sme

Contents:

Free and Open source Northern Sami analyser giella-sme

Authors
Divvun and Giellatekno teams, community members
Software version
2012
Documentation license
GNU GFDL
SVN Revision
$Revision:68217 $
SVN Date
$Date:2013-01-16 11:31:33 +0200 (Wed, 16 Jan 2013) $

giella-sme

This is free and open source Northern Sami morphology. Divvun & Giellatekno - open source grammars for North Sámi.

North Sámi morphological analyser

Multicharacter symbols

Tags for POS

  • +Ex/N - This tag is not added in lexc. The POS tag before derivation is converted into this tag when compiling FST for disambiguation.
  • +Ex/A - This tag is not added in lexc. The POS tag before derivation is converted into this tag when compiling FST for disambiguation.
  • +Ex/V - This tag is not added in lexc. The POS tag before derivation is converted into this tag when compiling FST for disambiguation.
  • +N - Noun
  • +A - Adjective
  • +Adv - Adverb
  • +V - Verb
  • +Pron - Pronoun
  • +CS - Subjunction
  • +CC - Conjunction
  • +Adp - Adposition, ie Post- and Prepostion, NOT IN USE
  • +Po - Postpostion
  • +Pr - Preposition
  • +Interj - Interjection
  • +Pcle - Particle
  • +Num - Numeral

Tags for sub-POS

  • +Prop - Propernoun
  • +Pers - Personal Pronoun
  • +Dem - Demonstrative Pronoun
  • +Interr - Interrogative Pronoun
  • +Refl - Reflexive Pronoun
  • +Recipr - Reciprocal Pronoun
  • +Rel - Relative Pronoun
  • +Indef - Indefinitive Pronoun
  • +Coll - Collective numerals, subtag for +N
  • +Arab - Arabic numeral, subtag for +Num
  • +Rom - Roman numeral, subtag for +Num
  • +Pass - hallat/haddat not in use
  • +Known - man (different from maid): mii+Pron+Rel+Sg+Acc+Known

Tags for Inflection

Tags for Case and Number Inflection

  • +Sg - Singular
  • +Du - Dual
  • +Pl - Plural
  • +Ess - Essive
  • +Nom - Nominative
  • +Gen - Genitive
  • +Acc - Accusative
  • +Ill - Illative
  • +Loc - Locative = Inessive and Ellative
  • +Com - Comitative
  • +Com/Sh - Comitative Plural Hyphened Shortform (w/o -guin), ie Beatnagii-, Biillai-, Bohccui- etc.

Possessive tags

  • +PxSg1 Singular First Person
  • +PxSg2 Singular Second Person
  • +PxSg3 Singular Third Person
  • +PxDu1 Dual First Person
  • +PxDu2 Dual Second Person
  • +PxDu3 Dual Third Person
  • +PxPl1 Plural First Person
  • +PxPl2 Plural Second Person
  • +PxPl3 Plural Third Person

Adjectival tags

  • +Comp Comparative
  • +Superl Superlative
  • +Attr Attributive
  • +Card Cardinal Number Not in use
  • +Ord Ordinal Number

Moods

  • +Ind Indicative
  • +Pot Potential
  • +Cond Conditional
  • +Imprt Imperative

Tenses

  • +Prs Present Tense
  • +Prt Past Tense, Preterite

Verb person-number

  • +Sg1 Singular First Person
  • +Sg2 Singular Second Person
  • +Sg3 Singular Third Person
  • +Du1 Dual First Person
  • +Du2 Dual Second Person
  • +Du3 Dual Third Person
  • +Pl1 Plural First Person
  • +Pl2 Plural Second Person
  • +Pl3 Plural Third Person

Infinite verb forms

  • +Inf Infinitive
  • +Ger Gerund
  • +ConNeg Negation Form, ie Mana, Doalvvo, Juoge etc
  • +ConNegII Alternative, Rather Declamatory Negation Form - Infrequent
  • +Neg Negation Verb, Ii and its forms, ie Ale, Alli, Allot, Ehpet, Eat etc.
  • +ImprtII Alternative, Rather Declamatory Imperative Form - Infrequent not in use
  • +PrsPrc Present Participe
  • +PrfPrc Perfect Participe
  • +Sup Supine
  • +VGen VerbGenitive
  • +VAbess VerbAbbesive
  • +Actio Action Verb Form

Other tags

  • +ABBR Abbreviation, subtag for e.g. +N
  • +Symbol = independent symbols in the text stream, like £, €, ©
  • +ACR Acronym, subtag for +N
  • +CLB Clause border (full stop, comma..)
  • +PUNCT punctuation
  • +LEFT left paranthesis
  • +RIGHT right paranthesis
  • +Dyn Dynamically generated (acronyms) +ACR+Dyn
  • +CLBfinal Sentence final abbreviated expression ending in full stop, so that the full stop is ambiguous
  • +TV Transitive Verb, +V+TV
  • +IV Intransitive Verb, +V+IV
  • +G3 Grade 2-3 for homonymies with grade 1-2, +N+G3
  • +G7 Grade 3, no consonant gradation, +N+G7
  • +NomAg Actor Noun From Verb - Nomen Agentis, +N+NomAg
+Gram/TAbbr
Transitive abbreviation (it needs an argument)
+Gram/NoAbbr
Intransitive abbreviations that are homonymous with more frequent words. They should only be considered abbreviations in the middle of a sentence.
+Gram/TNumAbbr
Transitive abbreviation if the following constituent is numeric
+Gram/NumNoAbbr
Transitive abbreviations for which numerals are complements and normal words. The abbreviation usage is less common and thus only the occurences in the middle of the sentence can be considered as true cases.
+Gram/TIAbbr
Both transitive and intransitive abbreviation
+Gram/IAbbr
Intransitive abbreviation (it takes no argument)
+Gram/3syll
trisyllabic verbs

Question and Focus particles:

  • +Qst Question Particle: +Pcle+Qst
  • +Subqst Embedded Question Particle: +Adv+Subqst
  • +Foc/naj Focus clitic
  • +Foc/Neg-ge Focus clitic
  • +Foc/Pos-ge Focus clitic
  • +Foc/gen Focus clitic
  • +Foc/ges Focus clitic
  • +Foc/gis Focus clitic
  • +Foc/ba Focus clitic
  • +Foc/be Focus clitic
  • +Foc/hal Focus clitic
  • +Foc/han Focus clitic
  • +Foc/bai Focus clitic
  • +Foc/bas Focus clitic
  • +Foc/bat Focus clitic
  • +Foc/ban Focus clitic
  • +Foc/son Focus clitic
  • +Foc/bahal Focus clitic
  • +Foc/behal Focus clitic
  • +Foc/bahan Focus clitic
  • +Foc/behan Focus clitic
  • +Foc/bason Focus clitic
  • +Foc/beson Focus clitic
  • +Foc/mat Focus clitic
  • +Foc/mis Focus clitic
  • +Foc/s Focus clitic

Tags distinguishing different versions of the same lemma (before POS)

  • +v1
  • +v2
  • +v3
  • +v4
  • +v5
  • +v6
  • +v7
  • +v8
  • +v9
  • +v10
  • +v11
  • +v12
  • +v13
  • +v14
  • +v15
  • +v16
  • +v17
  • +v18
  • +v19
  • +v20
  • +v21
  • +v22
  • +v23
  • +v24

Note: These high +v... number are in use for one word only: doavttergrádakursa

Escaped chars

  • %
  • +Guess for the name guesser
  • +MWE - Multi-word expressions treated as such in the preprocessor. To be added as first tag after the lemma
  • +PxCPlComRecipr used in pronoun-sme-morph.txt

Error (non-standard language) tags

  • +Err/Orth substandard, not in normative fst
  • +Err/Orth-a-á substandard, not in normative fst
  • +Err/Orth-nom-gen substandard, not in normative fst
  • +Err/Orth-nom-acc substandard, not in normative fst
  • +Err/Lex substandard, not in normative fst, no normative lemma
  • +Err/DerSub substandard for derivation, not in normative fst, no normative lemma
  • +Err/CmpSub substandard for compounding, not in normative fst (wrong form or POS in first part)
  • +Err/MissingSpace indicates that there is a missing space, causing an orthographic error
  • +Err/MissingHyph when there is no hyphen where it should have been
  • +Err/Hyph when there is a hyphen where none should have been
  • +Err/SpaceCmp used for compounds written apart - only retained in the HFST Grammar Checker disambiguation analyser
  • +Err/Spellrelax used to tag spellrelaxed typos (tag is inserted via flag diacritics)
  • +Err/Confused grammarcheking rela word error confusion pairs

Usage tags

  • +Use/-Spell Orthographically correct, typically perifer words, excluded in speller because they cause trouble for frequent words
  • +Use/-PLX Excluded in PLX-speller
  • +Use/SpellNoSugg recognized but not suggested in speller
  • +Use/Circ circular paths (old ^C^)
  • +Use/CircN circular paths for the numerals (old ^N^)
  • +Use/MT Generate for MT only, for restricting analyses needed for MT generation not to pop up elsewhere (NOT IN FUNCTION)
  • +Use/LIA only for LIA-analyser
  • +Use/NG not-generate, for ped generation isme-ped.fst and MT
  • +Use/NGminip Not for miniparadigm in NDS dicts
  • +Use/PMatch means that the following is only used in the analyser feeding the disambiguator
  • +Use/-PMatch Do not include in fst's made for hfst-pmatch
  • +Use/GC only retained in the HFST Grammar Checker disambiguation analyser
  • +Use/-GC never retained in the HFST Grammar Checker disambiguation analyser
  • +MWESplit Split point for MWE

Dialect tags:

  • +Dial/-KJ forms not in use in KJ (Kárásjohka)
  • +Dial/-GG forms not in use in GG (Guovdageaidnu)
  • +Dial/-GS forms not in use in GS (Gárasavvon) NOT IN USE
  • +South foreløpig lagt til Sg Loc -n, som er en sub-form

Tags for indicating the orthography used

+Orth/Strd - Standard orthography +Orth/IPA - IPA transcription

The above should either be used in pairs, or not at all. That is, if a word doesn't need an IPA stem (because the word in all its inflection can be converted to IPA by the standard IPA conversion rules), then none of these tags should be used. On the other hand, if the word has a spelling that doesn't follow the orthographic rules, and thus needs an exceptional IPA stem to get it right, then the exceptional stem must be marked with the +Orth/IPA, and the regular orthography stem must be marked with the tag +Orth/Strd. This is so that we can exclude the one or the other from different fst's, but only when the oposite stem variant is present.

Multichars for marking start and end of IPA sequences

  • %{%<ipa#%} - ipa text to the left
  • %{#ipa%>%} - ipa text to the right
  • %<sent%> apertium

Compounding tags

The tags are of the following form:

  • +CmpNP/xxx - Normative (N), Position (P), ie the tag describes what position the tagged word can be in in a compound
  • +CmpN/xxx - Normative (N) form ie the tag describes what form the tagged word should use when making compounds
  • +Cmp/xxx - Descriptive compounding tags, ie tags that describes what form a word actually is using in a compound

This entry / word should be in the following position(s):

  • +CmpNP/All - ... in all positions, default, this tag does not have to be written
  • +CmpNP/First - ... only be first part in a compound or alone
  • +CmpNP/Pref - ... only first part in a compound, NEVER alone
  • +CmpNP/Last - ... only be last part in a compound or alone
  • +CmpNP/Suff - ... only last part in a compound, NEVER alone
  • +CmpNP/None - ... does not take part in compounds
  • +CmpNP/Only - ... only be part of a compound, i.e. can never be used alone, but can appear in any position

If unmarked, any position goes.

The tagged part of the compound should make a compound using:

  • +CmpN/SgN Singular Nominative
  • +CmpN/SgG Singular Genitive
  • +CmpN/PlG Plural Genitive
  • +CmpN/PlN Plural Nominative, propers!

Unmarked = Default, ie +CmpN/SgN for SME.

The second part of the compound may require that the previous (left part) is:

  • +CmpN/SgNomLeft Singular Nominative
  • +CmpN/SgGenLeft Singular Genitive
  • +CmpN/PlGenLeft Plural Genitive

Tags for descriptive compound analysis - this is what a compound actually is:

  • +Cmp - Dynamic compound. This tag should always be part   of a dynamic compound. It is important for   Apertium, and useful in other cases as well.
  • +Cmp/Attr - Attributive
  • +Cmp/SgNom - Singular Nominative
  • +Cmp/SgGen - Singular Genitive
  • +Cmp/PlGen - Plural Genitiv
  • +Cmp/SplitR - This is a split compound with the other part to   the right: "Arbeids- og inkluderingsdepartementet"   => Arbeids- = +Cmp/SplitR
  • +Cmp/SplitL - This is a split compound with the other part to the left
  • +Cmp/Sh - testing +Cmp/Sh
  • +Cmp/Hyph - on dynamic compounds that have a hyphen
  • +Cmp/NoHyph - On compounds that COULD have had a hyphen (and usually have), but doesn't
  • +Cmp/SoftHyph - Tags compounds containing SOFT HYPHENS (U+00AD)
  • +Cmp/Cit - Tags citation compounds, which can in principle cover any word. Requires a hyphen.

Compounding tag ordering

To ease writing and maintaining regexes etc for manipulating and enforcing compounding, it is important to keep the tags in a certain order. The order is:

  1. +CmpN/ tags
  2. +CmpNP/ tags
  3. +Cmp/ tags - this is always true since the descriptive tags are always part of the continuation lexicons, and will be located after the POS tag.

Semantic tags to help disambiguation & synt. analysis:(before POS)

  • +Sem/Act = Activity
  • +Sem/Adr = Webadr
  • +Sem/Amount = Amount
  • +Sem/Ani = Animate
  • +Sem/Aniprod = Animal Product
  • +Sem/Body = Bodypart
  • +Sem/Body-abstr = siellu, vuoig?a, jierbmi, (noe man kan bruke i fysisk aktivitet som en kroppsdel, f.eks. synet, stemmen, etc.)
  • +Sem/Build = Building
  • +Sem/Build-room = Room in a building, typically place to be
  • +Sem/Buildpart = Part of Bulding, like the wall
  • +Sem/Cat = Category
  • +Sem/Clth = Clothes
  • +Sem/Clth-jewl = Jewelery
  • +Sem/Clthpart = part of clothes, boallu, sávdnji...
  • +Sem/Ctain = Container
  • +Sem/Ctain-abstr = Abstract container like bank account
  • +Sem/Ctain-clth = Soft container, like a rucksack
  • +Sem/Ctain-Obj = Soft container, like a rucksack
  • +Sem/Curr = Currency like dollár, Not Money
  • +Sem/Date = Date
  • +Sem/Dance = Dance
  • +Sem/Dir = Direction like GPS-kursa
  • +Sem/Domain = Domain like politics, reindeerherding (a system of actions)
  • +Sem/Drink = Drink
  • +Sem/Dummytag = Dummytag
  • +Sem/Edu = Educational event
  • +Sem/Event = Event
  • +Sem/Feat = Feature, like Árvu. (noe som man kan ha mye eller lite av, det kan være en skala og som er på en måte karakteriserende. (høyde, vekt, farge, kreativitet etc.)
  • +Sem/Feat-phys = Physiological feature, ivdni, fárda
  • +Sem/Feat-psych = Psychological feauture
  • +Sem/Feat-measr = Psychological feauture
  • +Sem/Fem = Female name
  • +Sem/Food = Food
  • +Sem/Food-med = Medicine
  • +Sem/Fruit = Fruits, vegetables, seeds, nuts
  • +Sem/Furn = Furniture
  • +Sem/Game = Game
  • +Sem/Geom = Geometrical object
  • +Sem/Group = Animal or Human Group
  • +Sem/Hum = Human
  • +Sem/Hum-abstr = Human abstract
  • +Sem/Hum-prof = Human professional
  • +Sem/Ideol = Ideology
  • +Sem/ID = ID
  • +Sem/Lang = Language
  • +Sem/Mal = Male name
  • +Sem/Mat = Material for producing things
  • +Sem/Measr = Measure
  • +Sem/Money = Has to do with money, like wages, not Curr(ency)
  • +Sem/Obj = Object
  • +Sem/Obj-clo = Cloth
  • +Sem/Obj-cogn = Cloth
  • +Sem/Obj-el = (Electrical) machine or apparatus
  • +Sem/Obj-ling = Object with something written on it
  • +Sem/Obj-rope = flexible ropelike object
  • +Sem/Obj-surfc = Surface object
  • +Sem/Org = Organisation
  • +Sem/Part = Feature, oassi, bealli
  • Perc = (perception) er noe man kan kjenne i en begrensa periode og som er forårsaka av noe utenifra, f.eks. Mus lea ballu. Mus lea bavččas.
  • +Sem/Perc-cogn =
  • +Sem/Perc-emo = Emotional perception
  • +Sem/Perc-phys = Physical perception
  • +Sem/Perc-psych = Psychological perception
  • +Sem/Phonenr = Telephone number
  • +Sem/Plant = Plant
  • +Sem/Plantpart = Plant part
  • +Sem/Plc = Place
  • +Sem/Plc-abstr = Abstract place
  • +Sem/Plc-elevate = Place
  • +Sem/Plc-line = Place
  • +Sem/Plc-water = Place
  • +Sem/Pos = Position (as in social position job)
  • +Sem/Process = Process
  • +Sem/Prod = Product
  • +Sem/Prod-audio = Audio product
  • +Sem/Prod-cogn = Cognition product
  • +Sem/Prod-ling = Linguistic product
  • +Sem/Prod-vis = Visual product
  • +Sem/Rel = Relation
  • +Sem/Route = Route
  • +Sem/Rule = Rule or convention
  • +Sem/Semcon = Semantic concept
  • +Sem/Sign = Sign (e.g. numbers, punctuation)
  • +Sem/Sport = Sport
  • +Sem/State =
  • +Sem/State-sick = Illness
  • +Sem/Substnc = Substance, like Air and Water
  • +Sem/Sur = Surname
  • +Sem/Symbol = Symbol
  • +Sem/Time = Time
  • +Sem/Time-clock = Time clock
  • +Sem/Tool = Prototypical tool for repairing things
  • +Sem/Tool-catch = Tool used for catching (e.g. fish)
  • +Sem/Tool-clean = Tool used for cleaning
  • +Sem/Tool-it = Tool used in IT
  • +Sem/Tool-measr = Tool used for measuring
  • +Sem/Tool-music = Music instrument
  • +Sem/Tool-write = Writing tool
  • +Sem/Txt = Text (girji, lávlla...)
  • +Sem/Veh = Vehicle
  • +Sem/Wpn = Weapon
  • +Sem/Wthr = The Weather or the state of ground
  • +Sem/Year - year (i.e. 1000 - 2999), used only for numerals

Multiple Semantic tags:

  • +Sem/Act_Fruit
  • +Sem/Act_Group Activity and Group
  • +Sem/Act_Plc A persons job is an activity, and a place as well
  • +Sem/Act_Route Activity and Route, ie johtolat
  • +Sem/Act_Tool-it
  • +Sem/Amount_Build Amount and Building
  • +Sem/Amount_Semcon
  • +Sem/Ani_Body-abstr_Hum
  • +Sem/Ani_Build
  • +Sem/Ani_Buildpart
  • +Sem/Ani_Build_Hum_Txt
  • +Sem/Ani-fish
  • +Sem/Ani_Group
  • +Sem/Ani_Group_Hum
  • +Sem/Ani_Group_Prod-vis
  • +Sem/Ani_Hum
  • +Sem/Ani_Hum_Plc
  • +Sem/Ani_Hum_Time
  • +Sem/Ani_Plc
  • +Sem/Ani_Plc_Txt
  • +Sem/Ani_Time
  • +Sem/Ani_Veh
  • +Sem/Aniprod_Hum
  • +Sem/Aniprod_Obj-clo
  • +Sem/Aniprod_Perc-phys
  • +Sem/Aniprod_Plc
  • +Sem/Aniprod_Plc_Route
  • +Sem/Body-abstr_Feat-psych
  • +Sem/Body-abstr_Prod-audio_Semcon
  • +Sem/Body_Body-abstr
  • +Sem/Body_Clth
  • +Sem/Body_Food
  • +Sem/Body_Group_Hum
  • +Sem/Body_Group_Hum_Time
  • +Sem/Body_Hum
  • +Sem/Body_Mat
  • +Sem/Body_Measr
  • +Sem/Body_Obj_Tool-catch
  • +Sem/Body_Plc
  • +Sem/Body_Plc-elevate
  • +Sem/Body_Time
  • +Sem/Build_Clthpart
  • +Sem/Build_Edu_Org
  • +Sem/Build_Event_Org
  • +Sem/Build_Obj
  • +Sem/Build_Org
  • +Sem/Build_Route
  • +Sem/Build-room_Cat_Ctain_Mat
  • +Sem/Buildpart_Cat
  • +Sem/Buildpart_Cat_Ctain
  • +Sem/Buildpart_Cat_Ctain_Mat
  • +Sem/Buildpart_Ctain
  • +Sem/Buildpart_Ctain_Mat
  • +Sem/Buildpart_Ctain_Obj
  • +Sem/Cat_Group_Hum
  • +Sem/Cat_Group_Hum_Plc
  • +Sem/Cat_Edu
  • +Sem/Cat_Obj
  • +Sem/Clth-jewl_Curr
  • +Sem/Clth-jewl_Curr_Obj
  • +Sem/Clth-jewl_Curr_Obj_Org
  • +Sem/Clth-jewl_Fruit
  • +Sem/Clth-jewl_Money
  • +Sem/Clth-jewl_Plant
  • +Sem/Clth_Hum
  • +Sem/Clth_Obj-clo
  • +Sem/Ctain-abstr_Org
  • +Sem/Ctain-clth_Plant
  • +Sem/Ctain-clth_Veh
  • +Sem/Ctain_Feat-phys
  • +Sem/Ctain_Furn
  • +Sem/Ctain_Plc
  • +Sem/Ctain_Tool
  • +Sem/Ctain_Tool-measr
  • +Sem/Curr_Org
  • +Sem/Dance_Org
  • +Sem/Dance_Prod-audio
  • +Sem/Domain_Food-med
  • +Sem/Domain_Hum
  • +Sem/Domain_Prod-audio
  • +Sem/Drink_Plant
  • +Sem/Edu_Event
  • +Sem/Edu_Geom
  • +Sem/Edu_Group_Hum
  • +Sem/Edu_Hum
  • +Sem/Edu_Mat
  • +Sem/Edu_Org
  • +Sem/Event_Food
  • +Sem/Event_Hum
  • +Sem/Event_Plc
  • +Sem/Event_Plc-elevate
  • +Sem/Event_Time
  • +Sem/Feat-measr_Plc
  • +Sem/Feat-phys_Tool-write
  • +Sem/Feat-phys_Veh
  • +Sem/Feat-phys_Wthr
  • +Sem/Feat-psych_Hum
  • +Sem/Feat-psych_Plc
  • +Sem/Food_Obj-surfc
  • +Sem/Feat_Plant
  • +Sem/Food_Perc-phys
  • +Sem/Food_Plant
  • +Sem/Food_Sign
  • +Sem/Fruit_Hum
  • +Sem/Game_Obj-play
  • +Sem/Geom_Hum_Plc
  • +Sem/Geom_Obj
  • +Sem/Group_Hum
  • +Sem/Group_Hum_Org
  • +Sem/Group_Hum_Plc
  • +Sem/Group_Hum_Plc-abstr
  • +Sem/Group_Hum_Prod-vis
  • +Sem/Group_Hum_Time
  • +Sem/Group_Org
  • +Sem/Group_Prod-vis
  • +Sem/Group_Sign
  • +Sem/Group_Txt
  • +Sem/Hum_Lang
  • +Sem/Hum_Lang_Plc
  • +Sem/Hum_Lang_Time
  • +Sem/Hum_Mat_Tool
  • +Sem/Hum_Obj
  • +Sem/Hum_Org
  • +Sem/Hum_Sign
  • +Sem/Hum_Plant
  • +Sem/Hum_Plc
  • +Sem/Hum_Tool
  • +Sem/Hum_Tool-it = Human
  • +Sem/Hum_Veh
  • +Sem/Hum_Wthr
  • +Sem/Lang_Tool
  • +Sem/Mat_Plant
  • +Sem/Mat_Txt
  • +Sem/Measr_Obj_Time
  • +Sem/Measr_Sign = Sign (e.g. numbers, punctuation)
  • +Sem/Measr_Time
  • +Sem/Money_Obj
  • +Sem/Money_Org
  • +Sem/Money_Part
  • +Sem/Money_Txt
  • +Sem/Obj-play
  • +Sem/Obj-play_Sport
  • +Sem/Obj_Semcon
  • +Sem/Obj_Sign
  • +Sem/Obj_Veh
  • +Sem/Clth-jewl_Org
  • +Sem/Obj_Symbol
  • +Sem/Org_Rule
  • +Sem/Org_Txt
  • +Sem/Org_Veh
  • +Sem/Part_Prod-cogn
  • +Sem/Part_Substnc
  • +Sem/Perc-emo_Wthr
  • +Sem/Plant_Plantpart
  • +Sem/Plant_Tool
  • +Sem/Plant_Tool-measr
  • +Sem/Plc-abstr_Rel_State
  • +Sem/Plc-abstr_Route
  • +Sem/Plc_Pos
  • +Sem/Plc_Route
  • +Sem/Plc_Semcon
  • +Sem/Plc_State
  • +Sem/Plc_Substnc
  • +Sem/Plc_Substnc_Wthr
  • +Sem/Plc_Time
  • +Sem/Plc_Tool-catch
  • +Sem/Plc_Txt
  • +Sem/Plc_Wthr
  • +Sem/Prod-audio_Txt
  • +Sem/Prod-cogn_Txt
  • +Sem/Semcon_Txt
  • +Sem/Obj_State
  • +Sem/Substnc_Wthr
  • +Sem/Plc_Time_Wthr
  • +Sem/Time_Wthr
  • +Sem/State-sick_Substnc
  • +Sem/Obj-ling_Obj-surfc
  • +Sem/Org_Prod-audio
  • +Sem/Org_Prod-cogn
  • +Sem/Org_Prod-vis
  • +Allegro from LEXICON GOADE-IU-



All non-positional derivations should be preceded by this tag, to make it possible to target regular expressions at all derivations in a language-independent way: just specify +Der|+Der1 .. +Der5 and you are set.

  • +Der

Other/unclassified derivations, can appear in all positions:

  • +Der/veara NA#
  • +Der/viđá NA#
  • +Der/viđi NA#
  • +Der/has only one in the code

Miscellanious list

  • +Der/A Adjective derivated from Noun or Verb
  • +Der/Adv Adverb derivated from Adjective

Tags for originating language

The following tags are used to guide conversion to IPA: loan words and foreign names are usually pronounced (approximately) as in the originating (majority) language. Instead of trying to identify the correct pronunciation based on phonotactics (orthotactics actually), we tag all words that can't be correctly transcribed using the SME transcriber with source language codes. Once tagged, it is possible to split the lexical transducer in smaller ones according to langu- age, and apply different IPA conversion to each of them. The principle of tagging is that we only tag to the extent needed, and following a priority:

  1. any untagged word is pronounced with SME orthographic conventions
  2. NNO and NOB have identical pronunciation, NNO is only used if different in spelling from NOB
  3. SWE has mostly the same pronunciation as NOB, and is only used if different in spelling from NOB
  4. Occasionally even SME (the default) may be tagged, to block other languages from being specified, mainly during semi-automatic language tagging sessions All in all, we want to get as much correctly transcribed to IPA with as little work as possible. On the other hand, if more words are tagged than strictly needed, this should pose no problem as long as the IPA conversion is correct - at least some words will get the same pronunciation whether read as SME or NOB/NNO/SWE.
  • +OLang/SME - North Sámi
  • +OLang/SMJ - Lule Sámi
  • +OLang/SMA - South Sámi
  • +OLang/FIN - Finnish
  • +OLang/SWE - Swedish
  • +OLang/NOB - Norw. bokmål
  • +OLang/NNO - Norw. nynorsk
  • +OLang/ENG - English
  • +OLang/RUS - Russian
  • +OLang/UND - Undefined

Triggers for morphophonological rules

  • X1 Diphthong Simplification, Metaphony
  • X2 Diphthong Simplification, Metaphony, Word Final Neutralization of g8, h8, m8
  • X3 Diphthong Simplification, Metaphony
  • X4 WeG, Vowel Shortening, Stem vowel alternations, Word Final Deletion of n8 m8 g8 h8
  • X5 WeG, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations
  • X6 WeG, Diphthong Simplification, Metaphony, Word Final Deletion of n8 m8 g8 h8
  • X7 Vowel Shortening, Stem vowel alternations, Word Final Neutralization of g8, h8, m8
  • X8 WeG, Vowel Shortening, Metaphony, Stem Vowel alternations, Word Final Deletion of n8 m8 g8 h8
  • X9 WeG, Dipthtong simplification, Word Final Deletion of n8 m8 g8 h8
  • Y1 Lengthening of Central Consonants, Stem Vowel alternations,
  • Y2 Lengthening of Central Consonants, Stem Vowel alternations,
  • Y3 Lengthening of Central Consonants, Stem Vowel alternations,
  • Y4 Lengthening of Central Consonants, Stem Vowel alternations,
  • Y5 Lengthening of Central Consonants, Word Final Consonant Deletion, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations
  • Y6 Lengthening of Central Consonants, Word Final Consonant Deletion, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations
  • Y7 Lengthening of Central Consonants, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations
  • Y8 Not in use
  • Y9 Lengthening of Central Consonants, Diphthong Simplification
  • Q1 Stem vowel alternations,
  • Q2 Diphthong Simplification, Stem vowel alternations,
  • Q3 Diphthong Simplification, Stem vowel alternations,
  • Q4 WeG, Stem vowel alternations,
  • Q5 WeG, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations,
  • Q6 WeG, Vowel shortening,
  • Q7 WeG, Diphthong Simplification, Metaphony,
  • Q8 WeG, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations,
  • Q9 Not in use
  • W1 WeG, Vowel Shortening
  • W2 Vowel Shortening,
  • W3 Stem vowel deletion in compounding,
  • W4 WeG, Word Final Cluster Simplification, Optional vowel-shortening, Word Final Deletion of n8 m8 g8 h8
  • W5 WeG, Diphthong Simplification, Stem vowel alternations
  • W6 Stem vowel alternations, WeG,
  • W7 Stem vowel alternations, WeG
  • W8 Stem vowel alternations,
  • W9 Not in use
  • %^DISIMP diphthong simpification

Morphophonemes and Sámi letters

  • b9 twol rule override, so that b doesn't turn into t infront of hash
  • e7 shortened i = "e with dot below" from the dictionary
  • e9 twol rule override, so that e doesn't turn into i infront of j
  • d9 twol rule override, so that d doesn't turn into t infront of hash
  • g8 Word Final Neutralization and Deletion
  • g9 twol rule override, so that g doesn't turn into t infront of hash
  • h7
  • h8 Word Final Neutralization and Deletion
  • h9 twol rule override, so that h doesn't turn into t infront of hash
  • i7 twol rule override, so that i doesn't turn into e in certain contextes
  • j9 twol rule override, so that j doesn't turn into i after i
  • k9 twol rule override, so that k doesn't turn into t infront of hash
  • m8 Word Final Neutralization and Deletion
  • m9 twol rule override, so that m doesn't turn into n infront of hash
  • n8 Word Final Neutralization and Deletion
  • n9 twol rule override,
  • o7 shortened u = "o with dot below" from the dictionary
  • o9 twol rule override, so that o doesn't turn into u infront of j
  • p9 twol rule override, so that p doesn't turn into t infront of hash
  • s9 twol rule override, so that we can have two ss in front of hash
  • t9 twol rule override, so that we can have st in front of hash
  • u7
  • z9 twol rule override, to avoid Word Final Consonant Neutralization
  • ž9 twol rule override, to avoid Word Final Consonant Neutralization
  • š9 twol rule override, so that we can have two šš in front of hash
  • r9
  • æ7 in smi, for lulesámi
  • u6 twol rule override, so that u doesn't turn into o in certain contextes
  • æ9 in smi, for lulesámi

∑ - a symbol used in front of # to block backtracking and mwe reanalysis in hfst-tokenise (e.g. in dynanic compounds). Makes it possible to distinguish lexical and dynamic compounds in rules. It is converted to zero together with #.

Symbols that need to be escaped on the lower side (towards twolc):

  • »
  • «
  • > (escaped with square brackets, to avoid collision with > as morpheme boundary)
  • < (escaped with square brackets, to avoid collision with < as morpheme boundary)

Flag diacritics

We have manually optimised the structure of our lexicon using following flag diacritics to restrict morhpological combinatorics - only allow compounds with verbs if the verb is further derived into a noun again:

@P.NeedNoun.ON@ (Dis)allow compounds with verbs unless nominalised
@D.NeedNoun.ON@ (Dis)allow compounds with verbs unless nominalised
@C.NeedNoun@ (Dis)allow compounds with verbs unless nominalised
@P.Vgen.add@ (Dis)allow VGen
@R.Vgen.add@ (Dis)allow VGen
@P.12p.add@ (Dis)allow 1. and 2. pers forms
@R.12p.add@ (Dis)allow 1. and 2. pers forms
@P.Pmatch.Loc@ Used on multi-token analyses; tell hfst-tokenise/pmatch where in the form/analysis the token should be split.
@P.Pmatch.Backtrack@ Used on single-token analyses; tell hfst-tokenise/pmatch to backtrack by reanalysing the substrings before and after this point in the form (to find combinations of shorter analyses that would otherwise be missed)
@D.ErrOrth.ON@
@C.ErrOrth@
@P.ErrOrth.ON@

For languages that allow compounding, the following flag diacritics are needed to control position-based compounding restrictions for nominals. Their use is handled automatically if combined with +CmpN/xxx tags. If not used, they will do no harm.

@P.CmpFrst.FALSE@ Require that words tagged as such only appear first
@D.CmpPref.TRUE@ Block such words from entering ENDLEX
@P.CmpPref.FALSE@ Block these words from making further compounds
@D.CmpLast.TRUE@ Block such words from entering R
@D.CmpNone.TRUE@ Combines with the next tag to prohibit compounding
@U.CmpNone.FALSE@ Combines with the prev tag to prohibit compounding
@U.CmpNone.TRUE@ Combines with the two previous ones to block compounding
@P.CmpOnly.TRUE@ Sets a flag to indicate that the word has passed R
@D.CmpOnly.FALSE@ Disallow words coming directly from root.
@D.CmpHyph.TRUE@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns
@U.CmpHyph.FALSE@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns
@U.CmpHyph.TRUE@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns
@C.CmpHyph@ Flag to control hyphenated compounds like proper nouns

Use the following flag diacritics to control downcasing of derived proper nouns (e.g. Finnish Pariisi -> pariisilainen). See e.g. North Sámi for how to use these flags. There exists a ready-made regex that will do the actual down-casing given the proper use of these flags.

@U.Cap.Obl@ Allowing downcasing of derived names: deatnulasj.
@U.Cap.Opt@ Allowing downcasing of derived names: deatnulasj.
  • @U.NeedsVowRed.OFF@ is used to force hyphenation/non-reduction: samediggi-
  • @U.NeedsVowRed.ON@ is used to force reduction w/o hyphen: samedigge#xxx
  • @C.NeedsVowRed@ Clearing this feature, so that it doesn't interfere with further compounding
  • @C.Px@
  • @C.Nom3Px@
  • @P.Px.add@
  • @R.Px.add@
  • @P.Px.block@
  • @D.Px.block@
  • @R.SpellRlx.ON@ Flag used to tag spell-relax-analysed strings (and only those).
  • @D.SpellRlx.ON@ Flag used to tag spell-relax-analysed strings (and only those).
  • @C.SpellRlx@ Flag used to tag spell-relax-analysed strings (and only those).
  • @R.SpaceCmp.ON@ Flag to tag compounds written with a space
  • @D.SpaceCmp.ON@ Flag to tag compounds written with a space
  • @C.SpaceCmp@ Flag to tag compounds written with a space+

Basic lexica, pointing to the other lexicon files

  • LEXICON Root is the basic lexicon starting everything
  • LEXICON Acronym
  • LEXICON ProperNoun

Lexicon ENDLEX

And this is the ENDLEX of everything:

 @D.CmpOnly.FALSE@@D.CmpPref.TRUE@@D.NeedNoun.ON@ ENDLEX2 ;

The @D.CmpOnly.FALSE@ flag diacritic is ued to disallow words tagged with +CmpNP/Only to end here. The @D.NeedNoun.ON@ flag diacritic is used to block illegal compounds.

Divvun & Giellatekno - open source grammars for Sámi and other languages

North Saami adjective declension file

Bisyllabic adjectives

  • LEXICON BUORRE For this adj only
  • LEXICON BUOROT SUB, Southern dialect
  • LEXICON ALKI Bisyll V-Adj, -es-Attr, no WeG.
  • LEXICON SEARRA Bisyll. V-Adj's with s-Attr in WeG.
  • LEXICON HOHPI Bisyll. V-Adj's with s-Attr. in WeG & Adv.
  • LEXICON LAIKI Bisyll. V-Adj's with es-Attr. in WeG & Adv.
  • LEXICON LODJI bisyll V-Adj with -es and -is Attr in WeG
  • LEXICON JUHKKIS Bisyll. V-Adj. with s-Attr; no Adv.
  • LEXICON HAHTTI Bisyll. V-Adj. no Adv. !sponsors wants comparatives for these!
  • LEXICON EADDJI Bisyll. V-Adj. no Adv.
  • LEXICON NUORRA Bisyll. V-Adj. w/CG, w/o Sep. Attr; no Adv.
  • LEXICON RIEKTA Bisyll adj w/o obl sg forms, WeG Attr
  • LEXICON VIELG adj with -es -attrib. (cns final adj)
  • LEXICON VIELGAT just a sublexicon to VIELG
  • LEXICON VIELG_NOCOMP adj with -es -attrib. (cns final adj)
  • LEXICON VIELGAT_NOCOMP just a sublexicon to VIELG_NOCOMP
  • LEXICON CAHKK -at final adj with attr -es and -dis
  • LEXICON JALGAT only jalgat, attr jalga and jalges
  • LEXICON UHCC uhcci, unni, seaggi, attr uhca, unna, seakka
  • LEXICON JEAGOHEAPMI caritives
  • LEXICON BIVNNUHEAPME no bivnnuhis here, special, beacause popular and unpopular collide in attribute form : )
  • LEXICON JEAGOHEAPMI_NOCOMP caritives, no comparative
  • LEXICON OATNI only this adj, no attr

Consonant-final even-syllabic adjectives

  • LEXICON TUVRRAHAS
  • LEXICON ISSORAS issoras and certain as-adj. also derivations, final -s
  • LEXICON IHKALAS-DABALAS loan adjectives ending on -ihkalaš - kritihkalaš etc
  • LEXICON IIVVAL-DABALAS loan adjectives ending on -iivvalaš
  • LEXICON ISTTALAS loan adjectives ending on -ihkalaš
  • LEXICON DABALAS -laš adjectives with short Attr and SgNom Comp forms - dábálet, dábálut etc
  • LEXICON NVDCompAttr_ISSORASSA- sublexicon to DABALAS
  • LEXICON DEARVVASLAS -laš adjectives without short Attr and SgNom Comp forms. The word dearvvaslaš/dearvvašlaš is not directed here, but to DABALAS
  • LEXICON DEARVVASLAS2 only to lift out ISSORASSA-, see DEARVVASLAS
  • LEXICON STUORIBUS -buš comparatives
  • LEXICON ASEHAS 5 words with -is attr: asehis, asihis, oanehis, vuollegis, vuolligis
  • LEXICON UNOHAS for this word only
  • LEXICON IPMAHA Tris. Gradating C-adj: s, The Troms declension: imaš: ipmaha, gáđaš: gáhtaha

Trisyllabic adjectives

  • LEXICON MEAHTTUS meahttun-adj. with comp. and superl. forms -seabbo, -seamos etc.
  • LEXICON BEAKKAN Trisyll. Non-gradating C-Adj. without Separate Attr.
  • LEXICON BEAKKAN_NOCOMP Trisyll. Non-gradating C-Adj. without Separate Attr. No comparatives
  • LEXICON GEARDAN Trisyll. Non-gradating C-Adj. without Separate Attr.
  • LEXICON JOHTIL Trisyll. Non-gradating C-Adj. with is-Attr.
  • LEXICON RAHKAT Trisyll. Non-gradating C-Adj. with is-Attr. TO AVOID RAHKADIT
  • LEXICON HEITTOHA Trisyll. Non-gradating C-Adj. with is-Attr.
  • LEXICON GUOHCA Trisyll. Gradating V-Adj., no sep. Attr.
  • LEXICON GARAS Trisyll. Gradating C-Adj. with Bisyll. a-Attr. and final s Pred
  • LEXICON LINIS Trisyll. Gradating C-Adj. with Bisyll. a-Attr. and final s Pred
  • LEXICON SUVRRIS Trisyll. Gradating C-Adj. with Bisyll. weak grade a-Attr. and final s Pred
  • LEXICON NANUS Trisyll. Gradating C-Adj. with Bisyll. weak grade u-Attr. and final s Pred
  • LEXICON LOSSAT Trisyll. Gradating C-Adj. with Bisyll. a-Attr. and final t Pred. geahppat and lossat, words with bisyllable form comparatives in addition to trisyllable form: geahpit, losit
  • LEXICON CAVGAT Trisyll. Gradating C-Adj. with Bisyll. a/es-Attr. and final t Pred, both -but and -eappot comparatives
  • LEXICON CIENAL Trisyll. Gradating C-Adj. with Strong Grade is-Attr.
  • LEXICON NJUORAS Trisyll. Gradating C-Adj., with Strong Grade a-Attr.
  • LEXICON DILDDAS ,-ld-(#=is) Trisyll Grad., facult is-Attr.
  • LEXICON VUOGAS Trisyll. adj. with gradation I-III and no sep. attr. only this word, vuogas, vuohkkasat
  • LEXICON HEAHKAS ,-hkk-#=is heahkka Trisyll Grad., is-Attr & heahkka
  • LEXICON EATTAS ,-dd-#=is Trisyll. Grad. C-Adj. with WeG -is Attr.
  • LEXICON BOAKKAS ,-gg-#boagge9- Trisyll no attr
  • LEXICON FARGAT : d#Ø Trisyll no attr
  • LEXICON GAPPUS -bbo- Trisyll, attr same as pred
  • LEXICON VATTIS Trisyll CG, -es/-is Attr
  • LEXICON BIEKKUS ,-iggo-#=is Trisyll Grad, is-Attr,
  • LEXICON LIEKKUS ,-iggo-(#=is) Trisyll Grad, attr same as pred
  • LEXICON GUOROS guoros and luovos, Trisyll Grad, attr same as pred
  • LEXICON NUOLUS ,-u8llo-(#nuolo9s)
  • LEXICON GEARGGUS ,-ergo-#gearggo9s
  • LEXICON VUDDJII
  • LEXICON VUDDJII_DECLINED misses most cases
  • LEXICON JIEDNAI
  • LEXICON JIEDNAI_DECLINED misses most cases
  • LEXICON BOARIS As GAPPUS, but with different attr.
  • LEXICON BOARIS_NOCOMP
  • LEXICON IIVA_NOCOMP IIVA_A without comparatives
  • LEXICON IIVA_A loans ending with -a, same attr as pred
  • LEXICON FRIIJA loans ending with -a, same attr as pred
  • LEXICON BOREALA FRIIJA without comparatives
  • LEXICON SPANSKA spánska, dánska, fránska, ránska. WeG attr
  • LEXICON ALLAT allat, gassat, govdat, attr: alla, gassa, govda. Trisyllables with Bisyllable compforms: alit, gasit, govddit
  • LEXICON ALLAGA sublexicon to ALLAT and word árrat

Contracted adjectives

  • LEXICON FIINNIS ,-dná-(: Ø)#fiinna, western comp: fiidnát, eastern comp: fiidnásabbo/-sut/-sat
  • LEXICON DEAHTIS as fiinnis, but with StrGr in Attr
  • LEXICON SMAVIS as deahtis, but with even more Attr forms and comparative smávit in addition
  • LEXICON STUORIS As fiinnis, but with different comparation
  • LEXICON NJALGGAT Comp+Sg+Nom: njálgát, njálgásut/-sit/-sut/-sat, njálgáseabbo/-sabbo
  • LEXICON CAPPIS western comp: čábbát, eastern comp: čábbásabbo/-sut/-sat
  • LEXICON VIISSIS Contr, CG and -is -> -á, attr -es/-is, western and eastern comp forms
  • LEXICON RAHPIS Contr, CG and -is -> -á, attr -es, with long and short comp forms
  • LEXICON HARVVIS Contr, CG and -is -> -á, attr -e, short comp forms
  • LEXICON MALLASadj-
  • LEXICON MALLASadj-_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON MALLASI-/NUORABUadj-
  • LEXICON DEVNVCASE bisyllabic nominal declension
  • LEXICON GOAHTI-OBLadj
  • LEXICON GOAHTI-NEadj
  • LEXICON GODIIadj-
  • LEXICON GOADIadj-
  • LEXICON NomVadj
  • LEXICON EssVadj

Special cases

  • LEXICON VEARATAG
  • LEXICON VEARA

Final note on the adjective sublexica

todo: Rewrite the adj lexica so that the attr variation is kept separate from the otherwise uniform declension.

  • LEXICON VUDDJI-
  • LEXICON BOHCCOadj
  • LEXICON BOHCCUadj

Adjective declension

  • LEXICON ATTR This is the normal lexicon for ATTR forms
  • LEXICON ATTRCONT This lexicon is for forms with non-sub Attr, where we sub the rest.
  • LEXICON LAIKI0 Directing adjectives ...
  • LEXICON ISSORASSA-
  • LEXICON EABBO/EAMOS comparision for trisyllable adjectives
  • LEXICON EABBO/EAMOS_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON EABBO/EAMOS_CONT
  • LEXICON EABBO/EAMOS_CONT_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON EAMOS_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON EABBO/EAMOS_CONT-contracted for certain contracted adjectives, divided dialectwise
  • LEXICON SHORTCOMP
  • LEXICON SHORTCOMP_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON SHORTCOMP_PRED_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON EABBU eastern form -abbo as well
  • LEXICON EABBUCASE1
  • LEXICON EABBUCASE2
  • LEXICON EABBU_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON EABBUCASE1_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON EABBUCASE2_MINIP for giving Use/NGminip-tags
  • LEXICON BU/MUS Bisyllabic adjectives comparision
  • LEXICON BUStem
  • LEXICON EAMOS eastern form -amos as well
  • LEXICON GAPPUS0 Almost id. to MALIS0. MALIS0 has no VUOHTA, GAPPUS0 has no Px Ess., and shouldn't have either.
  • LEXICON GAPPUS-

GOAL: Keep GAPPUS- and MALLAS- apart, because of the Px(1)V issue, but unify the rest. GAPPUS- and MALLAS- differ in the A and N treatment of Pl Nom Px (only 1st p. for A and all persons for N). Now that MALLASI- is deleted, GAPPUS- and MALLAS- are identical. We check by pointing GAPPUS- to MALLAS-. Look into this. and remove GAPPUS- for MALLAS- eventually.

  • LEXICON MEAHTTUN Deverbal adjectives.
  • LEXICON LEXATTR_GEAHTES trisyllabic stems: geahtes for trisyll, heapmi for bisyll
  • LEXICON GEAHTES geahtes for trisyll, heapmi for bisyll
  • LEXICON OVDDIT Inherently comparative adjectives, bisyll
  • LEXICON MADDELEABBO Inherently comparative adjectives, trisyll

Nominal derivation

Noun derivation

  • LEXICON VUOHTA +CmpN/SgG
  • LEXICON VUOHTAMORPH

Adjective derivation

  • LEXICON LAS from verbs: čirrolas, bealkálas etc
  • LEXICON BUOREMUSS superlatives, from bisyll adjectives
  • LEXICON BUOREMUS
  • LEXICON BUOREMUSSA-
  • LEXICON HEAPMI caritives
  • LEXICON LAGAN lágan, lágán and subform lagan as well
  • LEXICON LAGAS lágaš, lágáš and subform lagaš as well
  • LEXICON LAGAN_LAGAS
  • LEXICON AHKASAS derived words on -saš, -haš, -laš
  • LEXICON AHKASAS_PL derived words on -saš, -haš, -laš, only plural,
  • LEXICON SISKKALDAS olgguldas, siskkáldas, siskkildas, nuppáldas, that's all
  • LEXICON DenominalAdjsV1 caritives and their derivatives (huvva, huhtti), from bisyll nouns
  • LEXICON DenominalAdjsV1Long caritives and their derivatives (huvva, huhtti), from bisyll nouns without vowel shortening
  • LEXICON DenominalAdjsV1Short caritives and their derivatives (huvva, huhtti), from bisyll nouns with vowel shortening
  • LEXICON DenominalAdjsV2 from bisyllables, muoralaš, gieđalaš etc
  • LEXICON DenominalAdjsV2_lasj from bisyllables, muoralaš, gieđalaš etc
  • LEXICON DenominalAdjsC from trisyllables, -laš and caritives on -heapme
  • LEXICON DenominalAdjsCLong from trisyllables, -laš and caritives on -heapme
  • LEXICON DenominalAdjsCShort from trisyllables, -laš and caritives on -heapme
  • LEXICON DenominalAdjsV3 +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG !from Propernames
  • LEXICON DenominalAdjsV3case from bisyllabic propers
  • LEXICON DenominalAdjsC2 +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG !from Propernames
  • LEXICON DenominalAdjsC2case from trisyllabic propers
  • LEXICON DenominalAdjsV4 +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG from Propernames
  • LEXICON DenominalAdjsV4case from bisyllabic propers (subbed)
  • LEXICON DenominalAdjsC3 +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG !from Propernames
  • LEXICON DenominalAdjsC3case from trisyllabic propers (subbed)
  • LEXICON LASJOBL
  • LEXICON HEAPMIOBL sublexicon not only for caritives on -heapmi/-heapme

Adverbs from adjectives

  • LEXICON ADVV adverb from bilysll stems
  • LEXICON ADVC adverb from trilysll stems

Adjectives from nouns

  • LEXICON AGAdj mostly words like guovttejagat, allajoccat etc
  • LEXICON AGAdjINFL

Divvun & Giellatekno - open source grammars for Sámi and other languages

North Saami noun declension

Bisyllabic nouns

  • LEXICON GOAHTI-A divided into a-i-u due to errortag-branch
  • LEXICON GOAHTI-I divided into a-i-u due to errortag-branch
  • LEXICON GOAHTI-U divided into a-i-u due to errortag-branch
  • LEXICON GOAHTI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen
  • LEXICON GOAHTI-IU Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen
  • LEXICON GOAHTILONG Long nom-compound-forms, long gen
  • LEXICON GOAHTILONGSHORT Sometimes long nom-compound-forms, long gen
  • LEXICON ALBMI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON ALBMILONG Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON ALBMILONGSHORT Bisyll. V-Nouns. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON AIGI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, short gen.
  • LEXICON STAHTA Bisyll. Non-Gradating a-Nouns; i-Illative

it does not have the Prop tag.

Bisyllabic nouns 2f. Actor lexicas

  • LEXICON IIJA loan words ending -iija; also with only -i as Err/Orth, like galleri
  • LEXICON ESSEIJA loan words ending -iija; Illative -iijai as well -iijii: kopiijai, kopiijii
  • LEXICON IIVA -iivva loan words.
  • LEXICON PROFIILA -iila Loan words.
  • LEXICON STRUKTUR Recent loanwords on -vra with short cmp-form: struktur-
  • LEXICON KULTUR -kultuvra, compound forms: kultur-, kulttor-
  • LEXICON KANTUR_N word with many forms
  • LEXICON MAŠIIDNA mašiidna with short cmp-forms as well
  • LEXICON BENSIN bensiidna with short cmp-forms as well
  • LEXICON ADRENALIN Recent loanwords on -iidna with short cmp-form as well
  • LEXICON TELEFON Recent loanwords on -vdna with short cmp-form as well
  • LEXICON AKTION akšuvdna with cmp form ákšun- as well
  • LEXICON NATION naššuvdna with short cmp form náššon as well
  • LEXICON KANON kanovdna with short cmp form kánon/kánun as well
  • LEXICON SOSIAL Recent loanwords on -ála with both short and long cmp-form
  • LEXICON GARGIA Vowel-final loan words without Gradation and Ill ^change
  • LEXICON OBOE oe-final loan words without Gradation and Ill ^change
  • LEXICON BUFFALO consonant fin loanwords, some vow fin like revya
  • LEXICON ESSAYA recent loanwords on vow+a
  • LEXICON IDEA restricted Px for speller recent loanwords on vow+a, only idea this far
  • LEXICON MASAI only masai
  • LEXICON BASSI words on -bassi. Long nom-compound-forms, short gen, long heapmi-caritive
  • LEXICON MUOHTU words on -muohtu. Short nom-compound-forms, short gen, long heapmi-caritive
  • LEXICON EADNI eadni, gudni, ádnu. Short nom-compound-forms, long gen, short caritive
  • LEXICON VALDI words on -váldi. Short nom-compound-forms, long gen, short caritive, away with Px "váldán"
  • LEXICON RAFI words on -ráfi. Long nom-compound-forms, long gen. short heapmi-caritive
  • LEXICON LOTLOHKU words on -lotlohku. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON SAPMI Bisyll. V-Nouns. No nom-compounding, short gen.
  • LEXICON XGIELLA Bisyll. V-Nouns. No nom-compounding, short gen.
  • LEXICON BEALLE words ending -bealle. Short nom-compound-forms, short gen.
  • LEXICON TAXI dákse and tákse
  • LEXICON LUONDU this word (+vuohta) because of behavior in compounds, where it is normally in SgGen: luonddubiebmu
  • LEXICON GOADA-LUONDU
  • LEXICON NPx2V-LUONDU
  • LEXICON RUOKTU only this word because of its behavior in compounds, where it is normally in SgGen: ruovttu-/ruovtto-
  • LEXICON MADIDJA máđi and cmp
  • LEXICON GENTLEMAN gentleman (stem mana-)
  • LEXICON DUOHKI duohki and compounds, for disamb. reasons
  • LEXICON BUDEITA Rather special word: buđeita
  • LEXICON MANNI words on -mánni. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen.ILL: mánnii/mánnái
  • LEXICON MANNI-INFL
  • LEXICON OLLUVUOHTA Exceptional vuohta-Noun
  • LEXICON LEXMUSH derived verbs on -muš
  • LEXICON OLGU only olgu. Short nom-compound-form, short gen. Incomplete paradigm
  • LEXICON MIEHTI nuorta, nuorti, oarji, miehti. Short nom-compound-forms, long gen. Incomplete paradigm
  • LEXICON LULLI lulli and davvi. Long/SHORT nom-compound-forms, long gen. Incomplete paradigm
  • LEXICON GADDI Bisyll. V-Nouns with Comparative Forms. Short nom-compound-forms, long gen.
  • LEXICON GADDILONG long compound forms, short -heapme
  • LEXICON GADDILONGSHORT NB! No SgIll and SgLoc (not directed to GOADI-, GODII- or GOAHTAI) because davvi is the only word this far Bisyll. V-Nouns with Comp. Forms, long-short nomcmp, long gencmp
  • LEXICON GADDISHORT Bisyll. V-Nouns with Comparative Forms. Short nom-compound-forms, SHORT gen.
  • LEXICON OARJI máddi, nuorti, nuorta, oarji. Comparative Forms. Short nom-compound-forms, long gen. Incomplete paradigms
  • LEXICON LULLILONG long compound forms
  • LEXICON VARRA varra and uvdna. No -laš, to get rid of varalaš and uvnnalaš from speller
  • LEXICON LASSA want this without essive Px:
  • lassanan, *lassanat, *lassaneame
  • LEXICON AKCU No -heapme, no wg+Foc/han (thereby avoiding ávččuhit, ávččuhan, ávččuhat in speller) Short nom-compound-form ákčo-,long/short gen
  • LEXICON JAHKI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, long gen. to avoid jahkán, jagát
  • LEXICON OAHPPA Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen, to avoid oahppasat
  • LEXICON NPxC-OAHPPA
  • LEXICON BLV Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen., to avoid bálvát, Bihttánis
  • LEXICON NPx2V-BLV
  • LEXICON NPxC-BLV
  • LEXICON Px2V-BLV for second person vowel stems
  • LEXICON SOABBI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms goahte-,long/short gen, to avoid SOABBÁT, gáldot, searván, laktasan
  • LEXICON NPx1V-SOABBI
  • LEXICON NPxC-SOABBI
  • LEXICON IVDNI Bisyll. V-Nouns. Short nom-compound-forms, short gen. preventing ivnnát, rivgot
  • LEXICON NPx2V-IVDNI
  • LEXICON Px2V-IVDNI for second person vowel stems
  • LEXICON DAHKU Like ALBMILONG Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen. Without +Sg+Nom/Gen/Acc+PxSg1 to avoid "dahkon"
  • LEXICON SADJA Bisyll. V-Nouns. Long nom-compound-forms, long gen. TO AVOID SÁDJÁI
  • LEXICON DAHPPA dahpa, dáhpa and dáhppa. to avoid dáhpahuvvat, dahpahuvvat etc in speller
  • LEXICON LAHKI the words on -láhki. Because in speller we want to aviod boasttoláhkái, borranláhki etc. (borran láhkai)
  • LEXICON NPxC-LAHKI
  • LEXICON BEARRI to avoid unfortunate diminutives like bearáš and salaš in speller (bearaš, sálaš) + "beassán" = beassi+Sg+Nom/Gen/Acc+PxSg1
  • LEXICON GEAHCCI +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON GEAHCCICT Actors, to avoid geahččán, jábmán, geahččát, jábmát
  • LEXICON ACTORVALDI lexicalized actors because we have restricted verb derivation for speller. Long compound-forms, without "váldán"

2f. Actor lexicas

  • LEXICON ACTOR +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORCT nowadays tagged NomAg. Long compound-forms
  • LEXICON ACTOR-PL Plurals
  • LEXICON EADDJI-NomAg +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG tagged NomAg. Sometimes long compound-forms
  • LEXICON ACTORLONGSHORT +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORLONGSHORTCT-nomag adds +NomAg
  • LEXICON ACTORLONGSHORTCT nowadays tagged NomAg. Sometimes long compound-forms
  • LEXICON ACTORSHORT +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORSHORTCT nowadays tagged NomAg. Short compound-forms

+Use/NG: %> GOAHTAI ; ! Ill sublexicon no dipth simpl

  • LEXICON BOAHTALADDAN Intransitiv Action nouns from deverbal verbs
  • LEXICON IHTALUDDAMAT ihtaluddamat, plural
  • LEXICON UPMI action noun, from passive verb
  • LEXICON EGEZHAGAT reciprocals like verddežagat, jumežagat etc
  • LEXICON BUVSSAT Pl. bisyll vow-fin. Short cmp-forms
  • LEXICON BUVSSATLONG Pl. bisyll vow-fin. Short cmp-forms
  • LEXICON MUODUT muođut only, plural
  • LEXICON DEAHKIT like AIGI but plural only
  • LEXICON DIEDUT like ALBMI but plural only
  • LEXICON BORALMASAT like JOHTOLAT but plural only
  • LEXICON DURVAT like LASIS but pl. only

Trisyllabic nouns

  • LEXICON MATTAR Short compound-forms Tris. Anim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON MALIS Short compound-forms Tris. Inanim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON MALISLONG Long compound-forms Tris. Inanim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON MALISLONGSHORT Long and short compound-forms. Tris. Inanim. Gradating C-Nouns
  • LEXICON BEANA Short compound-forms. Trisyll. Anim. Gradating 0-Nouns
  • LEXICON SEAMU Short compound-forms. Trisyll. Inanim. Gradating 0-Nouns
  • LEXICON SEAMULONG Long compound-forms. Trisyll. Inanim. Gradating 0-Nouns
  • LEXICON GAHPIR Short compound-forms. Trisyll. Non-Gradating C-Nouns
  • LEXICON GAHPIRLONGSHORT Long and short compound-forms. Trisyll. Non-Gradating C-Nouns
  • LEXICON GAHPIRLONG Long compound-forms. Trisyll. Non-Gradating C-Nouns

Trisyllabic nouns

  • LEXICON EANA eana, eanan, eatnan
  • LEXICON DOAVTTIR only doavttir. Short compound-forms
  • LEXICON OVCCIS_N Collective numerals gallis, moattes, moattis, máŋggas
  • LEXICON DAIVVAS Tris. Gradating C-Nouns, The Troms declension: dáivvaš: dáivaha, bearaš: bearraha, njunuš: njunnoha
  • LEXICON BOADA Short compound-forms. Trisyll. Inanim. Gradating 0-Nouns TO AVOID BOAĐAN
  • LEXICON DAHPPAGA the dáhpahuvvá fix nr2. to avoid dahpahuvvat in speller
  • LEXICON ENGEL Restricted denominals for speller -eŋgel
  • LEXICON MAGASH reciprocals like verddežat, jumežat etc
  • LEXICON BADJOSAT Pl. bajus: badjosat, short cmp-form
  • LEXICON BADJOSATLONG Pl. bajus: badjosat, long cmp-form
  • LEXICON ALIMAT Pl. alin: alimat, like GAHPIR but pl only
  • LEXICON CEAKCAGAT Like seamu but plural only
  • LEXICON VUOIGNAHAT LikeDAIVVAS but only Pl. vuoiŋŋaš: vuoigŋahat
  • LEXICON EAMOSH váikkuheamoš, deverbals
  • LEXICON AMOSH váikkuhamoš, deverbals
  • LEXICON BOAHTINLONGSHORT Intransitiv action nouns from bisyll verbs, long and short cmp-form
  • LEXICON BOAHTIN Intransitiv action nouns from bisyll verbs, long cmp-form
  • LEXICON PRE_BOAHTIN Intransitiv action nouns from bisyll verbs, long cmp-form
  • LEXICON BOAHTINSHORT Intransitiv action nouns from bisyll verbs, short cmp-form
  • LEXICON IHTAMAT Plural action nouns, from bisyllabic verbs
  • LEXICON LEXDIMINC diminutives, these comes from noun stems file, from trisyll nouns

Contracted nouns

  • LEXICON BOAZU Anim. Contracted 0-Nouns. Short compound-forms.
  • LEXICON SUOLU Inanim. Contracted 0-Nouns. Short compound-forms.
  • LEXICON SUOLULONG Inanim. Contracted 0-Nouns. Long compound-forms.
  • LEXICON FALIS Contracted Anim. C-Nouns. Short compound-forms.
  • LEXICON LASIS Contracted Inanim. C-Nouns. Short compound-forms.

Contracted nouns

  • LEXICON GISTTA The Noun gistta, gist -
  • LEXICON CEAHKES only -ceahkes
  • LEXICON ALLGUOVT guovttos guovttis
  • LEXICON GUOVTTIS_N only -guovttis
  • LEXICON GUOVTTU only -guovttos
  • LEXICON GIRKOSADDOT LIKE SATTU but pl, only

Sublexica for nominal stems

Declension

Noun declension

  • LEXICON GOAHTI-NE Bisyll. V-Nouns; Nominative Sg. and Essive
  • LEXICON NomV
  • LEXICON EssV
  • LEXICON GOAHTI-OBL
  • LEXICON GOAHTI-IU-OBL

Px lexica

  • LEXICON NPx3Vflag
  • LEXICON NPx3Vvowchflag
  • LEXICON NPx12A For loan word ending -a
  • LEXICON NPx3A For loan word ending -a
  • LEXICON NPxA For loan word ending -a
  • LEXICON NPxPlComC
  • LEXICON NPxVvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change,
  • LEXICON NPx12Vvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change, 1. and 2. p
  • LEXICON NPx1Vvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change, 1. p
  • LEXICON NPx3Vvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change, 3. pers
  • LEXICON NPxV
  • LEXICON NPx1V
  • LEXICON NPx2V
  • LEXICON NPx3V
  • LEXICON NPxC
  • LEXICON NPx1C
  • LEXICON NPx12C
  • LEXICON NPx3C
  • LEXICON NPxPlComV1

Some GOAHTE-type lexica...

  • LEXICON GOAHTE- compound lexicon
  • LEXICON GOAHTICMP compound lexicon, vowel shortening
  • LEXICON GOAHTILONGCMP compound lexicon, no vowel shortening
  • LEXICON GOAHTILONGSHORTCMP compound lexicon, with and without vowel shortening
  • LEXICON GOADE- genitiv
  • LEXICON GOADE-IU- genitiv
  • LEXICON GOAHTA- Lexicon for giving Px 1. and 2. p., pluss illativ
  • LEXICON GOAHTAI illative
  • LEXICON GOADI- weak grade
  • LEXICON GOADI-_notCmp
  • LEXICON GODII- diphthong simplification
  • LEXICON GOADA-

Other lexica

  • LEXICON STAHTACASE for no cons grad
  • LEXICON EGEZHAHKII
  • LEXICON MALIS0 as GAPPUS0. MALIS0 has no VUOHTA, GAPPUS0 has no Px Ess
  • LEXICON MALLAS-
  • LEXICON MALLASI-/NUORABU- joint cont. lexicon
  • LEXICON MALLASI-/NUORABUj- joint cont. lexicon
  • LEXICON MUSHcase Deverbal nouns
  • LEXICON MUSSHA
  • LEXICON EAMOSHcase Deverbal nouns
  • LEXICON AMOSHcase
  • LEXICON BOAHTINcase Long compound-forms
  • LEXICON BOAHTINLONGSHORTTV Transitiv Action nouns. Both long and short compound forms
  • LEXICON BOAHTINLONGSHORTTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTINTV Transitiv Action nouns. Long compound forms
  • LEXICON BOAHTINTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTINTVCT
  • LEXICON BOAHTINSHORTTV Transitiv Action nouns. Short compound forms
  • LEXICON BOAHTINSHORTTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTINSHORTTVCT
  • LEXICON BOAHTALADDANTV Transitiv Action nouns from deverbal verbs
  • LEXICON BOAHTALADDANTVcase +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON BOAHTALADDANTVCT
  • LEXICON FALLA-
  • LEXICON BOAZU-NE
  • LEXICON BOHCCO
  • LEXICON BOHCCU
  • LEXICON KEAHTTA Derivation keahttá/keahtes
  • LEXICON KEAHTTA-PRED Der/keahtta - only predforms
  • LEXICON DIMINC diminutives, these comes from noun affix file, from trisyll nouns
  • LEXICON GUOVDDAZI- joint cont. lexicon
  • LEXICON JOHTOLAT0
  • LEXICON JOHTOLAHKA-
  • LEXICON DenominalNounsV diminutives from bisyllabic nouns
  • LEXICON DenominalNounsC diminutives from trisyllabic nouns
  • LEXICON MUITTASJEAPMI action noun, from trisyll intransitive verb
  • LEXICON EAPMITV +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON EAPMITVCT action noun, from bisyll transitive verb
  • LEXICON EAPMITVCTcase
  • LEXICON MUITTASJEAPMITV +CmpN/Sg +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON MUITTASJEAPMITVCT action noun, from trisyll intransitive verb
  • LEXICON VUONAT +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON VUONATCT derivated nouns, from propers: guovdageainnut, divttasvuonat etc.
  • LEXICON ACTORder +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG
  • LEXICON ACTORderCT Tagged NomAg nowadays, Long compound-forms, from intransitive verbs
  • LEXICON ACTORderCTcase Tagged NomAg nowadays, Long compound-forms, from intransitive verbs

+Use/NG: GOAHTAI ; ! Ill sublexicon

  • LEXICON ACTORTVder +CmpN/SgN +CmpN/SgG +CmpN/PlG +CmpN/SgNomLeft +CmpN/SgGenLeft +CmpN/PlGenLeft
  • LEXICON ACTORTVderCT Tagged NomAg nowadays, Long compound-forms, from transitive verbs
  • LEXICON ACTORSHORTTVder Tagged NomAg nowadays, Short compound-forms, from transitive verbs
  • LEXICON DIMINV diminutives, these comes from bisyll nouns Divvun & Giellatekno - open source grammars for Sámi and other languages

North Saami Possessive suffixes

  • LEXICON PxVvowch for vowel stems, with X2, X1 with stem vowel change
  • LEXICON Px1Vvowch for vowel stems with stem vowel change, 1. p
  • LEXICON Px2Vvowch for vowel stems with stem vowel change, 1. and 2. p
  • LEXICON Px3Vvowch for vowel stems with stem vowel change, 3. p
  • LEXICON PxV for vowel stems, without stem vowel change
  • LEXICON Px1V for first person vowel stems
  • LEXICON Px2V for second person vowel stems
  • LEXICON Px3V for third person vowel stems
  • LEXICON PxA for a-stems
  • LEXICON Px1A for a-stems
  • LEXICON Px2A for a-stems
  • LEXICON Px3A for a-stems
  • LEXICON PxC for consonant stems
  • LEXICON Px1C for consonant stems
  • LEXICON Px2C for consonant stems
  • LEXICON Px3C for consonant stems
  • LEXICON PxPlComC for plural comitative forms of consonant stems
  • LEXICON PxPlComV1 for first person vowel stems with vow change, directing onw
  • LEXICON PxPlCom12V for first, second person comitative Px
  • LEXICON PxPlCom3V for third person comitative Px

Divvun & Giellatekno - open source grammars for Sámi and other languages

Verb conjugation

Basic lexica for bisyllabic verbs

Modals

These are treated separately because modals do not participate in derivation

  • LEXICON GALGA_IV only dáidit, galgat
  • LEXICON FERTE_IV only fertet and bállet

Ordinary bisyllabic verbs

  • LEXICON DIEHTI_TV Bisyllabic i-verbs with Personal Passive
  • LEXICON BORRA_TV Bisyllabic a- and u-verbs with Personal Passive
  • LEXICON BOAHTI_IV Bisyllabic i-verbs without Personal Passive but with Der/NomAg
  • LEXICON DIEVVA_IV Bisyllabic a- and u-verbs without Personal Passive but with Der/NomAg

Bisyllabic verbs

  • LEXICON DEAKCU_TV as BORRA for u-verbs with dim -astit, and a-verbs with dim -istit that are hardcoded
  • LEXICON BOAZZU_IV as DIEVVA_IV for u-verbs with dim -astit, and a-verbs with dim -istit that are hardcoded
  • LEXICON BINDU_IV as DIEVVA (but without short passive) for u-verbs with dim -astit, that are hardcoded
  • LEXICON DAHTU_TV As diehti, but -ut verbs, thus without short passive
  • LEXICON BOLTU_TV As DAHTU_TV but with dim -astit that are harcoded
  • LEXICON ALLU_IV -ut verbs, thus without short passive
  • LEXICON DIEHTALADDA_TV Already derived words (except words ending -uššat and -httit) - no deverbal verbs
  • LEXICON LAIGOHADDA_TV láigohaddat. No deverbal nouns for speller reasons. No +Imprt+Pl2: láigohaddit
  • LEXICON HAHTTIT_TV Four-syll kausatives on -httit
  • LEXICON BOAHTALADDA_IV Already derived words (except words ending -uššat)
  • LEXICON RAIMMAHALLA_IV passives on -hallat and INCHOATIVES on -stuvvat
  • LEXICON UVVA_IV passives -uvvat
  • LEXICON SMUVVA_IV passives -snuvvat, -smuvvat
  • LEXICON DOAROSTUVVA_TV INCHOATIVES on -stuvvat
  • LEXICON MAHTALADDA_TV Bisyllabic Already derived words (except words ending -uššat) without Personal Passive but with Acc obj
  • LEXICON ARVI_IV Bisyllabic Impersonal Verbs
  • LEXICON ARVALADDA_IV Already derived words (except words ending -uššat)
  • LEXICON MASSI_TV No Der/NomAg (for speller reasons). Bisyllabic i-verbs with Personal Passive. Otherwise like DIEHTI_TV
  • LEXICON VALDI_TV No Der/NomAg (for speller reasons). Bisyllabic i-verbs with Personal Passive. No VGen. Otherwise like DIEHTI_TV
  • LEXICON ASTA_TV No Der/NomAg (for speller reasons). Bisyllabic a- and u-verbs with Personal Passive. Otherwise like BORRA_TV
  • LEXICON BORGI_IV Bisyllabic i-verbs without Personal Passive but without Der/NomAg. No Der/NomAg for speller reasons. Otherwise like BOAHTI_IV
  • LEXICON BEALLJA_IV No Der/NomAg for speller reasons. Bisyllabic a- and u-verbs without Personal Passive but without Der/NomAg. Otherwise like DIEVVA_IV
  • LEXICON DAVGU_TV As DAHTU_TV, No Der/NomAg for speller reasons.
  • LEXICON LEABBU_TV No Der/NomAg (for speller reasons)- otherwise like DEAKCU_TV
  • LEXICON ALBMU_TV No Der/NomAg (for speller reasons). As BOLTU_TV otherwise
  • LEXICON BARGU_IV no Der/NomAg for speller reasons- Like ALLU_IV
  • LEXICON BORSU_IV as BINDU. No Der/NomAg
  • LEXICON MUHTTI_TV No deverbal nouns an ACTIO(for speller reasons). Bisyllabic i-verbs with Personal Passive
  • LEXICON BEAHTTI_TV Bisyllabic i-verbs with Personal Passive, no Der/alla, no Der/adda, Der/halla (beahtáhallat, báinnáhallat) for speller
  • LEXICON FAHTE_TV Contracted Verbs with Personal Passive, no Der/alla, no Der/adda, Der/halla (fáhtehallin) for speller
  • LEXICON GILVI_TV only gilvit, to get rid of gilvohallat (for speller reasons).
  • LEXICON FAHTI_TV (for speller reasons). no fáhttet (fáhtit+V+TV+Imprt+Pl2) because it get mixed up with fáhtet. No deverbal nouns.
  • LEXICON DAHKA_TV Like BORRA_TV, but without dahkat+V+TV+Imprt+Sg1, to get rid of dahkon (for speller reasons)
  • LEXICON FALLA_TV fállat, njoarrat, to get rid of fálastallat, njoarastallat (for speller reasons).
  • LEXICON OAHPPA_TV only oahppat. Like BORRA but without Deverbal verb -stuvva (for speller reasons)
  • LEXICON AKTI_IV Bisyllabic i-verbs without Personal Passive but with Der/NomAg - for speller reasons, to prevent:
  • LEXICON GUHKKA_IV No Imprt+Pl2 on -it, no Imprt+ConNegII and No +Der/NomAg for speller reasons. No Deverbal Verbs either. Bisyllabic a- and u-verbs without Personal Passive
  • LEXICON BARDNA_IV "bárdnat" ----> potensialis removed; bártnažan, bártnažat, bártnaš, bártnaža. No Der/NomAg for speller reasons. Bisyllabic a- and u-verbs without Personal Passive but without Der/NomAg. Otherwise like DIEVVA_IV
  • LEXICON DIEHTISHORT_TV Short action noun compound-form: neasken-
  • LEXICON DIEHTILONGSHORT_TV Long and short action noun compound-form, savdnjen-/savdnjin-
  • LEXICON BAHCCI_TV bahčit. Long and short actio compound-form. No NomAg (Actor) compound, for speller reasons
  • LEXICON BOAHTILONGSHORT_IV Long and short action noun compound-form
  • LEXICON MAHTI_TV Bisyllabic Verbs without Personal Passive but with Acc obj.

Intermediate lexica for even-syllable verbs

  • LEXICON GOAHTICnj for speller reasons to hinder -goahttit, whick is confused with infinitive -goahtit
  • LEXICON RAIMMAHALLACnj restricted imperatives

Basic lexica for contracted verbs

  • LEXICON GILLE_IV Contracted Verbs without Personal Passive
  • LEXICON DOHPPE_TV Contracted Verbs with Personal Passive

BAsic lexica for Contracted verbs

  • LEXICON CIRRO_IV Inchoatives and essives on -á, -o, -e without Personal Passive
  • LEXICON MUITA_TV Inchoatives and essives on -á, -o, -e with Personal Passive
  • LEXICON COHKKA_IV Contracted Verbs without Personal Passive - no stit-deverbal
  • LEXICON GARRE_TV garret, loget. with Personal Passive. for speller to hinder garrenávnnas, garrenoaivi etc
  • LEXICON ORRO_IV orrot. for speller to hinder orronsadji etc
  • LEXICON MAHTA_TV Contracted Verbs without Personal Passive but with Acc obj.

Basic lexica for trisyllabic verbs

  • LEXICON MUITAL_TV Trisyllabic Verbs with Personal Passive
  • LEXICON ALIST_IV Trisyllabic Verbs without Personal Passive

Basic lexica for trisyllabic verbs

  • LEXICON COASKKIT_IV Trisyllabic impersonals
  • LEXICON ARVVASJ_IV impersonals ending -šit, -skit, smit, -idit, -ldit, -git and 5-syllables
  • LEXICON ARVIL_IV Impersonal Trisyllabic Verbs ending -lit
  • LEXICON MUITTASJ_TV Words ending -šit, -skit, -ldit - Reciprocals on -dit, Momentatives on -dit, -ádit, -ihit, -e7hit, Frequentatives on -(u)hit, Continuatives on -nit, Inchoatives on -nit
  • LEXICON HALIID_TV Words ending -smit, -idit, -git
  • LEXICON BONJAT_TV Cont/Freq on -dit, Continuatives on -(u)hit, Reciprocals, momentatives and frequentatives ending -alit
  • LEXICON VUORDIL_TV Trisyllabic Verbs ending -lit, -rit with Personal Passive
  • LEXICON BEAGASJ_IV Words ending -šit, -skit -ldit, essive derivates on -hit -. !Reciprocals on -dit. Momentatives on -dit, -ádit, -ihit, -e7hit. Frequentatives on -(u)hit. Continuatives on -nit. Inchoatives in -nit
  • LEXICON JORGGIID_IV Words ending -smit, -idit, -git -
  • LEXICON HURAI_IV Words ending -aidit
  • LEXICON BALAT_IV

Cont/Freq on -dit, Continuatives on -(u)hit, Reciprocals, momentatives and frequentatives ending -alit

  • LEXICON SUOTNJAL_IV Trisyllabic Verbs ending -lit, -rit without Personal Passive
  • LEXICON BOTNJAS_IV Trisyllabic Verbs ending -sit without Personal Passive
  • LEXICON LASSAN_IV Trisyllabic Verbs ending -nit without Personal Passive IV
  • LEXICON OAHPAHIT_TV only oahpahit, disamb reasons?
  • LEXICON NUOSKIT_IV only nuoskidit, for speller, no action noun nuoskideapmi
  • LEXICON LAHKAN_TV lahkanit, lahkonit, are nowadays used transitively
  • LEXICON GEAGAT_TV Trisyllabic Verbs without Personal Passive but with Acc obj.
  • LEXICON BUOVVAL_TV buovvalit, guoigalit. Trisyllabic Verbs ending -lit without Personal Passive but with Acc obj.
  • LEXICON MUITALCnj Substems for Consonantal Verb Stems
  • LEXICON HURAICnj Substems for Words ending -aidit

Finite declension

Present tense

Vocalic stems

  • LEXICON PotPrsV Present Tense in Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrsV Present Tense in Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrsV1 Present Tense Endings for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrsV2 Present Tense Endings for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrsV3 Present Tense Endings for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrsV4 Present Tense Endings for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrsV5 Present Tense Endings for Vocalic Verb Stems

Consonantal stems

  • LEXICON PotC Present Tense in Consonantal Verb Stems
  • LEXICON PrsC Present Tense in Consonantal Verb Stems
  • LEXICON PrsC1 Present Tense in Contr/Non-Contr Consonantal Verb Stems
  • LEXICON PotC2 Potential in Non-Contracted Consonantal Verb Stems
  • LEXICON PrsC2 Present Tense in Non-Contracted Consonantal Verb Stems

Past tense

Vocalic stems

  • LEXICON PrtV Preterite Endings for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON PrtV1 Preterite Endings for Vocalic Weak Grade Verb Stems
  • LEXICON PrtV2 Preterite Endings for Vocalic Strong Grade Verb Stems

Consonantal stems

  • LEXICON PrtC Preterite Endings for Consonantal Verb Stems
  • LEXICON PrtC1 Preterite Endings for Consonantal Contr./Non-Contr. Verb Stems
  • LEXICON PrtC2 Preterite Endings for Consonantal Non-Contr. Verb Stems
  • LEXICON PrtC3 Preterite Endings for Consonantal Contr./Non-Contr. Verb Stems

Imperative mood

  • LEXICON ImprtVA Imperative Forms for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON ImprtVB Imperative Forms for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON ImprtV1 Imperative Forms for Vocalic Verb Stems
  • LEXICON ImprtV2 Imperative Forms for Vocalic Verb Stems and Substems
  • LEXICON ImprtSg2 Imperative Forms For Consonantal and Contracted Verb Stems
  • LEXICON ImprtC Imperative Substems for Consonantal Verb Stems - uneven syll.
  • LEXICON ImprtC2 Imperative Substems for Consonantal Verb Stems - contracts

Infinite forms

V- and C-final

  • LEXICON NominalFormsV Vowel-final stems

Continuation lex

  • LEXICON NominalFormsVC for vowel final
  • LEXICON NominalFormsV1 infinitiv, actio
  • LEXICON NominalFormsV2 gerund, verbgenitiv, verbabessive
  • LEXICON NominalFormsV3 ^NG^ gerund
  • LEXICON NominalFormsV4 perfect participe, preterite negation form
  • LEXICON NominalFormsV5 negation form
  • LEXICON NominalFormsV6 presence participe
  • LEXICON NominalFormsV8 gerund, verbabessive
  • LEXICON NominalFormsV9 supine
  • LEXICON NominalFormsC1 for cons final stems: infinitive, supine, actio, gerund, perfect participe, preterite negation form
  • LEXICON NominalFormsC2 for cons final stems: presence participe

Derivation

  • LEXICON DeverbalNounsC
  • LEXICON DeverbalNounsCTV
  • LEXICON DeverbalNounsBOAHTI
  • LEXICON DeverbalNounsRAIMMAHALLA no NomAg/actor
  • LEXICON DeverbalNounsBOAHTALADDA
  • LEXICON DeverbalNounsDIEHTALADDA
  • LEXICON DeverbalNounsDIEHTI
  • LEXICON DeverbalNounsDIEHTISHORT
  • LEXICON DeverbalNounsDIEHTILONGSHORT
  • LEXICON DeverbalNounsBAHCCI
  • LEXICON DeverbalNounsDOHPPE-
  • LEXICON DeverbalNounsGARRE-
  • LEXICON DeverbalNounsCIRRO-
  • LEXICON DeverbalNounsORRO-
  • LEXICON DeverbalNounsCIRROTV-
  • LEXICON DeverbalNounsDOHPPEJ
  • LEXICON DeverbalNounsDOHPPEJTV
  • LEXICON DeverbalNounsMUITALTV
  • LEXICON DeverbalNounsMUITTASJTV
  • LEXICON DeverbalNounsMUITAL
  • LEXICON DeverbalNounsNUOSKIT
  • LEXICON DeverbalNounsMUITTASJ
  • LEXICON DeverbalVerbsBOAHTI
  • LEXICON DeverbalVerbsDIEVVA
  • LEXICON DeverbalVerbsBINDU
  • LEXICON DeverbalVerbsBORRA
  • LEXICON DeverbalVerbsFALLA
  • LEXICON DeverbalVerbsBOLTU
  • LEXICON DeverbalVerbsDIEHTI
  • LEXICON DeverbalVerbsBEAHTTI
  • LEXICON DeverbalVerbsARVI
  • LEXICON DeverbalVerbsDOHPPE
  • LEXICON DeverbalVerbsFAHTE
  • LEXICON DeverbalVerbsGILLE
  • LEXICON DeverbalVerbsCOHKKA
  • LEXICON DeverbalVerbsBORGE
  • LEXICON DeverbalVerbsMUITAL
  • LEXICON DeverbalVerbsVUORDIL
  • LEXICON DeverbalVerbsALIST
  • LEXICON DeverbalVerbsSUOTNJAL
  • LEXICON DeverbalVerbsBOTNJAS
  • LEXICON DeverbalVerbsLASSAN
  • LEXICON DeverbalVerbsCOASKKIT
  • LEXICON DeverbalVerbsARVIL
  • LEXICON VGEN flag for VGen

File containing North Saami abbreviations

Lexica for adding tags and periods

Splitting in 4 + 1 groups, because of the preprocessor

  • LEXICON Abbreviation
  1. The ITRAB ; lexicon (intransitive abbrs)
  2. The TRNUMAB ; lexicon (abbrs trans wrt. numberals)
  3. The TRAB ; lexicon (transitive abbrs)
  4. The NOAB ; lexicon (not really abbrs)
  5. The NUMNOAB ; lexicon (not behaving as abbr before num)

The abbreviation lexicon itself

  • LEXICON ITRAB are intransitive abbreviations, A.S. etc.
  • LEXICON NOAB du, gen, jur

This class contains homonyms, which are both intransitive abbreviations and normal words. The abbreviation usage is less common and thus only the occurences in the middle of the sentnece (when next word has small letters) can be considered as true cases.

  • LEXICON TRNUMAB contains abbreviations who are transitive in front of numerals

For abbrs for which numerals are complements, but other words not necessarily are. This group treats arabic numerals as if it were transitive but letters as if it were intransitive.

  • LEXICON TRAB contains transitive abbreviations

This lexicon is for abbrs that always have a constituent following it.

  • LEXICON NUMNOAB su, dii

This class contains homonyms, which are both abbrs for which numerals are complements and normal words. The abbreviation usage is less common and thus only the occurences in the middle of the sentence can be considered as true cases.

North Saami acronyms - stems

This file contains a loop for random capital-letter acronyms, as well as two lists of common acronyms: letter-number acronyms and small-capital letter combinations.

The main part

  • LEXICON Acronym divides the acros in the 3 types just mentioned.
  • LEXICON smallacro contains acros with small letters

North Sámi adjective lexicon

  • LEXICON LEXATTR This lexicon is here to give the tags to the compounding
  • LEXICON At gives +A+Attr and directs to K
  • LEXICON PrfPrc Gives +A+Attr and Sg/Pl Nom and directs to K
  • LEXICON FINJU- compounds only, directs to Rreal and NAMAT
  • LEXICON ALIT Both second-part compound and independent adj. čáhppesalit bábir, alit bábir
  • LEXICON Eahpe_Adjective is a long list of lexicalised eahpe-prefixed adjs
  • LEXICON NomActVEARA hardcoded postposition frases with veara, for speller
  • LEXICON Adjective is the main adjective list
  • LEXICON AdjectivePx Px-forms are restricted to this lexicon Move adjs that may take Px from Adjective to this lexicon.
  • LEXICON AdjectiveNoPx is the main adjective list, not taking Px

North Saami adposition lexicon

First come the 3 continuation lexica, the division is based on Nickel and should probably be revised. Then comes the adpositions themselves. The uninflecting ones are pointed to the 3 tag lexica, the Px ones to the Px lexica in sme-lex.txt and closed-sme-lex.txt.

  • LEXICON Pp gives both +Po and +Pr
  • LEXICON Pp-Err gives both +Po and +Pr
  • LEXICON Postp gives +Po
  • LEXICON Postp-Err gives +Po
  • LEXICON Prep gives +Pr
  • LEXICON Prep-Err gives +Pr
  • LEXICON Adposition is the lexicon with the adpositions

North Saami adverbs

  • LEXICON Adverb

First comes some multiword adverbs, declared as MWE in tok.txt Of these, the ones going to adv are not treated as MWE in abbr.txt and preprocess, whereas the ones going to multiadv are treated as one unit in the syntax. There are only a handful of words in the multiadv lexicon, they are the ones that are mentioned in sme-dis.rle. Goal: have mwe adverbs with syntactic behaviour as single words going to multiadv.

Thereafter comes the ordinary adverb list.

Then comes the gradating advs

  • type 1
  • type 2a
  • type 2b
  • 2c
  • 2d
  • type 3a
  • type 3b
  • type 3c

Lexica for adverb subtypes

  • LEXICON LADJE
  • LEXICON DIHTE
  • LEXICON LAGAadv
  • LEXICON LAGAIDadv
  • LEXICON LEBBUIplc
  • LEXICON LEAPPOSplc
  • LEXICON gadv adv that can form compounds
  • LEXICON gadv-plc adv that can form compounds
  • LEXICON adv-plc
  • LEXICON adv-time
  • LEXICON adv-time-plc
  • LEXICON CSadv
  • LEXICON CSadvFoc/Neg-ge
  • LEXICON adv-subqst
  • LEXICON adv-comp
  • LEXICON adv-sup
  • LEXICON adv-plc-comp
  • LEXICON adv-plc-sup
  • LEXICON adv-time-comp
  • LEXICON adv-time-sup
  • LEXICON COMPADV
  • LEXICON plc-SUPADVmus
  • LEXICON plc-SUPADVmusj

The main adverb lexicon

  • LEXICON adv simply gives the tag +Adv and directs to K

North Saami Conjunctions

  • LEXICON Conjunction contains the list of conjunctions
  • LEXICON ConfuseConjunction contains conjunctions that are homonyms with words in the open POS's
  • LEXICON CleanConjunction contains conjunctions that are not homonymous with any of the open POS's
  • LEXICON Cc-Conf assigns the tag +CC and allows further grammar checker processing for disambiguation against nouns in potential compounds written apart
  • LEXICON NounRoot Main lexicon, dividing in Noun, FirstComponent, NyphNouns
  • LEXICON MiddleNouns
  • LEXICON HyphNouns
  • LEXICON FirstComponent
  • LEXICON Eahpe_Noun
  • LEXICON NAMAT gives »»» and directs to NAMATCont
  • LEXICON NAMATCont second-part compounds
  • LEXICON SASCont FROM NUMERALS, gives -kilosaš etc.
  • LEXICON Noun dividing in NounNoPx, NounPx (with a P.Px.add flag) and NounPxKin (with a P.Nom3Px.add flag)
  • LEXICON NounNoPx here goes nouns not taking Px.
  • LEXICON NounPxKin this is the noun lexicon for nouns which can have Px Nom 3. person, mostly kinshipterms
  • LEXICON NounPx this is the main noun lexicon

North Saami numerals

The initial lexica

  • LEXICON Numeral initial lexica

The LEXICON CmpNumeral lexicon is the entrance for compounds with numbers. Introduced to restrict such compounding to a subgroup of numerals only, mainly to exclude roman numerals, that turned out to be too problematic. With this change, roman numerals are only recognised on their own.

  • LEXICON MILJON miljons and miljards
  • LEXICON OVERDUHAT for the numerals over 1000.
  • LEXICON O-OKTAF All the child lexica of OVERDUHAT have the prefix O-. They are directed via their respective numerals to the lexicon JUSTDUHAT.
  • LEXICON O-2TO9F All the child lexica of OVERDUHAT have the prefix O-. They are directed via their respective numerals to the lexicon JUSTDUHAT.
  • LEXICON 1TO9DUHAT
  • LEXICON O-JUSTLOGIF This lexicon is for the number 10 000 only. it is separated from the rest to avoid forms like *logivihttaduhát, etc.
  • LEXICON O-LOGIF this lexicon is accessed only via other O-lexica, and not directly from OVERDUHAT. Thus, *logivihttaduhát, etc. is avoided.
  • LEXICON O-2TO9LOG All the child lexica of OVERDUHAT have the prefix O-. They are directed via their respective numerals to the lexicon JUSTDUHAT.
  • LEXICON O-NUPPELOT Teens of thousands
  • LEXICON O-NL
  • LEXICON O-NUPPELOHKAI
  • LEXICON O-CUODI Hundreds of thousands
  • LEXICON O-2TO9CUO
  • LEXICON O-GCUO
  • LEXICON DUHAT
  • LEXICON JUSTDUHAT for numerals going via 1000
  • LEXICON OLD for the old counting thirteen hundred etc.
  • LEXICON NLX
  • LEXICON NUPPELOHKAICUODI
  • LEXICON UNDERDUHAT the numerals under 1000
  • LEXICON ONLY_CMP
  • LEXICON OKTAF
  • LEXICON 2TO9F
  • LEXICON 11TO99F
  • LEXICON BARELOGIF
  • LEXICON LOHKI
  • LEXICON 2TO9LOG
  • LEXICON 21TO99
  • LEXICON 111TO119
  • LEXICON CUODI
  • LEXICON 2TO9CUO
  • LEXICON GCUODI
  • LEXICON 1TO9CUODI
  • LEXICON NUPPELOGIS
  • LEXICON LOHKAI-END
  • LEXICON ARABICCOMPOUNDS

arabic as first part,

  • LEXICON NUMERALCOMPOUNDS: numeral as first part: duhatjienat, logigielat, etc.
  • LEXICON SAS gives : »»» and goes to SASCont
  • LEXICON num-ordinal Ordinal numbers
  • LEXICON num-ordinal-1 Ordinal numbers vuosttas, vuosttaš
  • LEXICON num-ordinal-2to9 Ordinal numbers, 2 to 20, even though the name implies differenty
  • LEXICON VUOSTTAS
  • LEXICON num-collective Collective numerals
  • LEXICON num-imprecise Imprecise numbers

Arabic numerals

Arabic numeral expressions can be classified in at least the following categories:

general numeric expressions
123 456,789 - note:space as thousand separator, groups of three digits
accounting numeric expressions
123.456,789 - note:full stop as thousands separator, groups of three digits
numeric range expressions
12-14 - can be dates, times, lengths, masses and other sorts of measurements
measurements
123 kg
dates
2.4.1999, 4.5., 7.8.02, 04.10.2016
times
12:34
money amounts
kr 1234,56
temperature
–8°C, 256°K, 100°F

And for sure more than these. Previously everything has been more or less lumped together, but to avoid noise and to get better input for grammar checking the ARABICS section should be rewritten such that each category gets its own lexicon. That way it is easier to restrict the syntax of numerical expressions in each category.

  • LEXICON ONLY_OKTA
  • LEXICON LOGIF
  • LEXICON NUPPELOHKAI
  • LEXICON GOLBMALOGIOKTA
  • LEXICON GAVCCILOGIOKTA
  • LEXICON GUOKTELOGIOKTA
  • LEXICON VIHTTALOGIOKTA
  • LEXICON GOLBMALOGIGUOKTE
  • LEXICON GAVCCILOGIGUOKTE
  • LEXICON GUOKTELOGIGUOKTE
  • LEXICON VIHTTALOGIGUOKTE
  • LEXICON GOLBMALOGIGOLBMA
  • LEXICON GAVCCILOGIGOLBMA
  • LEXICON GUOKTELOGIGOLBMA
  • LEXICON VIHTTALOGIGOLBMA
  • LEXICON GOLBMALOGINJEALLJE
  • LEXICON GAVCCILOGINJEALLJE
  • LEXICON GUOKTELOGINJEALLJE
  • LEXICON VIHTTALOGINJEALLJE
  • LEXICON GOLBMALOGIVIHTTA
  • LEXICON GAVCCILOGIVIHTTA
  • LEXICON GUOKTELOGIVIHTTA
  • LEXICON VIHTTALOGIVIHTTA
  • LEXICON GOLBMALOGIGUHTTA
  • LEXICON GAVCCILOGIGUHTTA
  • LEXICON GUOKTELOGIGUHTTA
  • LEXICON VIHTTALOGIGUHTTA
  • LEXICON GOLBMALOGICIEZA
  • LEXICON GAVCCILOGICIEZA
  • LEXICON GUOKTELOGICIEZA
  • LEXICON VIHTTALOGICIEZA
  • LEXICON GOLBMALOGIGAVCCI
  • LEXICON GAVCCILOGIGAVCCI
  • LEXICON GUOKTELOGIGAVCCI
  • LEXICON VIHTTALOGIGAVCCI
  • LEXICON GOLBMALOGIOVCCI
  • LEXICON GAVCCILOGIOVCCI
  • LEXICON GUOKTELOGIOVCCI
  • LEXICON VIHTTALOGIOVCCI

This file contains the Particles

  • LEXICON Particles gives all particles
  • LEXICON pcle gives the tag +Pcle
  • LEXICON qpcle gives two tags, +Pcle and +Qst

Perhaps this should be opened to a direction to K and all the ge versions should be removed. (i.e. only goit, not goitge). This errouneously permits gege, goge, etc., though, and we thus leave things as they are.

This file contains the Pronouns

  • LEXICON Pronoun Points to all the pronoun subgrops
  • LEXICON Personal , splitting in 1st, 2nd, 3rd

Interrogative pronouns

Giving ideosyncratic Sg Nom of gii, mii lexically Sending the oblique forms of gii, mii to an oblique sublexicon Giving the stem of guhte, guhtemuš, goabbá

  • LEXICON Interrogative

Relative pronouns

  • LEXICON Relative

Demonstrative pronouns

Giving baseform + all demonstrative stems

Pointing to case paradigms

  • LEXICON Demonstrative

Reflexive pronouns

Two nominative reflexives, and pointer to the rest The Pl one is used for Du as well, here given two entries. Should one of them be removed?

  • LEXICON Reflexive

Reciprocal pronouns

The first 4 entries handle the first element of the recipr. The next 12 handle the 2nd part of the non-Px recipr. The members of the third section point to Px lexica.

  • LEXICON Reciprocal

Indefinite pronouns

Dividing the indefinites in three groups

  • LEXICON Indefinite

Declineable indefinite pronouns with case + clitic

  • LEXICON declindef-cl

Declineable indefinites with normal case paradigms

  • LEXICON declindef

Separate lexica for exceptional entries

  • LEXICON declindef-idiosync separate lexica for these entries: oktat

The indeclineable indefinites

  • LEXICON indeclindef

The North Saami proper noun lexicon

  • LEXICON Prefix-Proper for first-part names
  • LEXICON ProperNoun-sme-nocomp for no cmp without hyph

The North Saami Subjunctions

  • LEXICON Subjunction contains the list of subjunctions.
  • LEXICON ConfuseSubjunction contains subjunctions that are homonyms with words in the open POS's
  • LEXICON CleanSubjunction contains subjunctions that are not homonymous with any of the open POS's
  • LEXICON Cs-Conf assigns the tag +CC and allows further grammar checker processing for disambiguation against nouns in potential compounds written apart

North Saami verbs

Negative verbs

  • LEXICON Negativeverb
  • LEXICON negmood
  • LEXICON negind
  • LEXICON negimp
  • LEXICON negsup

Copula

  • LEXICON Copula Dividing into finite and infinite
  • LEXICON Finitecop (Removed %>, they blocked diphtsim^pl)
  • LEXICON Prscop
  • LEXICON Prtcop
  • LEXICON Impcop
  • LEXICON Infinitecop

Stray forms

  • LEXICON STRAYFORMS (referred to from the main Verb lexicon)
  • LEXICON Eahpe_Verb

Main verbs

Here comes the main list of verbs.

  • LEXICON Humsubj-VerbRoot

Punctuation symbols

  • LEXICON Punctuation_SME contains the list of punctuation symbols that are problematic from a normative point of view, and only those. Everything else is coming from the standard Punctuation lexicon.

They are all tagged +RIGHT even though the correct quotation mark is supposed to be used on both sides. This is done to simplify generation, by keeping the same tagging as the standard analysis.

DELIMITERS

Sentence delimiters are the following: <.> <!> <?> <...> <¶>

TAGS AND SETS

Tags

This section lists all the tags inherited from the fst, and used as tags in the syntactic analysis. The next section, Sets, contains sets defined on the basis of the tags listed here, those set names are not visible in the output.

Beginning and end of sentence

BOS EOS

Parts of speech tags

N A Adv V Pron CS CC Po Pr Pcle Num Interj ABBR ACR CLB LEFT RIGHT WEB LEFT RIGHT because of apertium

Tags for POS sub-categories

Pers Dem Interr Indef Recipr Refl Rel Coll NomAg G3 Prop Allegro Arab Romertall

Tags for morphosyntactic properties

Nom Acc Gen Ill Loc Com Ess Sg Du Pl Cmp/SplitR Cmp/Attr Cmp/Cit Cmpnd Cmp/SgNom Cmp/SgGen Cmp/SgGen Cmp/PlGen Cmp/Sh Cmp PxSg1 PxSg2 PxSg3 PxDu1 PxDu2 PxDu3 PxPl1 PxPl2 PxPl3 Comp Superl Attr Ord Qst IV TV Prt Prs Ind Pot Cond Imprt ImprtII Sg1 Sg2 Sg3 Du1 Du2 Du3 Pl1 Pl2 Pl3 Inf ConNeg Neg PrfPrc VGen PrsPrc Ger Sup Actio

Tags for clitic particles

Foc/ge Foc/ge Foc/ge Foc/gen Foc/ges Foc/gis Foc/naj Foc/ba Foc/be Foc/hal Foc/han Foc/bat Foc/son Foc/mis Foc/mat

Derivation tags

Der/PassL Der/PassS Der/NomAg NomAg Der/adda Der/alla Der/easti Der/d Der/eamoš Der/amoš Der/geahtes Der/h Der/Car Der/Car Der/huhtti Der/huvva Der/halla Der/l Der/lasj Der/las Der/meahttun Der/muš Der/NomAct Der/sasj Der/st Der/stuvva Der/upmi Der/supmi Der/vuota Der/InchL Der/laakan Der/laagasj Der/jagáš Der/A Der/A* pga av bug i lookup2cg Der/Dimin Der/viđá Der/viđi Der/veara Der/AAdv Der/Adv Der/dáfot Der/keahtta Der/nuolus Der/náittot Der/seagat Der/suttat Der/ár <vdic>

Semantic tags

Syntactic tags

  • @+FAUXV : finite auxiliary verb
    • ferte: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
  • @+FMAINV : finite main verb
    • oaidná: Son oaidná ollislaš gova. - She sees the whole picture
  • @-FAUXV : infinite auxiliary verb
    • sáhte: In sáhte gáhku borrat. - I cannot eat cake.
  • @-FMAINV : infinite main verb
    • oaidnit: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
  • @-FSUBJ> : Subject of infinite verb outside the verbal.
    • mu: Diet dáhpáhuvai mu dieđikeahttá. - It happened without me knowing about it.
  • @-F<OBJ : Subject of infinite verb outside the verbal.
    • nuppi: Ulbmil lea oažžut nuppi boagustit. - The goal is to get the other one to laugh.
  • @-FOBJ> : Object of infinite verb outside the verbal.
    • váldovuoittuid: Sii vurde váldovuoittuid fasket. - They waited to grab the main prizes.
  • @-FSPRED<OBJ
  • @-F<ADVL
  • @-FADVL>
  • @-F<SPRED
  • @-F<OPRED
  • @-FSPRED>
  • @-FOPRED>
  • @>ADVL
  • @ADVL<
  • @<ADVL
  • @ADVL>
  • @>N
  • @Interj
  • @N<
  • @>A
  • @P<
  • @>P
  • @HNOUN
  • @INTERJ
  • @>Num
  • @Pron<
  • @>Pron
  • @Num<
  • @OBJ
  • @<OBJ
  • @OBJ>
  • @OPRED
  • @<OPRED
  • @OPRED>
  • @PCLE
  • @COMP-CS<
  • @SPRED
  • @<SPRED
  • @SPRED>
  • @SUBJ
  • @<SUBJ
  • @SUBJ>
  • @PPRED
  • @APP
  • @APP-N<
  • @APP-Pron<
  • @APP>Pron
  • @APP-Num<
  • @APP-ADVL<
  • @VOC : Vocative
    • Miss Turner : Bures boahtin deike, Miss Turner! - Welcome her, Miss Turner!
  • @CVP : Conjunction or subjunction that conjoins finite verb phrases.
    • go : Leago guhkes áigi dassá go Máreha oidnet? - Is it a long time since you saw Máret?
  • @CNP : Local conjunction or subjunction.
    • vai : Leago nieida vai bárdni? - Is it a girl or a boy?
  • @X : unknown

Sets containing sets of lists and tags

This part of the file lists a large number of sets based partly upon the tags defined above, and partly upon lexemes drawn from the lexicon. See the sourcefile itself to inspect the sets, what follows here is an overview of the set types.

Sets for Single-word sets

OKTA and go, and the set INITIAL for initial letters OKTA go INITIAL

Sets for word or not

WORD REAL-WORD REAL-WORD-NOT-ABBR WORD-NOT-de NOT-COMMA

Derivational affixes

DER-V

DER-V

DER-N

DER-A1

DER-A

A-V

A-NOT-V

Case sets

ADLVCASE

CASE-HALFAGREEMENT CASE-AGREEMENT CASE

NOT-NOM NOT-GEN NOT-ACC

Verb sets

NOT-V

Sets for finiteness and mood

REAL-NEG

MOOD-V

GC

VFIN

VFIN-POS

VFIN-NOT-IMPRT

VFIN-NOT-NEG

NOT-PRFPRC

Sets for person

Sets consisting of forms of "leat" (these ones need to be rewritten)

Pronoun sets

Adjectival sets and their complements

Adverbial sets and their complements

Sets for coordinators

Sets for adverbs that have lookalikes

Here come some adverbs that have identical twins in other POS. If these are found in Adv contexts, we treat them as adverbs.

Sets of elements with common syntactic behaviour

Sets for verbs

V is all readings with a V tag in them, REAL-V should be the ones without an N tag following the V. The REAL-V set thus awaits a fix to the preprocess V ... N bug.

  • The set COPULAS is for predicative constructions

TRANS-V is the set for verbs really taking objects

  • Sets for verbs choosing oblique objects or adverbials
  • STVLIST is the list of strictly transitive verbs. In the rules, refer not to STVLIST, but to the set STV defined below.

STRICT-TRANS-V is the set for verbs which don't let a GenAcc be a modifier of anything else than an object, e.g. Mun organiseren eatni gievkkanis. - eatni wants to be the object

Valency sets

  • PLACE-V Those get only not locative if the target is a member TOOL, ABSTR-TOOL or ANIMATE or CONCEPT. Selects more locatives than ONLY-PLACE-LOC-V

Adverb sets

Adjective sets

NP sets defined according to their morphosyntactic features

The PRE-NP-HEAD family of sets

These sets model noun phrases (NPs). The idea is to first define whatever can occur in front of the head of the NP, and thereafter negate that with the expression WORD - premodifiers.

The set NOT-NPMOD is used to find barriers between NPs. Typical usage: ... (*1 N BARRIER NPT-NPMOD) ... meaning: Scan to the first noun, ignoring anything that can be part of the noun phrase of that noun (i.e., "scan to the next NP head")

Other negatively defined morphosyntactic noun sets

Noun sets

Nominal sets defined according to their morphophonological properties Sets for lexeme homonymy (most of them are moved to where the actual rules are.)

The words in the set N-PO can be both N and Po, the set takes that into account.

The LAHKA set family

Nominal sets defined according to their semantical properties

  • Spatial noun sets. These nouns behave like postpositions
  • Time sets
  • Amount sets
  • Sets for nouns with morpho-syntactic preferences
  • Number-related sets
  • Sets for case, possessive, etc.
  • Sets for nouns as pred
  • Sets for animals
  • Sets for things
  • Sets for qualities
  • Sets for things, not necessarily tools
  • Sets for things such that people can be inside them:
  • Sets for things such that people cannot be inside them:
  • Part-whole sets for human
  • Sets for places
  • Sets that can both be buildings/places and represent humans
  • Sets denoting relations

Miscellaneous sets

Border sets and their complements

Syntactic sets

ALLSYNTAG NON-APP

These were the set types.

Guessing:Rule for adding Sem/Date as a tag to readings which looks like dates

Guessing:Rule for adding Adv Sem/Adr as a tag to readings which looks addresses

  • Rule for adding <vdic> to verbs denoting verbal actions like: ... dadjá Aili Kestkitalo.

Removing or selecting proper nouns that are lookalikes

  • AvvilProp selects Prop for Avvil
  • SamediggiProp selects Prop after Ášši 01/12

we don't want propernoun analysis of these words, initially in sentences

  • InitialSapmiProp the initial Sápmi rule.
  • Rules for removing some Props which are identical to common nouns
  • Removes PropPl, but problems with names as Davviriikkaid Ráđi, there we want Prop Pl
  • Select PlcSur (Sem/Plc) (Sem/Sur)

Some propernouns have two parts and the first is not a genitive. We still have problems with abbr when these propernouns are inflected or are a part of a cmp. The copy rule adds Attr reading to names which not get it in the fst (Soria). The select rule selects Attr when the next word is e.g. Moria.

  • SoriaAttr Soria Attr Moria, Harry Attr Potter-girji
  • SoriaMoria

Rules for giving Attr to names, e.g. Ole Attr Kåven.

  • PropAttr

Remove unwanted analyses

Southern Locative vs. Essive

  • SouthLoc removes Southern Locative vs. Essive
  • Apertium-rule we want Num as alternativ to Ord reading

Numerals

  • NumRom in beginning of sentence

Lexicalised derivations

  • derVuohta removes A Attr Der/vuota if A Der/vuota.
  • eapmi compounds with eapmi if they have Der/NomAct analysis
  • derN removes DER-N if lexicalised non-essives
  • derNEss removes DER-N if lexicalised essives (revise this) - flytter denne til slutten av fila
  • derA removes DER-A if lexicalised A
  • derlasj removes Der/lasj if lexicalised N
  • derV removes DER-V if lexicalised V,
  • derHderAlla, derAlla, derH, derST chosses longest Der/tag
  • derPassActio removes Actio Nom/Gen/Acc for passive forms. I don't think they exist in Sg, we prefer the PrfPrc analysis.

Particular verbs

  • notRealV removes verb readings from verbs like álbmotregistreret
  • notN removes N for adjectives which have got noun analysis because of Px for Divvun
  • leapmaDimin removes it
  • leage removes leahki Allegro
  • Divvun
  • Der/PassS removes some Pass-readings in favour of V not Pass
  • notPass removes som Pass readings which are not likely at all
  • LEX-PASS removes passive forms of some lemmas in favour for the lexixalised one
  • LEX-PASSPrfPrc selects PrfPrc when noun to the right
  • VGenPass remove when Pass or LEX-PASS
  • Allegro
  • LexSelbeassat
  • LexSelgieldit
  • LexSelmuohttit
  • LexSelvuhttot
  • LexSelollet
  • Lexdiehttelasaid diehttelasaid Adv
  • Lexmearajiekŋa
  • Lexmaniija
  • Lexgeassit geassit Adv vs geassit V
  • Lexvaldot váldot V, not váldu
  • Lexsáhttit sáhtašit V, sáhttit Err/Orth
  • Ger and GER-NOTV remove Ger-forms which are not likely at all

Propernouns

  • PropVfin selects propernouns which can be Vfin in the beginning of a sentence
  • confProp, Lea, Man, Hui, Mo, Prop removes Props which confuces the analyser,
  • Dert Rule for removing Der/t Prop when there are other analysis

Some adjectives are never derived as Adv

Rules for Prop Attr, Sem/Sur and Plc

  • PropAttrIfPropx removes Attr if no Prop on the right side
  • nationalOrg removes Prop after nation
  • PropInsideProp Selects Prop if capital letter inside clause
  • AttrPropDerlaš Selects (Prop Der/lasj Attr) if first one to the right is a noun
  • PropAttr Removes (Prop Attr), but not if to the right is Prop or Ord OR ABBR
  • PropSur Selects (Prop Sem/Sur) if finite verb to the left. Immediately to the right is Sem/Fem OR Sem/Mal
  • PropAttr1 Selects Attr if you are Sem/Fem OR Sem/Mal, Sem/Sur or INITIAL and to your right is Prop which is Sem/Fem OR Sem/Mal or Sem/Sur
  • Removes PropAttr if no Prop on the right side
  • Removes PropEss if no Der/lasj
  • Removes HearránEss we want Px for Voc (we should we add it to the Prop version)
  • Selects PropNom

MISC

  • NotConNegII removes ConNegII if no Neg Imprt around. This is important, as the homonym forms are common. - 30850
  • errsub_uvvo removes -uvvat Err/Orth Sg3 if Der/PassL, e.g. čujuhuvvo
  • sutnje is not verb
  • ABBR Removes ABBR in favour of Adv, Pcle or Pron, e.g. "dii" when there is no punctuation
  • ollit removes ollit when ollu - move this one?
  • FocbaDu3 removes Foc/ba when Du3 verbs like máhttiba and Adv like juoba and Prop like Jáhkoba (Acc)
  • Focmis removes Foc/mis when Loc
  • Focson removes Foc/son when Sur
  • Focmat removes Foc/mat when not Imprt
  • Fochan removes Foc/han when adp
  • Focbe removes Foc/be when juobe Adv
  • Focge removes Foc/ge when Adv like dieđusge
  • Focge-dis disambiguation Foc/Neg-ge and Foc/Pos-ge

ONE-COHORT DISAMBIGUATION - CYCLE 0

The idea behind "cycle 0" is to have safe rules without context first. These rules typically chose lexicalisations over derivations, Saami words instead of marginal names, etc.

Lexicalised derivations

  • Removes derN if lexicalised.
  • Removes derNEss if lexicalised, and both nouns are essive.
  • Removes derA or PrsPrc or VGen if lexicalised. VGen is a chance.
  • Removes derAdv when Adv is lexicalised.
  • Removes VAbess when Adv is lexicalised.
  • Removes derVhmm Does this function?
  • derHderAlla removes Der/h Der/alla if Der/halla.
  • derAlla removes Der/halla if Der/alla.
  • Removes derH if Der/InchL.
  • Removes derST if Der/ahtti #OBS se på denne

Fragments and headliners

  • foto
  • Sem/Act selects lexicalised NomAct in fragments (instead of looking for VFIN).
  • AnomInf initial adjectiv or ceartain nouns
  • ACompPl adjective plural nomitative, not comp sg nor adv
  • viimmatAdv
  • SA kurssat
  • NotGen
  • compgo

Adjectives or nouns, not adverbs

  • Aifeambbo selects A after eambbo
  • muhtunlagan removes lága Ess if Indef ja lágan A
  • aiggePo removes áigge Po, which belongs to MT and thu

Adjective plural, not comparative

  • positivepl Pos Pl not Comp Pl for man A sii leat

Adverbs

  • IFF buotAdv: buot Adv in front of Superl

Lexicalised adverbs

It is useful to select early the adverbial reading for potensial nouns or verbs.

  • aibbasAdv áibbas dolin
  • aloGen removes állu Gen, álo Adv vs. N Gen
  • aiddo
  • bealisAdv
  • bearreAdv beare vs bearri
  • ilusAdv
  • rámisA
  • mannelTimeAdv golbma jagi maŋŋel
  • Advbadjelii nahkehit badjelii
  • AdvSTV váldit mielde, oahppat bajil. eará? STRICT-TRANS-V is too strong
  • cadaAdv if oažžut juoidá čađa
  • cohkkutAdv čohkkut
  • dussaiAdv
  • gaskanAdvVGen
  • gotAdv
  • ovdalgoCS
  • ikteAdv
  • miehtaV
  • mannelAdv
  • miehtaPr
  • aigiAdv guokte vahku áigi
  • dalleAdv
  • dusseAdv
  • alggageAdv
  • bearraiAdv
  • boaittobealeAdv
  • buresAdv
  • cadatAdv
  • cuozzutAdv
  • dadjatAdv
  • dadjatAdv2
  • dainnaAdv
  • danin (Pron Ess OR Adv)
  • daninAdv selects danin Adv. It is a special rule, only negative restrictions.
  • Select Ess, and then kill?
  • dassaAdv
  • dakkoAdv
  • jusCS
  • duoAdv
  • duoN
  • duodaidAdv
  • plcadv words like nuortan adv (DOPPE) not N Ess
  • AdvNotNA Adverbs, not nouns or adjectives
  • biras is noun and not adverb if in GN context
  • AComp remove A Comp when Adv
  • birrasii removes birrasii N
  • dieđusge chooses adv
  • sávvamis chooses adv
  • beali chooses adv
  • doarvaiAdv removes birrasii N
  • doložat removes doalut N
  • eanasAdv
  • eambbogo selects Adv eambbo go
  • eanetAdv
  • AdvComp
  • easkkaAdv
  • gaskatAdv
  • goassigeAdv
  • gosaAdv
  • gustoAdv
  • gustoAdvláhka
  • guhkasAdv
  • VifVFIN removes V
  • harveAdv
  • juogoQst
  • justeAdv
  • jámasAdv
  • loahpasAdv
  • liikkaAdv
  • luovosAdv
  • maninAdv
  • manneAdv
  • manneAdv
  • muhtuminAdv3
  • njuolgaAdv
  • oddasitAdv
  • oktanAdv
  • ollengeAdv i
  • ovttasAdv
  • oktiiV remove
  • oktiiAdv select
  • ollasitAdv selects
  • radjaiPo selects
  • rabasAdv selects
  • rabasAttr selects
  • rabasANom selects
  • sámásAdv selects
  • soaittáhagasAdv selects
  • seahkáPl selects Pl
  • seammaAdv selects
  • unnanAdv selects
  • varraAdv selects
  • valjisAdv selects
  • vehaziidAdv selects
  • visotdAdv selects
  • vuhtiiAdv

Pronouns

  • recipr, reciprPl select Recipr

Nouns, not verbs

  • álbmotN, ii V.
  • headisge, ii heađisge.
  • loahppa after TIME Gen.

Lexical selection - nouns

  • sahkaEss if Mii lea sáhkan.
  • sahkaPl after PLURALIZER in NP
  • UsImprt removes Imprt Sg3 for all nouns in -us
  • SUBImprt removes Imprt when it can be a part of an NP
  • oahppit, ii Imprt.
  • bargi, ii Imprt.

mánnu vs mánus

Not noun

Adposition or not

  • The rules Pooaivai, Pogiedas removes oaivái and gieđas as Po
  • aldatV1, aldatPo, KillaldatV for the problem aldat V vs. alde Po

Not Qst

  • AdvQst removes dego/nugo Qst

Interjections

  • Interjlemma voja voja nana nana select interj if repeated
  • Interj or not

Px-rules for special nouns

  • NnoPx Remove Px for special nouns
  • gaskaneaset selects Po for gaskaneaset

Some verb rules

  • vfingo selects VFIN in front of go Qst
  • buoritV removes buorit as V
  • Some brave rules for removing Imprt
  • ImprtCopPrfPrc removes imperative readings in front of coopulas and PrfPrc
  • FocV revmoves Foc when Actio, PrfPrc, VGen, e.g. čađahan, ovttasge

Particular CS

  • madeCS for mađe/mađi and dađe/dađi
  • dadeCS for mađe/mađi and dađe/dađi

Verb or Noun?

  • Včiehká selects V instead of N when nomintive to the right and accusative to the left fápmu čiehká luottaid

Adpositions

Adpositions, not verbs

  • bealisPo removes imperatives when Po lookalikes

Section 2:LOCAL DISAMBIGUATION - CYCLE 1

FAMILY pronouns

Pron Pers 1. p.

  • moai This rule is not in use because of REMOVE: Prop
  • miiPersLeft1, miiPersLeft2, _miiPersRight select mii Pers

Pron Pers 2. p.

  • donDem selecst don as Dem instead of Pers
  • donPers selecst don as Pers instead of Dem

Pron Pers 3. p.

  • sonSG3V, sonRel, goson select son as Pers, Rel or Pcle
  • dePcle de as Pcle
  • sutnje ( = forms of the verb "suotnjat")
  • datPlIll selects dát Pron Dem Pl Ill
  • daiddaVerb removes dáidda N Sg Nom
  • dasaVGen, dasaLassin dasa,datSg3, datSg3PrfPrc ( = forms of the verb "dassat"):
  • dasaILLV choses dasa to the left of verbs like duhtat, suhttat, luohttit
  • DemPlLoc selects Dem when Dem Pl Loc and agreement, perhaps no need for it here because we have agreement-rules later. Men viktig: her blir vi kvitt duo N.
  • DemPlCom selects Dem when Dem Pl Com and agreement, perhaps no need for it here because we have agreement-rules later.
  • datPersCopulas select Pers in front of copula. I setninger som Riššat dat gal leat musge, jus eai leačča njuoskan. tolker jeg dat som Pcle. Derfor constraint hva som kommer etter.
  • datPcle1 selects dat Pcle between N and finite, even if there is agreement between verb and dat .
  • datPcle2 selects dat Pcle when there is no agreement between verb and dat .
  • KilldatPcle removes the remaining dat Pcle
  • PersAcc selects Pers Acc in accusativ infinitive clauses with object
  • datPers selects Pers. I made it stronger than it was. ref. r897 in sme-dis.rle
  • datDemSg selects Dem from Pron Pers Sg3 Gen
  • datPersPl3 selects dat Pl3 in front of V Pl3 and V Du3 and Rel Pl

An early rule for "eanaš"/"eanas"

  • eanasPron selects Pron in front of Pron Loc

Px constraints

First select Px, then remove all remaining Px

  • Set with adjectives, which are documented to have Px in our corpus
  • APxifN Remove A Px if N:
  • PxAlone Remove Px if it is only word in the sentence, and not a typical px-term
  • APx Remove A Px if Adv of A Ess og A Attr og PrfPrc or Loc
  • PxLocIll Remove Px if viesus vissui or similar
  • NPxPrfPrc Remove Px if PrfPrc with leat to the left
  • Nouns: NomPxSg1 (not Ess) as the only word in a sentence. Needs no disambiguation.
  • Nouns: AccPxSg1 after a TV verb. Exception for Aux.
  • Nouns: AccPxSg1 after a TV Inf verb.
  • PxSg1LocAcc is Acc to the right.
  • PxSg1Acc is Acc to the right.
  • coordination PxSg1coord
  • PxSg1coordLast for the last word of a coordination
  • ReflPxSg1 lean oahppan alddán
  • Nouns: PxSg2 if SG2-V. The rule needs no disambiguation. The DON-constraint because of homonymi with (N Pl)
  • PxSg2Acc if TV to the right
  • PxSg2AccImprt if TV Imprt to the left
  • PxSg2AccPrfPrc after PrfPrc
  • NotPxSg2 if no Sg2
  • PxSg2GenPo if in front of Po, after til verb
  • PxSg2Loc after habitivconstruction
  • ánsuPx
  • atnitPx removes Px for for atnit muittus, gudnis, árvvus, čalmmis
  • Nouns: PxSg3Acc if Sg3 or Sg to the left
  • Nouns: PxSg3Acc if Sg3 or Sg to the left
  • Nouns: PxSg3AccPrfPrc if PrfPrc and Sg3 to the left
  • PxSg3GenPo1 in front of Po, to the left of the owner
  • PxSg3GenPo2 in front of Po, to the left of the owner
  • Genguossis is selection Gen, not only with Px. The FAMILY-set would be better than Sem/Hum-tag, but there is often a propernoun connected to the noun. guossái and guossis should have Po analysis?
  • GenNPFinal selects Gen as the modifier of a noun in the end of a sentence.
  • PxSg3Nom
  • PxGenNorPo
  • PxGenNum
  • PxGenPr
  • PXGenoaivai for oaivái Po, there could be more Po for this rule?
  • eallitAcc Selects Acc for eallit IV if you are eallin or eallinahki
  • PXAccCoor
  • PxSg3CC in coordination with the owner
  • PxSgIllPx
  • gaskaAcc

We end section 2 by removing all remaining Px

  • KillPx removes all remaining Px readings

Section 3:Certain verb readings

  • FinGoInf for vai áigu go njulget.. Lene: we don't need this

verb or adv

  • NotVGenIfDer removes VGen if 0 = Der/Pass or Der...(r947)
  • NotVGenIfDer selects Actio Ess
  • NotActio selects Actio Ess

All imperatives

For imperative disambiguation we need the following: Pick imperative contexts, and thereafter remove imperative. Such contexts are: Imperative verb sentence-initially with exclamation mark

  • NotEmbeddedImprt removed Imprt after CS
  • NotImprtWhenInd removes Imprt if part of an Ind domain
  • NotImprtWhenIndCoor removes Imprt when coordination of an Ind domain - a very special case
  • NotImprtIfAttrLeft removes Imprt after attribute
  • NotImprtIfRel removes Imprt after Rel, unify this with other left context (r948)
  • ImprtDADJAT removes DADJAT

Sg1 - early cycle, safe rules

  • VSg1IfLeftMun selects Sg1 when "mun" is to the left (r949)
  • VSG1IfRightMun selects Sg1 when "mun" is to the right (r950)

Sg2 - early cycle, safe rules

  • VSG2IfLeftDon selects Sg2 when "don" is to the left (r951)
  • VSG2IfRightDon selects Sg2 when "don" is to the right (r952)
  • VInfIfAhte removes Inf if there is no other VFIN between BOS and "ahte" (r953)

Sg3 - early cycle, safe rules

  • VSG3IfLeftSon selects Sg3 when "son" is to the left (r954)
  • VSG3IfRithgSon selects Sg3 when "son" is to the right (r954)
  • VNotSg3When12Left removes Sg3 if 12 Pron immediate left (r955)
  • VNotSg3IfCom removes Sg3 in X with Y is... (r957)
  • Sg3vdic selects Sg3 if VERBAL-ACTIVITY between comma and Nom
  • NegSg3BeforeFoc selects Neg before Foc/ge or ConNeg (r959)
  • vfin removes verb reading when the reading should be noun

Negative verb, not abbreviation or roman numeral Ii.

Du1 - early cycle, safe rules

These Du1, Du2 rules are (almost) not in use in our corpus, but we keep them for completeness.

  • VDu1IfMoaiLeft selects Du1 when "moai" left (r960)
  • VDu1IfMoaiRight selects Du1 when "moai" right (r961)

Du2 - early cycle, safe rules

The next two rules are not found in the corpus, but logically they belong, to cover the whole paradigm. There is no verb-internal homonymy here, but there is homonymy with e.g. Illative for certain verbs.

  • VDu2IFDoaiLeft selects Du2 if "doai" to the left (r962)
  • VDu2IFDoaiRight selects Du2 if "doai" to the right (r963)

Du3 - early cycle, safe rules

The competitor to Du3 is -ba Foc.

  • VDu3IfSoaiLeft selects Du3 when "soai" left (r964)
  • VDu3IFSoaiLeft selects Du2 if "doai" to the right (r965)
  • VDu3IfGuokteLeft selects Du3 if "guokte" left (r966) - 15
  • VDu3IfGuokteRight removes Sg3 if "guokte" right and 0 Du3 (r967)
  • VDu3IfNjaNLeft selects Du3 as verb with coordinated subject to the left (r968) - 43
  • VDu3IfNjaNRight selects Du3 as verb with coordinated subject to the right (r969) - 12
  • VDu3IfCollLeft hmm, remove this?

Pl1 - early cycle, safe rules

The competitor here is obviously Inf, but also Pl3 and Prt Sg2.

  • goasbeareInf goas beare Inf
  • VPl1IfMiiLeft selects Pl1 if "mii" Pron to the left (r971) - 3163
  • VPl1IfMiiRight selects Pl1 if "mii" Pron to the right (r972) - 272
  • VPl1NotImprIfMiiLeft removes Imprt if if "mii" Pron to the left and 0 = "mii" (r973) - 557

Pl2 - early cycle, safe rules

These rules are not used when disambiguating the corpus

  • VPl2IfDiiLeft selects Pl2 if "dii" Pron to the left (r974) - 0
  • VPl2IfDiiRight selects Pl2 if "dii" Pron to the right (r975) - 0

Pl3 - early cycle, safe rules

Select...

  • r976 SE V Pl1 if *-1 SII
  • r977 SE V Pl1 if *1 SII
  • VPl3jaPl3 selects Prt Pl3 in coordination (r978)
  • muVPl3 removes Prs Pl1 after mu

The following two may be joined:

  • VPl3IfPronRelLeft1 selects Pl3 if -1 Rel is linked to -2 Pl (r979) - 7801
  • VPl3IfPronRelLeft2 selects Pl3 if -1 Rel is linked via COMMA to -3 Pl (r980) - 853
  • VPl3IfCSLinkPl3Left selects Pl3 if -1 Rel is linked via COMMA to -3 Pl (r979) - 341

Remove...

The following two may be joined:

  • r982 removes Prt Sg2 if Pl3 subject - 6002
  • r983 removes Prt Sg2 if Pl3 subject via CS - 305
  • VPl3Lookalikes removes "verbs" like "manne" and "dušše" (r984) - 274
  • VSg3Lookalikes removes "verbs" like "skuvlii"
  • VPl3NotSg2BefPassive removes Sg2 for Pl3 and Inf before passive (r985)
  • EssNotV selects Ess instead of VFIN
  • nuorra (vs. nuorrat V)
  • PlNomCoor Selects (N Pl Nom)
  • johtilit og bastilit removed johtit + Der/l

PrsPrc

  • PrsPrc selects PrsPrc if coordinated with A - 10 Early rule since many PrsPrc readings are removed later.

OBS: denne er ikke helt bra

  • Actio Gen
  • BeallileatPl3 when bealli or oassi + Pl Loc
  • ENInf1
  • ENInf2 selects Inf (NOTE, this was further down in sme-dis)
  • ENInfcoor1 selects Inf coor
  • ENInfcoor2 selects Inf coor
  • listInf in lists

Section 4:CYCLE 1B:REMOVING THE READINGS THAT WERE LEFT FROM THE 1A RULES

We don't need more Px sections, it's done alrady

Noun, adjectiv, PrsPrc or not?

  • NnotAcoord removes A instead of N (earlier: selects N instead of A), based on coordination with N, and a vfin-verb
  • NPlbeforeRel, NSgbeforeRel select N in front of Rel and MO

Adjectives and adverbs

Adv or not?

maid has many readings and as Rel it is a member of S-BOUNDARY. Therefore we need to disambiguate is early in this file. Most important is to select Adv. Because of that A ang N still can have Vfin readings, it is difficult to make very general rules.

  • vaikkomii
  • giitu or not
  • gilvu or not
  • AdvPx
  • comparAdv
  • badjelisAdv
  • guhkáAdv
  • lasiAdv
  • loanasAdv
  • oaivvisAdv
  • guossaiAdv
  • AdvinfrontofPrfPrc
  • viidáseappotAdv
  • viidásetAdv
  • vuostálagaAdv
  • maidAdv1 selects maid Adv when there is no vfin to the right.
  • maidAdv2 selects maid Adv copulas and PrfPrc or Actio Ess. We need this rule because of that there can be an Inf to the right which also has Vfin reading.
  • maidAdv3 selects maid Adv even if there is a vfin to the right.
  • maidAdv4 selects maid Adv between two verbs or the verb after is IV
  • maidAdv5 selects maid Adv in front of Comp which at this stage can have vfin analysis.
  • maidAdv6 selects maid Adv between copulas Pl3 and N Pl.
  • maidAdv7 in a special construction with geahččat
  • maidAdv8 selects maid Adv after a Pers
  • maidAdv9 selects maid Adv even
  • maidAdv10 selects maid Adv iežas
  • maidAdv11 selects maid Adv iežas
  • maidAdv12 selects maid Adv for Lea maid A Inf
  • maidAdv13 selects maid Adv for
  • AdvPlc selects Adv for
  • KillmaidAdv removed the remaining maid Adv
  • mielasAdv

matPcle

The following two rules are omitted. They only inflect on the disambiguation of mat pcle, a wackernagel, which is done in the rule over here, I think.

  • olluNom
  • olluAdv
  • valjitAdv
  • vejolaččatAdv
  • aččatAttr
  • jogoAdv jogo and juoga as adverbs
  • AdvPx selects Adv Px instead of N Px
  • AdvwhenAPl selects A Pl instead of Adv

Disambiguating abbreviations

  • AttrABBRNum

Disambiguating particles

  • sonPcle selects son Pcle, the remaining Pcle are removed

Disambiguating rom attr

Disambiguating clitics

Disambiguating numerals

Disambiguating adpositions

čađa

  • caddaN if čađa and movement-v

Commented out som adp-rules we don't need anymore:

geahčai

  • geahcaiPP not geahččat V

guovddaš

  • guovddasPP or not

mađe

  • madePo after Num Gen
  • NumMade Num before mađe

miehta

  • "miehtá" is also VFIN, and miehtá needs special treatment
    • miehtaPo after place or time Gen
    • oidnosisAdv
    • "ovddas" has many readings and needs special treatment
      • ovddasPo - commented out because we don't need it
    • special rules for rastá because it often is Adv, and it can be an object connected to the PP
      • rastaAdv čuohppat/časkit/sahet rastá
            • birraPo, birraPr special rules for birra because it often is Adv, and it can be an object connected to the PP
            • "vuostá" has many readings and needs special treatment
              • vuostaAdv váldit vuostá/vuostái
              • vuostaPr váldit vuostá/vuostái
            • vuollel ja badjel as Adv in front of Num

            LIST LG-MATERIAL = Inf Adv Nom ;

            • gaskasPosticky, gaskasPrsticky selects Po after coordinating language materials
            • PoParantes selects Po after paranteces
            • PoNomCompl removes Po if no possible complement to the left
            • PoMeasure removes Po when MEASURE to the left
            • PrGen1 selects Pr
            • PrGen2 selects Pr
            • PrNoCompl removes Pr if no complement to the right
            • PoGen selects Po

            Diambiguation Noun vs. Po or Pr:

            • vuollaiPo selects
            • beallaiPo selects
            • PrTime
            • ovdalPr selects
            • gaskanPo selects
            • gaskkasPo selects
            • lassinPo removes
            • ovddasPo1 selects
            • ovddasPo2 selects
            • ovddasPo3 selects
            • ovddasPocoord selects
            • NwhenPo removes N if Po
            • VwhenPo removes V if Po

            Some particular subjunctions and Neg Sup

            • amasCS selects CS, not A or Neg Sup
            • amasA selects A, not CS or Neg Sup
            • amasNegSup selects Neg Sup, not CS or A
            • amasNegSup selects Neg Sup, not CS or A
            • amatNegSup selects Neg Sup, not CS
            • dasgoCS selects CS, not Qst
            • Select and remove vaikkoAdv,

            go as CS and Qst Pcle

            First select all "go" Qst Pcle, then remove them so the rest will be "go" CS

            • standQst selects Pcle in standard questions with question mark. Also without question mark if the verb is in 2. person.
            • standQst selects Pcle in standard questions without question mark
            • objQst selects Pcle in questions which function as object in the clause
            • objQst2 selects Pcle in standard questions where an object follows VFIN
            • subQst selects Pcle in questions as subordinated clause
            • vaiQst selects Pcle in questions with vai
            • auxQst selects Pcle in questions as subordinated clause, starting with AUX
            • refQst selects Pcle in two main clauses, the first one a question which is referred to in the second.
            • nounQst selects Pcle for go after NP
            • poQst selects Pcle for go after Po
            • negQst selects Pcle for go after Neg
            • AdvQst selects Pcle for go after WORD
            • killPcle removes all remaining Pcle for go

            Section 9 WORD-SPECIFIC RULES

            Some particular subjunctions

            Adverb rules

            MAPPING OF COMP-CS< , COMPLEMENTS OF PARTICLES IN COMPARISON

            First map all COMP-CS<, then remove the other readings

            • compInf Inf go Inf
            • ComptimeAdvl buoret go ovdal
            • ComptimeAdvl ii nu ollu go dál
            • Compadvlcase eará sivas go fuorrávuođas
            • CompNumP uhcit go njealji stivrralahtu doarjagiin
            • CompNumP numerals
            • CompEanet dohko eanet go
            • Compvejolas go vejolaš
            • compNomHead NP-HEAD-NOM (ADVL) go NP-HEAD-NOM (ADVL). VFIN-NOT-IMPRT pga manglende disamgiguering
            • CompNomHead Comp NP-HEAD-NOM leat go NP-HEAD-NOM
            • compMisc go geassebuođut, go dán áigge
            • Compdego dego @COMP-CS<
            • compAccdego Acc dego Acc
            • compAccgo Acc go Acc
            • compNum TRANS-V eambbo go Num
            • compCoord coordination
            • compCoordAttr coordination again, now with Attr. Speacial rule because of that Attr also has other readings.
            • compInf
            • compInf
            • compInfCoor
            • killAllnotComp Removes analysis which are not @COMP-CS<
              • goCSbeforeComp Selects CS analysis in front of @COMP-CS<
              • ACompgo Selects Comp analysis in front of go and @COMP-CS<

              MAPPING OF CC AND CS

              Mostly we map both @CNP and @CVP, then we select @CNP, after that we remove them so @CVP remains

              • cnpCompSC Map @CNP if @COMP-CS< or COMPAR ahte
              • cnpCompSpec special rule because of PrfPrc = VFIN
              • CSasCNPCVP Map some CSs both @CNP @CVP
              • CSasCVP Map @CVP to CS
              • CCasCNPCVP Map (@CNP @CVP) to CC
              • ahteCNP ahte CC @CNP, remove the rest
              • killAllahtenotCS All other occurrences of "ahte" are CSs.
              • RelCNPRel maid ja gos
              • vaiCCCNP vai as CC or CS
              • vaiCC remove vai as CC
              • vaiCCNegQst1 vai CC @CVP before Neg or question
              • vaiCCNegQst2 vai CC @CNP in question about two alternatives
              • vaiCCPrfPrcInfQst vai CC @CNP in question about two alternatives
              • killAllvainotCSCVP Select all vai CS @CVP
              • dadeCNP removes dađe @CNP, so @CVP remains
              • CVPNPron No finite verb or verbalactivity in front N/Pron @CNP N/Pron
              • CVPnoVfin No potential finite verb following
              • CVPnoVfin Infitive following
              • CVPnoVfin_iige didn't succeed including iige in barrier in the last rule
              • CVPInfInf between to Inf
              • CVPadvladvl between to ADVL
              • CVPAdvAdv between to Adv
              • CVPActioNom
              • CVPnoVfinAdvl No finite verb in front ADVLCASE @CNP ADVLCASE
              • CVPAdvNom Nom @CNP Adv Nom
              • CVPCopNomInf COPULAS Nom @CNP Nom Inf
              • CVPoppramsing Lásse, Iŋgá ja mun
              • CVPCmp/SplitR Cmp/SplitR @CNP
              • CVPwrongCmpnd wrongly formatted compounds
              • CVPAAttr A Attr @CNP A Attr
              • CVPA A @CNP A
              • CVPAccAdv Acc @CNP Adv Acc
              • CVNFauxcFmainv
              • killAllCNP removes all remaining @CNP
              • XCC-CS removes CC and CS with no synttag

              PRONOUNS

              Plural?

              • PlSg3V removes plural in front of Sg3 verb (and SgPl3V does the opposite)

              Interrogative and relative pronouns

              • Interr selects interrogative pronouns in questions
              • InterrIfPot selects interrogative pronouns in potential sentences, and after that we remove the remaining Interr
              • munPl3 removes Pron Pers Pl3 if there is no verb agreement
              • Rel selects Rel
              • RelSg1, RelSg2 select Rel
              • RelPl selects Rel
              • RelPl removes Rel

              Emphatic ieš

              • ies1Pl, ies2Pl select Pl for ieža
              • iesDu select Pl for ieža

              Numerals

              • NifNum
              • AdvOvtta
              • AdvNumEss
              • NumCurrency Selects Num
              • NumNomJahki Selects (Num Nom)
              • NumDassa Selects (Num Nom)
              • NumAccCurrency Selects (Num Acc)
              • árvosátniNum Selects (Num Nom)
              • NumNom Selects (Num Nom)
              • NumNomCoord Selects (Num Nom)
              • r1082 Selects (Num Nom)
              • year Selects (Num Gen)
              • numunit Selects (Num Gen) + NUMUNIT
              • NumGenPo Selects Gen if you are Num and there is a Gen following the first Gen to the right gávcci máná njuni ovddas
              • WWNumOrdIllAttr selects Ill Attr and Loc Attr for numerals and ordinals

              Indefinite pronouns

              The rules are not documented yet

              • IndefAttr1 Selects (Indef Attr)
              • IndefAttr2 Selects (Indef Attr)
              • IndefAttr3 Selects (Indef Attr)
              • NoAttr Removes Attr if you are Pron and first one to your right is (Pron Rel)
              • NoIndefAttr Removes (Indef Attr) if first one to the right is (Pron Pers Loc)
              • NoIndefGen Removes (Pron Gen Indef) or (Pron Acc Indef) if intransitive mainverb to the left and end of sentence to the right muhto gávdnojit maid eará
              • IndefAttr4 Selects Indef if you are Interr, and to the left is jus
              • AttrBuot IFF-rule
              • IndefNom Selects (Pron Indef Nom) if you are BUOT and first one to the right is PL3-V
              • IndefNom2 Selects Indef Nom if you are BUOT and there is no transitive verb to your left or roght in the clause
              • miiIndef it vaikko mii or mii beare

              Demonstrative pronouns - should have a look at these

              • DemPlIll removes Dem Ill and Dem Loc in front of Acc
              • DemSgNom selects Dem Nom Sg if VFIN Sg3
              • DemIndefAttr selects Dem in front of Indef Attr, no verb to the left
              • DemGenSeammas selects dat Dem Gen in front seammás
              • DemSg removes Dem Sg when there is no Sg N to the right
              • datPersSg3 selects dat Pers Sg3 when there is no N to the right
              • PersNRel selects Pers Sg3 when there is a N and a Rel to the right
              • DemMeasure removes Dem in front of a Num and MEASURE or NUMUNIT in Ill

              Disambiguating adjectives

              Rules related to specific adjectives

              • jagáš
              • boaris A or N
              • dáláš
              • dološ
              • garra N vs. garas A
              • nanus
              • adjective or noun?
              • sierra
              • surgat
              • veara
              • vulitAttr
              • Comp rules select Comp A

              Attribute disambiguation

              • AttrVFIN removes Attr in front of VFIN
              • AttrnotNA removes Attr when no N or A to the right
              • AttrnotNA removes Attr when no N or A to the right
              • ANomILLA selects Nom when ILL-A

              Rules for Attr between Dem and N

              • AAttrDemSg1, AAttrDemPl1
              • AAttrDemSg2, AAttrDemPl2
              • AAttrDemSg3, AAttrDemPl3
              • AAttrDemSgIll, AAttrDemPlIll
              • AAttrDemSgLoc, AAttrDemPlLoc
              • AAttrDemComPl
              • AAttrDemdakkar

              Other attribute rules

              • Not attribute in front of Ess: dovddus sánálaš nissonin
              • AAttrN no copulas close to the left
              • AAttrCop copulas close to the left
              • AttrPlacelaš This rule selects Sem/Plc Der/lasj A Attr in front of Prop or N
              • AttrCord
              • AdvManimus
              • Advovdalaš
              • AttrIllCop
              • AttrAdv
              • Cop
              • ANom removes A Nom
              • AAttr selects A Attr
              • ASuperlAttr selects A Superl Attr
              • AdvN removes Adv
              • AAttrPunct
              • AAttrgoAAttr
              • AttrTIME bad rule
              • AAttrCoord1 coordination, first part
              • AAttrCoord2 coordination, first part
              • AAttrCoord2 coordination, second part
              • PrfPrcCoordA selects PrfPrc in coordination with an A
              • ACoordPrfPrc selects A itn coordination with PrfPrc
              • AAttrContra selects A itn coordination with PrfPrc

              Special rules for 'buorre' (the only adjective showing case agreement)

              This block of rules is there to ensure case agreement for comparatives.

              • Select Pl Nom if V Pl3
              • Remove Nom, Acc and Gen if Comp

              alit vs. allat Comp Attr

              • allat in front of ALLAT OR MONEY OR EDUCATION OR go
              • alitColour in coordination with COLOUR
              • alitN in front of VEHICLE, CLOTHES, BEDCLOTHES, BUILDING and more
              • alitEOS in the end of a sentence
              • APlNomafterCop selects A Pl Nom after copulas and Pl Nom OR Pl Pron
              • APlNomafterCop2 selects A Pl Nom after copulas and Pl Nom OR Pl Pron
              • APlNomafterDu selects A Pl Nom after copulas and Du
              • ASgNomNoSubj selects A Sg Nom after copulas Sg3 or Neg Sg3
              • ASgNomafterCop selects A Sg Nom after copulas and Sg Nom, not so strong constraint for the target
              • ASgNomEssCopNeg selects A Sg Nom after copulas Sg3 or Neg Sg3s,
              • dsfa
              • AcompGo Selects (A Comp Nom) even if there is no verb (ellipse)
              • Wr1775xc Selects (A Sg Nom) if you are (N Sg Loc), Der/NomAg or (Ex/N A). Copulas is to the left. EOS or CLB is to the right
              • Wr1776xc selects (A Sg Nom)

              And now some rules for adverbs that modify adjectives

              Proper nouns

              VERBS

              Disambiguating verbs - part 1

              First ConNeg forms, they are dependent upon Neg verbs. Then Imperative (with their special syntax), infinitive, and other infinite forms. Person comes later (in part 2)

              ConNeg forms

              Number following the rule headers below refer to numbers of hit in a 13 053 859 word corpus.

              • ConNegImp selects ConNeg Imprt if Neg Imprt to the left. - 4265
              • PrfPrcConNeg to ConNeg Aux after PrfPrc
              • ConNegIfNeg selects Ind ConNeg if Neg Ind to the left. This is the main (and common) ConNeg rule. - 660327
              • ConNegPrt selects Prt if Prt to the left
              • ConNegCondIfNeg selects Cond ConNeg if Neg Cond to the left. Less used, obviously. - 0 - homonymi?
              • ConNegPrfPrc selects ConNeg for leat when topicalised PrfPrc between Neg and leat - 713
              • ConNegImpCC catches the second ConNeg in cases like don't smile or laugh - 0
              • ConNegIndCC catches the second ConNeg in cases like doesn't smile or laugh - 369
              • NotConNegIfNotNeg removes ConNeg if no Neg to the left. Consider unifying with NotConNegNotNeg. - 1094269
              • NotConNegNotNeg removes remaining ConNegs whenever no Neg to the left. - 5862

              Imperative

              See also Imprt or Ind some sections down.

              • PassLNotImprt removes Imprt when passive (sentence-initial, hence important)
              • ImprtLeat says BOS Leat A is Imprt - 575
              • ImprtDál
              • SelImprtExcl selects initial Imprt when excl mark
              • ImprtComma
              • ImprtNotVGen
              • NotImprtInd
              • NotImprtConNeg
              • NotImprtA
              • NotImprtN
              • NotImprtVFIN
              • NotImprtSlash
              • NotImprtGo
              • bearrat TV or berret IV - berret is aux

              Infinitive

              • r2974 was moved up to select PL3-V after N Pl, might be relaxed to REMOVE Inf
              • headofparts
              • r2976 was moved up to select PL3-V after N Pl, might be relaxed to REMOVE Inf
              • r1809 Not Pl1 (but Inf) if VFIN to the left, This is the basic Inf rule.
              • r1812
              • InfCompCs
              • r1811
              • EssInf

              Rules that prevent later selection of Inf for a finite verb in the frame

              INF-V...CC...

              • r1816
              • r1818
              • r1819
              • r1820
              • r1821
              • r1823
              • r1824
              • r1825
              • r1827
              • r1828

              Verbgenitive

              • VGen is typo
              • VGen selects VGen after VGEN-V-TRIGGER-verb
              • Gen2 selects VGen after after gaskan and lahka
              • VGen3 selects VGen after copulas
              • VGen4
              • VGenCoor
              • KillAllVGen removes all VGen (r1842)

              Supinum vs. potential -- no example found in large corpus

              Perfect Participle

              • r1844 removes PrfPrc if 0 is the second N in an N and ... N construction
              • r1844 removes PrfPrc if 0 is the second N in an N and Gen ... N construction (this is marginal)
              • PrfPrc_Ess removes N Ess if 0 PrfPrc
              • r1852 selects PrfPrc if copula to the left
              • r1853 selects PrfPrc if Rel to the left which again is linked to copula

              Topicalized version

              the following chapter should be possible to unify.

              • r1855 selects PrfPrc if Nom to the left linked to copula
              • r1857 selects PrfPrc if Acc to the left linked to copula
              • r1858 selects PrfPrc if NP head to the left linked to copula
              • r1857 selects PrfPrc if copula to the left
              • r1861 selects PrfPrc if VFIN to the left
              • r3576 selects PrfPrc if Acc to the left linked to activity verb
              • r1863 is the mannan vahkku rule

              Actio

              Present participle

              • orrut vs. orrot)

              Rules for "addit" (which is an adjective, but more often a verb)

              Actio Loc = N Loc

              • ActioLocleat is an IFF rule, we also need rule for 'leat', like in lea go biergu oastimis
              • ActioLoc is an IFF rule, we also need rule for 'leat', like in lea go biergu oastimis

              Actio Nom = Ess

              Imprt or Ind

              • removeAllImp

              Nouns or verbs

              The rules are no documented yet

              • VFINAttr
              • NPlbuorit
              • ActioEssNum
              • ActEssIfSensationv
              • NoActorIfSg3
              • GenIfPo
              • semináraNOM

              Demonstrative pronouns, agreement in DP - should it be moved to after verbmappings?

              The rules are no documented yet

              • DemAttr
              • IndefAgree guhtege goappašat iešguhtege guhte
              • DemCASEPl
              • DemCASESg
              • DemAttrNum
              • DemAcc
              • DemAttr

              VERB MAPPINGS

              Verbs as predicatives (@SPRED>) and (@<OPRED)

              The tags (@SPRED>) and (@<OPRED) target PrfPrc

              The rules are no documented yet

              • spredPrfPrc Buressivdniduvvon lehkos (topicalised PrfPrc) -- was r494
              • opredPrfPrc
              • opredPrfPrc

              Passive verbs often have

              Verbs as prenominal participles (@>N):

              • Some verbs will not be @>N if not Pass
              • NPrfPrc1 with 1C N Nom
              • NPrfPrc2 with -1C Dem or Num or Attr or Indef
              • NPrfPrc3 with PrfPrc or ConNeg to the left, the N can be different cases
              • NPrfPrc4 mannat in front of TIME
              • NPrfPrc5 for LEX-PASS
              • NPrfPrcPr after Pr
              • NPrfPrcPo before Po
              • NPrfPrcGen after Gen
              • NPrfPrc between aux and prfprc
              • NPrfPrc6 the verb can be to the right
              • NPrfPrc7 Der/Pass, no TIME to the right
              • NPrfPrcCoor coordination

              (@+FAUXV) and (@+FMAINV) target Neg, orrut

              • +FAUXVNeg
              • +FMAINVorrut finite orrut
              • FAUXVorrut finite orrut
              • FAUXVorrut infinite orrut

              (@A<) target Inf

              • AInf Inf
              • r368

              (@<SUBJ) target Inf

              • <SUBJInf2
              • r354
              • <SUBJInf3
              • <SUBJInf4
              • <SUBJInf5
              • <SUBJInf6
              • SUBJ>Inf

              (@<SPRED) target Inf

              (@<ADVL) target Inf, Actio Ess

              @-F<OBJ target Inf

              (@N<) target Inf, Actio Ess

              • N<Infcoor

              (@<ADVL) target Inf, Actio Ess

              • ADVLActioEss Inf

              (@<OBJ) target Inf, Actio Ess, PrfPrc

              • OBJActioEss Inf
              • OBJPrfPrc PrfPrc

              (@+FMAINV) and (@+FAUXV) and (@-FAUXV)

              • +FMAINVaux AUX-OR-MAIN verbs
              • +FAUXVcop AUX COPULAS
              • +FMAINVcop COPULAS verbs
              • +FAUXVaux AUX verbs
              • +FAUXVboahtit boahtit as AUX
              • -FAUXVaux AUX verbs
              • +FMAINVcopInfconstr leat before Inf
              • +FMAINVCop copulas even if PrfPrc coming after
              • +FAUXVCop copulas coming before the mainverb
              • +FAUXVCop copulas coming before the mainverb, relative clause inbetween
              • +FMAINVcopMannan leat before mannan TIME
              • +FMAINVHabconstr in habitive constructions
              • +FMAINVCoopCoord coordination
              • +FAUXVleat
              • +FMAINVAux1
              • -FMAINVAux2
              • +FAUXVCop copulas coming after the mainverb
              • +FAUXVboahtit boahtit coming before the mainverb
              • +FMAINVCop copulas
              • +FMAINV to the remaining finite verbs which are not AUX
              • +FMAINV to finite verb after mainverb

              (@-FMAINV) and (@-FAUXV)

              • -FAUXVConNegCop to ConNeg COPULAS
              • -FAUXVConNegAux to ConNeg AUX-OR-MAIN
              • -FAUXVConNegAux to ConNeg AUX
              • -FMAINVConNeg to ConNeg
              • -FMAINVConNeg to ConNeg
              • -FMAINVConNeg to ConNeg Aux after PrfPrc
              • -FMAINVConNegCop to ConNeg COPULAS
              • -FAUXVPrfPrcAux to PrfPrc AUX before Inf or Actio Ess
              • -FMAINVPrfPrc to PrfPrc
              • -FMAINVPrfPrcEss to PrfPrc before Ess
              • -FMAINVPrfPrcleat to PrfPrc leat
              • -FMAINVPrfPrcafterAuxAux to PrfPrc after two Auxs
              • -FMAINVPrfPrccoord to PrfPrc coordination
              • -FMAINVPrfPrccoord to PrfPrc coordination
              • -FMAINVPrfbeforeAux to PrfPrc before the Aux
              • -FMAINVPrfafterMan to PrfPrc before the Aux
              • -FMAINVInf to Inf
              • -FMAUXVActioEss to Actio Ess
              • -FMAINVActioEss to Actio Ess
              • -FMAINVSup to Sup
              • +FAUXV to Aux
              • NPrsPrc1 with 1C N Nom
              • ActioNom with 1C N Nom
              • <ADVLVAbessVAbess ADVL
              • <ADVLVGenVGen ADVL
              • ADVL>VGen VGen ADVL
              • <ADVLGerGerundium ADVL
              • ADVLGer>
              • -FMAINVLoc Actio Loc
              • >AActioGen Actio Gen
              • PrfPrcEllipsis being verbal head when finite verb is missing

              And then we remove the verbs which didn't get any syntactic tag, in favour of verbs with syntactic tags.

              • realverbX
              • NomActLocX
              • NomActX removes other readings when PrfPrc Or Actio Ess
              • IfonlyVerb selects the FMAINV reading in the cohort
              • IfonlyConNeg ConNeg if it is @-FMAINV or @-FAUXV

              __killifVinCohort__This rule removes all other readings, if there is a mapped V reading in the same cohort. Every case which this goes wrong, should be fixed in mapping rules or previous disrules.

              • X

              NOUNS

              CASE DISAMBIGUATION

              Num as subject, tricky cases - the rule should be here because of the verbdisambiguation

              • DiminNomPxSg1

              ACCUSATIVE-GENITIVE DISAMBIGUATION

              Secure rules for choosing Acc

              • PGenN selects Gen when (Pron Pers) to the left and N to the right mu sámevuođa iđuid
              • CoGen1 (quite strict) selects the first of coordinated genitives riikkaid, čearuid ja boazoorohagaid ovttasbarggu

              Semantihkka:Choosing accusative or genitive semantically

              • vuoiAcc selects accusative if vuoi or vuoi surgat to the left
              • lihkkuAcc selects accusative
              • SEMnotPossessor Removes Gen if you are not a possible possessor (a human) # HAB-ACTOR
              • SEMnotHUM removes Gen. This is when an NP is thought to be the OBJ, because it's not in the human sets and to the right is NON-FAMILY njálgáid mánáide.
              • SEMXr2066 Removes Gen if there is a human or org to the right, exeption for čállingiela áhčči and so on
              • SEMgenEss Removes Acc if there is Gen + Ess, like dálu eamidin
              • SEMXxr2071 Removes Gen: Nobody can possess a Proper name? Except from (Pron Pers) and Sem/Fem OR Sem/Mal
              • SEMXxPropOrg Removes Gen: Who can possess Prop Sem/Org?
              • SEMlohkat
              • SEMNation Removes Gen: Who can possess Sápmi?
              • SEMdep Select Gen if main-organization in front of department
              • SEMorghum select gen if organization or education in front of human or text
              • SEMXr2073 Remove Gen: Accusative in front of a human group loktema sámiid buorrin
              • SEMr2074 Selects Gen in front of HUMAN-GROUP
              • SEMGenOrg Selects Gen in front of Sem/Act
              • SEMactor Select Gen in front of ABSTRACT and RIEKTEDILLI unnitlogu oaidninčiegas
              • SEMXr2076 Selects Gen if you are HUMAN or Pron with an ABSTRACT to your right iežaset vuoigatvuođa
              • VocNom
              • SEMyouareNom Removes Gen and Acc when 0 FAMILY or PROFESSION because you are Nom. Not if -1 Num and VFIN is LEAT or IV Oahpai go Sire sámegiela
              • SEMyouareGen Removes Nom if movement verb to the left and illative to the right, because you are the modifier of Ill mannat Madame Tussaud kabinehttii
              • SEMnotNom Removes Nom if a Nom to the right followed by a transitive verb. 0 is animate and to the right is Ill. You are the modifier of Ill
              • SEMXxr2081 Removes Gen if NATION or POLITICAL-PLACE are to your right dilálašvuođaid sámi
              • SEMr2082 Selects Gen if you are LANGUAGE, giellanjuolggadus or giellaláhka in Acc-case and to your right is SAPMI-N-HEAD sámegiela hálddašanguovlun
              • SEMr2084 Selects Gen for hálddašanguovllu suohkanat/gielddat
              • SEMguovttis selects genitive in front of guovttos and guovttis
              • SEMXr2087 selects Gen if you are a Prop/Plc followed by "gielda" or "suohkan"
              • SEMXr2087 Selects Gen if you have "eana" or "guovu" immediately to your right Gomorra eatnamii
              • SEMhumgroup, tja
              • SEMplcGen_a Selects Gen if you are GEOGRAPHICAL-PLACE or (Prop Sem/Plc) in front of PLACE-ADV Finnmárkku máttabealde
              • SEMplcGen_b Selects Gen if you are GEOGRAPHICAL-PLACE or (Prop Sem/Plc) after a PLACE-ADV
              • SEMplcGen2 Removes Gen in front of a GENERAL-PLACE or POLITICAL-PLACE, if you are a noun bidjen hildu sadjásis
              • SEMplcGen3 Removes Gen in front of GENERAL-PLACE or POLITICAL-PLACE, if you are ABSTR-TEXT or TEXT cealkámušaid guovlluid dearvvašvuođafitnodagaid jahkedieđáhusain
              • SEMXr2079 Removes Gen if you are Acc in front of MANNU guđii virggi skábmanánu 1. b.
              • SEMxhab Selects Acc if COPULAS to the left of HAB-ACTOR lea min
              • SEMxboaris Selects Gen if you are boaris in front of SAPMI-N-HEAD or SAPMI-PROP-HEAD sii dolvo áhku boarrásiid siidii
              • EMeallimamuorra Selects Gen eallima muorra
              • ACRGen Selects genitive: NRK Sápmi
              • ACRAttr Selects genitive: IL Nordlys
              • AccSemFeat Selects genitive: IL Nordlys
              • SEMXxr2093 Selects accusative: if váldit to the left and mielde to the right: váldit mielde
              • SEMXr2096 Removes genitive: because Accusative in front of an organization
              • SEMGenORG selects Gen (modifier): in front of an organization Stáhta Oahpahuskantuvra
              • SEMGenORG selects Gen (modifier): in front of an organization Stáhta Oahpahuskantuvra
              • SEMgen1 removes Acc if buot, gait or buohkat in front of a genitive, followed by a plural noun buot Norlándda ohppiid
              • SEMgen2 removes Acc if bargat or dihte are FMAINV or Inf and are found somewhere to the left of a Gen, which is followed by a noun bargame boazodoallolága ođastemiin
              • SEMXr2103 Selects accusative: OASSI is usually accusative hálddaša stuora oasi
              • SEMXxr2104 Selects accusative: if WRITING-ACTIVITY-V to the left and you are a TEXT čállá vaidaga
              • SEMXxacc Removes accusative: if WRITING-ACTIVITY-V to the left and a noun to the right čállit Norgga vásáhusaid
              • SEMXxOrgRep Selects genitive: An organization´s representative Sámiráđi ovdaolmmoš
              • SEMxr2107 Acc if *-1 fáktemuš
              • SEMXxr2108 Selects genitive if you are SAPMI with an Acc/Gen immediately to your left and a noun immediately to your right girji sámi áššiid (birra)
              • SEMsapmiModifier Selects genitive (modifier): Sámi, suoma or ruoŧa as modifier of noun sámi oahpahus
              • SEMsamegiellaCoord Selects genitive
              • SEMAcc Selects accusative #to be generalised
              • SEMálbmot Selects genitive #to be generalised
              • SEMsapmiModifier2 Select genitive (modifier): Sámi, suoma or ruoŧa on both sides of CNP as modifier of noun Suoma ja Ruošša soahti
              • SEMdazaModifier Selects genitive (modifier): dáža, indiána, maya-indiána or romer as modifier of noun dáža oahpahus
              • SEMXr2115 Selects genitive (modifier) in front of a lahka-noun spábbačiekčanlága vuoigatvuohta
              • SEMXr2116 Selects genitive (modifier) if you are LAHKA OR ORGANIZATION followed by mannu, day and numerals..
              • SEMvaldi Selects removes NomAg váldi, till we find examples of actual use of it
              • SEMtext (modifier) selects genitive (modifier) if you are a TEXT in front of KLASS doalloplána čuoggái
              • SEMgiella1 (modifier) selects Gen if you are a LANGUAGE in front of LESSON or SATNI sámegiela oahpahusa
              • SEMsamegiella selects Gen for LANGUAGE if *1 is LESSON
              • SEMlang removes Gen if LANGUAGE is to the right, but not if you are ACTOR-ROLE and so on oahpponeavvuid sámegillii
              • SEMlang2 Gen if you are LANGUAGE with 1 N: You are only a modifier in a sentence with a TV-verb, if there is an Acc or Com between you, or if the Obj is topicalized ráhkadii sámegiela Áppesa
              • SEMgiella2 Gen if you are Pron followed by giella iežas giella
              • vdicNom Selects Nom
              • SEMstahta1 Gen if 0 stáhta 1 org etc.
              • SEMfylka1 Gen if you are FYLKA followed by fylka Romssa fylkkasuohkan
              • SEMfylka2 Gen if you are FYLKA, then "ja" to the right followed by FYLKA Finnmárkku ja Romssa fylkkagielddaide
              • SEMfylka3 Gen if FYLKA and some place or org to the right Finnmárkku ássiide

              Other genitive rules

              • topGEN Selects Gen if sentence intitial. To the right a Prf Prc that modifies nominative Stáhta nammadan láhtu
              • NomQst Selects Nom in a Qst-sentence. To the left is Nom and leat with a Qst-particle Leat go álbmotmeahcit veahkaváldi
              • Genlassin Selects Gen if first one to the right is lassin bargostipeanddaid lassin
              • lassinIll Selects Ill if first one to the left is lassin lassin Sarai

              Gen and preposition/postposition

              • GenAPP Selects genitive when a preposition to the left, or when a postposition to the right rastá riikarájiid
              • NomIfPo removes Nom if sentence initial, because it modifies Gen
              • GenPoCoordPunct Selects genitive for coordinated postpositions: with PUNKT to the left
              • GenPoCoord Selects genitive for coordinated postpositions ráŋggáštusa ja buhtadusa hárrái
              • GenGenPo (modifies pp-phrase) selects Gen in front of postposition-phrase álgojagiid soađi maŋŋá
              • GenORG (modifies Loc) selects Gen if you are MAIN-ORGANIZATION and to your right is Loc dearvvašvuođafitnodagaid jahkedieđáhusain
              • GenPropSem/Semcon
              • SEMnom (modifies Nom) removes Acc if sentence boundary or adv to the left. To the right is Nom followed by a transitive verb and Acc stálu beana njoallu háviid
              • SEMDomain
              • deaivatGenlusa selects genitive when used like deaivat Gen lusa/lahkosii even if the verb deaivat belongs to the strict TV set.

              Genitive in place adverbials ROUTE

              • GenPlc Selects genitive if you are ROUTE, and there is a MOVEMENT-V to your left or right boahtiba dán geainnu
              • Selects accusative if you are ROUTE, and the verb čuovvut to the left.
              • ruovttoluottaAdv

              Adjectives take object

              Temporal adverbials:Choosing accusative or genitive TIME

              • GenMannuOrdRight selects Gen if you are mannu and to your right is A Ord miessemánu 10.
              • GenMannuOrdLeft selects Gen if you are mannu, to your left is Ord and to your right is a numeral
              • JahkeNumNom selects Nom if you are Num, to your left is beaivi, then ord/Num and then mannu borgemánu 1. b. 1891
              • GenBoahtte selects Gen if you are time, to your left is boahtte, boahtit, čuovvovaš or ovddit
              • TIMEobs selects Gen if you are time, and to your right is an intransitive real-verb. No adverbials allowed to the right vuolggán bearjadaga
              • GenGuhte selects Gen if you are vahkku with guhte to your left guđe beaivvi
              • GenMan selects Gen : man adj
              • Nom_b_1 selects Nom if you are b/beaivi with a numeral/Ord to your left and a mannu to the left of that. To your right a finite verb čuovvut
              • Nom_b_2 selects Nom if your are b with a numeral/Ord to your left and a mannu to the left of that. To your right copulas followd by beaivi in nom-case juovlamánu 1. b. 1972 lei buorre beaivi
              • Nom_b_3 selects Nom if you are b/beaivi with Num/Ord to your left, with mannu to the left of that, with copulas even futer to the left and beaivi to the left of copulas
              • aigiAcc Gen if 0 TIME 1 áigi
              • GenBeaivi2 selects Gen if you are beaivi with the end of the sentence or comma to your right. Restrictions to the left riegádanbeaivvi,
              • GenBeaivi3 selects Gen if you are beaivi with the beginning of the sentence to your right Bearjadaga mii vuolgit
              • GenBeaivi4 selects Gen if you are beaivi with a NP-boundary to your right
              • GenDate selects Gen if you are Sem/Date
              • GenJuohke selects Gen if juohke or seamma to the left juohke dálvvi
              • GenJahkiNum selects Gen if you are jahki num with a numeral to your right Skuvlajagi 1998-99
              • AigiModifier (modifier) selects Gen if aigi to the right konferánssa áiggi
              • GenHávvi selects Gen for hávvi if Acc somewhere to the right
              • GenHávvi2 selects Gen for hávvi if a transitive verb cannot be found somewhere in the sentence
              • GenGeardi selects Gen if the beginning of the sentence to the left Eará háviid
              • GenRbeaivi (modifier) selects Gen if riegádanbeaivi to your right
              • GenGeardi2 selects Gen for geardi if Num Gen or Ord to the left
              • GenTimePl selects Gen for TIME-N + Pl if an attribute to the left lagamus beivviid
              • GenDURadj1 selects Gen if a duration adverbial to the left
              • GenDURadj2 removes Gen for TIME-N, if duration adjective to the left olles dálvvi
              • accgenbeaivi ávvudit riegádanbeaivvi
              • GenDURNumPl duháhiid jagiid
              • GenDUR1 removes Gen for VAHKKU-DUR if duration verb or place verb somewhere in the sentence. Restrictions. ádjánii beaivvi
              • GenDURNum vázzen guokte maŋimuš jagi doppe
              • GenDUR2 removes Gen for VAHKKU-DUR if the duration verb or place verb to the left is perfectum participle or infinitive with an auxiliary to the left
              • NoTimeAcc removes Acc for time if POINT-IN-TIME-SPEC or Ord to the left vuosttas beaivvi
              • NoTimeAccII removes Acc for time if POINT-IN-TIME verb to the left
              • NoTimeAccIII removes Acc for time if POINT-IN-TIME verb to the left is infinitive or perfectum participle with an auxilliary or negation to the left
              • AccBeaivi removes Acc for relative pronouns if followed by general beaivi guđe beaivvi
              • timeADVL selects Gen for time: when perfectum participle or infinitive to the left are time adverbial verbs or not time object verbs, to the left of this there shall be an auxiliary lean čoavdán cealkagiid maŋimuš áiggi
              • theAccusative _ selects Acc if you are a N or Pron with CC to your right, followed by Acc and a CLB or VFIN gápmagiid ja vuoddagiid, sii geavahedje
              • NotGenitive selects Acc if you are a N or Pron with punctuation marks to your right, followed by a noun-phrase boundary

              Reflexive pronouns:acc or gen

              • NUGOr2159 selects Gen between nugo and N nugo suorri dulkaoahpu
              • AccIEScoord selects (Pron Refl Acc) Acc in front of "ja" to the left. To the right Loc or Ill elliideaset ja iežaset ealáhussii
              • GenIES (modifier) selects (Pron Refl Gen) if NON-FAMILY OR ("bellodat") OR SAMEDIGGI-GEN to the right iežaset mánáide
              • AccIES SELECTS accusative object (Pron Refl Acc)
              • AccIES (modifier) removes accusative object (Pron Refl Acc) if Ill or Loc to the right, but not if a transitive verb is found to the left
              • GenIESinf removes (Pron Refl Gen) if a transitive verb to the left and an Inf to the right
              • NomIfProp Removes Acc and Gen when you Prop because you are Nom. To the left is a sg3-verb. Should not hit Prop that are Sem/Plc.
              • NomIfProp2 Removes Acc and Nom when you are Prop Sem/Plc because you are Gen. To the left is a sg3-verb. To the right is a noun.
              • NomSentFin Selects Nom if you are Acc or Gen and EOS is to yoru right. Copulas is found to the left
              • jr_sr Selects (ABBR Nom) if you are jr or sr and first one to your left is (Sem/Sur Nom)

              Accusative object

              • AccActioEss Selects accusative: when a Strict transitive verb actio ess to the left, but not if there is an other Acc to the right followed by EOS
              • AccEss removes Acc when you are SAPMI-N-HEAD with an Ess to your right, but not if there is a transitive mainverb to the left dutkama duogážin
              • topOBJPers Removes Gen if you are Acc, and to you right is a Pron followed by a transitive verb. You have to be sentence initial
              • AccVAbess Selects Gen if to the right is abessive
              • topOBJ1 Selects accusative: when a Strict transitive verb to the right (topicalized object) beaskka geavahedje
              • topOBJ2 Selects Acc when a transitive finite mainverb to the right (less strict) dan juohkehaš fuobmá
              • topOBJ3 Selects Acc. It is not depending on a transitive verb like topOBJ1 and 2, but selects Acc when Aux to the left, but only if there is no chanse of it beeing a Nom
              • AccTV1 Selects accusative: when a Strict transitive verb to the left (barrier exludes everything but: adv, N Ess , N Loc and Pcle). No Acc allowed to the left of the verb. No Acc allowed to the right of you, except pronouns and education (sentenceboundary and N Ess as barriers). Only numunit numerals are allowed to the left. You are not Acc if you are: time, ruote or Pron Indef. Neither if you are Pron Refl with Gen to your right followed by N Ess. Neither if you are Pron Refl with Gen to your right followed by Po. N Nom and Ger not allowed immediatly to your right. You are not Acc if you are a Nom cased Prop and the verb is some kind of verbalactivityverb and ahte or sentenceboundary is to the right. Vdic not allowed immediately to your left. If váldit is the verb, you are likely to be a Gen if Ill-body noun is found to the right. oste mielkki gávppis
              • gosnevrriid selects Acc in the special cases where there is an Acc Pl in the beginning of the question which is not the object of the verb: Gos nevrriid...
              • PronNP (removes Acc): selects Gen for Pron Pers if Acc or Ill to the right, given that there is a secure object or that no transitive verb is found bija ruđa mu kontoi
              • dahkatGen selects Gen when dahkat or bargat takes only adverb
              • r2206 selects Gen when a finite verb to the left and Nom or Acc to the right lohkaba su girjji
              • r2271 Removes genitive when a transitive verb to the left and you (not if you are a pronoun) are followed by Ill/Loc/Com/Adv: doalvvui stálu meahccái
              • AccTV2 Selects accusative: when a transitive verb to the left. No Acc allowed to the left in the sentence (sentenceboundary as a barrier). No Acc allowed to the right (barriers are CC, comma and sentenceboundary). Note that Gen to the right followed by a noun is allowed. You shall not be: route, time, Pron Dem. You are not Acc if you are: Gen-cased Pron or Animate with Ill immediately to your right. No Acc, Com, N Nom or Gerundium allowed immediately to your right. No Gen followed by Po allowed immediately to your right. A SG3-verb is only allowed to your left (barriers excluding everything except NP-heads and adverbs, PrfPrc is also a barrier) if there is a Nom left to the SG3-verb. No vdic allowed immediately to your left. You are not Acc if: you are a Nom-cased Prop, followed by ahte or EOS and the verb found to the left (SV-boundary) is some kind of verbalactivityverb or a humanagentverb.
              • AccTV3 Selects accusative: when transitive verb to the left, if it doesn't find a barrier: comma, Num, real-v, Ess, s-boundary. Acc not allowed to the left of the verb. Not Acc if animate or Gen in front of Ill. Numerals the only Acc allowed to the right. Not Num, time route or adv. Not Com or Ger immediately to the right. Neither Po. Not Acc if sg3-verb to the left without a Nom to its left. Not Pron Dem followed by N, neither Pron Rel followed by time. No vdic immediately to your left. No Nom-cased Prop with some sort of verbal activity to its left is allowed..
              • OLDr2466 Selects accusative: when transitive verb to the left, but not if the TV is FAUX OR LOC-V
              • AccInf Selects Acc if the verb to the left is TV + Inf (you are the obj of the Inf). Differs from the other rules by not beeing restricted by an Acc to the right hállat eatnigiela
              • AccCOP Selects Acc if copulas to the left and nominative to the left of COP gápmagat leat áhči

              Gen modifiers inside NP

              • GenNP1 Selects Gen for Pron Pers (modifier): if NP-BOUNDARY OR Acc (but not if the finite verb is TV) to the left and N to right
              • GenNP2 Selects Gen for N (modifier): if CC "ja" immediately to your left and accusative to your right ja sámi jurddašanvuogi
              • GenNP3 Selects Gen (modifier): if first one to right is Nom or Loc Norgga oaivegávpogis
              • GenNP4 (modifier) selects Gen -1 BOS or COMMA, 1 Nom nissoniid bargu
              • GenNPCo (modifier) Selects Pron Pers Gen if Nom to the left of ja Mun ja mu ustibat
              • GenRefl (modifier) selects Gen in front of a noun in accusative or nominative case iežaset oiviliid
              • AccAfterCC Select accusative: if genitiv to the left, and CC "ja" to the left of genitive eamiálbmot- ja globaliserenprošeavtta koordináhtor

              Accusative in coordination

              • CoAcc1 Selects Acc when NP inbetween commas guolleoivviid, dáraid, debbuid, buđeittaid, boares rásiid
              • CoAcc2 Select Acc if coordinator to your left and accusative to the left of the coordinator deaja dahje sávtta
              • CoAcc3 Selects Acc in front of ja if there is a secure Acc to the right semináraid ja diehtojuohkinčoahkimiid
              • CoAccJA Selects Acc when "ja" to the left and comma to the left of "ja" with a secure Acc to the left of comma sámegiela, ja heajos dárogiela.
              • CoAccJA2 Selects Acc in front of Gen + Po if ja in front of Acc ja ruhtan sávzzaid ovddas

              Intransitive verbs can sometimes be transitive

              • IVasTV Selects Acc if you are GEOGRAPHICAL-PLACE, ABSTR-ROUTE or EDUCATION and somewhere in the sentence is a intransitive verb acting as a transitive verb sii vázzet skuvlla
              • IVisTrans Selects Acc if you are spábba and somewhere is viehkat
              • IVisTrans2 Selects Acc if you are SHOE or HUNT-ANIMAL or BOAZU and somewhere is vázzit
              • IVceavzit Selects Acc for ceavzit IV if you are eksámen and ceavzit is found somewhere in the clause
              • IVnohkkat Selects Acc if you are BEDCLOTHES
              • IVsahttit Selects Acc
              • IVsahttit2 Selects Acc

              Accusative or genitive in front of ALU and in front of adjectives

              Exceptional accusative attributes in front of ALU nouns.

              • ALU Selects Acc when Num and right is MEASURE LINK 1 ALU
              • ALU2 Selects Acc when Num and not Adv, and 1 ALU
              • ALU3 Selects Acc for Num when right context Num ALU
              • arabpros Selects Nom
              • NumAcc Selects Acc
              • NumNom Selects Nom
              • NumNom Selects Nom
              • NumComplAcc (complement of numerals) Selects Acc Sg when Num Sg to the left is Acc
              • NewGen (complement of numerals) Selects Gen Sg when Num Sg to the left guhtta kilu
              • NewGenCo (coordinated complement of numerals) Selects Gen if Num Acc + NewGen found to the left of "ja" máŋga dáhpáhusa ja digaštallama
              • ALU4 Selects Acc if you are Num and to your right Num Acc followed by MEASURE OR ALU/A guokte golbma mehtara alu
              • ALU5 Selects Gen if Num to the right, followed by Num, followed by ALU/A
              • NumTimeMannel Selects Acc for Num before TIME MANNEL
              • NumPageMannel Selects Acc for Num before siiddu etc + MANNEL.
              • NumPageMannel2 Selects Acc for Num before ovdalis etc
              • GenBoaris Selects Gen in golbma jagi boaris
                • XXr2002 Selects genitive if there is a numeral immediately to your left, and you are TIME: golbma jagi

                Numerals

                • NumGenPo Selects Gen for a numeral if a transitive verb to the left. To the right a Gen followed by a postposition vuovdán 163 000 ruvnnu ovddas
                • NumMoney Removes Gen if you are a numeral and immediately to your right is CURRENCY vihtta ruvnnu
                • NumGitta Selects Acc when you are a numeral with "gitta" immediately to your right followed by a numeral with acc-case 180 gitta 200
                • NumAcc1 Selects Acc if you have a transitive verb to the left and you are a numeral followed by a noun oste guokte mielkki
                • NumJahki Removes Acc if you are a numeral and JAHKI-NUM is immediately to your left mávssii mannan jagi 43 ruvnnu
                • NomIfNum Removes Acc if Gen to the right (because you are Nom). Transitive verb with an Acc to the right máŋga gávpeolbmá lonuhedje fáhcaid

                NumGenMeasure Genitive numerals in front of ruvdnosaš with friends

                • NumAcc2 Selects Acc for singular numerals if there is a transitive verb somewhere in the sentence and the numeral is followed by a noun logi báhkkoma OBS
                • GenIfNum (complement of numerals) Selects Gen Sg if there is a Num Sg to your left guđa geardde
                • NumAccCo (coordinated num) Selects Acc if you are Num Sg and to your right: CC with a Num to the right guokte ja eanemusat golbma
                • NumAccIV Selects Acc
                • NumAge Selects Acc for Sg numerals if a time unit to the right is followed by boaris vihtta jagi boaris
                • NumAccPlRight Selects Acc when transitive verb to the left. You are Num Pl and to your right is Acc goarui viđaid gápmagiid
                • NumAccPlLeft Selects Acc when tranistive verb to the right (same as the previous. Only differs in which direction the verb is found). galliid sabehiid don ostet
                • NumAccPlLeft Selects Acc if you are N Acc Pl and to your left is Num Acc Pl galliid sabegiid
                • NumOktaAcc Selects Acc if 0 okta followed by a noun. Transitive verb to the left oidnen ovtta nieidda
                • QUANgenCoord Selects Gen for coordinated complement of a numeral
                • QUANgen1 Selects Gen if a numeral with Nom-case to the left and 3Pl-verb to the right
                • QUANr2142 Selects Gen if a numeral to the left and genitive to the right. Transitive verb not allowed to the left.

                Leftover accusatives

                • COMPInfAcc Selects Acc if you are Gen and to the left is an Inf TV @COMP-CS<
                • NomInf Selects Nom
                • NomInf Selects Nom
                • AccInf2 Selects Acc if Inf immediately to the RIGHT guliid čoallut
                • AccNomCOPconstr Selects Acc in front of Inf; only if there is no chance for itself beeing Nom
                • AccTV4 Selects Acc if transitive mainverb to the left. Lots of restrictions to the right
                • AccPronRel Selects (Pron Rel Acc) when a secure Acc or Nom to the left gáibidedje internáhttaskuvlla man
                • AccPronRel2 Selects (Pron Rel Acc) when somewhere in the sentence is a Nom (barrier is sv-boundary), but only if leat isn't the main verb. geaid eamiálbmogat
                • AccPronRel3 Selects Acc if there is a (Pron Rel Nom) to the right. Obs: not hit nominatives, hence negations. eanu mii šealgá
                • AccActioLoc Selects Acc when transitive Actio Loc somewhere in the sentence guldeleames muitalusaid
                • AccAhte Selects Acc when ahte is found to the right
                • AccAux Selects Acc if beginning of sentence to the right and aux, not leat, is to the left. No Acc allowed to the left láđđi fertejetne oastit
                • HabGenAdvl Removes Acc; in a habitive adverbial construction with Gen, but only if there is no chans of 0 beeing Nom Dat lea áhči
                • AccIll Selects Acc if a strict transitive verb is found to the left and Ill to your right. You are not allowed to be a possible modifier of ill: Pron, Px. buktán heasttaid meahccái
                • Gerundium0 Selects Acc as the complement of Ger
                • Gerundium1 Removes Gen if no other object available for the preceding tv-verb
                • Gerundium2 Selects Acc in front of Ger, but not if it is not HAB-ACTOR/Pron Pers. No transitive verb allowed to the left, exept it it has an object of its own.
                • GerundiumTEST Selects Acc
                • GerundiumTEST selects Gen for HAB-ACTOR and Pron Pers in front of Ger, but only if there is an Acc belonging to a transitive to the left
                • NomIfProp Removes Acc and Gen when you Prop because you are Nom. To the left is a sg3-verb. Should not hit Prop that are Sem/Plc.
                • NomIfProp2 Removes Acc and Nom when you are Prop Sem/Plc because you are Gen. To the left is a sg3-verb. To the right is a noun.
                • NomSentFin Selects Nom if you are Acc or Gen and EOS is to yoru right. Copulas is found to the left
                • jr_sr Selects (ABBR Nom) if you are jr or sr and first one to your left is (Sem/Sur Nom)

                Accusative before @COMP-CS<

                Accusative before some A

                Accusative sentence-finally

                Genitive

                • r2143 The most frequent genitive rule: Gen when postpos immediately to the right:

                Nominative and accusative

                • NAr2266 Selects Nom
                • NomIFInitialThenSg3 Selects Nom if -1 BOS and 1 oblique / Sg3 lookalike. Works in fragments.
                • NAAccEllipsis1 Selects Acc
                • NAAccEllipsis2 Selects Acc
                • r2281 marginal
                • NAr2288 Removes Nom

                Nominative

                Miscellaneous rules

                • NDnom Selects Nom
                • NDr2300 Selects Nom if Gen immediately to the left. You are N-SG-NOM and to your right is SG3-V Du ášši lea dehálaš
                • NDr2302 Selects Nom if immediately to the left is "ruvdno" and to the left of it is Num 70 ruvnno mehtar
                • NDr2304 Selects Nom for (Num Sg Loc) if to the left is a spesific word and to the right is EOC
                • NDr2305 Selects Nom for (Coll Nom) if to the left is (Pers Pl Nom) mii golmmas
                • NDr2306 Selects Nom for (N Nom) if to the left is "okta" or "nubbi" okta lihtter
                • NDr2308 Selects Nom for PROP asdf 11231

                Vocatives, subjects of sentence fragments

                • NDr2309 Selects Nom
                • NDr2310 Selects Nom
                • NDr2311 Selects Nom
                • NDr2312 Selects Nom
                • NDr2313 Selects Nom
                • NDr2314 Selects Nom
                • NDr2315 Selects Nom

                Nominative in titles and sentence fragments

                • NDr2317 Selects Nom: A single word is nominative
                • NDr2318 Selects Nom: A single word with a numeral in front of it is nominative
                • NDr2319 Selects Nom: An NP head with a genitive modifier is nominative
                • NDr2320 Selects Nom: A title is nominative if it has a Nom reading at all
                • NDr2321 Selects Nom: An NP head with an Attr modifier is nominative
                • onlyProp Selects Nom
                • nomAuthor

                Nominative after "go", "dego", "dugo" and "nugo"

                • NDr2324 Selects Nom
                • NDr2325 Selects Nom
                • NDr2326 Selects Nom
                • NDr2327 Selects Nom
                • NumNomgo Selects (Num Nom)
                • NumAccgo Selects (Num Acc)

                Preverbal subjects

                • NDr2331 Selects (N Nom)
                • NDr2332 Selects (Num Nom)
                • NDr2333 Selects (Num Nom)
                • NDr2334 Selects Nom
                • NomEss Selects Nom when not copula
                • NDr2335 Selects Nom
                • NDr2336 selects (N Sg Nom) when 1 SG3-V
                • NDr2337 Selects (N Sg Nom)
                • NDr2338 Selects (N Sg Nom)
                • NDr2339 Selects (N Sg Nom)
                • NDr2341 Selects Nom
                • NDr2341 Selects Nom
                • NDr2343 Selects (Sg Nom)
                • NDr2345 Selects Nom
                • NDr2350 Selects Nom
                • NDr2351 Selects Nom
                • NDr2353 Selects Adv
                • NDr2354 Selects Adv - Outcommented: This rule does not function well
                • NDr2355 Selects Adv
                • NDr2357 Selects (A Pl Nom)
                • NDr2358 Selects (A Pl Nom)
                • NDr2359 Selects (A Pl Nom)

                Postverbal subjects

                • NDr2360 Selects Nom
                • NDr2361 Selects Nom
                • NDr2364 Selects (Sg Nom)
                • NDr2366 Selects Nom
                • NDr2367 Selects Nom
                • NDr2368 Selects (N Pl Nom)
                • NDr2369 Selects (Pl3 Nom)
                • NDr2370 Selects (Num Nom)
                • NDr2372 Selects (Pron Pl Nom)
                • NDr2373 Selects Nom
                • NDr2375 Selects Nom
                • NDr2376 Selects Nom
                • PostVNom Selects Nom if a singular third person verb to the left with no Nom to the left of it
                • PostVNomComp Selects (N Sg Nom)

                Nominative predicatives

                • NDr2378 Selects (Sg Nom)
                • ND selects Nom if; you are HUMAN and immediately to your right is a place. Leat is to the left, and there is HUMAN or Pers to the left of leat Son lei oahpaheaddji Kárášjogas
                • NDr2379 Selects (Sg Nom)
                • NDr2380 Selects (Pl Nom)
                • NDr2381 Selects (Pl Nom)
                • NDr2382 Selects (Pl Nom)
                • NDr2383 Selects Nom
                • NDr2384 Selects Nom
                • NDr2385 Selects Nom
                • NDr2386 Selects Nom
                • CollNom Selects Nom
                • CollGen Selects Nom

                Nominative as objects in existential clauses

                • NDSgr2388 Selects Nom
                • NDPlr2388 Selects Nom
                • NDr2389 Selects Nom
                • NDr2390 Selects Nom
                • NDr2391 Selects Nom
                • NDr2392 Selects Nom
                • NDr2396 Selects (Pl Nom)
                • NDr2391 Selects Nom

                Nominative in coordination and apposition

                • NDr2399 Selects Nom
                • NDr2400 Selects Nom
                • NDr2401 Selects Nom
                • NDr2402 Selects Nom
                • NDr2403 Selects Nom
                • NDr3529 Selects Nom
                • NDr2406 Selects Nom
                • NDr2407 Selects Nom
                • NDr2408 Selects Nom
                • NDr2409 Selects Nom
                • NDr2411 Selects Nom
                • NDr2412 Selects Nom
                • NDr2413 Selects Nom
                • NDr2414 Selects Nom
                • NomCCNom Selects Nom
                • NDr2416 Selects Nom
                • NDr2417 Selects Nom
                • NDr2418 Selects Nom
                • NDr2420 Selects Nom
                • NDr2421 Selects

                Nominative in parallell constructions

                • NDr2422 Selects Nom
                • NDr2423 selects Nom if it finds a Nom to the left of CC and to the left of a verb. No verb allowed to the right eamit barggai vuođđoskuvllas ja isit fas gymnásas
                • nomHnoun Selects Nom
                • SOV Selects Nom in front of an Acc

                Not nominative

                • NDr2424 Removes Nom
                • NDr2425 Removes Nom
                • NDr2426 Removes Nom, but not Actio
                • NDr2427 Removes Nom
                • ND Removes Nom
                • ImprtAcc removes Nom

                Comitative rules

                NP internal disambiguation of Com

                • PlSg-W removes Pl when SG-WORD
                • SgCom removes Sg when PLURALIZER or OASSI OR HEADOFPARTS
                • Locgoabbat selects Pl Loc after goabbat Foc/ge
                • LocNames selects Pl Loc
                • NumCom selects Num Com: guvttiin nieiddain if not plural-noun like: guvttiin heajain
                • gástaCom selects Com: Johánas gásta
                • ComDemNum1 selects N Com if there is a Dem or Num or buorre + Com to the left: Exception for plural-nouns
                • Comburiin selects N Com if there is a safe N Com to the right: buriin vugiin
                • ComCOM-A selects Sg Com after COM-A
                • Comduhtavas selects Sg Com after duhtavaš
                • ComComAdv1 selects Com after COM-ADV or juohke
                • vuoitit select Com Sem/Time

                Disambiguation based upon verb valency

                • comheaitit select Sg Com if heaitit
                • LocLocVL1, LocLocVR select Pl Loc if there is a LOC-V
                • LLocAccLocVL select Pl Loc if there is a ACC-LOC-V
                • Loc-v select Sg Loc if LOC-V to the left in the clause. No mainverb to the right in the clause

                Disambiguation of Com depending on Adv or certain verb or N

                • ComComAdv1 selects Com for ACTOR OR ACTOR-ROLE after og before COM-ADV
                • Comboahtit selects riika Com when boahtit: boahtit riikkainis, which is a special construction
                • Comjohtit selects bihttá and čájálmas and čájáhus Com
                • Comnamma selects namma Com
                • Combealli selects riika Com when boahtit: boahtit riikkainis, which is a special construction
                • ComComplPl-N selects Sg Com for HUMAN, ORGANIZATION, INSTITUTION, STATE, EVENT-TOOL-ACTIVITY, láhka when there is a COM-COMPL-N to the left or right
                • Comoktavuohta selects Sg Com when oktavuohta is to the left or right
                • ComDU-NR selects Sg Com after Pers dualis: moai áhčiin, munno vieljain
                • ComHumanOrg selects HUMAN Sg Com after HUMAN, ORGANIZATION, INSTITUTION

                Animate nouns

                • ComAnimate selecst Sg Com if there is an animate to the left, and the noun itself is not a ABSTR-TEXT, TEXT, PLACE, INDUSTRY, EDUCATION, INSTITUTION, ANIMATE
                • ComProp selecst Prop Sg Com for person names. Exception for habitive constructions.

                HAB-ACTOR in habitive-constructions

                • LocHab1, LocHab2 select Pl when HAB-ACTOR
                • LocHab1, LocHab2 select Pl when HAB-ACTOR
                • LocGenerell select Pl

                váldit vára + Loc

                dahkat earrodearvvuođat geainna nu

                eallit mainna nu

                Disambiguation based upon verb valency

                COM-V

                • ComVR, ComVL select Com when COM-V
                • ComVOktiiL select Com when OKTII-V
                • ComVOktiiR select Com when OKTII-V

                tools (concrete and abstract)

                • ComTool1, ComTool2, ComToolCoord select Com TOOL when ACTIVITY-V, MOVEMENT-V, PLACE-V-V
                • ComHuman selects Com ABSTR-TOOL OR SATNI when HUMAN-AGENT-V - does it function?

                BODY as an instrument

                • ComBodyVerbalV selects Com BODY when VERBAL-ACTIVITY-V
                • ComHumanVerbalV selects Com HUMAN when VERBAL-ACTIVITY-V or báhcit
                • Abstract-entity-com-verbs
                • ComAbstract selects Com if ABSTR-ENTITY-COM-V somwhere
                • ComOnlyPlaceV is Only-place-loc-verb
                • ComMaterial selects Com Sem/Mat when some verbs

                Dynamic-verbs

                • LocdynamicVR, LocdynamicVL select Pl Loc if there is a DYNAMIC-V and the noun itself is not a TOOL, ABSTR-TOOL, WRITING-TOOL, CONCEPT, HUMAN, VEHICLE, buorre, Der/NomAc

                Event-tool-actio

                Most actio can be both tool and event.

                PLACE-V

                • LocFurniture select Pl Loc FURNITURE if there is a PLACE-V
                • ComPlaceV select Com ANIMATE, CONCEPT, TOOL, ABSTR-TOOL, EVENT-TOOL-ACTIVITY if there is a PLACE-V
                • HumPxComPlaceV
                • HumPxComPlaceV
                • LocInstitution select Loc INSTITUTION if there is a ABSTR-PLACE-V
                • LocPlaceIndustry select Loc GEOGRAPHICAL-PLACE if there is a INDUSTRY to the right
                • LocSourceVR select (Pl Loc)
                • LocHumanAgVL XXX This one was commented out (cf. 0 .. LINK ... BARRIER). Note that this rule did not affect the test result
                • LocHuman-agentV XXX This one was commented out (cf. 0 .. LINK ... BARRIER). Note that this rule did not affect the test result

                STATE-V (eallit)

                Movement-verbs

                The super-set Dynamic-verb according to choose (Pl Loc) or (Sg Com)

                The idea is that the superset DYNAMIC-V are not connected to TOOL, ABSTR-TOOL or CONCEPT in (Pl Loc). This is the "minste felles multiplum". The sub-sets are different, f.i. many of them (but not all) are not connected to HUMAN in (Pl Loc), one is not connected to ABSTR-ENTITY and ACTOR in (Pl Loc). We work with negation so the rules don´t destroy analysis because of insufficent sets.

                First the general-rules for selecting (Sg Com), then the more special rules for selecting (Sg Com), and then we selct (Pl Loc) for the rest of them under # Another round of locative rules.

                • ComDynV Dynamic-verbs selects Com when TOOL, ABSTR-TOOL, WRITING-TOOL, CONCEPT, EVENT-TOOL-ACTIVITY
                • Dynamic-verb selects Com when HUMAN, but not for HUMAN-SOURCE-VEHICLE-V
                • ComBody Body-activity-verb Selects Com when BODY, for BODY-ACTIVITY-V or VERBAL-ACTIVITY-V
                • LocBody deaddu Selects Loc when BODY
                • ComVeh Selects (Sg Com) if you are VEHICLE, default is Sg Com

                HUMAN-LOC-V

                • LOCsatni Selects (Pl Loc)
                • LOCwordparts Selects (Pl Loc)
                • bivvat - we don't need this any more
                • ealihit
                • ipmirdit / áddet
                • ruhtadit
                • ávvudit
                • suokkardit and čielggadit
                • haddegoargŋun
                • vástidit
                • Coordination
                • AccTV1NoC was Eckhard's late version of AccTV1 without C. We will look at this.
                • AccEOS is The Dangerous Rule: it is one of the last rules before removing all leftover Acc. It only selects Acc if Nom is not an option, dont change this btw, and the end of the sentence is the next one to the right
                • AccEllipse
                • genRel removes genitive if Rel OR @CVPg to your right ožžot olbmot skoviid maid
                • genAcc selects Acc
                • TopObj selects Acc for Finnish-style topicalisation
                • genNom removes Acc
                • makkárAcc selects Acc after makkár, if not time or route
                • DemAcc selects Den Acc after the last acc-disambiguation of nouns
                • KillAcc Removes Acc if you are Gen
                • NumOktaGen Selects Gen after okta gen

                Locative and comitative - Disambiguation based upon coordination

                And then we remove the remaining Sg Com analysis

                Essive OBS

                Late case rules (after other case rules have worked).

                VERBS PART 2, Section #22

                Finite or not

                Finite

                Not Finite

                Indicative Negative

                Infinitive

                • InfComplToN Inf when -1 N

                Indicative or imperative

                Verbs according to person and number

                Sg1 - First person singular

                • InitialLeanRule selects lean when no VFIN to the left
                • Sg1WhenAloneVfin selects Sg1 when no other VFIN or PrfPrc

                Sg2 - Second person singular

                • --r2907 Sg2 Prt Sg2 if ikte etc.

                Sg3 - Third person singular

                Infinitive and clausal subject

                Rules that look backwards for a subject across a relative clause:

                Rules that look backwards for a subject across a subordinate clause (CP boundary):

                Extension possibilities: Coordination

                Son oaidná du ja mu ovdal go boahtit...

                Coordinated Sg3 verbs

                Not V + Sg3

                Du1 - First person dual

                • MunJaDonDu selects Du1 if Mon V ja don V de V-Du2
                • DonJaMunDu selects Du1 if Don V ja mun V de V-Du2

                The previous two rules look marginal.

                • DuNotPrtIfToday selects Du1 over Prt in the context of a present-marker.
                • Du1IfDu1 selects Du1 with a left context Du1 ... ja ...
                • NoDu1 removes Du1 if no MOAI or Du1 around.

                Du2 - Second person dual

                Rules for leahppi = ("leahppi" N Sg Nom)

                Du3 - Third person dual

                Pl1 - First person plural

                Pl2 - Second person plural

                Pl3 - Third person plural

                • Pl3IfPlSubj Pl3 if Pl noun to the left
                • Pl3IfPlSubj Pl3 if safe plural (incl pron) to the left
                • Sg2LeftDon selects Sg2 in Rel phrase if don to the left of it
                • groupPl3 selects Prs Pl3
                • allSg2leat removes Sg2 if leat Prs Pl3
                • allPrsPl3 selects and removes PrsPl3 if PrtSg2 initially
                • allPrtSg2 removes PrtSg2 if PrsPl3

                Rules for a special infinitive construction

                More finite verbs

                Passive

                Infinitive

                Present Participle

                Actio/Perfect Participle

                Actio

                Selecting some more finite verbs

                Lexical disambiguation of verbs

                NOMEN

                Case rules

                Other rules for nouns and pronouns

                Determiners

                Adverbs and adjectives

                NOUNS

                • derNEss removes DER-N if lexicalised essives

                Variant lemmas

                • Remove lemma2 if lemma 1
                • cleanSemClass cleans up if a word has more semclasses. This is just a start.

                VERBS

                Final removing rules

                • TEST selects some infinte verb readings in the cohort

                Removing Err/Orth

                S Y N T A C T I C F U N C T I O N S F O R S Á M I

                Sámi language technology project 2003-2018, University of Tromsø #

                This file adds syntactic functions. It is common for all the Saami

                LEFT RIGHT because of apertium

                • Sets for POS sub-categories
                • Sets for Semantic tags
                • Sets for Morphosyntactic properties

                Syntactic tags

                • @+FAUXV : finite auxiliary verb
                  • ferte: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
                • @+FMAINV : finite main verb
                  • oaidná: Son oaidná ollislaš gova. - She sees the whole picture
                • @-FAUXV : infinite auxiliary verb
                  • sáhte: In sáhte gáhku borrat. - I cannot eat cake.
                • @-FMAINV : infinite main verb
                  • oaidnit: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
                • @-FSUBJ> : Subject of infinite verb outside the verbal.
                  • mu: Diet dáhpáhuvai mu dieđikeahttá. - It happened without me knowing about it.
                • @-F<OBJ : Subject of infinite verb outside the verbal.
                  • nuppi: Ulbmil lea oažžut nuppi boagustit. - The goal is to get the other one to laugh.
                • @-FOBJ> : Object of infinite verb outside the verbal.
                  • váldovuoittuid: Sii vurde váldovuoittuid fasket. - They waited to grab the main prizes.
                • @SPRED<OBJ : Object of an subsject predicative. (some adjectives are transitive)
                  • guliid: Mánát leat oažžulat guliid.
                • @-FADVL : Adverbial complement of infinite verb outside the verbal.
                  • várrogasat: Dihkkadeaddji rávve skohtervuddjiid várrogasat mátkkoštit. - The roadman warns snowscooter drivers to drive carefully.
                • @-F<PRED : Predicative complement of infinite verb outside the verbal.
                  • ággan: Jáhkken kulturmáhtu leat oktan ággan.
                • @>ADVL : Modifier of an adverbial to the right.
                  • vaikko: doppe leat vaikko man ollu studeanttat.
                • @ADVL< : Komplement for adverbial.
                  • vahkus: Son málesta guktii vahkus.
                • @<ADVL : Adverbial after the main verb.
                  • dás: Eanet dieđuid gávnnat dás.
                • @ADVL> : Adverbial to the left of the main verb
                  • viimmat: Dál de viimmat asttan lohkat reivve.
                • @ADVL>CS : Adverbial modifying subjunction.
                  • 'beare' pointing at 'danin go': Muhto dus ii leat riekti dearpat su beare danin go sáhtát.
                • <hab> : Habitive, specifying an adverbial, e.g. @ADVL> <hab>
                  • Máhtes: Máhtes lea beana.
                • <ext> : Extencial, specifying an subject, e.g. @<SUBJ <ext>
                  • beana: Máhtes lea beana.
                • <logo> : logoforic pronouns, e.g. @>N <logo> (for MT)
                • <cs> :
                • @>N : Modifier of a noun to the right.
                  • geavatlaš: Ráđđehussii lea geavatlaš politihkka deaŧalaš. - For the government, practical politics is important.
                • @N< : Complement of noun to the left.
                  • vihtta: Mun boađán diibmu vihtta.
                • @>A : Modifier of an adjective to the right.
                  • juohke: Seminára lágiduvvo juohke nuppi jagi.
                • @P< : Complement of preposition.
                  • soađi: Dat dáhpáhuvai maŋŋel soađi.
                • @>P : Complement of postposition.
                  • riegádeami: Seta riegádeami maŋŋel Áttán elii vel 800 jagi.
                • @HNOUN : Stray noun in sentence fragment.
                  • muittut: Fidnokurssa muittut.
                • @INTERJ : Interjection.
                  • Hei: Hei, boađe!
                • @>Num : Attribute of numeral to the right.
                  • dušše: Mun ledjen dušše guokte mánu doppe.
                • @Pron< : Complement of pronoun to the left.
                  • Birehiin: Moai Birehiin leimme doppe.
                • @>Pron : Modifyer of pronoun to the right.
                  • vaikko: Olmmoš sáhttá bargat vaikko maid.
                • @Num< : Complement of numeral to the left.
                  • girjjiin: Dat lea okta min buoremus girjjiin.
                • @OBJ : Object, the verb is not in the sentence (ellipse)
                • @<OBJ : Object, the verb is to the left.
                  • gávtti: Son goarru gávtti.
                • @OBJ> : Object, the verb is to the right.
                  • filmma: Dán filmma leat Kárášjoga nuorat oaidnán.
                • @OPRED : Object predicative, the verb is not in the sentence (ellipse).
                • @<OPRED : Object predicative, the verb is to the left.
                  • buriid: Son ráhkada gáhkuid hui buriid.
                • @OPRED> : Object predicative, the verb is to the right.
                  • dohkkemeahttumin: Son oinnii dohkkemeahttumin bargat ášši nu.
                • @PCLE : Particle.
                  • Amma: Amma mii eat leat máksán? - We have not paid, have we?
                • @COMP-CS< : Complement of subjunction.
                  • vejolaš: Dat šaddá nu buorre go vejolaš.
                • @SPRED : Subject predicative, the verb is not in the sentence (ellipse).
                • @<SPRED : Subject predicative, the verb is to the left.
                  • árgabivttas: Ovdal lei gákti árgabivttas.
                • @SPRED> : Subject predicative, the verb is to the left.
                  • álbmogin: Sápmelaččaid historjá álbmogin lea duháhiid jagiid boaris.
                • @SUBJ : Subject, the finite verb is not in the sentence (ellipse).
                • @<SUBJ : Subject, the finite verb is to the left.
                  • gákti: Ovdal lei gákti árgabivttas.
                • @SUBJ> : Subject, the finite verb is to the right.
                  • Son: Son lea mu oabbá. - Sheis my sister.
                • @PPRED : Predicative for predicative.
                • @APP : Apposition
                • @APP-N< : Apposition to noun to the left.
                  • oahpaheaddji: Oidnen Ánne, min oahpaheaddji.
                • @APP-Pron< : Apposition to pronoun to the left.
                  • boazodoalloáirasat: Ja moai boazodoalloáirasat áigguime vaikko guovttá joatkit barggu.
                • @APP>Pron : Apposition to noun to the right.
                • @APP-Num< : Apposition to numeral to the left.
                • @APP-ADVL< : Apposition to adverbial to the left.
                  • bearjadaga: Mun vuolggán ihttin, bearjadaga.
                • @VOC : Vocative
                  • Miss Turner : Bures boahtin deike, Miss Turner! - Welcome her, Miss Turner!
                • @CVP : Conjunction or subjunction that conjoins finite verb phrases.
                  • go : Leago guhkes áigi dassá go Máreha oidnet? - Is it a long time since you saw Máret?
                • @CNP : Local conjunction or subjunction.
                  • vai : Leago nieida vai bárdni? - Is it a girl or a boy?
                • @CMPND
                • @X : The function is unknown, e.g. because of that the word is unknown

                Tag sets

                • Sets for verbs
                  • The set COPULAS is for predicative constructions
                  • NP sets defined according to their morphosyntactic features
                  • The PRE-NP-HEAD family of sets

                  These sets model noun phrases (NPs). The idea is to first define whatever can occur in front of the head of the NP, and thereafter negate that with the expression WORD - premodifiers.

                  The set NOT-NPMOD is used to find barriers between NPs. Typical usage: ... (*1 N BARRIER NPT-NPMOD) ... meaning: Scan to the first noun, ignoring anything that can be part of the noun phrase of that noun (i.e., "scan to the next NP head")

                  • Miscellaneous sets
                  • Border sets and their complements

                  ADLVCASE

                  • Syntactic sets

                  These were the set types.

                  Numeral outside the sentence

                  HABITIVE MAPPING

                  • hab1 hab aux leat
                  • hab_numo1 hab copula comma comma N+Nom
                  • hab_numo2 copula nu mo/go hab
                  • leahab copula nu mo/go hab
                  • hab2 hab auxv adv leat
                  • hab3 (<hab> @ADVL>) for asdf hab-actor and hab-case; if leat to the right, and Nom to the right of leat. Lots of restrictions.
                  • hab3 (<hab> @ADVL>) for asdf hab-actor and hab-case; if leat to the right, and Nom to the right of leat. Lots of restrictions.
                  • hab3 (<hab> @ADVL>) for asdf hab-actor and hab-case; if leat to the right, and Nom to the right of leat. Lots of restrictions.
                  • hab3 (<hab> @ADVL>) for hab-actor and hab-case; if leat to the right, and Nom to the right of leat. Lots of restrictions.
                  • hab_main (<hab> @ADVL>) for hab-actor and hab-case; if leat to the right, and Nom to the right of leat. Lots of restrictions.
                  • habInf hab lea inf
                  • habNomLeft Nom or Num + gen hab lea
                  • habAdvl Ii han ovttasge du sogas leat dat namma.
                  • hab4 hab cc hab leat
                  • hab6 lea go hab -- leago hab
                  • hab7 lea go hab
                  • hab8 This is not HAB Ellii šattai hoahppu.
                  • hab5 This is not HAB Mánás gollot gieđat.
                  • hab9 prop ord-hab leat
                  • hab10 prop ord-hab leat
                  • habDain (<hab> @ADVL>) for (Pron Dem Pl Loc) if leat followed by Nom to the right
                  • habDain2
                  • habRel
                  1. before relative clause
                  • habEllipse Buot gánddain lea dreassa, nieiddain fas gákti.
                  • habGen (<hab> @<ADVL) hab for Gen; if Gen is located in the end of the sentence and Nom is sentence initial
                  • habGenQst (<hab> @<ADVL) hab for Gen; in a question sentence. Gen is located sentence initially and SUBJ is found to the right. To the right of SUBJ is copulas
                  • n<titel1(@N<) for ("jr") or ("sr"); if first one to the left is Prop
                  • n<titel2(@N<) for INITIAL; if first one to the left is a noun, or if to the left of you is a single letter which is part of a noun conjunction bustávas e ja f gáibiduvvo
                  • n<:com(@N<) for (Sg Com); if first one to the left is Coll
                  • >nAttr (@>N) for Attr; if there is a noun to your right
                  • n>Indef (Pron Indef Attr); if eará is to the right
                  • n>Indef (Pron Indef Com); if eará is to the right
                  • >nNum (@>N) for numerals if; there is a noun to your right. You are not allowed to be (Sg Nom), (Sg Acc) or (Sem/Date)
                  • noun>n (@>N) for Gen; if there is a noun to your right. Restrictions: Not if you are: a time related word. Not if you are OKTA with Pl Loc to your right. Not if CC is to your right followed by another Gen and then Po. Not if you are HUMAN and to your right is Actio Nom folloed by a noun.
                  • >nTime (@>N) for Gen TIME-N; if timenoun to your right. Restrictions: Not if you are a OKTA Nom with Pl Loc to your right. Not if CC followed by Gen, followed by Po to your right. Not if COMMA to your right
                  • >ntittel (@>N) for (Sg Nom TIME-N) or (Nom Der/NomAg); if to your right is Sem/Mal, Sem/Fem, Sem/Sur
                  • >nplc (@>N) for (Sg Nom Prop Sem/Plc), if to your right is Sem/Plc
                  • >nALU (@>N) for Sg Acc numerals; when a measure-noun to the right
                  • >NTime (@>N) for Gen; if you are TIME-N with BOC to your left, and PREGEN to your right
                  • n<:Refl(@N<) for (Refl Nom); if to the left is (N Nom), or if first one to the left is a finite mainverb with a (N Nom) to the left
                  • >pron1 (@>Pron) for GRADE-ADV, DUSSE, BUOT if; first one to the right is Pron
                  • >pron2 (@>Pron) for (Refl Nom) if; first one to the right is Refl
                  • >pron3 (@>Pron) for (Pron Recipr) if; first one to the right is (Pron Recipr)
                  • vaikko (@>Pron) for vaikko if; first one to the right is Indef
                  • vaikkoman (@>ADVL) for vaikko if; first one to the right is man
                  • dasmaŋŋel (@>ADVL) for vaikko if; first one to the right is man
                  • adv>advl (@>ADVL)
                  • adv>advl (@>ADVL)
                  • BOSvoc (@VOC) for HUMAN Nom; if sentence initial. To the right is comma. No nom-cased HUMAN followed by comma or CC is allowed to the right. There should not be a relative clause to the right, because then you are likely to be SUBJ
                  • voc (@VOC) for Nom HUMAN; if comma to the left and an second person verb or pronoun to the left. To the right is the end of the sentence
                  • Particle<subj (@PCLE)
                  • spred<obj(@SPRED<OBJ) for Acc; the object of an SPRPED. Not to be mistaken with OPRED. If SPRED is to the left, and copulas is to the left of it. Nom or Hab are found sentence initially.
                  • Hab<subj(<ext> @<SUBJ) for Nom; if copulas, goallut or jápmit is FMAINV and habitive or human Loc is found to the left. OR: if Ill or @Pron< followed by HAB are found to the left.
                  • Hab<subj(<ext> @<SUBJ) with relative clause in between
                  • Hab>Advlcase<subj(<ext> @<SUBJ) for Nom; it allows adverbials with Ill/Loc/Com/Ess to be found inbetween HAB and <ext>.
                  • Nom>Advlcase<subj(<ext> @<SUBJ) for Nom; it allows adverbials with Ill/Loc/Com/Ess to be found inbetween Nom and <ext> @<SUBJ.
                  • <extSubj(<ext> @<SUBJ) for Nom; if copulas to the left, and some kind of adverb, N Loc, time related word or Po to the left of it. OR: if Ill or @Pron< to the left, followed by copulas and the before mentioned to the left of copulas.
                  • <extSubj(<ext> @<SUBJ) for sma Nom; if some kind of adverb to the left, N Loc, time related word or Po to the left of it.
                  • <extSubjA(<ext> @<SUBJ) for A - TEST WITHOUT THIS ONE
                  • <extSubj(<ext> @<SUBJ) for Nom; if leat to the left and sentenceboundary
                  • <extSubj(<ext> @<SUBJ) for Nom, but not for Pers. To the left boahtit or heaŋgát as MAINV, and futher to the left is some kind of place related word, or time related word
                  • loc<extSubj(<ext> @<SUBJ) for Nom
                  • <spred(@<SPRED) for Nom; if Nom to the left, copulas to the left of Nom, and a time related word to the left of it.
                  • <extQst1(<ext> @<SUBJ) for Nom; in an existential sentence. To your left is hab, some kind of place or time-word or Po. This is a Qst-sentence so the qst-pcle is attached to leat or following leat
                  • <extQst2(<ext> @<SUBJ) for Nom; in an existential sentence. To your left is leat and it is sentence initial. No attributes or other words are allowed inbetween (because then you are SPRED), except the attribute muhtun, muhtin
                  • extQst3> (<ext> @SUBJ>) for Nom; if habitive first one to the left, followed by copulas.
                  • extQst3> (<ext> @SUBJ>) for Nom; if habitive first one to the left, followed by copulas.
                  • <extsubjcoor(<ext> @<SUBJ) for Nom. Coordination
                  • Sem/Year
                  • <spredQst(@<SPRED) for Nom; in a typically question sentence; You are not allowed to be Pers or human. The special part is that Nom is not allowed to your right
                  • <spredQst2(@<SPRED) for (A Nom); in a typically question sentence; You are SPRED if (N Nom) is to your left and leat + qst is to the left
                  • <spredQst3(@<SPRED) for (A Nom); you are SPRED when you are (A Nom) and to your right is (N Nom). This is a Qst-sentence, so copulas is found to your left
                  • <spredQst4(@<SPRED) for Nom; but only in a qst-sentence where there is no chance of you beeing the subj
                  • <NomBeforeSpred(@<SPRED) for (A Nom) if; Nom to the left, and copulas is to the left of Nom. There is no Nom allowed to the right of copulas! To avoid messing with coordination: ja, dahje and comma are not allowed to your left. Comma is not allowed to your right; if so then you are likely to be coordinated
                  • <spred(@<SPRED) for A Nom or N Nom if; the subject Nom is on the same side of copulas as you: on the right side of copulas
                  • <spredVeara(@<SPRED) for veara + Nom; if genitive immediately to the right, and intransitive mainverb to the right of genitive
                  • leftCop<spred(@<SPRED) for Nom; if copulas is the main verb to the left, and there is no Ess found to the left of cop (note that Loc is allowed between target and cop). OR: if you are Coll or Sem/Group with copulas to your left.
                  • <spredLocEXPERIMENT(@<SPRED) for material Loc; if you are to the right of copulas, and the Nom to the left of copulas is not a hab-actor
                  • NumTime (@<SPRED) for A Nom
                  • <spredSg(@<SPRED) for Sg Nom
                  • <spredPg(@<SPRED) for Pl Nom
                  • <spred(@<SPRED) for Nom; if copulas to the left, and Nom or sentence boundary to the left of copulas. First one to the right is EOS.
                  • COP<spredEss(@<SPRED) for N Ess
                  • spredEss> (@SPRED>) for N Ess; if copulas to the right of you, and if an NP with nom-case first one to your left.
                  • GalleSpred> (@SPRED>) for Num Nom; if sentence initial
                  • spredSgMII> (@SPRED>)
                  • spredšaddat> (@SPRED>)
                  • r492> (@SPRED>) for Interr Gen; consisting only of negations. You are not allowed to be MII. You are not allowed to have an adjective or noun to yor right. You are not allowed to have a verb to your right; the exception beeing an aux.
                  • AdjSpredSg> (@SPRED>) for A Sg Nom; if copulas to the right, but not if A or @<SPRED are found to the right of copulas
                  • Spred>SubjInf (@SPRED>) for Nom; if copulas to the right, and the subject of copulas is an Inf to the right
                  • spredCoord (@<SPRED) coordination for Nom; only if there already is a SPRED to the left of CNP. Not if there is some kind of comparison involved.
                  • subj>Sgnr1 (@SUBJ>) for Nom Sg, including Indef Nom if; VFIN + Sg3 or Pl3 to the right (VFIN not allowed to the left)
                  • subj>Du (@SUBJ>) for dual nominatives, including Coll Nom. VFIN + Du3 to the right.
                  • subj>Pl (@SUBJ>) for plural nominatives, including Coll and Sem/Group. VFIN + Pl3 to the right.
                  • subj>Pl (@SUBJ>) for plural nominatives
                  • subj>Sg (@SUBJ>) for Nom Sg; if VFIN + Sg3 to the right.
                  • Sg<subj(@<SUBJ) for Nom Sg; if VFIN Sg3 or Du2 to the left (no HAB allowed to the left).
                  • Du<subj(@<SUBJ) for Nom Coll if; a dual third person verb is found to the left
                  • PlDu<subj(@<SUBJ) for (N Nom Pl), (Sem/Group Nom), (Coll Nom), (Pron Nom Pl) if; a verb is Pl3 or Du3 to your left. The verb is not allowed to be copulas with a place, Loc or time noun to its left
                  • copPl3<subj(@<SUBJ) for Nom Pl; you don't to be a noun, only Nom Pl. To the left is copulas and first one to the right is @<SPRED
                  • -fsubj> (@-FSUBJ>) for HUMAN Gen; in a NP-clause. To your right is Actio Nom followed by a noun
                  • f<advl(@-F<ADVL) for infinite adverbials
                  • f<advl(@-F<ADVL) for infinite adverbials
                  • s-boundary=advl> (@ADVL>) for ADVL that resemble s-boundaries. Mainverb to the right.
                  • diibmuadvl> (@ADVL>) for (diibmu Nom) if first one to the right is Num
                  • -fsubj (@-FSUBJ>) for HUMAN Acc after DADJAT verbs
                  • -fobj> (@-FOBJ>) for Acc if front of abessive, gerundium, actio locative, perfectum participle or infinitive. First one to the right not allowed to be Acc though
                  • -fobj> (@-FOBJ>) for Acc if human with ADVL-case to the left and transitive infinitive OBJ to the right. First one to the right not allowed to be Acc though
                  • advl>mainV (@ADVL>) if; finite mainverb not found to the left, but the finite mainverb is found to the right.
                  • V<advl(@<ADVL) if; finite mainverb found to the left. Not if a comma is found immediately to the left and a finite mainverb is located somewhere to the right of this comma.
                  • advl>v (@ADVL>) if; you are ADVL, time-noun or Sem/Route and there is a finite verb to the right in the clause, or if to your right is: de followed by a finite verb. OR: if you are a time-nound and to your right is: go or sentenceboundary followed by a finite verb
                  • <advlPoPr(@<ADVL) for Po or Pr; if mainverb to the left.
                  • advlPoPr> (@<ADVL) for Po or Pr; if mainverb to the right.
                  • BOSPo> (@ADVL>) for Po; if trapped between BOS to the right and S-BOUNDARY OR COMMA to the left, because the main verb will then automatically be on your right side.
                  • <advlComIll(@<ADVL) only if; you are Com OR Ill. To your left is a mainverb, and to your right a sentenceboundary, because we don't want there to be another mainverb you potentially could belong to
                  • <advlEOS(@<ADVL) for Po or Pr or Loc; if you are found at the very end of a sentence. A mainverb is needed to the left though.
                  • <advlGen(@<ADVL) for (N Gen) if mainverb to the left and no noun to the right
                  • <opredgohcodit(@<OPRED) for Ess
                  • advlEss> (@<ADVL) for weather and time Ess, if FMAINV to the left.
                  • comma<advlEOS(@<ADVL) for Adv if; mainverb is to the left. Comma to the left and mainverb to the right in the same clause is not allowed
                  • advl>inbetween (@ADVL>) for Adv; if inbetween two sentenceboundaries where no mainverb is present.
                  • comma<advlEOS(@<ADVL) for Adv if; comma found to the left and the finite mainverb to the left of comma. To the right is the end of the sentence.
                  • BOSadvl> (@ADVL>) if; you are N Loc or N Ill and found sentence initially and there is a main verb somewhere to the right. No barrier for the mainverb; based on the thought that first one to your right is probably a sentenceboundary.
                  • cleanupILL<advl(@<ADVL) for N Ill if; there are no boundarysymbols to your left, if you arent already @N< OR @APP-N<, and no mainverb is to yor left.
                  • cleanupPo (@ADVL) for Po: This rule tags all Po: s as ADVL if they haven't gotten a tag somewhere along the way.
                  • cleanupPr (@ADVL) for Po: This rule tags all Pr: s as ADVL if they haven't gotten a tag somewhere along the way.
                  • -fsubj>asAcc (@-FSUBJ>) for HUMAN Acc; if there is a verb @-F<OBJ to your left
                  • -f<obj(@-F<OBJ) for Acc if there is a transitive verb + SYN-V to your left
                  • -fsubj>IV (@-FSUBJ>) for Acc; if there is an IV-verb acting as a @-F<OBJ to your right
                  • -fsubj>IV (@-FSUBJ>) for Acc; if there is an TV-verb acting as a @-F<OBJ to your right followed by an Acc
                  • -fsubj>asGen (@-FSUBJ>) for Gen;
                  • f<subj(@-F<SUBJ) for Nom if; (V @-F<OBJ) to the left.
                  • <opredAAcc(@<OPRED) for A Acc; if an other accusative to the left, and a transtive verb to the left of it. OR: if a transitive verb to the left, and an accusative to the left of it.
                  • TV<obj(@<OBJ) for Acc; if there is a transitive mainverb to the left in the clause. Not for Rel. Not if you are a numeral followed by a measure-noun

                  sma object

                  • <advlMeasr(@<ADVL) for (Num Acc); if finite IV-mainverb to the left, measure-noun to the right
                  • <objMeasr(@<OBJ) for Num Acc; if finite TV-mainverb to the left, measure-noun to the right
                  • <advlMeasr2(@<ADVL) for MEASR-N + Acc; if (Num Pl) to the left and mainverb to the left of it
                  • advlMeasr> (@ADVL>) for Num Acc;
                  • Obj> (@OBJ>) for Acc; if there is a finite mainverb to the right in the clause. A really simple rule with no other restrictions..
                  • s-boun<obj(@<OBJ) for Acc; if sentenceboundary to your left and a transitive mainverb to the left futher to the left
                  • <objIV(@<OBJ) for Acc; if there is an intransitive mainverb in the clause. Not for Rel or Num. Not if you are a numeral followed by a measure-noun
                  • <advlEss(@<ADVL) for ESS-ADVL if; FMAINV to the left
                  • IV<spredEss(@<SPRED) for N Ess if; FMAINV to the left is intransitive or bargat
                  • <opredEss(@<OPRED) for (N Ess), (A Ess) if; transitive mainverb to the left in the clause. If accusative to the left or to the right, or if Inf or ahte to the right, or if there is a noun to the right followed by an Inf
                  • Acc<opredEss(@<OPRED) for (N Ess), (A Ess) if; transitive mainverb to the left in the clause, and an accusative cased Rel left to the verb
                  • onlyV<opred(@<OPRED) for (N Ess) if; there is a transitive mainverb to the left. Usually there needs to be an Acc to the left, but here it is not needed
                  • onlyV<opred2(@<OPRED) for (N Ess) if;

                  SUBJ MAPPING - leftovers

                  • subj>ifV (@SUBJ>) for NP-HEAD-NOM, DUPRON or (Num Nom) if; a finite mainverb is found to the right. This is a cleanup rule for subjects
                  • hnoun>ifV (@SUBJ>) for NP-HEAD-NOM, DUPRON if. The counterpart of subj>ifV. You are HNOUN if there is a finite verb to your right, but NOT if there is a finite verb after a relative clause

                  OBJ MAPPING - leftovers

                  <logo> MAPPING for MT - experimental

                  HNOUN MAPPING

                  • @<ADVLcoor(@<ADVL) for ADVLCASEAdv if @CNP to the left and ADVL to the left of it

                  __missingX__adds @X to all missings

                  __therestX__adds @X to all what is left, often errouneus disambiguated forms

                  For Apertium:

                  The analysis give double analysis because of optional semtags. We go for the one with semtag.

                  C O M M O N S Á M I D E P E N D E N C Y G R A M M A R

                  This dep file is for sma, sme, smj, sje.

                  DELIMITERS

                  Sentence delimiters are the following: <.> <!> <?> <...> <¶>

                  TAGS AND SETS

                  N V A Adv CC CS Inf Sup Neg Num Po Pr

                  Pcle Prop

                  Pron IV TV COMMA DASH CITATION to keep colouring we add a " HYPHEN QMARK PUNCT LEFT RIGHT CLB Ind Pot Impr ImprtII Cond ConNeg Caus causative eus VGen Interj ABBR ACR Prs Prt Cmpnd RCmpnd PrfPrc PrsPrc Actor Actio Ger Indef Nom Acc Ill Com Gen Ess

                  IM For fao

                  POS sub-categories

                  Syntactic tags and sets

                  Syntactic tags in input to this file

                  Syntactic tags added in this file

                  • @FMV : finite main verb
                    • oaidná: Son oaidná ollislaš gova. - She sees the whole picture
                  • infinite main verb
                  • @FAUX : finite auxiliary verb
                    • ferte: Son ferte oaidnit ollislaš gova. - She must see the whole picture.
                  • @FMVdic : finite main verb introducing direct speech
                  • @IMVdic : infinite main verb introducing direct speech
                  • @FS-IMV : infinite main verb of subclause
                  • @FS-IAUX : infinite auxiliary verb in subclause
                  • @FS-N<IAUX : infinite auxiliary verb of a relative subclause
                  • @FS-N<IMV : infinite main verb of a relative subclause
                  • @FS-OBJ : finite verb in subclause functioning as object
                  • @FS-OBJ> : finite verb in subclause functioning as object
                  • @FS-<OBJ : finite verb in subclause functioning as object
                  • @FS-SUBJ : finite verb in subclause functioning as subject
                  • @FS-SUBJ> : finite verb in subclause functioning as subject
                  • @FS-<SUBJ : finite verb in subclause functioning as subject
                  • @FS-ADVL> : finite verb in subclause functioning as adverbial to the left of the main clause
                  • @FS-<ADVL : finite verb in subclause functioning as adverbial to the right of the main clause
                  • @FS-ACC>> : finite verb in subclause, object of speechact verb
                  • @S< : a clause modifying a sentence to the right of it
                  • @FS-ADVL : finite verb in subclause ...
                  • @-FS-<ADVL : infinite subclause - eus
                  • @-FS-ADVL> : infinite subclause - eus
                  • @FS-N< : relative clause to N
                  • @FS->N : relative clause to N to the left side of it - eus
                  • @FS-VFIN< : finite verb in sentence, statement
                    • eai: Idja ii leat šat, eai ge sii dárbbaš lámppá dahje beaivváža čuovgga, dasgo Hearrá Ipmil lea sin čuovga. - The night is not anymore, they do not need the lamp- or day- light either, because God the Lord is their light.
                  • @FS-<APP : finite subclause functioning as an apposition
                  • @ICL-ADVL : non-finite subclause ...
                  • @ICL-AUX< : "right" argument of auxiliary (?)
                  • @ICL-OBJ : infinitival clause object
                  • @ICL-SUBJ : infinitival clause subject
                  • @ICL-P< : infinitival clause complement of preprosition
                  • @IAUX : non-finite auxiliary
                  • <mv> : main verb. A temporarily tag omitted in the end of the file.
                  • <aux> : auxilary verb. A temporarily tag omitted in the end of the file.

                  fao syntags

                  • @>V

                  kal syntags

                  • @INS :
                  • @<INS :
                  • @INS> :

                  eus syntags

                  • @FS-SPRED : finite verb in subclause functioning as a subject predicate - eus, but not sure if in use

                  Syntactic set definitions

                  Dep grammar

                  Correction rules

                  • muitalit
                  • XX
                  • XX
                  • XX
                  • faoSumId=Rel

                  The finite verb

                  Mapping rules

                  lgRemove removes the language tags <sma>, <sme>, etc, before proceeding to the dep file.