nouns-affixes

Sublexica for NounRoot

Aloitin sovittaa analyysin Eiran kieliopin mukaan (Porsanki). Leksikot ovat nyt (tai pitää olla) n11, n12, jne., eli siis Eiran nominit tyyppi 1.1., 1.2., jne.

2007 s.87

  • 1. Yksitavuiset / Vi ( maa, tuorestai) = vanha_n_1
  • 1.1. Yksitavuiset monikko/ Vi ( häät) = vanha_n_1pl
  • 2. Vokaalirankaiset
    • 2.1 Kaksitavuiset ( pappi) = vanha_n_21
      • 2.1.1. Kaksitavuiset monikko (housut) = vanha_n_21pl
      • 2.1.2. Kaksitavuiset (joki: joke) = vanha_n_21ie
    • 2.2. Usseempitav. (opettaaja) = vanha_n_22
      • 2.2.1. Usseempitav. odd (kajava) = vanha_n_22odd
      • 2.2.2. Usseempitav. odd (meininki, tunturi) = vanha_n_22oddi
      • 2.2.3. Usseempitav. monikko oi (kulkkiija) = vanha_n_22oi
    • 2.3 Kokkoontumanom. ( valkkee) = vanha_n_23
    • 2.3.1 Kokkoontumanom. (assii) = vanha_n_23ii
  • 3. Konsonanttirankaiset
    • 3.1 Kaksitavuiset ( pieni, kieli) = vanha_n_31
    • 3.1.1. Kaksitavuiset lumi) = vanha_n_31lumi
    • 3.1.2. (käsi, vuosi) = vanha_n_31si
    • 3.1.3. (lapsi) = vanha_n_31lapsi
    • 3.1.4. (mies) = vanha_n_31mies
    • 3.2 Usseempitavuiset
    • 3.2.1 (tytär) = vanha_n_32
    • 3.2.2. (elläin) = vanha_n_32m
    • 3.2.3 (rakkhaus) = vanha_n_32s
    • 3.3 Kokkoontumanom. ( opas, huonet)
    • 3.3.1 (opas) = vanha_n_33s
    • 3.3.2 (asukas) = vanha_n_33sodd
    • 3.3.3. (ruvis) = vanha_n_33is
    • 3.3.4 (huonet) = vanha_n_33t
    • 3.3.5 (kirves) = vanha_n_33ts
  • 4. Ekstrakonsonanttirankaiset
    • 4.1 veres-nominit ( veres, kokkous) = vanha_n_41
    • 4.1.1. veres-nominit monikko ( veljekset) = vanha_n_41pl
    • 4.2 –inen-nominit ( kainulainen) = vanha_n_42 = nen
      • 4.2.1 -inen-nominit Pl (tervheiset) = vanha_n_42pl = nen
      • 4.2.2 -inen-nominit odd (vihrinen) = vanha_n_42odd = nen

Noun types

Incomong

  • LEXICON n_31 = maa, tie
  • LEXICON n_31_ai = tuorestai ja muut päivät
  • LEXICON n_31_pl = häät
  • LEXICON x_31_pl = häät

the same affix in sg and pl

Eira's classification

  • LEXICON n_11 lyhyt vokali, yks vartalo, syksy ! jos loppuu i: hin ne ovat lainasanoja
  • LEXICON n_11_AO sana - sanoissa. Linna? Linnoissa? aika
  • LEXICON x_11_AO sana - sanoissa. Linna? Linnoissa? aika ! TODO which adjectives?
  • LEXICON n_11_A0_A2I kuva - kuvissa, poika - pojissa ! TODO which adjectives?
  • LEXICON x_11_A0_A2I kuva - kuvissa, poika - pojissa ! TODO which adjectives?

LEXICON n_11_E2I on ovi: ove, joki: joke, hyksi, suomi ! Ei lainasanat

these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl

  • LEXICON n_11_pl "villahousut", lyhyt vokali, yks vartalo, kasvot
  • LEXICON x_11_pl ! Seems like no adjectives call this?

the same affix in sg and pl

  • LEXICON n_21 opettaaja, karamelli
  • LEXICON n_21_odd kajava
  • LEXICON x_21_odd kajava
  • LEXICON n_21_odd_C lainasanat, fiction
  • LEXICON n_21_odd_i meininki, tunturi TODO
  • LEXICON n_21_oi Mustikka, kulkkiija, paivukko, sivakka, perintö, kurkkio, asia (in Var)
  • LEXICON n_31_ee hoppee: hoppe
  • LEXICON n_31_ii assii (in Por) kurkkii (in Por)
  • LEXICON n_31_ii for same affix in sg and pl
  • LEXICON n_31_ii for same affix in sg and pl
  • LEXICON n_31_ii for same affix in sg and pl
  • LEXICON n_31_ii for same affix in sg and pl

LEXICON n_12 kieli

  • LEXICON n_12 for same affix in sg and pl
  • LEXICON n_12 for same affix in sg and pl

LEXICON n_12_mi lumi lu

LEXICON n_12_si vuosi, käsi, hirsi

LEXICON n_12_kusi kusi kuusi

LEXICON x_12_kusi kusi kuusi these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl

LEXICON n_12_lapsi lapsi la

LEXICON x_12_lapsi lapsi la these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl

LEXICON n_12_mies mies mie

LEXICON x_12_mies mies mie these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl

LEXICON n_22 tytär: tyttär, taival: taipal

LEXICON n_22_m elläin elläi yđin ydin

LEXICON x_22_m

LEXICON n_22_m_pl

LEXICON n_22_s sairhaus

  • Konsonanttivartalo: poista -e ja heikko aste
  • Konsonanttivartalo: poista -e ja heikko aste
  • Konsonanttivartalo: poista -e ja heikko aste
  • Konsonanttivartalo: poista -e ja heikko aste

LEXICON n_32_as rakas, asukas

LEXICON n_32_is ruvis, ruumis

LEXICON n_32_et venet, hyljet, huonet

LEXICON n_32_ts kirves

LEXICON x_32_ts kirves

these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl -- tsekkaa long

  • LEXICON n_22_excns = veres (keskus)
  • LEXICON n_22_excns_pl = veljekset
  • LEXICON x_22_excns_pl = veljekset these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl -- tsekkaa long

these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl

LEXICON n_22_inen_odd ihminen

these two lexica for cases with

the same affix in sg and pl

LEXICON n_22_inen_pl ! tervheiset tervhei the same affix in sg and pl

+N: se nomgen_px ;

make+N+Pl+kom: sine K ;

Basic paradigms

Sublexica for the basic unified cases, with even and odd variations

Sublexica for Gen, Par, Ill, Ess and Com.

Sublexica for possessive suffixes

Px is now not in use, with one exception, comitative.

LEXICON n_PxK has either -n or goes to Px

LEXICON i_PxK Tra: -i or -e and goes to Px

LEXICON PxK has only -nsA, and is currently not in use. Check

LEXICON PxxK has also -Vn, thus both .. llensa and ..lleen.

Basic paradigms

Basic vowel stems

LEXICON strong_v_stem_even ''Kaikki vahvan asteen sijamuodot tähän''

LEXICON strong_v_stem_odd ''Kaikki vahvan asteen sijamuodot tähän''

Sublexica for the vowel stems