nouns-affixes

Noun inflection

Livvi nouns inflect in cases. Vowel harmony involves front and back Gradation does not affect all consonants, therefore there are three values: Yes, No and NA (not applicable)

The file proper

ONE-SYLLABLE VOWEL-FINAL STEMS ENDING IN LONG VOWEL SEGMENT

LEXICON N_SUO suo: suo Gradation: No Harmony: Back

LEXICON N_VYÖ vyö: vyö Gradation: No Harmony: Front

LEXICON N_KUU kuu: kuu Gradation: No Harmony: Back

LEXICON N_PII pii: pii Gradation: No Harmony: front

LEXICON N_MUA mua: mua Gradation: No Harmony: Back

LEXICON N_PIÄ piä: piä Gradation: No Harmony: Front

TWO-SYLLABLE VOWEL-FINAL STEMS

LEXICON N_PAPPI pappi: pappi Gradation: Yes Harmony: Back stem final i is retained

LEXICON N_HÄKKI häkki: häkki Gradation: Yes Harmony: Front stem final i is retained

LEXICON N_LEIRI leiri: leiri Gradation NA Harmony: Front stem final i is retained

LEXICON N_PADA pada: pada Gradation Yes Harmony: Back stem final a changes to u in Sg Par stem final a changes to o before i in Pl stem

LEXICON N_KALA kala: kala Gradation NA Harmony: Back stem final a changes to u in Sg Par stem final a changes to o before i in Pl stem

LEXICON N_OZA oza: oza Gradation NA Harmony: Back stem final a changes to u in Sg Par stem final a changes to 0 before i in Pl stem

LEXICON N_SÄYNÄ säynä: säynä Gradation NA Harmony: Front stem final ä changes to i in Sg Par stem final ä changes to 0 before i in Pl stem

LEXICON N_BOBA boba: boba Gradation YES Harmony: Back stem final a changes to u in Sg Par stem final a changes to 0 before i in Pl stem

LEXICON N_KOIVU koivu: koivu Gradation NA Harmony: Back There are no changes in stem-final u Plural stem in loi

LEXICON N_HERY hery: hery Gradation NA Harmony: Front There are no changes in stem-final y Plural stem in löi

LEXICON N_IDY idy: idy Gradation Yes Harmony: Front There are no changes in stem-final y Plural stem in löi

LEXICON N_LUGU lugu: lugu Gradation Yes Harmony: Back There are no changes in stem-final u Plural stem in loi

LEXICON N_RUNO runo: runo Gradation NA Harmony: Back Stem-fianl o changes to u in Sg Par Plural stem in loi

LEXICON N_HÖRÖ hörö: hörö Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_RUADO ruado: ruado Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_KYNDÖ kyndö: kyndö Gradation Yes Harmony: Front

TWO-SYLLABLE VOWEL-FINAL STEM WITH UNIQUE +Nom+Sg VOWEL

LEXICON N_JÄLGI jälgi: jälg Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_JOGI jogi: jog Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_MUAMO muamo: muama Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_TUATTO tuatto: tuatta Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_DIÄDÖ diädö: diädä Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_MUARJU muarju: muarja Gradation No Harmony: Back two forms for accusative two forms for elative, ablative phrases

Noun 'berry / marja' - full paradigm:Noun - muarju examples:

  • muarju: muarju+N+Sg+Nom
  • muarjan: muarju+N+Sg+Gen
  • muarju: muarju+N+Sg+Acc
  • muarjan: muarju+N+Sg+Acc
  • muarjua: muarju+N+Sg+Par
  • muarjakse: muarju+N+Sg+Tra
  • muarjata: muarju+N+Sg+Abe
  • muarjanke: muarju+N+Sg+Com
  • muarjas: muarju+N+Sg+Ine
  • muarjaspäi: muarju+N+Sg+Ela
  • muarjas: muarju+N+Sg+Ela
  • muarjah: muarju+N+Sg+Ill
  • muarjal: muarju+N+Sg+Ade
  • muarjalpäi: muarju+N+Sg+Abl
  • muarjal: muarju+N+Sg+Abl
  • muarjale: muarju+N+Sg+All
  • muarjannu: muarju+N+Sg+Ess
  • muarjassah: muarju+N+Sg+Ter
  • muarjalluo: muarju+N+Sg+Apr
  • muarjat: muarju+N+Pl+Nom
  • muarjoin: muarju+N+Pl+Gen
  • muarjat: muarju+N+Pl+Acc
  • muarjoi: muarju+N+Pl+Par
  • muarjoikse: muarju+N+Pl+Tra
  • muarjoita: muarju+N+Pl+Abe
  • muarjoinke: muarju+N+Pl+Com
  • muarjois: muarju+N+Pl+Ine
  • muarjoispäi: muarju+N+Pl+Ela
  • muarjois: muarju+N+Pl+Ela
  • muarjoih: muarju+N+Pl+Ill
  • muarjoil: muarju+N+Pl+Ade
  • muarjoilpäi: muarju+N+Pl+Abl
  • muarjoil: muarju+N+Pl+Abl
  • muarjoile: muarju+N+Pl+All
  • muarjoinnu: muarju+N+Pl+Ess
  • muarjoin: muarju+N+Pl+Ins
  • muarjoilluo: muarju+N+Pl+Apr

LEXICON N_PIÄSTÄNDY piäständy: piäständä Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_SUAJU suaju: suaja Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_AKKU akku: akka Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_KNIIGU kniigu: kniiga Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_SULGU sulgu: sulga Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_KOIRU koiru: koira Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_NIMI nimi: nim Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_HANGI hangi: hang Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_PÄIVY päivy: päivä Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_MEČČY meččy: meččä Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_IŽÄNDY ižändy: ižändä Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_LATE late: latte Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_SIVE sive: side Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_HARDIE hardie: hardie Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_KONDII kondii: kondi Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_STIPENDII stipendii: stipendi Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_REBOI reboi: reboi Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_JÄNÖI jänöi: jänöi Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_PÖČÖI pöčöi: pöččö Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_VALGEI valgei: valge Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_LIBEI libei: libe Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_OSTAI ostai: osta Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_PEZII pezii: pezi Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_KESTÄY kestäy: kestä Gradation NA Harmony: Front

TWO-SYLLABLE VOWEL-FINAL STEMS WITH CONSONANT-FINAL PARTITIVE STEM

LEXICON N_UKSI uksi: uks Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_SUARI suari: suar Harmony: Back LEXICON N_SUARI-PL suari: suar Harmony: Back

LEXICON N_SUARI/KIELI_01 kieli: kiel Gradation No

LEXICON N_KIELI kieli: kiel Harmony: Front

LEXICON N_KIELI-SG kieli: kiel LEXICON N_KIELI-PL kieli: kiel Harmony: Front

LEXICON N_LAPSI lapsi: laps lapsi: laps Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_VEZI vezi: ved Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_SUZI suzi: su Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_VUOZI vuozi: vuod Gradation NA Harmony: Back

THREE-SYLLABLE VOWEL-FINAL STEMS

LEXICON N_SYGYZY sygyzy: sygyzy Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_VASKIČČU vaskičču: vaskičča Gradation Yes Harmony: Back

THREE-SYLLABLE STEMS WITH TWO-SYLLABLE NOMINATIVE SINGULAR

LEXICON N_KARJAL karjal: karjal Gradation NA Harmony: Back LEXICON N_KARJAL-SG karjal: karjal LEXICON N_KARJAL-PL karjal: karjal

LEXICON N_MADAL madal: madal Gradation No Harmony: Back LEXICON N_MADAL-SG madal: madal LEXICON N_MADAL-PL madal: madal

LEXICON N_PIIRAI piirai: piira CHECK THIS Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_VERÄI veräi: verä CHECK THIS Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_KANDAI kandai: kanda Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_AVUAJU Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_KERIÄJY piästäjy: piästä Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_PAGIZII pagizii: pagizi Gradation NA Harmony: Back LEXICON N_PAGIZII-SG LEXICON N_PAGIZII-PL

LEXICON N_HUOLETOI huoletoi: huolet Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_SAMMAL sammal: sammal Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_TVER tver: tver

LEXICON N_ŠOUFER šoufer: šoufer Vowel Harmony: Back

LEXICON N_VANUIN vanuin: vanui Gradation Yes Harmony: Back Stem consonant n/m Singular stem vowel 0/0/e Plural stem vowel i

LEXICON N_SAMMUTIN sammutin: sammutti Gradation Yes Harmony: Back Stem consonant n/m Singular stem vowel 0/0/e Plural stem vowel i

LEXICON N_KEITIN keitin: keitti Gradation Yes Harmony: Front Stem consonant n/m Singular stem vowel 0/0/e Plural stem vowel i

LEXICON N_LÄMMIN lämmin: lämbi Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_TAIGIN taigin: taigin Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_KARJALAINE karjalaine: karjala Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_LIYGILÄINE liygiläine: liygilä Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_NAINE naine: nai Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_KIELINE kieline: kieli Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_TOINE toine: to Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_RAIŠ raiš: ra Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_TOVESTEH tovesteh: tovesteh Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_PEREH pereh: pereh Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_HUIKEH huikeh: huikkeh Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_LIIKEH liikeh: liikkeh Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_PENGER penger: penger Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_ARTELI arteli: arteli Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_PUHTAHUS puhtahus: puhtahu Harmony: Back Gradation NA

LEXICON N_VÄHYS vähys: vähy Harmony: Back Gradation NA

LEXICON N_ALUS alus: aluks Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_ALUS-SG alus: aluks

LEXICON N_ALUS-PL alus: aluks

LEXICON N_ILVES ilves: ilveks Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_ILVES-SG ilves: ilveks

LEXICON N_ILVES-PL ilves: ilveks

LEXICON N_MIES mies: mie Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_MIES-SG mies: mie

LEXICON N_MIES-PL mies: mie

LEXICON N_KUURNIS kuurnis: kuurne Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_SUALIŠ suališ: suali Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_SUALIŠ-SG suališ: suali

LEXICON N_SUALIŠ-PL suališ: suali

LEXICON N_OLUT olut: olu Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_KEVÄT kevät: kevä Gradation No Harmony: Front

LEXICON N_TUHAT tuhat: tuha Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_ARMAS armas: arma Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_EVAES eväs: evä Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_VARVAS varvas: varba Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_PAREMBI parembi: paremb Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_PESSYH pessyh: pessy Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_TULLUH tulluh Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_BEMMEL bemmel: bembel Gradation Yes Harmony: Front

LEXICON N_VIDEL videl: videl Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_SUURIM suurim: suurim Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_TUATINDAM tuatindam: tuatindam Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_TUATANDIM tuatandim: tuatandim Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_TYTÄRDIM tytärdim: tytärdim Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_SIEMEN siemen: siemen Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_PAIMEN paimen: paimen Gradation NA Harmony: Back

LEXICON N_SALBOIN salboin: salboi Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_ENIN enin: eni Gradation NA Harmony: Front

LEXICON N_UDAR udar: udar Gradation No Harmony: Back

LEXICON N_PIENAR pienar: piendar Gradation Yes Harmony: Back

LEXICON N_TYTÄR tytär: tyttär Gradation Yes Harmony: Front

NOMINAL DECLENSION BEGINS

LEXICON NMN_MUAMO muamo: muama Back vowel gradation NA

Back vowel gradation Yes

LEXICON NMN_DIÄDÖ diädö: diädä

LEXICON NMN_MUARJU/PIÄSTÄNDY muarju: muarja gradation NA

LEXICON NMN_SUAJU/XX muarju: muarja gradation NA

LEXICON NMN_AKKU akku: akka gradation Yes

LEXICON NMN_KNIIGU kniigu: kniiga gradation No

LEXICON NMN_LAPSI lapsi: laps lapsi: laps

NMN = Nominals mutually shared case marking for nouns, adjectives, proper ouns, numerals

Front Vowel Gradation Yes

LEXICON NMN_JOGI jogi: jog Back Vowel Gradation Yes

LEXICON NMN_YKSI yksi: y

LEXICON NMN_NELLI nelli: nell

LEXICON NMN_VUOZI/VEZI vuozi: vuod

LEXICON NMN_PAREMBI/ENÄMBI parembi: paremb

Adjective comparative examples:

  • tuorehembi: tuores+A+Der/mbi+Comp+Sg+Nom
  • *tuorehembembannu: tuores+A+Der/mbi+Comp+Der/mbi+Comp+Sg+Ess (is not standard language)

LEXICON NMN_KUDAI kudai: kuda

LEXICON NMN_PIIRAI/VERÄI piirai: piira

LEXICON NMN_PAGIZII-SG

LEXICON NMN_PAGIZII-PL

LEXICON NMN_HUOLETOI/JIÄTÖI huoletoi: huolet

Gradation Yes Vowel Harmony Back

LEXICON NMN_KOIRU/PÄIVY koiru: koira Gradation NA Vowel Harmony Back

LEXICON NMN_AVUAJU/KERIÄJY päivy: päivä Gradation NA

gradation Yes

LEXICON NMN_IŽÄNDY ižändy: ižändä Gradation No VowelHarmony Front

LEXICON NMN_KOIVU/HERY koivu: koivu Gradation NA Vowel Harmony Back

LEXICON NMN_LUGU/IDY lugu: lugu Gradation Yes Vowel Harmony Back

  • LEXICON NMN_VALGEI/LIBEI valgei: valge

LEXICON NMN_RAHMANNOI rahmannoi: rahmannoi

LEXICON NMN_HARDIE hardie: hardie

LEXICON NMN_KONDII/STIPENDII kondii: kondi

LEXICON NMN_SEIČČIE seiččie: seičče

LEXICON NMN_OSTAI ostua: osta%>j

Stem Vowel 0: a: 0 kandai, kandajan, kandajua, kandajinnu

LEXICON NMN_PEZII pestä: pezi%>j

LEXICON NMN_KESTÄY kestäy: kestä

LEXICON NMN_RUNO/HÖRÖ runo: runo Gradation No

Gradation No

LEXICON NMN_RUADO/KYNDÖ ruado: ruado Gradation Yes

LEXICON NMN_KYNDÖ kyndö: kyndö

LEXICON NMN_KUU/PII kuu: kuu

LEXICON NMN_PIÄ piä: piä

LEXICON NMN_VYÖ vyö: vyö

LEXICON NMN_MUA mua: mua

LEXICON NMN_KALA kala: kala Gradation NA

LEXICON NMN_PADA pada: pada Yaml: pada Gradation Yes

LEXICON NMN_TULLUH/PESSYH pessyh

Nominative singular in "h"

  • : zi PL-GEN/COM/APRSUF_EN ; the +Pl+Com comes here

LEXICON NMN_TULLUH tulluh: tullu

Nominative singular in "h"

  • : zi PL-GEN/COM/APRSUF_EN ; the +Pl+Com comes here

LEXICON NMN_KARJAL karjal: karjal

LEXICON NMN_KARJAL-SG karjal: karjal LEXICON NMN_KARJAL-PL karjal: karjal

LEXICON NMN_MADAL madal: madal

LEXICON NMN_MADAL-SG madal: madal LEXICON NMN_MADAL-PL madal: madal

Nominative singular in "m"

LEXICON NMN_SUURIM suurim

Nominative singular in "n"

LEXICON NMN_ENIN enin: eni

Nominative singular in "r"

Nominative singular in "s"

LEXICON NMN_PUHTAHUS/VÄHYS puhtahus: puhtahu

LEXICON NMN_ALUS/ILVES alus: aluks

LEXICON NMN_ARMAS/EVAES armas: arma

LEXICON NMN_VARVAS varvas: varba

LEXICON NMN_VIDEL videl: videl Gradation No

LEXICON NMN_TUORES tuores: tuore

LEXICON NMN_SUALIŠ suališ: suali

LEXICON NMN_RAIŠ raiš: ra

LEXICON NMN_KUURNIS kuurnis: kuurne

  • LEXICON NMN_OLUT olut: olu
  • LEXICON NMN_KEVÄT kevät: kevä

Gradation None

  • LEXICON NMN_TULLUT tullut: tullu

LEXICON NMN_TOVESTEH/PEREH pereh: pereh

LEXICON NMN_HUIKEH/LIIKEH liikeh: liikkeh

LEXICON NMN_LATE/SIVE sive: side

LEXICON NMN_PENGER penger: penger

LEXICON NMN_ARTELI/LEIRI arteli: arteli

LEXICON NMN_PAPPI/HÄKKI pappi: pappi

LEXICON NMN_REBOI/JÄNÖI reboi: reboi

LEXICON NMN_PÖČÖI pöčöi: pöččö

LEXICON NMN_OZA/SÄYNÄ oza: oza

LEXICON NMN_BOBA/XX boba: boba

LEXICON NMN_TVER tver: tver Gradation NA Front Vowel Singular stem vowel 0/i Plural stem vowel il%{oö%}i

Gradation NA Back Vowel Singular stem vowel 0/i Plural stem vowel il%{oö%}i

LEXICON NMN_VANUIN vanuin: vanui Gradation NA Back Vowel Stem consonant n/m Singular stem vowel 0/0/e Plural stem vowel i

LEXICON NMN_SAMMUTIN/KEITIN sammutin: sammutti Gradation Yes (Nominative and partitive singular forms are weak grade) Back Vowel Stem consonant n/m Singular stem vowel 0/0/e Plural stem vowel i

LEXICON NMN_VAŽEN važen: važe

LEXICON NMN_LÄMMIN lämmin: lämbi

LEXICON NMN_TAIGIN taigin: taigin

Nominative singular in "v"

  • LEXICON NMN_ABRAMOV Abramov: Abramov

Singular suffixes

luadi%^WGStem%^E1%>tt%{uy%}%>%{uy%} examples:

luaji000ttu%>u examples:

Plural suffixes

SINGULAR POSSESSA

LEXICON SGNOM/PXSP3 adding -h