disambiguator-syntax

Contents:

DELIMITERS

Sentence delimiters are the following: <.> <!> <?> <...> <¶>

TAGS AND SETS

Tags

This section lists all the tags inherited from the fst, and used as tags in the syntactic analysis. The next section, Sets, contains sets defined on the basis of the tags listed here, those set names are not visible in the output.

Beginning and end of sentence

BOS EOS

Parts of speech tags

N A Adv V Pron CS CC Po Pr Pcle Num Interj ABBR ACR CLB LEFT RIGHT WEB LEFT RIGHT because of apertium

Tags for POS sub-categories

Pers Dem Interr Indef Recipr Refl Rel Coll NomAg G3 Prop Allegro Arab Romertall

Tags for morphosyntactic properties

Nom Acc Gen Ill Loc Com Ess Sg Du Pl Cmp/SplitR Cmp/Attr Cmp/Cit Cmpnd Cmp/SgNom Cmp/SgGen Cmp/SgGen Cmp/PlGen Cmp/Sh Cmp PxSg1 PxSg2 PxSg3 PxDu1 PxDu2 PxDu3 PxPl1 PxPl2 PxPl3 Comp Superl Attr Ord Qst IV TV Prt Prs Ind Pot Cond Imprt ImprtII Sg1 Sg2 Sg3 Du1 Du2 Du3 Pl1 Pl2 Pl3 Inf ConNeg Neg PrfPrc VGen PrsPrc Ger Sup Actio

Tags for clitic particles

Foc/ge Foc/ge Foc/ge Foc/gen Foc/ges Foc/gis Foc/naj Foc/ba Foc/be Foc/hal Foc/han Foc/bat Foc/son Foc/mis Foc/mat

Derivation tags

Der/PassL Der/PassS Der/NomAg NomAg Der/adda Der/alla Der/easti Der/d Der/eamoš Der/amoš Der/geahtes Der/h Der/Car Der/Car Der/huhtti Der/huvva Der/halla Der/l Der/lasj Der/las Der/meahttun Der/muš Der/NomAct Der/sasj Der/st Der/stuvva Der/upmi Der/supmi Der/vuota Der/InchL Der/laakan Der/laagasj Der/jagáš Der/A Der/A* pga av bug i lookup2cg Der/Dimin Der/viđá Der/viđi Der/veara Der/AAdv Der/Adv Der/dáfot Der/keahtta Der/nuolus Der/náittot Der/seagat Der/suttat Der/ár <vdic>

Semantic tags

Syntactic tags

  • @+FAUXV : finite auxiliary verb
    • ferte: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
  • @+FMAINV : finite main verb
    • oaidná: Son oaidná ollislaš gova. - She sees the whole picture
  • @-FAUXV : infinite auxiliary verb
    • sáhte: In sáhte gáhku borrat. - I cannot eat cake.
  • @-FMAINV : infinite main verb
    • oaidnit: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
  • @-FSUBJ> : Subject of infinite verb outside the verbal.
    • mu: Diet dáhpáhuvai mu dieđikeahttá. - It happened without me knowing about it.
  • @-F<OBJ : Subject of infinite verb outside the verbal.
    • nuppi: Ulbmil lea oažžut nuppi boagustit. - The goal is to get the other one to laugh.
  • @-FOBJ> : Object of infinite verb outside the verbal.
    • váldovuoittuid: Sii vurde váldovuoittuid fasket. - They waited to grab the main prizes.
  • @-FSPRED<OBJ
  • @-F<ADVL
  • @-FADVL>
  • @-F<SPRED
  • @-F<OPRED
  • @-FSPRED>
  • @-FOPRED>
  • @>ADVL
  • @ADVL<
  • @<ADVL
  • @ADVL>
  • @>N
  • @Interj
  • @N<
  • @>A
  • @P<
  • @>P
  • @HNOUN
  • @INTERJ
  • @>Num
  • @Pron<
  • @>Pron
  • @Num<
  • @OBJ
  • @<OBJ
  • @OBJ>
  • @OPRED
  • @<OPRED
  • @OPRED>
  • @PCLE
  • @COMP-CS<
  • @SPRED
  • @<SPRED
  • @SPRED>
  • @SUBJ
  • @<SUBJ
  • @SUBJ>
  • @PPRED
  • @APP
  • @APP-N<
  • @APP-Pron<
  • @APP>Pron
  • @APP-Num<
  • @APP-ADVL<
  • @VOC : Vocative
    • Miss Turner : Bures boahtin deike, Miss Turner! - Welcome her, Miss Turner!
  • @CVP : Conjunction or subjunction that conjoins finite verb phrases.
    • go : Leago guhkes áigi dassá go Máreha oidnet? - Is it a long time since you saw Máret?
  • @CNP : Local conjunction or subjunction.
    • vai : Leago nieida vai bárdni? - Is it a girl or a boy?
  • @X : unknown

Sets containing sets of lists and tags

This part of the file lists a large number of sets based partly upon the tags defined above, and partly upon lexemes drawn from the lexicon. See the sourcefile itself to inspect the sets, what follows here is an overview of the set types.

Sets for Single-word sets

OKTA and go, and the set INITIAL for initial letters OKTA go INITIAL

Sets for word or not

WORD REAL-WORD REAL-WORD-NOT-ABBR WORD-NOT-de NOT-COMMA

Derivational affixes

DER-V

DER-N

DER-A1

DER-A

A-V

A-NOT-V

Case sets

ADLVCASE

CASE-HALFAGREEMENT CASE-AGREEMENT CASE

NOT-NOM NOT-GEN NOT-ACC

Verb sets

NOT-V

Sets for finiteness and mood

REAL-NEG

MOOD-V

GC

VFIN

VFIN-POS

VFIN-NOT-IMPRT

VFIN-NOT-NEG

NOT-PRFPRC

Sets for person

Sets consisting of forms of "leat" (these ones need to be rewritten)

Pronoun sets

Adjectival sets and their complements

Adverbial sets and their complements

Sets for coordinators

Sets for adverbs that have lookalikes

Here come some adverbs that have identical twins in other POS. If these are found in Adv contexts, we treat them as adverbs.

Sets of elements with common syntactic behaviour

Sets for verbs

V is all readings with a V tag in them, REAL-V should be the ones without an N tag following the V. The REAL-V set thus awaits a fix to the preprocess V ... N bug.

  • The set COPULAS is for predicative constructions

TRANS-V is the set for verbs really taking objects

  • Sets for verbs choosing oblique objects or adverbials
  • STVLIST is the list of strictly transitive verbs. In the rules, refer not to STVLIST, but to the set STV defined below.

STRICT-TRANS-V is the set for verbs which don't let a GenAcc be a modifier of anything else than an object, e.g. Mun organiseren eatni gievkkanis. - eatni wants to be the object

Valency sets

  • PLACE-V Those get only not locative if the target is a member TOOL, ABSTR-TOOL or ANIMATE or CONCEPT. Selects more locatives than ONLY-PLACE-LOC-V

Adverb sets

Adjective sets

NP sets defined according to their morphosyntactic features

The PRE-NP-HEAD family of sets

These sets model noun phrases (NPs). The idea is to first define whatever can occur in front of the head of the NP, and thereafter negate that with the expression WORD - premodifiers.

The set NOT-NPMOD is used to find barriers between NPs. Typical usage: ... (*1 N BARRIER NPT-NPMOD) ... meaning: Scan to the first noun, ignoring anything that can be part of the noun phrase of that noun (i.e., "scan to the next NP head")

Other negatively defined morphosyntactic noun sets

Noun sets

Nominal sets defined according to their morphophonological properties Sets for lexeme homonymy (most of them are moved to where the actual rules are.)

The words in the set N-PO can be both N and Po, the set takes that into account.

The LAHKA set family

Nominal sets defined according to their semantical properties

  • Spatial noun sets. These nouns behave like postpositions
  • Time sets
  • Amount sets
  • Sets for nouns with morpho-syntactic preferences
  • Number-related sets
  • Sets for case, possessive, etc.
  • Sets for nouns as pred
  • Sets for animals
  • Sets for things
  • Sets for qualities
  • Sets for things, not necessarily tools
  • Sets for things such that people can be inside them:
  • Sets for things such that people cannot be inside them:
  • Part-whole sets for human
  • Sets for places
  • Sets that can both be buildings/places and represent humans
  • Sets denoting relations

Miscellaneous sets

Border sets and their complements

Syntactic sets

ALLSYNTAG NON-APP

These were the set types.

Guessing:Rule for adding Sem/Date as a tag to readings which looks like dates

Guessing:Rule for adding Adv Sem/Adr as a tag to readings which looks addresses

  • Rule for adding <vdic> to verbs denoting verbal actions like: ... dadjá Aili Kestkitalo.

Removing or selecting proper nouns that are lookalikes

  • AvvilProp selects Prop for Avvil
  • SamediggiProp selects Prop after Ášši 01/12

we don't want propernoun analysis of these words, initially in sentences

  • InitialSapmiProp the initial Sápmi rule.
  • Rules for removing some Props which are identical to common nouns
  • Removes PropPl, but problems with names as Davviriikkaid Ráđi, there we want Prop Pl
  • Select PlcSur (Sem/Plc) (Sem/Sur)

Some propernouns have two parts and the first is not a genitive. We still have problems with abbr when these propernouns are inflected or are a part of a cmp. The copy rule adds Attr reading to names which not get it in the fst (Soria). The select rule selects Attr when the next word is e.g. Moria.

  • SoriaAttr Soria Attr Moria, Harry Attr Potter-girji
  • SoriaMoria

Rules for giving Attr to names, e.g. Ole Attr Kåven.

  • PropAttr

Remove unwanted analyses

Southern Locative vs. Essive

  • SouthLoc removes Southern Locative vs. Essive
  • Apertium-rule we want Num as alternativ to Ord reading

Numerals

  • IINeg Rom, not Neg (for apertium)
  • NumRom in beginning of sentence

Lexicalised derivations

  • derVuohta removes A Attr Der/vuota if A Der/vuota.
  • eapmi compounds with eapmi if they have Der/NomAct analysis
  • derN removes DER-N if lexicalised non-essives
  • derNEss removes DER-N if lexicalised essives (revise this) - flytter denne til slutten av fila
  • derA removes DER-A if lexicalised A
  • derlasj removes Der/lasj if lexicalised N
  • derV removes DER-V if lexicalised V,
  • derHderAlla, derAlla, derH, derST chosses longest Der/tag
  • derPassActio removes Actio Nom/Gen/Acc for passive forms. I don't think they exist in Sg, we prefer the PrfPrc analysis.

Particular verbs

  • notRealV removes verb readings from verbs like álbmotregistreret
  • notN removes N for adjectives which have got noun analysis because of Px for Divvun
  • leapmaDimin removes it
  • leage removes leahki Allegro
  • Divvun
  • Der/PassS removes some Pass-readings in favour of V not Pass
  • notPass removes som Pass readings which are not likely at all
  • LEX-PASS removes passive forms of some lemmas in favour for the lexixalised one
  • LEX-PASSPrfPrc selects PrfPrc when noun to the right
  • VGenPass remove when Pass or LEX-PASS
  • LexSelbeassat
  • LexSelgieldit
  • LexSelmuohttit
  • LexSelvuhttot
  • LexSelollet
  • Lexdiehttelasaid diehttelasaid Adv
  • Lexmearajiekŋa
  • Lexmaniija
  • Lexgeassit geassit Adv vs geassit V
  • Lexvaldot váldot V, not váldu
  • Lexsáhttit sáhtašit V, sáhttit Err/Orth
  • Ger and GER-NOTV remove Ger-forms which are not likely at all

Propernouns

  • PropVfin selects propernouns which can be Vfin in the beginning of a sentence
  • confProp, Lea, Man, Hui, Mo, Prop removes Props which confuces the analyser,
  • Dert Rule for removing Der/t Prop when there are other analysis

Some adjectives are never derived as Adv

Rules for Prop Attr, Sem/Sur and Plc

  • PropAttrIfPropx removes Attr if no Prop on the right side
  • nationalOrg removes Prop after nation
  • PropInsideProp Selects Prop if capital letter inside clause
  • AttrPropDerlaš Selects (Prop Der/lasj Attr) if first one to the right is a noun
  • PropAttr Removes (Prop Attr), but not if to the right is Prop or Ord OR ABBR
  • PropSur Selects (Prop Sem/Sur) if finite verb to the left. Immediately to the right is Sem/Fem OR Sem/Mal
  • PropAttr1 Selects Attr if you are Sem/Fem OR Sem/Mal, Sem/Sur or INITIAL and to your right is Prop which is Sem/Fem OR Sem/Mal or Sem/Sur
  • Removes PropAttr if no Prop on the right side
  • Removes PropEss if no Der/lasj
  • Removes HearránEss we want Px for Voc (we should we add it to the Prop version)
  • Selects PropNom

MISC

  • NotConNegII removes ConNegII if no Neg Imprt around. This is important, as the homonym forms are common. - 30850
  • errsub_uvvo removes -uvvat Err/Orth Sg3 if Der/PassL, e.g. čujuhuvvo
  • sutnje is not verb
  • ABBR Removes ABBR in favour of Adv, Pcle or Pron, e.g. "dii" when there is no punctuation
  • ollit removes ollit when ollu - move this one?
  • FocbaDu3 removes Foc/ba when Du3 verbs like máhttiba and Adv like juoba and Prop like Jáhkoba (Acc)
  • Focmis removes Foc/mis when Loc
  • Focson removes Foc/son when Sur
  • Focmat removes Foc/mat when not Imprt
  • Fochan removes Foc/han when adp
  • Focbe removes Foc/be when juobe Adv
  • Focge removes Foc/ge when Adv like dieđusge
  • Focge-dis disambiguation Foc/Neg-ge and Foc/Pos-ge

ONE-COHORT DISAMBIGUATION - CYCLE 0

The idea behind "cycle 0" is to have safe rules without context first. These rules typically chose lexicalisations over derivations, Saami words instead of marginal names, etc.

Lexicalised derivations

  • Removes derV DER-V if lexicalised.
  • Removes derN if lexicalised.
  • Removes derNEss if lexicalised, and both nouns are essive.
  • Removes derA or PrsPrc or VGen if lexicalised. VGen is a chance.
  • Removes derAdv when Adv is lexicalised.
  • Removes VAbess when Adv is lexicalised.
  • Removes derVhmm Does this function?
  • derHderAlla removes Der/h Der/alla if Der/halla.
  • derAlla removes Der/halla if Der/alla.
  • Removes derH if Der/InchL.
  • Removes derST if Der/ahtti #OBS se på denne

Fragments and headliners

  • foto
  • Sem/Act selects lexicalised NomAct in fragments (instead of looking for VFIN).
  • AnomInf initial adjectiv or ceartain nouns
  • ACompPl adjective plural nomitative, not comp sg nor adv
  • SA kurssat
  • NotGen
  • compgo

Adjectives or nouns, not adverbs

  • Aifeambbo selects A after eambbo
  • muhtunlagan removes lága Ess if Indef ja lágan A
  • aiggePo removes áigge Po, which belongs to MT and thu

Adjective plural, not comparative

  • positivepl Pos Pl not Comp Pl for man A sii leat

Adverbs

  • IFF buotAdv: buot Adv in front of Superl

Lexicalised adverbs

It is useful to select early the adverbial reading for potensial nouns or verbs.

  • aibbasAdv áibbas dolin
  • aloGen removes állu Gen, álo Adv vs. N Gen
  • aiddo
  • bealisAdv
  • bearreAdv beare vs bearri
  • ilusAdv
  • rámisA
  • mannelTimeAdv golbma jagi maŋŋel
  • Advbadjelii nahkehit badjelii
  • AdvSTV váldit mielde, oahppat bajil. eará? STRICT-TRANS-V is too strong
  • cadaAdv if oažžut juoidá čađa
  • cohkkutAdv čohkkut
  • dussaiAdv
  • gaskanAdvVGen
  • gotAdv
  • ovdalgoCS
  • ikteAdv
  • miehtaV
  • mannelAdv
  • miehtaPr
  • aigiAdv guokte vahku áigi
  • viimmatAdv
  • dalleAdv
  • dusseAdv
  • alggageAdv
  • bearraiAdv
  • boaittobealeAdv
  • buresAdv
  • cadatAdv
  • cuozzutAdv
  • dadjatAdv
  • dadjatAdv2
  • dainnaAdv
  • danin (Pron Ess OR Adv)
  • daninAdv selects danin Adv. It is a special rule, only negative restrictions.
  • Select Ess, and then kill?
  • dassaAdv
  • dakkoAdv
  • jusCS
  • duoAdv
  • duoN
  • duodaidAdv
  • plcadv words like nuortan adv (DOPPE) not N Ess
  • AdvNotNA Adverbs, not nouns or adjectives
  • biras is noun and not adverb if in GN context
  • AComp remove A Comp when Adv
  • birrasii removes birrasii N
  • dieđusge chooses adv
  • sávvamis chooses adv
  • beali chooses adv
  • doarvaiAdv removes birrasii N
  • doložat removes doalut N
  • eanasAdv
  • eambbogo selects Adv eambbo go
  • eanetAdv
  • AdvComp
  • easkkaAdv
  • gaskatAdv
  • goassigeAdv
  • gosaAdv
  • gustoAdv
  • gustoAdvláhka
  • guhkasAdv
  • VifVFIN removes V
  • harveAdv
  • juogoQst
  • justeAdv
  • jámasAdv
  • loahpasAdv
  • liikkaAdv
  • luovosAdv
  • maninAdv
  • manneAdv
  • muhtuminAdv3
  • njuolgaAdv
  • oddasitAdv
  • oktanAdv
  • ollengeAdv i
  • ovttasAdv
  • oktiiV remove
  • oktiiAdv select
  • ollasitAdv selects
  • radjaiPo selects
  • rabasAdv selects
  • rabasAttr selects
  • rabasANom selects
  • soaittáhagasAdv selects
  • seahkáPl selects Pl
  • seammaAdv selects
  • unnanAdv selects
  • varraAdv selects
  • valjisAdv selects
  • vehaziidAdv selects
  • visotdAdv selects
  • vuhtiiAdv

Pronouns

  • recipr, reciprPl select Recipr

Nouns, not verbs

  • álbmotN, ii V.
  • headisge, ii heađisge.
  • loahppa after TIME Gen.

Lexical selection - nouns

  • sahkaEss if Mii lea sáhkan.
  • sahkaPl after PLURALIZER in NP
  • UsImprt removes Imprt Sg3 for all nouns in -us
  • SUBImprt removes Imprt when it can be a part of an NP
  • oahppit, ii Imprt.
  • bargi, ii Imprt.

mánnu vs mánus

Not noun

Adposition or not

  • The rules Pooaivai, Pogiedas removes oaivái and gieđas as Po
  • aldatV1, aldatPo, KillaldatV for the problem aldat V vs. alde Po

Not Qst

  • AdvQst removes dego/nugo Qst

Interjections

  • Interjlemma voja voja nana nana select interj if repeated
  • Interj or not

Px-rules for special nouns

  • NnoPx Remove Px for special nouns
  • gaskaneaset selects Po for gaskaneaset

Some verb rules

  • vfingo selects VFIN in front of go Qst
  • buoritV removes buorit as V
  • Some brave rules for removing Imprt
  • ImprtCopPrfPrc removes imperative readings in front of coopulas and PrfPrc
  • FocV revmoves Foc when Actio, PrfPrc, VGen, e.g. čađahan, ovttasge

Particular CS

  • madeCS for mađe/mađi and dađe/dađi
  • dadeCS for mađe/mađi and dađe/dađi

Verb or Noun?

  • Včiehká selects V instead of N when nomintive to the right and accusative to the left fápmu čiehká luottaid

Adpositions

Adpositions, not verbs

  • bealisPo removes imperatives when Po lookalikes

Section 2:LOCAL DISAMBIGUATION - CYCLE 1

FAMILY pronouns

Pron Pers 1. p.

  • moai This rule is not in use because of REMOVE: Prop
  • miiPersLeft1, miiPersLeft2, _miiPersRight select mii Pers

Pron Pers 2. p.

  • donDem selecst don as Dem instead of Pers
  • donPers selecst don as Pers instead of Dem

Pron Pers 3. p.

  • sonSG3V, sonRel, goson select son as Pers, Rel or Pcle
  • dePcle de as Pcle
  • sutnje ( = forms of the verb "suotnjat")
  • datPlIll selects dát Pron Dem Pl Ill
  • daiddaVerb removes dáidda N Sg Nom
  • dasaVGen, dasaLassin dasa,datSg3, datSg3PrfPrc ( = forms of the verb "dassat"):
  • dasaILLV choses dasa to the left of verbs like duhtat, suhttat, luohttit
  • DemPlLoc selects Dem when Dem Pl Loc and agreement, perhaps no need for it here because we have agreement-rules later. Men viktig: her blir vi kvitt duo N.
  • DemPlCom selects Dem when Dem Pl Com and agreement, perhaps no need for it here because we have agreement-rules later.
  • datPersCopulas select Pers in front of copula. I setninger som Riššat dat gal leat musge, jus eai leačča njuoskan. tolker jeg dat som Pcle. Derfor constraint hva som kommer etter.
  • datPcle1 selects dat Pcle between N and finite, even if there is agreement between verb and dat .
  • datPcle2 selects dat Pcle when there is no agreement between verb and dat .
  • KilldatPcle removes the remaining dat Pcle
  • PersAcc selects Pers Acc in accusativ infinitive clauses with object
  • datPers selects Pers. I made it stronger than it was. ref. r897 in sme-dis.rle
  • datDemSg selects Dem from Pron Pers Sg3 Gen
  • datPersPl3 selects dat Pl3 in front of V Pl3 and V Du3 and Rel Pl

An early rule for "eanaš"/"eanas"

  • eanasPron selects Pron in front of Pron Loc

Px constraints

First select Px, then remove all remaining Px

  • Set with adjectives, which are documented to have Px in our corpus
  • APxifN Remove A Px if N:
  • PxAlone Remove Px if it is only word in the sentence, and not a typical px-term
  • APx Remove A Px if Adv of A Ess og A Attr og PrfPrc or Loc
  • PxLocIll Remove Px if viesus vissui or similar
  • NPxPrfPrc Remove Px if PrfPrc with leat to the left
  • Nouns: NomPxSg1 (not Ess) as the only word in a sentence. Needs no disambiguation.
  • Nouns: AccPxSg1 after a TV verb. Exception for Aux.
  • Nouns: AccPxSg1 after a TV Inf verb.
  • PxSg1LocAcc is Acc to the right.
  • PxSg1Acc is Acc to the right.
  • coordination PxSg1coord
  • PxSg1coordLast for the last word of a coordination
  • ReflPxSg1 lean oahppan alddán
  • Nouns: PxSg2 if SG2-V. The rule needs no disambiguation. The DON-constraint because of homonymi with (N Pl)
  • PxSg2Acc if TV to the right
  • PxSg2AccImprt if TV Imprt to the left
  • PxSg2AccPrfPrc after PrfPrc
  • NotPxSg2 if no Sg2
  • PxSg2GenPo if in front of Po, after til verb
  • PxSg2Loc after habitivconstruction
  • ánsuPx
  • atnitPx removes Px for for atnit muittus, gudnis, árvvus, čalmmis
  • Nouns: PxSg3Acc if Sg3 or Sg to the left
  • Nouns: PxSg3Acc if Sg3 or Sg to the left
  • Nouns: PxSg3AccPrfPrc if PrfPrc and Sg3 to the left
  • PxSg3GenPo1 in front of Po, to the left of the owner
  • PxSg3GenPo2 in front of Po, to the left of the owner
  • Genguossis is selection Gen, not only with Px. The FAMILY-set would be better than Sem/Hum-tag, but there is often a propernoun connected to the noun. guossái and guossis should have Po analysis?
  • GenNPFinal selects Gen as the modifier of a noun in the end of a sentence.
  • PxSg3Nom
  • PxGenNorPo
  • PxGenNum
  • PxGenPr
  • PXGenoaivai for oaivái Po, there could be more Po for this rule?
  • eallitAcc Selects Acc for eallit IV if you are eallin or eallinahki
  • PXAccCoor
  • PxSg3CC in coordination with the owner
  • PxSgIllPx
  • gaskaAcc

We end section 2 by removing all remaining Px

  • KillPx removes all remaining Px readings

Section 3:Certain verb readings

  • FinGoInf for vai áigu go njulget.. Lene: we don't need this

verb or adv

  • NotVGenIfDer removes VGen if 0 = Der/Pass or Der...(r947)
  • NotVGenIfDer selects Actio Ess
  • NotActio selects Actio Ess

All imperatives

For imperative disambiguation we need the following: Pick imperative contexts, and thereafter remove imperative. Such contexts are: Imperative verb sentence-initially with exclamation mark

  • NotEmbeddedImprt removed Imprt after CS
  • NotImprtWhenInd removes Imprt if part of an Ind domain
  • NotImprtWhenIndCoor removes Imprt when coordination of an Ind domain - a very special case
  • NotImprtIfAttrLeft removes Imprt after attribute
  • NotImprtIfRel removes Imprt after Rel, unify this with other left context (r948)
  • ImprtDADJAT removes DADJAT

Sg1 - early cycle, safe rules

  • VSg1IfLeftMun selects Sg1 when "mun" is to the left (r949)
  • VSG1IfRightMun selects Sg1 when "mun" is to the right (r950)

Sg2 - early cycle, safe rules

  • VSG2IfLeftDon selects Sg2 when "don" is to the left (r951)
  • VSG2IfRightDon selects Sg2 when "don" is to the right (r952)
  • VInfIfAhte removes Inf if there is no other VFIN between BOS and "ahte" (r953)

Sg3 - early cycle, safe rules

  • VSG3IfLeftSon selects Sg3 when "son" is to the left (r954)
  • VSG3IfRithgSon selects Sg3 when "son" is to the right (r954)
  • VNotSg3When12Left removes Sg3 if 12 Pron immediate left (r955)
  • VNotSg3IfCom removes Sg3 in X with Y is... (r957)
  • Sg3vdic selects Sg3 if VERBAL-ACTIVITY between comma and Nom
  • NegSg3BeforeFoc selects Neg before Foc/ge or ConNeg (r959)
  • vfin removes verb reading when the reading should be noun

Negative verb, not abbreviation or roman numeral Ii.

Du1 - early cycle, safe rules

These Du1, Du2 rules are (almost) not in use in our corpus, but we keep them for completeness.

  • VDu1IfMoaiLeft selects Du1 when "moai" left (r960)
  • VDu1IfMoaiRight selects Du1 when "moai" right (r961)

Du2 - early cycle, safe rules

The next two rules are not found in the corpus, but logically they belong, to cover the whole paradigm. There is no verb-internal homonymy here, but there is homonymy with e.g. Illative for certain verbs.

  • VDu2IFDoaiLeft selects Du2 if "doai" to the left (r962)
  • VDu2IFDoaiRight selects Du2 if "doai" to the right (r963)

Du3 - early cycle, safe rules

The competitor to Du3 is -ba Foc.

  • VDu3IfSoaiLeft selects Du3 when "soai" left (r964)
  • VDu3IFSoaiLeft selects Du2 if "doai" to the right (r965)
  • VDu3IfGuokteLeft selects Du3 if "guokte" left (r966) - 15
  • VDu3IfGuokteRight removes Sg3 if "guokte" right and 0 Du3 (r967)
  • VDu3IfNjaNLeft selects Du3 as verb with coordinated subject to the left (r968) - 43
  • VDu3IfNjaNRight selects Du3 as verb with coordinated subject to the right (r969) - 12
  • VDu3IfCollLeft hmm, remove this?

Pl1 - early cycle, safe rules

The competitor here is obviously Inf, but also Pl3 and Prt Sg2.

  • goasbeareInf goas beare Inf
  • VPl1IfMiiLeft selects Pl1 if "mii" Pron to the left (r971) - 3163
  • VPl1IfMiiRight selects Pl1 if "mii" Pron to the right (r972) - 272
  • VPl1NotImprIfMiiLeft removes Imprt if if "mii" Pron to the left and 0 = "mii" (r973) - 557

Pl2 - early cycle, safe rules

These rules are not used when disambiguating the corpus

  • VPl2IfDiiLeft selects Pl2 if "dii" Pron to the left (r974) - 0
  • VPl2IfDiiRight selects Pl2 if "dii" Pron to the right (r975) - 0

Pl3 - early cycle, safe rules

Select...

  • r976 SE V Pl1 if *-1 SII
  • r977 SE V Pl1 if *1 SII
  • VPl3jaPl3 selects Prt Pl3 in coordination (r978)
  • muVPl3 removes Prs Pl1 after mu

The following two may be joined:

  • VPl3IfPronRelLeft1 selects Pl3 if -1 Rel is linked to -2 Pl (r979) - 7801
  • VPl3IfPronRelLeft2 selects Pl3 if -1 Rel is linked via COMMA to -3 Pl (r980) - 853
  • VPl3IfCSLinkPl3Left selects Pl3 if -1 Rel is linked via COMMA to -3 Pl (r979) - 341

Remove...

The following two may be joined:

  • r982 removes Prt Sg2 if Pl3 subject - 6002
  • r983 removes Prt Sg2 if Pl3 subject via CS - 305
  • VPl3Lookalikes removes "verbs" like "manne" and "dušše" (r984) - 274
  • VSg3Lookalikes removes "verbs" like "skuvlii"
  • VPl3NotSg2BefPassive removes Sg2 for Pl3 and Inf before passive (r985)
  • EssNotV selects Ess instead of VFIN
  • nuorra (vs. nuorrat V)
  • PlNomCoor Selects (N Pl Nom)
  • johtilit og bastilit removed johtit + Der/l

PrsPrc

  • PrsPrc selects PrsPrc if coordinated with A - 10 Early rule since many PrsPrc readings are removed later.

OBS: denne er ikke helt bra

  • Actio Gen
  • BeallileatPl3 when bealli or oassi + Pl Loc
  • ENInf1
  • ENInf2 selects Inf (NOTE, this was further down in sme-dis)
  • ENInfcoor1 selects Inf coor
  • ENInfcoor2 selects Inf coor
  • listInf in lists

Section 4:CYCLE 1B:REMOVING THE READINGS THAT WERE LEFT FROM THE 1A RULES

We don't need more Px sections, it's done alrady

Noun, adjectiv, PrsPrc or not?

  • NnotAcoord removes A instead of N (earlier: selects N instead of A), based on coordination with N, and a vfin-verb
  • NPlbeforeRel, NSgbeforeRel select N in front of Rel and MO

Adjectives and adverbs

Adv or not?

maid has many readings and as Rel it is a member of S-BOUNDARY. Therefore we need to disambiguate is early in this file. Most important is to select Adv. Because of that A ang N still can have Vfin readings, it is difficult to make very general rules.

  • vaikkomii
  • giitu or not
  • gilvu or not
  • AdvPx
  • comparAdv
  • badjelisAdv
  • guhkáAdv
  • lasiAdv
  • loanasAdv
  • oaivvisAdv
  • guossaiAdv
  • AdvinfrontofPrfPrc
  • viidáseappotAdv
  • viidásetAdv
  • vuostálagaAdv
  • maidAdv1 selects maid Adv when there is no vfin to the right.
  • maidAdv2 selects maid Adv copulas and PrfPrc or Actio Ess. We need this rule because of that there can be an Inf to the right which also has Vfin reading.
  • maidAdv3 selects maid Adv even if there is a vfin to the right.
  • maidAdv4 selects maid Adv between two verbs or the verb after is IV
  • maidAdv5 selects maid Adv in front of Comp which at this stage can have vfin analysis.
  • maidAdv6 selects maid Adv between copulas Pl3 and N Pl.
  • maidAdv7 in a special construction with geahččat
  • maidAdv8 selects maid Adv after a Pers
  • maidAdv9 selects maid Adv even
  • maidAdv10 selects maid Adv iežas
  • maidAdv11 selects maid Adv iežas
  • maidAdv12 selects maid Adv for Lea maid A Inf
  • maidAdv13 selects maid Adv for
  • AdvPlc selects Adv for
  • KillmaidAdv removed the remaining maid Adv
  • mielasAdv

matPcle

The following two rules are omitted. They only inflect on the disambiguation of mat pcle, a wackernagel, which is done in the rule over here, I think.

  • olluNom
  • olluAdv
  • valjitAdv
  • vejolaččatAdv
  • aččatAttr
  • jogoAdv jogo and juoga as adverbs
  • AdvPx selects Adv Px instead of N Px
  • AdvwhenAPl selects A Pl instead of Adv

Disambiguating abbreviations

  • AttrABBRNum

Disambiguating particles

  • sonPcle selects son Pcle, the remaining Pcle are removed

Disambiguating clitics

Disambiguating numerals

Disambiguating adpositions

čađa

  • caddaN if čađa and movement-v

Commented out som adp-rules we don't need anymore:

geahčai

  • geahcaiPP not geahččat V

guovddaš

  • guovddasPP or not

mađe

  • madePo after Num Gen
  • NumMade Num before mađe

miehta

  • "miehtá" is also VFIN, and miehtá needs special treatment
    • miehtaPo after place or time Gen
    • oidnosisAdv
    • "ovddas" has many readings and needs special treatment
      • ovddasPo - commented out because we don't need it
    • special rules for rastá because it often is Adv, and it can be an object connected to the PP
      • rastaAdv čuohppat/časkit/sahet rastá
            • birraPo, birraPr special rules for birra because it often is Adv, and it can be an object connected to the PP
            • "vuostá" has many readings and needs special treatment
              • vuostaAdv váldit vuostá/vuostái
              • vuostaPr váldit vuostá/vuostái
            • vuollel ja badjel as Adv in front of Num

            LIST LG-MATERIAL = Inf Adv Nom ;

            • gaskasPosticky, gaskasPrsticky selects Po after coordinating language materials
            • PoParantes selects Po after paranteces
            • PoNomCompl removes Po if no possible complement to the left
            • PoMeasure removes Po when MEASURE to the left
            • PrGen1 selects Pr
            • PrGen2 selects Pr
            • PrNoCompl removes Pr if no complement to the right
            • PoGen selects Po

            Diambiguation Noun vs. Po or Pr:

            • vuollaiPo selects
            • beallaiPo selects
            • PrTime
            • ovdalPr selects
            • gaskanPo selects
            • gaskkasPo selects
            • lassinPo removes
            • ovddasPo1 selects
            • ovddasPo2 selects
            • ovddasPo3 selects
            • ovddasPocoord selects
            • NwhenPo removes N if Po
            • VwhenPo removes V if Po

            Some particular subjunctions and Neg Sup

            • amasCS selects CS, not A or Neg Sup
            • amasA selects A, not CS or Neg Sup
            • amasNegSup selects Neg Sup, not CS or A
            • amasNegSup selects Neg Sup, not CS or A
            • amatNegSup selects Neg Sup, not CS
            • dasgoCS selects CS, not Qst
            • Select and remove vaikkoAdv,

            go as CS and Qst Pcle

            First select all "go" Qst Pcle, then remove them so the rest will be "go" CS

            • standQst selects Pcle in standard questions with question mark. Also without question mark if the verb is in 2. person.
            • standQst selects Pcle in standard questions without question mark
            • objQst selects Pcle in questions which function as object in the clause
            • objQst2 selects Pcle in standard questions where an object follows VFIN
            • subQst selects Pcle in questions as subordinated clause
            • vaiQst selects Pcle in questions with vai
            • auxQst selects Pcle in questions as subordinated clause, starting with AUX
            • refQst selects Pcle in two main clauses, the first one a question which is referred to in the second.
            • nounQst selects Pcle for go after NP
            • poQst selects Pcle for go after Po
            • negQst selects Pcle for go after Neg
            • AdvQst selects Pcle for go after WORD
            • killPcle removes all remaining Pcle for go

            Section 9 WORD-SPECIFIC RULES

            Some particular subjunctions

            Adverb rules

            MAPPING OF COMP-CS< , COMPLEMENTS OF PARTICLES IN COMPARISON

            First map all COMP-CS<, then remove the other readings

            • compInf Inf go Inf
            • ComptimeAdvl buoret go ovdal
            • ComptimeAdvl ii nu ollu go dál
            • Compadvlcase eará sivas go fuorrávuođas
            • CompNumP uhcit go njealji stivrralahtu doarjagiin
            • CompNumP numerals
            • CompEanet dohko eanet go
            • Compvejolas go vejolaš
            • compNomHead NP-HEAD-NOM (ADVL) go NP-HEAD-NOM (ADVL). VFIN-NOT-IMPRT pga manglende disamgiguering
            • CompNomHead Comp NP-HEAD-NOM leat go NP-HEAD-NOM
            • compMisc go geassebuođut, go dán áigge
            • Compdego dego @COMP-CS<
            • compAccdego Acc dego Acc
            • compAccgo Acc go Acc
            • compNum TRANS-V eambbo go Num
            • compCoord coordination
            • compCoordAttr coordination again, now with Attr. Speacial rule because of that Attr also has other readings.
            • compInf
            • compInf
            • compInfCoor
            • killAllnotComp Removes analysis which are not @COMP-CS<
              • goCSbeforeComp Selects CS analysis in front of @COMP-CS<
              • ACompgo Selects Comp analysis in front of go and @COMP-CS<

              MAPPING OF CC AND CS

              Mostly we map both @CNP and @CVP, then we select @CNP, after that we remove them so @CVP remains

              • cnpCompSC Map @CNP if @COMP-CS< or COMPAR ahte
              • cnpCompSpec special rule because of PrfPrc = VFIN
              • CSasCNPCVP Map some CSs both @CNP @CVP
              • CSasCVP Map @CVP to CS
              • CCasCNPCVP Map (@CNP @CVP) to CC
              • ahteCNP ahte CC @CNP, remove the rest
              • killAllahtenotCS All other occurrences of "ahte" are CSs.
              • RelCNPRel maid ja gos
              • vaiCCCNP vai as CC or CS
              • vaiCC remove vai as CC
              • vaiCCNegQst1 vai CC @CVP before Neg or question
              • vaiCCNegQst2 vai CC @CNP in question about two alternatives
              • vaiCCPrfPrcInfQst vai CC @CNP in question about two alternatives
              • killAllvainotCSCVP Select all vai CS @CVP
              • dadeCNP removes dađe @CNP, so @CVP remains
              • CVPNPron No finite verb or verbalactivity in front N/Pron @CNP N/Pron
              • CVPnoVfin No potential finite verb following
              • CVPnoVfin Infitive following
              • CVPnoVfin_iige didn't succeed including iige in barrier in the last rule
              • CVPInfInf between to Inf
              • CVPadvladvl between to ADVL
              • CVPAdvAdv between to Adv
              • CVPActioNom
              • CVPnoVfinAdvl No finite verb in front ADVLCASE @CNP ADVLCASE
              • CVPAdvNom Nom @CNP Adv Nom
              • CVPCopNomInf COPULAS Nom @CNP Nom Inf
              • CVPoppramsing Lásse, Iŋgá ja mun
              • CVPCmp/SplitR Cmp/SplitR @CNP
              • CVPwrongCmpnd wrongly formatted compounds
              • CVPAAttr A Attr @CNP A Attr
              • CVPA A @CNP A
              • CVPAccAdv Acc @CNP Adv Acc
              • CVNFauxcFmainv
              • killAllCNP removes all remaining @CNP
              • XCC-CS removes CC and CS with no synttag

              PRONOUNS

              Plural?

              • PlSg3V removes plural in front of Sg3 verb (and SgPl3V does the opposite)

              Interrogative and relative pronouns

              • Interr selects interrogative pronouns in questions
              • InterrIfPot selects interrogative pronouns in potential sentences, and after that we remove the remaining Interr
              • munPl3 removes Pron Pers Pl3 if there is no verb agreement
              • Rel selects Rel
              • RelSg1, RelSg2 select Rel
              • RelPl selects Rel
              • RelPl removes Rel

              Emphatic ieš

              • ies1Pl, ies2Pl select Pl for ieža
              • iesDu select Pl for ieža

              Numerals

              • NifNum
              • AdvOvtta
              • AdvNumEss
              • NumCurrency Selects Num
              • NumNomJahki Selects (Num Nom)
              • NumDassa Selects (Num Nom)
              • NumAccCurrency Selects (Num Acc)
              • árvosátniNum Selects (Num Nom)
              • NumNom Selects (Num Nom)
              • NumNomCoord Selects (Num Nom)
              • r1082 Selects (Num Nom)
              • year Selects (Num Gen)
              • numunit Selects (Num Gen) + NUMUNIT
              • NumGenPo Selects Gen if you are Num and there is a Gen following the first Gen to the right gávcci máná njuni ovddas
              • WWNumOrdIllAttr selects Ill Attr and Loc Attr for numerals and ordinals

              Indefinite pronouns

              The rules are not documented yet

              • IndefAttr1 Selects (Indef Attr)
              • IndefAttr2 Selects (Indef Attr)
              • IndefAttr3 Selects (Indef Attr)
              • NoAttr Removes Attr if you are Pron and first one to your right is (Pron Rel)
              • NoIndefAttr Removes (Indef Attr) if first one to the right is (Pron Pers Loc)
              • NoIndefGen Removes (Pron Gen Indef) or (Pron Acc Indef) if intransitive mainverb to the left and end of sentence to the right muhto gávdnojit maid eará
              • IndefAttr4 Selects Indef if you are Interr, and to the left is jus
              • AttrBuot IFF-rule
              • IndefNom Selects (Pron Indef Nom) if you are BUOT and first one to the right is PL3-V
              • IndefNom2 Selects Indef Nom if you are BUOT and there is no transitive verb to your left or roght in the clause
              • miiIndef it vaikko mii or mii beare

              Demonstrative pronouns - should have a look at these

              • DemPlIll removes Dem Ill and Dem Loc in front of Acc
              • DemSgNom selects Dem Nom Sg if VFIN Sg3
              • DemIndefAttr selects Dem in front of Indef Attr, no verb to the left
              • DemGenSeammas selects dat Dem Gen in front seammás
              • DemSg removes Dem Sg when there is no Sg N to the right
              • datPersSg3 selects dat Pers Sg3 when there is no N to the right
              • PersNRel selects Pers Sg3 when there is a N and a Rel to the right
              • DemMeasure removes Dem in front of a Num and MEASURE or NUMUNIT in Ill

              Disambiguating adjectives

              Rules related to specific adjectives

              • jagáš
              • boaris A or N
              • dáláš
              • dološ
              • garra N vs. garas A
              • nanus
              • adjective or noun?
              • sierra
              • surgat
              • veara
              • vulitAttr
              • Comp rules select Comp A

              Attribute disambiguation

              • AttrVFIN removes Attr in front of VFIN
              • AttrnotNA removes Attr when no N or A to the right
              • AttrnotNA removes Attr when no N or A to the right
              • ANomILLA selects Nom when ILL-A

              Rules for Attr between Dem and N

              • AAttrDemSg1, AAttrDemPl1
              • AAttrDemSg2, AAttrDemPl2
              • AAttrDemSg3, AAttrDemPl3
              • AAttrDemSgIll, AAttrDemPlIll
              • AAttrDemSgLoc, AAttrDemPlLoc
              • AAttrDemComPl
              • AAttrDemdakkar

              Other attribute rules

              • Not attribute in front of Ess: dovddus sánálaš nissonin
              • AAttrN no copulas close to the left
              • AAttrCop copulas close to the left
              • AttrPlacelaš This rule selects Sem/Plc Der/lasj A Attr in front of Prop or N
              • AttrCord
              • AdvManimus
              • Advovdalaš
              • AttrIllCop
              • AttrAdv
              • Cop
              • ANom removes A Nom
              • AAttr selects A Attr
              • ASuperlAttr selects A Superl Attr
              • AdvN removes Adv
              • AAttrPunct
              • AAttrgoAAttr
              • AttrTIME bad rule
              • AAttrCoord1 coordination, first part
              • AAttrCoord2 coordination, first part
              • AAttrCoord2 coordination, second part
              • PrfPrcCoordA selects PrfPrc in coordination with an A
              • ACoordPrfPrc selects A itn coordination with PrfPrc
              • AAttrContra selects A itn coordination with PrfPrc

              Special rules for 'buorre' (the only adjective showing case agreement)

              This block of rules is there to ensure case agreement for comparatives.

              • Select Pl Nom if V Pl3
              • Remove Nom, Acc and Gen if Comp

              alit vs. allat Comp Attr

              • allat in front of ALLAT OR MONEY OR EDUCATION OR go
              • alitColour in coordination with COLOUR
              • alitN in front of VEHICLE, CLOTHES, BEDCLOTHES, BUILDING and more
              • alitEOS in the end of a sentence
              • APlNomafterCop selects A Pl Nom after copulas and Pl Nom OR Pl Pron
              • APlNomafterCop2 selects A Pl Nom after copulas and Pl Nom OR Pl Pron
              • APlNomafterDu selects A Pl Nom after copulas and Du
              • ASgNomNoSubj selects A Sg Nom after copulas Sg3 or Neg Sg3
              • ASgNomafterCop selects A Sg Nom after copulas and Sg Nom, not so strong constraint for the target
              • ASgNomEssCopNeg selects A Sg Nom after copulas Sg3 or Neg Sg3s,
              • dsfa
              • AcompGo Selects (A Comp Nom) even if there is no verb (ellipse)
              • Wr1775xc Selects (A Sg Nom) if you are (N Sg Loc), Der/NomAg or (Ex/N A). Copulas is to the left. EOS or CLB is to the right
              • Wr1776xc selects (A Sg Nom)

              And now some rules for adverbs that modify adjectives

              Proper nouns

              VERBS

              Disambiguating verbs - part 1

              First ConNeg forms, they are dependent upon Neg verbs. Then Imperative (with their special syntax), infinitive, and other infinite forms. Person comes later (in part 2)

              ConNeg forms

              Number following the rule headers below refer to numbers of hit in a 13 053 859 word corpus.

              • ConNegImp selects ConNeg Imprt if Neg Imprt to the left. - 4265
              • PrfPrcConNeg to ConNeg Aux after PrfPrc
              • ConNegIfNeg selects Ind ConNeg if Neg Ind to the left. This is the main (and common) ConNeg rule. - 660327
              • ConNegPrt selects Prt if Prt to the left
              • ConNegCondIfNeg selects Cond ConNeg if Neg Cond to the left. Less used, obviously. - 0 - homonymi?
              • ConNegPrfPrc selects ConNeg for leat when topicalised PrfPrc between Neg and leat - 713
              • ConNegImpCC catches the second ConNeg in cases like don't smile or laugh - 0
              • ConNegIndCC catches the second ConNeg in cases like doesn't smile or laugh - 369
              • NotConNegIfNotNeg removes ConNeg if no Neg to the left. Consider unifying with NotConNegNotNeg. - 1094269
              • NotConNegNotNeg removes remaining ConNegs whenever no Neg to the left. - 5862

              Imperative

              See also Imprt or Ind some sections down.

              • PassLNotImprt removes Imprt when passive (sentence-initial, hence important)
              • ImprtLeat says BOS Leat A is Imprt - 575
              • ImprtDál
              • SelImprtExcl selects initial Imprt when excl mark
              • ImprtComma
              • ImprtNotVGen
              • NotImprtInd
              • NotImprtConNeg
              • NotImprtA
              • NotImprtN
              • NotImprtVFIN
              • NotImprtSlash
              • NotImprtGo
              • bearrat TV or berret IV - berret is aux

              Infinitive

              • r2974 was moved up to select PL3-V after N Pl, might be relaxed to REMOVE Inf
              • headofparts
              • r2976 was moved up to select PL3-V after N Pl, might be relaxed to REMOVE Inf
              • r1809 Not Pl1 (but Inf) if VFIN to the left, This is the basic Inf rule.
              • r1812
              • InfCompCs
              • r1811
              • EssInf

              Rules that prevent later selection of Inf for a finite verb in the frame

              INF-V...CC...

              • r1816
              • r1818
              • r1819
              • r1820
              • r1821
              • r1823
              • r1824
              • r1825
              • r1827
              • r1828

              Verbgenitive

              • VGen is typo
              • VGen selects VGen after VGEN-V-TRIGGER-verb
              • Gen2 selects VGen after after gaskan and lahka
              • VGen3 selects VGen after copulas
              • VGen4
              • VGenCoor
              • KillAllVGen removes all VGen (r1842)

              Supinum vs. potential -- no example found in large corpus

              Perfect Participle

              • r1844 removes PrfPrc if 0 is the second N in an N and ... N construction
              • r1844 removes PrfPrc if 0 is the second N in an N and Gen ... N construction (this is marginal)
              • PrfPrc_Ess removes N Ess if 0 PrfPrc
              • r1852 selects PrfPrc if copula to the left
              • r1853 selects PrfPrc if Rel to the left which again is linked to copula

              Topicalized version

              the following chapter should be possible to unify.

              • r1855 selects PrfPrc if Nom to the left linked to copula
              • r1857 selects PrfPrc if Acc to the left linked to copula
              • r1858 selects PrfPrc if NP head to the left linked to copula
              • r1857 selects PrfPrc if copula to the left
              • r1861 selects PrfPrc if VFIN to the left
              • r3576 selects PrfPrc if Acc to the left linked to activity verb
              • r1863 is the mannan vahkku rule

              Actio

              Present participle

              • orrut vs. orrot)

              Rules for "addit" (which is an adjective, but more often a verb)

              Actio Loc = N Loc

              • ActioLocleat is an IFF rule, we also need rule for 'leat', like in lea go biergu oastimis
              • ActioLoc is an IFF rule, we also need rule for 'leat', like in lea go biergu oastimis

              Actio Nom = Ess

              Imprt or Ind

              • removeAllImp

              Nouns or verbs

              The rules are no documented yet

              • VFINAttr
              • NPlbuorit
              • ActioEssNum
              • ActEssIfSensationv
              • NoActorIfSg3
              • GenIfPo
              • semináraNOM

              Demonstrative pronouns, agreement in DP - should it be moved to after verbmappings?

              The rules are no documented yet

              • DemAttr
              • IndefAgree guhtege goappašat iešguhtege guhte
              • DemCASEPl
              • DemCASESg
              • DemAttrNum
              • DemAcc
              • DemAttr

              VERB MAPPINGS

              Verbs as predicatives (@SPRED>) and (@<OPRED)

              The tags (@SPRED>) and (@<OPRED) target PrfPrc

              The rules are no documented yet

              • spredPrfPrc Buressivdniduvvon lehkos (topicalised PrfPrc) -- was r494
              • opredPrfPrc
              • opredPrfPrc

              Passive verbs often have

              Verbs as prenominal participles (@>N):

              • Some verbs will not be @>N if not Pass
              • NPrfPrc1 with 1C N Nom
              • NPrfPrc2 with -1C Dem or Num or Attr or Indef
              • NPrfPrc3 with PrfPrc or ConNeg to the left, the N can be different cases
              • NPrfPrc4 mannat in front of TIME
              • NPrfPrc5 for LEX-PASS
              • NPrfPrcPr after Pr
              • NPrfPrcPo before Po
              • NPrfPrcGen after Gen
              • NPrfPrc between aux and prfprc
              • NPrfPrc6 the verb can be to the right
              • NPrfPrc7 Der/Pass, no TIME to the right
              • NPrfPrcCoor coordination

              (@+FAUXV) and (@+FMAINV) target Neg, orrut

              • +FAUXVNeg
              • +FMAINVorrut finite orrut
              • FAUXVorrut finite orrut
              • FAUXVorrut infinite orrut

              (@A<) target Inf

              • AInf Inf
              • r368

              (@<SUBJ) target Inf

              • <SUBJInf2
              • r354
              • <SUBJInf3
              • <SUBJInf4
              • <SUBJInf5
              • <SUBJInf6
              • SUBJ>Inf

              (@<SPRED) target Inf

              (@<ADVL) target Inf, Actio Ess

              @-F<OBJ target Inf

              (@N<) target Inf, Actio Ess

              • N<Infcoor

              (@<ADVL) target Inf, Actio Ess

              • ADVLActioEss Inf

              (@<OBJ) target Inf, Actio Ess, PrfPrc

              • OBJActioEss Inf
              • OBJPrfPrc PrfPrc

              (@+FMAINV) and (@+FAUXV) and (@-FAUXV)

              • +FMAINVaux AUX-OR-MAIN verbs
              • +FAUXVcop AUX COPULAS
              • +FMAINVcop COPULAS verbs
              • +FAUXVaux AUX verbs
              • +FAUXVboahtit boahtit as AUX
              • -FAUXVaux AUX verbs
              • +FMAINVcopInfconstr leat before Inf
              • +FMAINVCop copulas even if PrfPrc coming after
              • +FAUXVCop copulas coming before the mainverb
              • +FAUXVCop copulas coming before the mainverb, relative clause inbetween
              • +FMAINVcopMannan leat before mannan TIME
              • +FMAINVHabconstr in habitive constructions
              • +FMAINVCoopCoord coordination
              • +FAUXVleat
              • +FMAINVAux1
              • -FMAINVAux2
              • +FAUXVCop copulas coming after the mainverb
              • +FAUXVboahtit boahtit coming before the mainverb
              • +FMAINVCop copulas
              • +FMAINV to the remaining finite verbs which are not AUX
              • +FMAINV to finite verb after mainverb

              (@-FMAINV) and (@-FAUXV)

              • -FAUXVConNegCop to ConNeg COPULAS
              • -FAUXVConNegAux to ConNeg AUX-OR-MAIN
              • -FAUXVConNegAux to ConNeg AUX
              • -FMAINVConNeg to ConNeg
              • -FMAINVConNeg to ConNeg
              • -FMAINVConNeg to ConNeg Aux after PrfPrc
              • -FMAINVConNegCop to ConNeg COPULAS
              • -FAUXVPrfPrcAux to PrfPrc AUX before Inf or Actio Ess
              • -FMAINVPrfPrc to PrfPrc
              • -FMAINVPrfPrcEss to PrfPrc before Ess
              • -FMAINVPrfPrcleat to PrfPrc leat
              • -FMAINVPrfPrcafterAuxAux to PrfPrc after two Auxs
              • -FMAINVPrfPrccoord to PrfPrc coordination
              • -FMAINVPrfPrccoord to PrfPrc coordination
              • -FMAINVPrfbeforeAux to PrfPrc before the Aux
              • -FMAINVPrfafterMan to PrfPrc before the Aux
              • -FMAINVInf to Inf
              • -FMAUXVActioEss to Actio Ess
              • -FMAINVActioEss to Actio Ess
              • -FMAINVSup to Sup
              • +FAUXV to Aux
              • NPrsPrc1 with 1C N Nom
              • ActioNom with 1C N Nom
              • <ADVLVAbessVAbess ADVL
              • <ADVLVGenVGen ADVL
              • ADVL>VGen VGen ADVL
              • <ADVLGerGerundium ADVL
              • ADVLGer>
              • -FMAINVLoc Actio Loc
              • >AActioGen Actio Gen
              • PrfPrcEllipsis being verbal head when finite verb is missing

              And then we remove the verbs which didn't get any syntactic tag, in favour of verbs with syntactic tags.

              • realverbX
              • NomActLocX
              • NomActX removes other readings when PrfPrc Or Actio Ess
              • IfonlyVerb selects the FMAINV reading in the cohort
              • IfonlyConNeg ConNeg if it is @-FMAINV or @-FAUXV

              __killifVinCohort__This rule removes all other readings, if there is a mapped V reading in the same cohort. Every case which this goes wrong, should be fixed in mapping rules or previous disrules.

              • X

              NOUNS

              CASE DISAMBIGUATION

              Num as subject, tricky cases - the rule should be here because of the verbdisambiguation

              • DiminNomPxSg1

              ACCUSATIVE-GENITIVE DISAMBIGUATION

              Secure rules for choosing Acc

              • PGenN selects Gen when (Pron Pers) to the left and N to the right mu sámevuođa iđuid
              • CoGen1 (quite strict) selects the first of coordinated genitives riikkaid, čearuid ja boazoorohagaid ovttasbarggu

              Semantihkka:Choosing accusative or genitive semantically

              • vuoiAcc selects accusative if vuoi or vuoi surgat to the left
              • lihkkuAcc selects accusative
              • SEMnotPossessor Removes Gen if you are not a possible possessor (a human) # HAB-ACTOR
              • SEMnotHUM removes Gen. This is when an NP is thought to be the OBJ, because it's not in the human sets and to the right is NON-FAMILY njálgáid mánáide.
              • SEMXr2066 Removes Gen if there is a human or org to the right, exeption for čállingiela áhčči and so on
              • SEMgenEss Removes Acc if there is Gen + Ess, like dálu eamidin
              • SEMXxr2071 Removes Gen: Nobody can possess a Proper name? Except from (Pron Pers) and Sem/Fem OR Sem/Mal
              • SEMXxPropOrg Removes Gen: Who can possess Prop Sem/Org?
              • SEMlohkat
              • SEMNation Removes Gen: Who can possess Sápmi?
              • SEMdep Select Gen if main-organization in front of department
              • SEMorghum select gen if organization or education in front of human or text
              • SEMXr2073 Remove Gen: Accusative in front of a human group loktema sámiid buorrin
              • SEMr2074 Selects Gen in front of HUMAN-GROUP
              • SEMGenOrg Selects Gen in front of Sem/Act
              • SEMactor Select Gen in front of ABSTRACT and RIEKTEDILLI unnitlogu oaidninčiegas
              • SEMXr2076 Selects Gen if you are HUMAN or Pron with an ABSTRACT to your right iežaset vuoigatvuođa
              • VocNom
              • SEMyouareNom Removes Gen and Acc when 0 FAMILY or PROFESSION because you are Nom. Not if -1 Num and VFIN is LEAT or IV Oahpai go Sire sámegiela
              • SEMyouareGen Removes Nom if movement verb to the left and illative to the right, because you are the modifier of Ill mannat Madame Tussaud kabinehttii
              • SEMnotNom Removes Nom if a Nom to the right followed by a transitive verb. 0 is animate and to the right is Ill. You are the modifier of Ill
              • SEMXxr2081 Removes Gen if NATION or POLITICAL-PLACE are to your right dilálašvuođaid sámi
              • SEMr2082 Selects Gen if you are LANGUAGE, giellanjuolggadus or giellaláhka in Acc-case and to your right is SAPMI-N-HEAD sámegiela hálddašanguovlun
              • SEMr2084 Selects Gen for hálddašanguovllu suohkanat/gielddat
              • SEMguovttis selects genitive in front of guovttos and guovttis
              • SEMXr2087 selects Gen if you are a Prop/Plc followed by "gielda" or "suohkan"
              • SEMXr2087 Selects Gen if you have "eana" or "guovu" immediately to your right Gomorra eatnamii
              • SEMhumgroup, tja
              • SEMplcGen_a Selects Gen if you are GEOGRAPHICAL-PLACE or (Prop Sem/Plc) in front of PLACE-ADV Finnmárkku máttabealde
              • SEMplcGen_b Selects Gen if you are GEOGRAPHICAL-PLACE or (Prop Sem/Plc) after a PLACE-ADV
              • SEMplcGen2 Removes Gen in front of a GENERAL-PLACE or POLITICAL-PLACE, if you are a noun bidjen hildu sadjásis
              • SEMplcGen3 Removes Gen in front of GENERAL-PLACE or POLITICAL-PLACE, if you are ABSTR-TEXT or TEXT cealkámušaid guovlluid dearvvašvuođafitnodagaid jahkedieđáhusain
              • SEMXr2079 Removes Gen if you are Acc in front of MANNU guđii virggi skábmanánu 1. b.
              • SEMxhab Selects Acc if COPULAS to the left of HAB-ACTOR lea min
              • SEMxboaris Selects Gen if you are boaris in front of SAPMI-N-HEAD or SAPMI-PROP-HEAD sii dolvo áhku boarrásiid siidii
              • EMeallimamuorra Selects Gen eallima muorra
              • ACRGen Selects genitive: NRK Sápmi
              • ACRAttr Selects genitive: IL Nordlys
              • AccSemFeat Selects genitive: IL Nordlys
              • SEMXxr2093 Selects accusative: if váldit to the left and mielde to the right: váldit mielde
              • SEMXr2096 Removes genitive: because Accusative in front of an organization
              • SEMGenORG selects Gen (modifier): in front of an organization Stáhta Oahpahuskantuvra
              • SEMGenORG selects Gen (modifier): in front of an organization Stáhta Oahpahuskantuvra
              • SEMgen1 removes Acc if buot, gait or buohkat in front of a genitive, followed by a plural noun buot Norlándda ohppiid
              • SEMgen2 removes Acc if bargat or dihte are FMAINV or Inf and are found somewhere to the left of a Gen, which is followed by a noun bargame boazodoallolága ođastemiin
              • SEMXr2103 Selects accusative: OASSI is usually accusative hálddaša stuora oasi
              • SEMXxr2104 Selects accusative: if WRITING-ACTIVITY-V to the left and you are a TEXT čállá vaidaga
              • SEMXxacc Removes accusative: if WRITING-ACTIVITY-V to the left and a noun to the right čállit Norgga vásáhusaid
              • SEMXxOrgRep Selects genitive: An organization´s representative Sámiráđi ovdaolmmoš
              • SEMxr2107 Acc if *-1 fáktemuš
              • SEMXxr2108 Selects genitive if you are SAPMI with an Acc/Gen immediately to your left and a noun immediately to your right girji sámi áššiid (birra)
              • SEMsapmiModifier Selects genitive (modifier): Sámi, suoma or ruoŧa as modifier of noun sámi oahpahus
              • SEMsamegiellaCoord Selects genitive
              • SEMAcc Selects accusative #to be generalised
              • SEMálbmot Selects genitive #to be generalised
              • SEMsapmiModifier2 Select genitive (modifier): Sámi, suoma or ruoŧa on both sides of CNP as modifier of noun Suoma ja Ruošša soahti
              • SEMdazaModifier Selects genitive (modifier): dáža, indiána, maya-indiána or romer as modifier of noun dáža oahpahus
              • SEMXr2115 Selects genitive (modifier) in front of a lahka-noun spábbačiekčanlága vuoigatvuohta
              • SEMXr2116 Selects genitive (modifier) if you are LAHKA OR ORGANIZATION followed by mannu, day and numerals..
              • SEMvaldi Selects removes NomAg váldi, till we find examples of actual use of it
              • SEMtext (modifier) selects genitive (modifier) if you are a TEXT in front of KLASS doalloplána čuoggái
              • SEMgiella1 (modifier) selects Gen if you are a LANGUAGE in front of LESSON or SATNI sámegiela oahpahusa
              • SEMsamegiella selects Gen for LANGUAGE if *1 is LESSON
              • SEMlang removes Gen if LANGUAGE is to the right, but not if you are ACTOR-ROLE and so on oahpponeavvuid sámegillii
              • SEMlang2 Gen if you are LANGUAGE with 1 N: You are only a modifier in a sentence with a TV-verb, if there is an Acc or Com between you, or if the Obj is topicalized ráhkadii sámegiela Áppesa
              • SEMgiella2 Gen if you are Pron followed by giella iežas giella
              • vdicNom Selects Nom
              • SEMstahta1 Gen if 0 stáhta 1 org etc.
              • SEMfylka1 Gen if you are FYLKA followed by fylka Romssa fylkkasuohkan
              • SEMfylka2 Gen if you are FYLKA, then "ja" to the right followed by FYLKA Finnmárkku ja Romssa fylkkagielddaide
              • SEMfylka3 Gen if FYLKA and some place or org to the right Finnmárkku ássiide

              Other genitive rules

              • topGEN Selects Gen if sentence intitial. To the right a Prf Prc that modifies nominative Stáhta nammadan láhtu
              • NomQst Selects Nom in a Qst-sentence. To the left is Nom and leat with a Qst-particle Leat go álbmotmeahcit veahkaváldi
              • Genlassin Selects Gen if first one to the right is lassin bargostipeanddaid lassin
              • lassinIll Selects Ill if first one to the left is lassin lassin Sarai

              Gen and preposition/postposition

              • GenAPP Selects genitive when a preposition to the left, or when a postposition to the right rastá riikarájiid
              • NomIfPo removes Nom if sentence initial, because it modifies Gen
              • GenPoCoordPunct Selects genitive for coordinated postpositions: with PUNKT to the left
              • GenPoCoord Selects genitive for coordinated postpositions ráŋggáštusa ja buhtadusa hárrái
              • GenGenPo (modifies pp-phrase) selects Gen in front of postposition-phrase álgojagiid soađi maŋŋá
              • GenORG (modifies Loc) selects Gen if you are MAIN-ORGANIZATION and to your right is Loc dearvvašvuođafitnodagaid jahkedieđáhusain
              • GenPropSem/Semcon
              • SEMnom (modifies Nom) removes Acc if sentence boundary or adv to the left. To the right is Nom followed by a transitive verb and Acc stálu beana njoallu háviid
              • SEMDomain
              • deaivatGenlusa selects genitive when used like deaivat Gen lusa/lahkosii even if the verb deaivat belongs to the strict TV set.

              Genitive in place adverbials ROUTE

              • GenPlc Selects genitive if you are ROUTE, and there is a MOVEMENT-V to your left or right boahtiba dán geainnu
              • Selects accusative if you are ROUTE, and the verb čuovvut to the left.
              • ruovttoluottaAdv

              Adjectives take object

              Temporal adverbials:Choosing accusative or genitive TIME

              • GenMannuOrdRight selects Gen if you are mannu and to your right is A Ord miessemánu 10.
              • GenMannuOrdLeft selects Gen if you are mannu, to your left is Ord and to your right is a numeral
              • JahkeNumNom selects Nom if you are Num, to your left is beaivi, then ord/Num and then mannu borgemánu 1. b. 1891
              • GenBoahtte selects Gen if you are time, to your left is boahtte, boahtit, čuovvovaš or ovddit
              • TIMEobs selects Gen if you are time, and to your right is an intransitive real-verb. No adverbials allowed to the right vuolggán bearjadaga
              • GenGuhte selects Gen if you are vahkku with guhte to your left guđe beaivvi
              • GenMan selects Gen : man adj
              • Nom_b_1 selects Nom if you are b/beaivi with a numeral/Ord to your left and a mannu to the left of that. To your right a finite verb čuovvut
              • Nom_b_2 selects Nom if your are b with a numeral/Ord to your left and a mannu to the left of that. To your right copulas followd by beaivi in nom-case juovlamánu 1. b. 1972 lei buorre beaivi
              • Nom_b_3 selects Nom if you are b/beaivi with Num/Ord to your left, with mannu to the left of that, with copulas even futer to the left and beaivi to the left of copulas
              • aigiAcc Gen if 0 TIME 1 áigi
              • GenBeaivi2 selects Gen if you are beaivi with the end of the sentence or comma to your right. Restrictions to the left riegádanbeaivvi,
              • GenBeaivi3 selects Gen if you are beaivi with the beginning of the sentence to your right Bearjadaga mii vuolgit
              • GenBeaivi4 selects Gen if you are beaivi with a NP-boundary to your right
              • GenDate selects Gen if you are Sem/Date
              • GenJuohke selects Gen if juohke or seamma to the left juohke dálvvi
              • GenJahkiNum selects Gen if you are jahki num with a numeral to your right Skuvlajagi 1998-99
              • AigiModifier (modifier) selects Gen if aigi to the right konferánssa áiggi
              • GenHávvi selects Gen for hávvi if Acc somewhere to the right
              • GenHávvi2 selects Gen for hávvi if a transitive verb cannot be found somewhere in the sentence
              • GenGeardi selects Gen if the beginning of the sentence to the left Eará háviid
              • GenRbeaivi (modifier) selects Gen if riegádanbeaivi to your right
              • GenGeardi2 selects Gen for geardi if Num Gen or Ord to the left
              • GenTimePl selects Gen for TIME-N + Pl if an attribute to the left lagamus beivviid
              • GenDURadj1 selects Gen if a duration adverbial to the left
              • GenDURadj2 removes Gen for TIME-N, if duration adjective to the left olles dálvvi
              • accgenbeaivi ávvudit riegádanbeaivvi
              • GenDURNumPl duháhiid jagiid
              • GenDUR1 removes Gen for VAHKKU-DUR if duration verb or place verb somewhere in the sentence. Restrictions. ádjánii beaivvi
              • GenDURNum vázzen guokte maŋimuš jagi doppe
              • GenDUR2 removes Gen for VAHKKU-DUR if the duration verb or place verb to the left is perfectum participle or infinitive with an auxiliary to the left
              • NoTimeAcc removes Acc for time if POINT-IN-TIME-SPEC or Ord to the left vuosttas beaivvi
              • NoTimeAccII removes Acc for time if POINT-IN-TIME verb to the left
              • NoTimeAccIII removes Acc for time if POINT-IN-TIME verb to the left is infinitive or perfectum participle with an auxilliary or negation to the left
              • AccBeaivi removes Acc for relative pronouns if followed by general beaivi guđe beaivvi
              • timeADVL selects Gen for time: when perfectum participle or infinitive to the left are time adverbial verbs or not time object verbs, to the left of this there shall be an auxiliary lean čoavdán cealkagiid maŋimuš áiggi
              • theAccusative _ selects Acc if you are a N or Pron with CC to your right, followed by Acc and a CLB or VFIN gápmagiid ja vuoddagiid, sii geavahedje
              • NotGenitive selects Acc if you are a N or Pron with punctuation marks to your right, followed by a noun-phrase boundary

              Reflexive pronouns:acc or gen

              • NUGOr2159 selects Gen between nugo and N nugo suorri dulkaoahpu
              • AccIEScoord selects (Pron Refl Acc) Acc in front of "ja" to the left. To the right Loc or Ill elliideaset ja iežaset ealáhussii
              • GenIES (modifier) selects (Pron Refl Gen) if NON-FAMILY OR ("bellodat") OR SAMEDIGGI-GEN to the right iežaset mánáide
              • AccIES SELECTS accusative object (Pron Refl Acc)
              • AccIES (modifier) removes accusative object (Pron Refl Acc) if Ill or Loc to the right, but not if a transitive verb is found to the left
              • GenIESinf removes (Pron Refl Gen) if a transitive verb to the left and an Inf to the right
              • NomIfProp Removes Acc and Gen when you Prop because you are Nom. To the left is a sg3-verb. Should not hit Prop that are Sem/Plc.
              • NomIfProp2 Removes Acc and Nom when you are Prop Sem/Plc because you are Gen. To the left is a sg3-verb. To the right is a noun.
              • NomSentFin Selects Nom if you are Acc or Gen and EOS is to yoru right. Copulas is found to the left
              • jr_sr Selects (ABBR Nom) if you are jr or sr and first one to your left is (Sem/Sur Nom)

              Accusative object

              • AccActioEss Selects accusative: when a Strict transitive verb actio ess to the left, but not if there is an other Acc to the right followed by EOS
              • AccEss removes Acc when you are SAPMI-N-HEAD with an Ess to your right, but not if there is a transitive mainverb to the left dutkama duogážin
              • topOBJPers Removes Gen if you are Acc, and to you right is a Pron followed by a transitive verb. You have to be sentence initial
              • AccVAbess Selects Gen if to the right is abessive
              • topOBJ1 Selects accusative: when a Strict transitive verb to the right (topicalized object) beaskka geavahedje
              • topOBJ2 Selects Acc when a transitive finite mainverb to the right (less strict) dan juohkehaš fuobmá
              • topOBJ3 Selects Acc. It is not depending on a transitive verb like topOBJ1 and 2, but selects Acc when Aux to the left, but only if there is no chanse of it beeing a Nom
              • AccTV1 Selects accusative: when a Strict transitive verb to the left (barrier exludes everything but: adv, N Ess , N Loc and Pcle). No Acc allowed to the left of the verb. No Acc allowed to the right of you, except pronouns and education (sentenceboundary and N Ess as barriers). Only numunit numerals are allowed to the left. You are not Acc if you are: time, ruote or Pron Indef. Neither if you are Pron Refl with Gen to your right followed by N Ess. Neither if you are Pron Refl with Gen to your right followed by Po. N Nom and Ger not allowed immediatly to your right. You are not Acc if you are a Nom cased Prop and the verb is some kind of verbalactivityverb and ahte or sentenceboundary is to the right. Vdic not allowed immediately to your left. If váldit is the verb, you are likely to be a Gen if Ill-body noun is found to the right. oste mielkki gávppis
              • gosnevrriid selects Acc in the special cases where there is an Acc Pl in the beginning of the question which is not the object of the verb: Gos nevrriid...
              • PronNP (removes Acc): selects Gen for Pron Pers if Acc or Ill to the right, given that there is a secure object or that no transitive verb is found bija ruđa mu kontoi
              • dahkatGen selects Gen when dahkat or bargat takes only adverb
              • r2206 selects Gen when a finite verb to the left and Nom or Acc to the right lohkaba su girjji
              • r2271 Removes genitive when a transitive verb to the left and you (not if you are a pronoun) are followed by Ill/Loc/Com/Adv: doalvvui stálu meahccái
              • AccTV2 Selects accusative: when a transitive verb to the left. No Acc allowed to the left in the sentence (sentenceboundary as a barrier). No Acc allowed to the right (barriers are CC, comma and sentenceboundary). Note that Gen to the right followed by a noun is allowed. You shall not be: route, time, Pron Dem. You are not Acc if you are: Gen-cased Pron or Animate with Ill immediately to your right. No Acc, Com, N Nom or Gerundium allowed immediately to your right. No Gen followed by Po allowed immediately to your right. A SG3-verb is only allowed to your left (barriers excluding everything except NP-heads and adverbs, PrfPrc is also a barrier) if there is a Nom left to the SG3-verb. No vdic allowed immediately to your left. You are not Acc if: you are a Nom-cased Prop, followed by ahte or EOS and the verb found to the left (SV-boundary) is some kind of verbalactivityverb or a humanagentverb.
              • AccTV3 Selects accusative: when transitive verb to the left, if it doesn't find a barrier: comma, Num, real-v, Ess, s-boundary. Acc not allowed to the left of the verb. Not Acc if animate or Gen in front of Ill. Numerals the only Acc allowed to the right. Not Num, time route or adv. Not Com or Ger immediately to the right. Neither Po. Not Acc if sg3-verb to the left without a Nom to its left. Not Pron Dem followed by N, neither Pron Rel followed by time. No vdic immediately to your left. No Nom-cased Prop with some sort of verbal activity to its left is allowed..
              • OLDr2466 Selects accusative: when transitive verb to the left, but not if the TV is FAUX OR LOC-V
              • AccInf Selects Acc if the verb to the left is TV + Inf (you are the obj of the Inf). Differs from the other rules by not beeing restricted by an Acc to the right hállat eatnigiela
              • AccCOP Selects Acc if copulas to the left and nominative to the left of COP gápmagat leat áhči

              Gen modifiers inside NP

              • GenNP1 Selects Gen for Pron Pers (modifier): if NP-BOUNDARY OR Acc (but not if the finite verb is TV) to the left and N to right
              • GenNP2 Selects Gen for N (modifier): if CC "ja" immediately to your left and accusative to your right ja sámi jurddašanvuogi
              • GenNP3 Selects Gen (modifier): if first one to right is Nom or Loc Norgga oaivegávpogis
              • GenNP4 (modifier) selects Gen -1 BOS or COMMA, 1 Nom nissoniid bargu
              • GenNPCo (modifier) Selects Pron Pers Gen if Nom to the left of ja Mun ja mu ustibat
              • GenRefl (modifier) selects Gen in front of a noun in accusative or nominative case iežaset oiviliid
              • AccAfterCC Select accusative: if genitiv to the left, and CC "ja" to the left of genitive eamiálbmot- ja globaliserenprošeavtta koordináhtor

              Accusative in coordination

              • CoAcc1 Selects Acc when NP inbetween commas guolleoivviid, dáraid, debbuid, buđeittaid, boares rásiid
              • CoAcc2 Select Acc if coordinator to your left and accusative to the left of the coordinator deaja dahje sávtta
              • CoAcc3 Selects Acc in front of ja if there is a secure Acc to the right semináraid ja diehtojuohkinčoahkimiid
              • CoAccJA Selects Acc when "ja" to the left and comma to the left of "ja" with a secure Acc to the left of comma sámegiela, ja heajos dárogiela.
              • CoAccJA2 Selects Acc in front of Gen + Po if ja in front of Acc ja ruhtan sávzzaid ovddas

              Intransitive verbs can sometimes be transitive

              • IVasTV Selects Acc if you are GEOGRAPHICAL-PLACE, ABSTR-ROUTE or EDUCATION and somewhere in the sentence is a intransitive verb acting as a transitive verb sii vázzet skuvlla
              • IVisTrans Selects Acc if you are spábba and somewhere is viehkat
              • IVisTrans2 Selects Acc if you are SHOE or HUNT-ANIMAL or BOAZU and somewhere is vázzit
              • IVceavzit Selects Acc for ceavzit IV if you are eksámen and ceavzit is found somewhere in the clause
              • IVnohkkat Selects Acc if you are BEDCLOTHES
              • IVsahttit Selects Acc
              • IVsahttit2 Selects Acc

              Accusative or genitive in front of ALU and in front of adjectives

              Exceptional accusative attributes in front of ALU nouns.

              • ALU Selects Acc when Num and right is MEASURE LINK 1 ALU
              • ALU2 Selects Acc when Num and not Adv, and 1 ALU
              • ALU3 Selects Acc for Num when right context Num ALU
              • arabpros Selects Nom
              • NumAcc Selects Acc
              • NumNom Selects Nom
              • NumNom Selects Nom
              • NumComplAcc (complement of numerals) Selects Acc Sg when Num Sg to the left is Acc
              • NewGen (complement of numerals) Selects Gen Sg when Num Sg to the left guhtta kilu
              • NewGenCo (coordinated complement of numerals) Selects Gen if Num Acc + NewGen found to the left of "ja" máŋga dáhpáhusa ja digaštallama
              • ALU4 Selects Acc if you are Num and to your right Num Acc followed by MEASURE OR ALU/A guokte golbma mehtara alu
              • ALU5 Selects Gen if Num to the right, followed by Num, followed by ALU/A
              • NumTimeMannel Selects Acc for Num before TIME MANNEL
              • NumPageMannel Selects Acc for Num before siiddu etc + MANNEL.
              • NumPageMannel2 Selects Acc for Num before ovdalis etc
              • GenBoaris Selects Gen in golbma jagi boaris
                • XXr2002 Selects genitive if there is a numeral immediately to your left, and you are TIME: golbma jagi

                Numerals

                • NumGenPo Selects Gen for a numeral if a transitive verb to the left. To the right a Gen followed by a postposition vuovdán 163 000 ruvnnu ovddas
                • NumMoney Selects Gen if you are a numeral and immediately to your right is CURRENCY vihtta ruvnnu
                • NumGitta Selects Acc when you are a numeral with "gitta" immediately to your right followed by a numeral with acc-case 180 gitta 200
                • NumAcc1 Selects Acc if you have a transitive verb to the left and you are a numeral followed by a noun oste guokte mielkki
                • NumJahki Removes Acc if you are a numeral and JAHKI-NUM is immediately to your left mávssii mannan jagi 43 ruvnnu
                • NomIfNum Removes Acc if Gen to the right (because you are Nom). Transitive verb with an Acc to the right máŋga gávpeolbmá lonuhedje fáhcaid

                NumGenMeasure Genitive numerals in front of ruvdnosaš with friends

                • NumAcc2 Selects Acc for singular numerals if there is a transitive verb somewhere in the sentence and the numeral is followed by a noun logi báhkkoma OBS
                • GenIfNum (complement of numerals) Selects Gen Sg if there is a Num Sg to your left guđa geardde
                • NumAccCo (coordinated num) Selects Acc if you are Num Sg and to your right: CC with a Num to the right guokte ja eanemusat golbma
                • NumAccIV Selects Acc
                • NumAge Selects Acc for Sg numerals if a time unit to the right is followed by boaris vihtta jagi boaris
                • NumAccPlRight Selects Acc when transitive verb to the left. You are Num Pl and to your right is Acc goarui viđaid gápmagiid
                • NumAccPlLeft Selects Acc when tranistive verb to the right (same as the previous. Only differs in which direction the verb is found). galliid sabehiid don ostet
                • NumAccPlLeft Selects Acc if you are N Acc Pl and to your left is Num Acc Pl galliid sabegiid
                • NumOktaAcc Selects Acc if 0 okta followed by a noun. Transitive verb to the left oidnen ovtta nieidda
                • QUANgenCoord Selects Gen for coordinated complement of a numeral
                • QUANgen1 Selects Gen if a numeral with Nom-case to the left and 3Pl-verb to the right
                • QUANr2142 Selects Gen if a numeral to the left and genitive to the right. Transitive verb not allowed to the left.

                Leftover accusatives

                • COMPInfAcc Selects Acc if you are Gen and to the left is an Inf TV @COMP-CS<
                • NomInf Selects Nom
                • NomInf Selects Nom
                • AccInf2 Selects Acc if Inf immediately to the RIGHT guliid čoallut
                • AccNomCOPconstr Selects Acc in front of Inf; only if there is no chance for itself beeing Nom
                • AccTV4 Selects Acc if transitive mainverb to the left. Lots of restrictions to the right
                • AccPronRel Selects (Pron Rel Acc) when a secure Acc or Nom to the left gáibidedje internáhttaskuvlla man
                • AccPronRel2 Selects (Pron Rel Acc) when somewhere in the sentence is a Nom (barrier is sv-boundary), but only if leat isn't the main verb. geaid eamiálbmogat
                • AccPronRel3 Selects Acc if there is a (Pron Rel Nom) to the right. Obs: not hit nominatives, hence negations. eanu mii šealgá
                • AccActioLoc Selects Acc when transitive Actio Loc somewhere in the sentence guldeleames muitalusaid
                • AccAhte Selects Acc when ahte is found to the right
                • AccAux Selects Acc if beginning of sentence to the right and aux, not leat, is to the left. No Acc allowed to the left láđđi fertejetne oastit
                • HabGenAdvl Removes Acc; in a habitive adverbial construction with Gen, but only if there is no chans of 0 beeing Nom Dat lea áhči
                • AccIll Selects Acc if a strict transitive verb is found to the left and Ill to your right. You are not allowed to be a possible modifier of ill: Pron, Px. buktán heasttaid meahccái
                • Gerundium0 Selects Acc as the complement of Ger
                • Gerundium1 Removes Gen if no other object available for the preceding tv-verb
                • Gerundium2 Selects Acc in front of Ger, but not if it is not HAB-ACTOR/Pron Pers. No transitive verb allowed to the left, exept it it has an object of its own.
                • GerundiumTEST Selects Acc
                • GerundiumTEST selects Gen for HAB-ACTOR and Pron Pers in front of Ger, but only if there is an Acc belonging to a transitive to the left
                • NomIfProp Removes Acc and Gen when you Prop because you are Nom. To the left is a sg3-verb. Should not hit Prop that are Sem/Plc.
                • NomIfProp2 Removes Acc and Nom when you are Prop Sem/Plc because you are Gen. To the left is a sg3-verb. To the right is a noun.
                • NomSentFin Selects Nom if you are Acc or Gen and EOS is to yoru right. Copulas is found to the left
                • jr_sr Selects (ABBR Nom) if you are jr or sr and first one to your left is (Sem/Sur Nom)

                Accusative before @COMP-CS<

                Accusative before some A

                Accusative sentence-finally

                Genitive

                • r2143 The most frequent genitive rule: Gen when postpos immediately to the right:

                Nominative and accusative

                • NAr2266 Selects Nom
                • NomIFInitialThenSg3 Selects Nom if -1 BOS and 1 oblique / Sg3 lookalike. Works in fragments.
                • NAAccEllipsis1 Selects Acc
                • NAAccEllipsis2 Selects Acc
                • r2281 marginal
                • NAr2288 Removes Nom

                Nominative

                Miscellaneous rules

                • NDnom Selects Nom
                • NDr2300 Selects Nom if Gen immediately to the left. You are N-SG-NOM and to your right is SG3-V Du ášši lea dehálaš
                • NDr2302 Selects Nom if immediately to the left is "ruvdno" and to the left of it is Num 70 ruvnno mehtar
                • NDr2304 Selects Nom for (Num Sg Loc) if to the left is a spesific word and to the right is EOC
                • NDr2305 Selects Nom for (Coll Nom) if to the left is (Pers Pl Nom) mii golmmas
                • NDr2306 Selects Nom for (N Nom) if to the left is "okta" or "nubbi" okta lihtter
                • NDr2308 Selects Nom for PROP asdf 11231

                Vocatives, subjects of sentence fragments

                • NDr2309 Selects Nom
                • NDr2310 Selects Nom
                • NDr2311 Selects Nom
                • NDr2312 Selects Nom
                • NDr2313 Selects Nom
                • NDr2314 Selects Nom
                • NDr2315 Selects Nom

                Nominative in titles and sentence fragments

                • NDr2317 Selects Nom: A single word is nominative
                • NDr2318 Selects Nom: A single word with a numeral in front of it is nominative
                • NDr2319 Selects Nom: An NP head with a genitive modifier is nominative
                • NDr2320 Selects Nom: A title is nominative if it has a Nom reading at all
                • NDr2321 Selects Nom: An NP head with an Attr modifier is nominative
                • onlyProp Selects Nom
                • nomAuthor

                Nominative after "go", "dego", "dugo" and "nugo"

                • NDr2324 Selects Nom
                • NDr2325 Selects Nom
                • NDr2326 Selects Nom
                • NDr2327 Selects Nom
                • NumNomgo Selects (Num Nom)
                • NumAccgo Selects (Num Acc)

                Preverbal subjects

                • NDr2331 Selects (N Nom)
                • NDr2332 Selects (Num Nom)
                • NDr2333 Selects (Num Nom)
                • NDr2334 Selects Nom
                • NomEss Selects Nom when not copula
                • NDr2335 Selects Nom
                • NDr2336 selects (N Sg Nom) when 1 SG3-V
                • NDr2337 Selects (N Sg Nom)
                • NDr2338 Selects (N Sg Nom)
                • NDr2339 Selects (N Sg Nom)
                • NDr2341 Selects Nom
                • NDr2341 Selects Nom
                • NDr2343 Selects (Sg Nom)
                • NDr2345 Selects Nom
                • NDr2350 Selects Nom
                • NDr2351 Selects Nom
                • NDr2353 Selects Adv
                • NDr2354 Selects Adv - Outcommented: This rule does not function well
                • NDr2355 Selects Adv
                • NDr2357 Selects (A Pl Nom)
                • NDr2358 Selects (A Pl Nom)
                • NDr2359 Selects (A Pl Nom)

                Postverbal subjects

                • NDr2360 Selects Nom
                • NDr2361 Selects Nom
                • NDr2364 Selects (Sg Nom)
                • NDr2366 Selects Nom
                • NDr2367 Selects Nom
                • NDr2368 Selects (N Pl Nom)
                • NDr2369 Selects (Pl3 Nom)
                • NDr2370 Selects (Num Nom)
                • NDr2372 Selects (Pron Pl Nom)
                • NDr2373 Selects Nom
                • NDr2375 Selects Nom
                • NDr2376 Selects Nom
                • PostVNom Selects Nom if a singular third person verb to the left with no Nom to the left of it
                • PostVNomComp Selects (N Sg Nom)

                Nominative predicatives

                • NDr2378 Selects (Sg Nom)
                • ND selects Nom if; you are HUMAN and immediately to your right is a place. Leat is to the left, and there is HUMAN or Pers to the left of leat Son lei oahpaheaddji Kárášjogas
                • NDr2379 Selects (Sg Nom)
                • NDr2380 Selects (Pl Nom)
                • NDr2381 Selects (Pl Nom)
                • NDr2382 Selects (Pl Nom)
                • NDr2383 Selects Nom
                • NDr2384 Selects Nom
                • NDr2385 Selects Nom
                • NDr2386 Selects Nom
                • CollNom Selects Nom
                • CollGen Selects Nom

                Nominative as objects in existential clauses

                • NDSgr2388 Selects Nom
                • NDPlr2388 Selects Nom
                • NDr2389 Selects Nom
                • NDr2390 Selects Nom
                • NDr2391 Selects Nom
                • NDr2392 Selects Nom
                • NDr2396 Selects (Pl Nom)
                • NDr2391 Selects Nom

                Nominative in coordination and apposition

                • NDr2399 Selects Nom
                • NDr2400 Selects Nom
                • NDr2401 Selects Nom
                • NDr2402 Selects Nom
                • NDr2403 Selects Nom
                • NDr3529 Selects Nom
                • NDr2406 Selects Nom
                • NDr2407 Selects Nom
                • NDr2408 Selects Nom
                • NDr2409 Selects Nom
                • NDr2411 Selects Nom
                • NDr2412 Selects Nom
                • NDr2413 Selects Nom
                • NDr2414 Selects Nom
                • NomCCNom Selects Nom
                • NDr2416 Selects Nom
                • NDr2417 Selects Nom
                • NDr2418 Selects Nom
                • NDr2420 Selects Nom
                • NDr2421 Selects

                Nominative in parallell constructions

                • NDr2422 Selects Nom
                • NDr2423 selects Nom if it finds a Nom to the left of CC and to the left of a verb. No verb allowed to the right eamit barggai vuođđoskuvllas ja isit fas gymnásas
                • nomHnoun Selects Nom
                • SOV Selects Nom in front of an Acc

                Not nominative

                • NDr2424 Removes Nom
                • NDr2425 Removes Nom
                • NDr2426 Removes Nom, but not Actio
                • NDr2427 Removes Nom
                • ND Removes Nom
                • ImprtAcc removes Nom

                Comitative rules

                NP internal disambiguation of Com

                • PlSg-W removes Pl when SG-WORD
                • SgCom removes Sg when PLURALIZER or OASSI OR HEADOFPARTS
                • Locgoabbat selects Pl Loc after goabbat Foc/ge
                • LocNames selects Pl Loc
                • NumCom selects Num Com: guvttiin nieiddain if not plural-noun like: guvttiin heajain
                • gástaCom selects Com: Johánas gásta
                • ComDemNum1 selects N Com if there is a Dem or Num or buorre + Com to the left: Exception for plural-nouns
                • Comburiin selects N Com if there is a safe N Com to the right: buriin vugiin
                • ComCOM-A selects Sg Com after COM-A
                • Comduhtavas selects Sg Com after duhtavaš
                • ComComAdv1 selects Com after COM-ADV or juohke
                • vuoitit select Com Sem/Time

                Disambiguation based upon verb valency

                • comheaitit select Sg Com if heaitit
                • LocLocVL1, LocLocVR select Pl Loc if there is a LOC-V
                • LLocAccLocVL select Pl Loc if there is a ACC-LOC-V
                • Loc-v select Sg Loc if LOC-V to the left in the clause. No mainverb to the right in the clause

                Disambiguation of Com depending on Adv or certain verb or N

                • ComComAdv1 selects Com for ACTOR OR ACTOR-ROLE after og before COM-ADV
                • Comboahtit selects riika Com when boahtit: boahtit riikkainis, which is a special construction
                • Comjohtit selects bihttá and čájálmas and čájáhus Com
                • Comnamma selects namma Com
                • Combealli selects riika Com when boahtit: boahtit riikkainis, which is a special construction
                • ComComplPl-N selects Sg Com for HUMAN, ORGANIZATION, INSTITUTION, STATE, EVENT-TOOL-ACTIVITY, láhka when there is a COM-COMPL-N to the left or right
                • Comoktavuohta selects Sg Com when oktavuohta is to the left or right
                • ComDU-NR selects Sg Com after Pers dualis: moai áhčiin, munno vieljain
                • ComHumanOrg selects HUMAN Sg Com after HUMAN, ORGANIZATION, INSTITUTION

                Animate nouns

                • ComAnimate selecst Sg Com if there is an animate to the left, and the noun itself is not a ABSTR-TEXT, TEXT, PLACE, INDUSTRY, EDUCATION, INSTITUTION, ANIMATE
                • ComProp selecst Prop Sg Com for person names. Exception for habitive constructions.

                HAB-ACTOR in habitive-constructions

                • LocHab1, LocHab2 select Pl when HAB-ACTOR
                • LocHab1, LocHab2 select Pl when HAB-ACTOR
                • LocGenerell select Pl

                váldit vára + Loc

                dahkat earrodearvvuođat geainna nu

                eallit mainna nu

                Disambiguation based upon verb valency

                COM-V

                • ComVR, ComVL select Com when COM-V
                • ComVOktiiL select Com when OKTII-V
                • ComVOktiiR select Com when OKTII-V

                tools (concrete and abstract)

                • ComTool1, ComTool2, ComToolCoord select Com TOOL when ACTIVITY-V, MOVEMENT-V, PLACE-V-V
                • ComHuman selects Com ABSTR-TOOL OR SATNI when HUMAN-AGENT-V - does it function?

                BODY as an instrument

                • ComBodyVerbalV selects Com BODY when VERBAL-ACTIVITY-V
                • ComHumanVerbalV selects Com HUMAN when VERBAL-ACTIVITY-V or báhcit
                • Abstract-entity-com-verbs
                • ComAbstract selects Com if ABSTR-ENTITY-COM-V somwhere
                • ComOnlyPlaceV is Only-place-loc-verb
                • ComMaterial selects Com Sem/Mat when some verbs

                Dynamic-verbs

                • LocdynamicVR, LocdynamicVL select Pl Loc if there is a DYNAMIC-V and the noun itself is not a TOOL, ABSTR-TOOL, WRITING-TOOL, CONCEPT, HUMAN, VEHICLE, buorre, Der/NomAc

                Event-tool-actio

                Most actio can be both tool and event.

                PLACE-V

                • LocFurniture select Pl Loc FURNITURE if there is a PLACE-V
                • ComPlaceV select Com ANIMATE, CONCEPT, TOOL, ABSTR-TOOL, EVENT-TOOL-ACTIVITY if there is a PLACE-V
                • HumPxComPlaceV
                • HumPxComPlaceV
                • LocInstitution select Loc INSTITUTION if there is a ABSTR-PLACE-V
                • LocPlaceIndustry select Loc GEOGRAPHICAL-PLACE if there is a INDUSTRY to the right
                • LocSourceVR select (Pl Loc)
                • LocHumanAgVL XXX This one was commented out (cf. 0 .. LINK ... BARRIER). Note that this rule did not affect the test result
                • LocHuman-agentV XXX This one was commented out (cf. 0 .. LINK ... BARRIER). Note that this rule did not affect the test result

                STATE-V (eallit)

                Movement-verbs

                The super-set Dynamic-verb according to choose (Pl Loc) or (Sg Com)

                The idea is that the superset DYNAMIC-V are not connected to TOOL, ABSTR-TOOL or CONCEPT in (Pl Loc). This is the "minste felles multiplum". The sub-sets are different, f.i. many of them (but not all) are not connected to HUMAN in (Pl Loc), one is not connected to ABSTR-ENTITY and ACTOR in (Pl Loc). We work with negation so the rules don´t destroy analysis because of insufficent sets.

                First the general-rules for selecting (Sg Com), then the more special rules for selecting (Sg Com), and then we selct (Pl Loc) for the rest of them under # Another round of locative rules.

                • ComDynV Dynamic-verbs selects Com when TOOL, ABSTR-TOOL, WRITING-TOOL, CONCEPT, EVENT-TOOL-ACTIVITY
                • Dynamic-verb selects Com when HUMAN, but not for HUMAN-SOURCE-VEHICLE-V
                • ComBody Body-activity-verb Selects Com when BODY, for BODY-ACTIVITY-V or VERBAL-ACTIVITY-V
                • LocBody deaddu Selects Loc when BODY
                • ComVeh Selects (Sg Com) if you are VEHICLE, default is Sg Com

                HUMAN-LOC-V

                • LOCsatni Selects (Pl Loc)
                • LOCwordparts Selects (Pl Loc)
                • bivvat - we don't need this any more
                • ealihit
                • ipmirdit / áddet
                • ruhtadit
                • ávvudit
                • suokkardit and čielggadit
                • haddegoargŋun
                • vástidit
                • Coordination
                • AccTV1NoC was Eckhard's late version of AccTV1 without C. We will look at this.
                • AccEOS is The Dangerous Rule: it is one of the last rules before removing all leftover Acc. It only selects Acc if Nom is not an option, dont change this btw, and the end of the sentence is the next one to the right
                • AccEllipse
                • genRel removes genitive if Rel OR @CVPg to your right ožžot olbmot skoviid maid
                • genAcc selects Acc
                • TopObj selects Acc for Finnish-style topicalisation
                • genNom removes Acc
                • makkárAcc selects Acc after makkár, if not time or route
                • DemAcc selects Den Acc after the last acc-disambiguation of nouns
                • KillAcc Removes Acc if you are Gen
                • NumOktaGen Selects Gen after okta gen

                Locative and comitative - Disambiguation based upon coordination

                And then we remove the remaining Sg Com analysis

                Essive OBS

                Late case rules (after other case rules have worked).

                VERBS PART 2, Section #22

                Finite or not

                Finite

                Not Finite

                Indicative Negative

                Infinitive

                • InfComplToN Inf when -1 N

                Indicative or imperative

                Verbs according to person and number

                Sg1 - First person singular

                • InitialLeanRule selects lean when no VFIN to the left
                • Sg1WhenAloneVfin selects Sg1 when no other VFIN or PrfPrc

                Sg2 - Second person singular

                • --r2907 Sg2 Prt Sg2 if ikte etc.

                Sg3 - Third person singular

                Infinitive and clausal subject

                Rules that look backwards for a subject across a relative clause:

                Rules that look backwards for a subject across a subordinate clause (CP boundary):

                Extension possibilities: Coordination

                Son oaidná du ja mu ovdal go boahtit...

                Coordinated Sg3 verbs

                Not V + Sg3

                Du1 - First person dual

                • MunJaDonDu selects Du1 if Mon V ja don V de V-Du2
                • DonJaMunDu selects Du1 if Don V ja mun V de V-Du2

                The previous two rules look marginal.

                • DuNotPrtIfToday selects Du1 over Prt in the context of a present-marker.
                • Du1IfDu1 selects Du1 with a left context Du1 ... ja ...
                • NoDu1 removes Du1 if no MOAI or Du1 around.

                Du2 - Second person dual

                Rules for leahppi = ("leahppi" N Sg Nom)

                Du3 - Third person dual

                Pl1 - First person plural

                Pl2 - Second person plural

                Pl3 - Third person plural

                • Pl3IfPlSubj Pl3 if Pl noun to the left
                • Pl3IfPlSubj Pl3 if safe plural (incl pron) to the left
                • Sg2LeftDon selects Sg2 in Rel phrase if don to the left of it
                • groupPl3 selects Prs Pl3
                • allSg2leat removes Sg2 if leat Prs Pl3
                • allPrsPl3 selects and removes PrsPl3 if PrtSg2 initially
                • allPrtSg2 removes PrtSg2 if PrsPl3

                Rules for a special infinitive construction

                More finite verbs

                Passive

                Infinitive

                Present Participle

                Actio/Perfect Participle

                Actio

                Selecting some more finite verbs

                Lexical disambiguation of verbs

                NOMEN

                Case rules

                Other rules for nouns and pronouns

                Determiners

                Adverbs and adjectives

                NOUNS

                • derNEss removes DER-N if lexicalised essives

                Variant lemmas

                • Remove lemma2 if lemma 1
                • cleanSemClass cleans up if a word has more semclasses. This is just a start.

                VERBS

                Final removing rules

                • TEST selects some infinte verb readings in the cohort

                Removing Err/Orth