Sg+Ela

LEXICON TURISSTA_CMP_INFL Recent loanwords on -ssta with long and short compound-form. Frequently typos that does not follow lulesami rules are sub taged; These forms goes against the standarization rule, but are found because of earlier standarizations rules and dictionaries.

journalissta # Even-syllable test examples:

  • journalissta: journalissta+N+Sg+Nom
  • journalistas: journalissta+N+Sg+Ela

LEXICON ADJEKTIJVVA_CMP_INFL Recent loanwords on -ijvva with long and short compound-form

datijvva # Even-syllable test examples:

  • datijvva: datijvva+N+Sg+Nom
  • datijvas: datijvva+N+Sg+Ela

Loanwords becoming odd-syll

LEXICON PRIEMIJ_CMP_INFL Assimilated loanwords. on -ie/-y, like premie and bandy. Become odd syllable loan words with cg, like "riebij". Nom: premij, gen prebmiha. Long and short essive.

priemij # Even-syllable test examples:

  • priemij: priemij+N+Sg+Nom
  • premij: priemij+N+Sg+Nom
  • priebmihis: priemij+N+Sg+Ela
  • prebmihis: priemij+N+Sg+Ela
  • priemin: priemij+N+Ess
  • premin: priemij+N+Ess
  • priebmihin: priemij+N+Ess
  • prebmihin: priemij+N+Ess

Badly assimilated loanwords

LEXICON NOADE_BADASS_CMP_INFL 2 syll stems without cg. Badly or wrongly assimilated words, ie. assimilated in a way that isn't lulesami. Most of the words are Err/Orth tagged with a standardized lemma. Some are Err/Lex tagged, and some only recieve the +Use/-Spell tag from the lexicon.

#Even-syllable test examples:

  • +N+Sg+Nom
  • +N+Sg+Ela

LEXICON BOAKSA_BADASS_CMP_INFL This is an Err/Sub, and all the words pointing to lexicon BOAKSA are therfore Err/Sub taged. Only for words "boaksa-båksav". Boaksa-båksa is assimilated wrongly, must be boaksa-båvsa if it's to follow lulesami rules.

LEXICON GAHPER_BADASS_CMP_INFL Badly or wrongly assimilated words. Oddsyll, no cg, no vowchange. Assimilated in a way that isn't lulesami. Most of the words are Err/Orth tagged with a standardized lemma. Some are Err/Lex tagged, and some only recieve the +Use/-Spell tag from the lexicon.

#Odd-syllable test examples:

  • +N+Sg+Nom
  • +N+Sg+Ela

Unassimilated loanwords

LEXICON KINO_UNASS_CMP_INFL V-final unassimilated loanwords. Not lulesami. No diacritics whatsoever. Words that aren't assimilated at all. Really just norwegian words with a kind of sami inflection. Get even syllable case marking. Are part of the spell checker.

netto # Even-syllable test examples:

  • netto: netto+N+Sg+Nom
  • nettos: netto+N+Sg+Ela

LEXICON CELSIUS_UNASS_CMP_INFL C-final unassimilated loanwords. Not lulesami. No diacritics whatsoever. Really just norwegian words with a kind of sami inflection. Case marking like standard even 4 syllable stems (see proper nouns file on the case marking of foreign words with stressed last syllable). Are part of the spell checker.

aids # Even-syllable test examples:

  • aids: aids+N+Sg+Nom
  • aidsaj: aids+N+Sg+Ill
  • aidsas: aids+N+Sg+Ela

LEXICON BIDUS_UNASS_CMP_INFL C-final unassimilated loanwords. Not lulesami. No diacritics whatsoever. Really just foreign words with a kind of sami inflection. Odd syllable case marking (like GAHPER). Are part of the spell checker.

sirkus # Even-syllable test examples:

  • sirkus: sirkus+N+Sg+Nom
  • sirkusij: sirkus+N+Sg+Ill
  • sirkusis: sirkus+N+Sg+Ela

+Der4+Der/ahtes: e»g AHTES ; Only for odd-syllble stems

4syll stems

LEXICON GÅNÅGIS Standard C-final 4-syllabic stems

rahtjamus # Even-syllable test examples:

  • rahtjamus: rahtjamus+N+Sg+Nom
  • rahtjamussaj: rahtjamus+N+Sg+Ill
  • rahtjamusás: rahtjamus+N+Sg+Ela

LEXICON BERULASJ For words ending on -asj. Same as GÅNÅGIS but with strong essive and illative -adjtan and -adtjaj subtaged, same with PX "-adjtam". These forms are barely used today.

LEXICON BEDNAGASJ Like BERULASJ, but for derived nouns in diminutive. No cg, no vowchange, no short Ess. Has only one dimin derivation since these words already are dimin, ie. no double dim as for GAHPER. No abessive, not totally sure about this, I think we must use postposition dagi when it's diminutive,

stiebil # Odd-syllable test examples:

  • bednagasj: bednagasj+N+Sg+Nom
  • bednagattjas: bednagasj+N+Sg+Ela

LEXICON JIHPELIJ gen: jihpelahá

gehtsulij # Even-syllable test examples:

  • gehtsulij: gehtsulij+N+Sg+Nom
  • gehtsulaháv: gehtsulij+N+Sg+Acc

LEXICON OARJJILIJ gen: oarjjilihá

allilij # Even-syllable test examples:

  • allilij: allilij+N+Sg+Nom
  • allilihás: allilij+N+Sg+Ela

LEXICON VIESSOMUJ gen: viessumuhá

bårråmuj # Even-syllable test examples:

  • bårråmuj: bårråmuj+N+Sg+Nom
  • bårråmuháj: bårråmuj+N+Sg+Ill

4 syllable plurals

LEXICON OADÁDAGÁ Plural forms of words like tjerastahka with short compound-form

látjádagá # Even-syllable test examples:

  • látjádagá: látjádagá+N+Pl+Nom
  • látjádagájs: látjádagá+N+Pl+Ela

LEXICON BERRAHATTJA Plural stems. Like IEDNITJA, these do not have corresponding singular stems. Most stems here have the same form as the pl nom form of diminutive derivations, but (while it may have originated as a diminuitive derivation) it is not the same derivation (today) and it does not have a singular form.

gahpanisá # Even-syllable test examples:

  • gahpanisá: gahpanisá+N+Pl+Nom
  • gahpanisájda: gahpanisá+N+Pl+Ill
  • gahpanisájs: gahpanisá+N+Pl+Ela

LEXICON SIJDDALAHÁ Plurals

lullelahá # Even-syllable test examples:

  • lullelahá: lullelahá+N+Pl+Nom
  • lullelahájt: lullelahá+N+Pl+Acc

LEXICON SISSNELUHÁ plurals. presently only for sissŋeluhá

sissŋeluhá # Even-syllable test examples:

  • sissŋeluhá: sissŋeluhá+N+Pl+Nom
  • sissŋeluhájda: sissŋeluhá+N+Pl+Ill

Adjectival sublexicas. Give 4 syll adjectives inflection

LEXICON SURGULASJ-EVEN

Compound lexicas

Odd-syllable stems

LEXICON ÅRES Odd-syllable C-final noun with CG, 2ndsyll vowchange. Long and short essive. Spiik A1

sjattos # Odd-syllable test examples:

  • sjattos: sjattos+N+Sg+Nom
  • sjaddusis: sjattos+N+Sg+Ela

LEXICON GÁMAS Odd-syllable C-final noun with CG, no 2ndsyll vowchange (OBS: a does not change). Long and short essive. Spiik A2

sjábtjas # Odd-syllable test examples:

  • sjábtjas: sjábtjas+N+Sg+Nom
  • sjábttjasis: sjábtjas+N+Sg+Ela

LEXICON GAHPER Odd-syllable C-final noun without cg, no vowchange, no short Ess. Spiik A3

stiebil # Odd-syllable test examples:

  • stiebil: stiebil+N+Sg+Nom
  • stiebilis: stiebil+N+Sg+Ela

LEXICON BENA Odd-syllable V-final noun with cg, no vowchange. Long and short essive. Spiik 2a

galma # Odd-syllable test examples:

  • galma: galma+N+Sg+Nom
  • galmmagis: galma+N+Sg+Ela

LEXICON SÅHKÅR Odd-syllable C-final noun with CG and 2ndsyll vowelchange. Has only long essive. Spiik 2b

spiger # Odd-syllable test examples:

  • spiger: spiger+N+Sg+Nom
  • spihkáris: spiger+N+Sg+Ela

Irregular stems

LEXICON SÁGE gen: sáhkaha. Presently only for "ságe". Long and short essive.

ságe # Odd-syllable test examples:

  • ságe: ságe+N+Sg+Nom
  • sáhkahav: ságe+N+Sg+Acc

LEXICON BAVSEV Ends on -v and last vowel changes to i: bavsev: baksIma. Not like gierkav gierkkAma and birev birEma.

sievtev # Odd-syllable test examples:

  • sievtev: sievtev+N+Sg+Nom
  • siektimis: sievtev+N+Sg+Ela

LEXICON RÁBEV rábev: ráhpuga. Presently only for "rábev".

rábev # Odd-syllable test examples:

  • rábev: rábev+N+Sg+Nom
  • ráhpugis: rábev+N+Sg+Ela

LEXICON RITJAS ! Like GÁMAS but without stem a-lengthening for grade I (underlying long -i-). presently only for "ritjas".

ritjas # Odd-syllable test examples:

  • ritjas: ritjas+N+Sg+Nom
  • rihtjasis: ritjas+N+Sg+Ela

LEXICON SÅGAS gen: sågaska. Presently only for "sågas".

sågas # Odd-syllable test examples:

  • sågas: sågas+N+Sg+Nom
  • sågaskav: sågas+N+Sg+Acc

LEXICON SJUVÁJ Presently only for "sjuváj". sjuváj-sjuvvaga. Only this word

sjuváj # Odd-syllable test examples:

  • sjuváj: sjuváj+N+Sg+Nom
  • sjuvvagis: sjuváj+N+Sg+Ela

LEXICON BØSOJ Because of bösoj in O.Korhonen, and bæsoj-bessuga. Only for these two words. J becomes g.

LEXICON GUOVSOJVUOJOJ vuojoj: vuodjom. Presently only for "guovsojvuojoj".

guovsojvuojoj # Odd-syllable test examples:

  • guovsojvuojoj: guovsojvuojoj+N+Sg+Nom
  • guovsojvuodjomav: guovsojvuojoj+N+Sg+Acc

LEXICON BUTJES butjes-buttjása. Presently only for "butjes". This is an sub. Korhonen has this form but if you look in Grundstöm it's buttjes-budtjasa. Must be a typo in Korhonen, because ttj-tj dosn't exist in smj. This form is err subed in stems file.

LEXICON TJÅLKES tjålkes: tjoalkkas- Presently only for "tjålkes and tsålkes". This must be wrong, and it dosn't exist in Grundström. Å in 1. syll isn't possible with e in 2. syll. Must be tjoalkes-tjoalkkása or tjålkas-tjoalkkasa. This form is err subed in stems file.

tsålkes # Odd-syllable test examples:

  • *tsålkes: tsålkes+N+Sg+Nom (is not standard language)
  • *tsoalkkasav: tsålkes+N+Sg+Acc (is not standard language)

LEXICON VÁJES vájes: vádjas- Presently only for "báhkovájes". It's a sub: 2. syll e doesn't become a. Must be vájes-vádjása or vájas-vádjasa. The second is used in NT, so I belive thats the right one. This form is err subed in stems file.

Derived stems

LEXICON BADJEL Derived nouns with acc -elav, ill -elij, elat -elas, etc. These were previously categorized as adpositions and adverbs, but according to Bruce Morén-Duolljá (2014) they are actually case forms of nouns derived from certain location nouns. Derived from even strong stems (badje -> badjel). Odd syllable inflection, but only singular nominative-elative (not clear if they take comitative and essive case). With comparatives. No Px.

allel # Odd-syllable test examples:

  • allel: allel+N+Sg+Nom
  • allelis: allel+N+Sg+Ela
  • allelabbo: allel+N+Der/A+A+Comp+Sg+Nom

LEXICON BÁRNEP bárnep: bárnebu-. Comparisation of nouns. No -ahtá abesive.

iednep # Odd-syllable test examples:

  • iednep: iednep+N+Sg+Nom
  • iednebuv: iednep+N+Sg+Acc

LEXICON OAPPÁSJ Like GAHPER, but for derived nouns in diminutive, have an underived form. Doesn't get abesive -ahtá or -ahtes derivation. Oddsyll, no cg, no vowchange, no short Ess. Has only one dimin derivation since these words already are dimin, ie. not double dim as in GAHPER.

stiebil # Odd-syllable test examples:

  • oappásj: oappásj+N+Sg+Nom
  • oappátjis: oappásj+N+Sg+Ela

LEXICON FIERUN Like GAHPER, but instruments derived from verbs. Fierrot>fierun. No short essive.

stiebil # Odd-syllable test examples:

  • fierun: fierun+N+Sg+Nom
  • fierunis: fierun+N+Sg+Ela

Plural odd-syll

LEXICON DÁRBBAGA Like BENA, but plural. Presently only for "dárbbaga", has singular stem counterpart.

dárbbaga # Odd-syllable test examples:

  • dárbbaga: dárbbaga+N+Pl+Nom
  • dárbbagijt: dárbbaga+N+Pl+Acc

LEXICON BÆLLJASA Like GÁMAS, but plural. These have corresponding singular stems.

jiednabælljasa # Odd-syllable test examples:

  • jiednabælljasa: jiednabælljasa+N+Pl+Nom
  • jiednabälljasa: jiednabælljasa+N+Pl+Nom
  • jiednabælljasijt: jiednabælljasa+N+Pl+Acc
  • jiednabälljasijt: jiednabælljasa+N+Pl+Acc

LEXICON IEDNITJA Odd syllable pluralforms only. These do not have a singular form.

jáhkoguojmitja # Odd-syllable test examples:

  • jáhkoguojmitja: jáhkoguojmitja+N+Pl+Nom
  • jáhkoguojmitjijt: jáhkoguojmitja+N+Pl+Acc

LEXICON SNJIERÁGA Odd syllable pluralforms only. These have corresponding singular stems.

guovlloådåsa # Odd-syllable test examples:

  • guovlloådåsa: guovlloådåsa+N+Pl+Nom
  • guovlloådåsijt: guovlloådåsa+N+Pl+Acc

LEXICON MANEBU oddsyllable plural only. presently only for "maŋebu".

maŋebu # Odd-syllable test examples:

  • maŋebu: maŋebu+N+Pl+Nom
  • maŋebujt: maŋebu+N+Pl+Acc

Contracted stems

LEXICON ÅLMÅJ C-final with cg II-III: ålmåj: ålmmå

njurgoj # Contracted test examples:

  • njurgoj: njurgoj+N+Sg+Nom
  • njurgguv: njurgoj+N+Sg+Acc

LEXICON GUOMOJ C-final with cg I-III: guomoj: guobbmu

ænoj # Contracted test examples:

  • ænoj: ænoj+N+Sg+Nom
  • æddnuv: ænoj+N+Sg+Acc
  • änoj: ænoj+N+Sg+Nom
  • äddnuv: ænoj+N+Sg+Acc

LEXICON SARVES C-final with cg II-III. sarves: sarvvá

moarmes # Contracted test examples:

  • moarmes: moarmes+N+Sg+Nom
  • moarmmáv: moarmes+N+Sg+Acc

LEXICON SVÁLES C-final with cg I-III. sváles: svállá (lºl)

sváles # Contracted test examples:

  • sváles: sváles+N+Sg+Nom
  • sválláv: sváles+N+Sg+Acc

LEXICON GÅHKES C-final with cg II-III with vowel harmony (a/á=å). gåhkes: gåhkkå. Presently only for "gåhkes".

gåhkes # Contracted test examples:

  • gåhkes: gåhkes+N+Sg+Nom
  • gåhkkåv: gåhkes+N+Sg+Acc

LEXICON SJUOKKAJ sjuokkaj: sjuoggá. Presently only for "sjuokkaj".

sjuokkaj # Contracted test examples:

  • sjuokkaj: sjuokkaj+N+Sg+Nom
  • sjuoggáv: sjuokkaj+N+Sg+Acc

LEXICON GISTÁ gistá: gisstá. Presently only for "gistá".

gistá # Contracted test examples:

  • gistá: gistá+N+Sg+Nom
  • gisstáv: gistá+N+Sg+Acc

Contracted stems sublexica

Px lexica